Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

MTB Sprint vs canondale

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Deschid acest topic in al 13-lea ceas.
Adica dupa ani de zile in care am visat la o Canondale, sfarsind prin a lua un Sprint Apolon Pro care deocamdata imi da ceva batai de cap


Am ales Sprint pentru ca preturile o luasera la galop, iar eu voiam musai furca Rockshox si sa fie de 30mm. Si schimbatoare ceva mai rasarite, nu chiar Altus - desi sunt suficient de bune si ele. Fratele meu are un model mai vechi de Apolon (de pe vremea cand aveau gume Continental la bicla de 2000 lei), care mie mi-a placut mult. Nu ca o canondale, dar fiind la jumatate de pret...

Am studiat acum vreo 3 ani in detaliu geometriile cadrelor disponibile la Sprint, Cube, Canondale etc. Sprint era destul de aproape de Canondale la caracteristici. Nu sunt fan Cube, care parca aveau cadrul cel mai scurt.
M-am zgarcit atunci si in loc sa dau 4000 lei pe o canondale noua cu Deore XT si furca Rockshox buna am ales sa reconditionez batranul meu Scott - ceva cu Deore LX de prin '91

O sa caut caracteristicile cadrelor Sprint vs canondale si le postez aici, sa vad ce trasnaie am facut, daca Sprint mai e cum stiam acum 3 ani.


Intre timp, ce parere aveti despre cele doua oferte de MTB, ati mers cu vreuna din ele, ori cu ambele?

#2
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
E ok acel Sprint.
Canondale modelul Trail banuiesc ca vroiai, preturile au fost bune pana in pandemie, dupa sunt mult exagerate.
Ca idee, Trail 6 era 2100lei, modelul actual e 3900, singurul upgrade fiind angrenajul cu ax integrat.
Personal geometria nu mi se pare wow, e ok doar ca e inalt intre picioare/ ca standover.
Are geometrie superioara vs Cross sau Devron ?
Sigur, dar gasesti si altele (mai) ok la acei bani.

Si da, Cuburile sunt mai scurte, sunt pt amatorii ce prefera sa stea mai drepti.
Ma refer la cuburile < 5-6000lei, ca au si ei mai de concurs..

Edited by sirgoofy, 13 June 2021 - 11:42.


#3
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Acum 3 ani m-am suit si pe Cube-ul mai de top de atunci - parca Reaction - cea care avea alt cadru decat Aim/Acid. Tot senzatie de bicla scurta, nu mi-a placut. M-am uitat apoi si la cifre, s-a confirmat.

Trail, da. Vad acum ca au rupt gama Trail, nu mai au toate acelasi cadru? Trail 6-7-8 au probabil un cadru nou, mai ieftin, poate comparabil cu Sprint/Cross/Devron etc.
Trail 3 ar fi ceea ce-mi doresc. De fapt tot Trail 3 era ce voiam si acum trei ani, dar pe vremea aia avea acelasi cadru cu cele de sub el. Iar Trail 3 e acum vreo 6500 lei.

N-am apucat sa fac o comparatie a geometriilor.

#4
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
da, are ceva cu can(n)ondale :)

Senzatia aia ca te duci in cap e de la unghiul headtube abrupt, asa erau cele vechi, am avut rockrider cu unghi de 74 grade, acum orice hardtail XC cat de cat are 68-69

#5
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 30.07.2003
Aha, bine punctat. Vad ca si testul Freerider subliniaza faptul ca unghiul head tube nu-i e extraordinar pentru munte, estimandu-l pe la 70 grade.
Vad ca Sprint nu mai dau detalii despre geometria cadrului :( Pacat. De aratat, da, arata foarte bine.

https://freerider.ro...-29-2020-163051

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate