Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scurgere catre hazna

De la 24V la 5V DC?

Deducere TVA

Intalnire cu un tip de pe tinder ...
 Open WRT nu sincronizeaza ceasul ...

salariu plafonat

sistem actionare electrica pentru...

Sfaturi achizitie auto ~10k€
 ICC/ICM soft monitorizare si cont...

Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?
 Intrebare motor auto

Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina
 

Meserii actuale bine platite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,406
  • Înscris: 03.03.2016

 Uteib, on 11 iunie 2021 - 13:47, said:

Astia care spuneti ca un vanzator, lucrator mega image sunt platiti cu 3000 de lei aveti si niste exemple concrete? Unde dracu ati vazut voi lucratori la mega image exceptand sefii, sau vanzatori cu salariul asta? Sunteti rupti total de realitate!
Eu am cunoștințe în domeniu și spun ca pe la toate sar de 2500,singurii care au rămas de căruță sunt Carrefour, din moment ce dau salarii de sub 2000,Carrefour se bazează pe oamenii di prin satele din jur ca ii aduc cu microbuzul la. munca

#56
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,833
  • Înscris: 12.01.2018

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 13:22, said:

36, experienta 14 ani
daca ai experienta 14 ani fa-ti meseria.experienta la ce ai atunci?

#57
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,866
  • Înscris: 01.11.2005

 cipri2bau, on 11 iunie 2021 - 23:21, said:

Sudor zinc exista?
Ai chef de mistouri,,,

#58
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,428
  • Înscris: 09.08.2006

 EMPP, on 13 iunie 2021 - 06:21, said:


daca ai experienta 14 ani fa-ti meseria.experienta la ce ai atunci?

De toate, in special pe calc:acte si alte chestii

#59
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Pai in cv cum scrii chestia cu pe calc acte si alte chestii?

#60
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,688
  • Înscris: 05.02.2012

 ovidiu21, on 15 iunie 2021 - 12:40, said:

De toate, in special pe calc:acte si alte chestii

Hai ma Posted Image ... eu zic sa te gandesti mai bine inainte sa spui ca stii sa faci de toate Posted Image . Incep sa cred ca e subiect deschis la vrajeala

Edited by Andreysc7, 15 June 2021 - 16:27.


#61
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,421
  • Înscris: 15.12.2009
Jack of all trades, master of none.

#62
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,042
  • Înscris: 04.09.2018
Cea mai bine platita meserie fara studii superioare este programarea, daca ai cap si sti f bine sa programezi, esti boier, poti lua si 7500 lei lunar net.
Pai numa un incepator incepe deja cu 3000-3500 net, asa ca..
Sunt destui fara studii superioare asa, ca doar pe patron il int sa sti, nu ce studii ai, cu bacul merge.

De ce sa fi tu instalator, electrician, sofer de tir si altele, adica sa faci munca grea si pe mai putini bani, cand poti fi programator si de la niste butoane sa iei mult mai multi bani.
Asta se invata, nu e ceva imposibil sa programezi.

#63
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003

 MinettoMatoi, on 18 iunie 2021 - 15:32, said:

De ce sa fi tu instalator, electrician, sofer de tir
De ce sa FII ! pentru un raspuns atat de "inteliJent"...
"nu e ceva imposibil sa programezi" daca ai invatat la scoala ca 2+2=5...quantum programming

#64
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu face oricine programare. Trebuie ori sef promotie ori aptitudini dovedite clinic si stiintific ori pasiune.

Eu de ex nu am inteles programarea si nu stiu nimic pe pc decat sa ma uit la meniul de start si la winamp.
Am incercat mai demult sa invat si turbopascal si suita office si corel si adobe photosop si nu am putut progresa deloc. Pur si simplu nu ma pricep si nu inteleg. Iq am undeva pe la 90 si ceva cred iar programatorii necesita minim 110, deci e explicabil.

Cred ca si medicii necesita iq mare, sunt cernuti cu examenul ala din toata chimia organica si probleme din combinatele chimice ceausiste plus examenul de anatomie umana

#65
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

 MinettoMatoi, on 18 iunie 2021 - 15:32, said:

De ce sa fi tu instalator, electrician, sofer de tir si altele, adica sa faci munca grea si pe mai putini bani, cand poti fi programator si de la niste butoane sa iei mult mai multi bani.
Esti haios... ca astia or da mii de euro ca e simpla programarea. :)

Ar fi bine daca toti instalatorii s-ar face programatori, ca e mare nevoie.

#66
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,111
  • Înscris: 30.11.2017
Nu sunt prosti nici instalatorii.

Ia pune un programator sa refaca toata tevaria si inatalatia de la baie si bucatarie, sapat prin ziduri, cunoscut cote de tevi rubineti coturi teuri garnituri chei prezoane

Astea se invata insa mai usor experimentand si lucrand si va reusi si programatorul sa faca astea insa invers e foarte greu

Edited by cipri2bau, 18 June 2021 - 16:14.


#67
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,131
  • Înscris: 29.06.2005
Treaba asta cu programarea deja e obosita, redundanta. Oriunde se discuta de locuri de munca - hop, sare unul "programare, programare". Evident, toti stiu ca programarea e platita - putini stiu ca nu e asa de simplu cum pare.
Ce este hilar e ca recomanda programare persoane care habar n-au ce e aia......

Recunosc cu umilinta ca nu sunt programator, cunostintele mele de cod s-au rezumat la un moment dat la construirea si optimizarea unui site, cu ajutorul tutorialelor de pe net. Dar am avut in felul asta ocazia sa inteleg o farama din complexitatea acestui domeniu. Cei din afara vad bani castigati usor - nu inteleg consumul psihic la care esti supus si cam ce e necesar sa "citesti", sa creezi si sa corectezi mii de linii de cod pe zi.
Sa mai spun si ca meseria asta te afecteaza pe termen lung - cel putin printre cunostintele mele, programatorii sunt ceva mai...."excentrici", ca sa fiu elegant.

Ca sa pun si altfel problema: de ce sa imi termin sanatatea psihica si si fizica (ochi, coloana) pentru 7500 lei - cand pot lucra intr-un mediu mult mai echilibrat, cu 50/50 munca fizica/psihica pentru 5000 lei si ajung acasa relaxat si cu mintea limpede?

Cei mai tineri - nu intelegeti cat de daunatoare este munca repetitiva (adica faci acelasi lucru 40h/saptamana) pe termen lung. E cam cum ai manca fasole dimineata, la pranz si seara - in fiecare zi.
Cautati-va job-uri care sa puna la contributie si fizicul si psihicul, care sa ofere permanent noutati, provocari...etc. Daca vreti sa fiti sanatosi si dupa 40 ani.....

#68
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
Treaba asta ca faci un curs de programare de 3 saptamani si dupa ai salariu de 1000e e mit urban.
Trebuie sa muncesti mult pentru salariu de 2000e.

Edited by carturarulobosit, 18 June 2021 - 21:26.


#69
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Dorel.
Am platit 5000 euro pe niste lucrari care au tinut bine mai putin de o luna.
Nici nu trebuie sa fii bun. E asa de mare cererea ca daca poti tine o lopata in mana esti aranjat.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate