Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Meserii actuale bine platite

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
68 răspunsuri în acest subiect

#19
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.949
  • Înscris: 26.02.2010
În construcții câștigi cel puțin 4000 lei net cu acte în regulă. Pe la Dedeman am mai citit că se câștigă 4500 lei, dar trebuie sa bagi multe ore de munca.

#20
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.787
  • Înscris: 09.05.2005

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 13:12, said:

sunt bine platite in prezent, ma refer pentru sexul masculin cu salarii de 3000 - 4000 lei net si de preferabil in Bucuresti ?

Doar mie mi se pare ca un salariu de 3000-4000 lei in Bucuresti e micut? Adica abia iti ajunge de chirie intr-o zona decenta si cheltuieli zilnice. In niciun caz nu o sa pui vreun ban deoparte, sa pleci in vacanta sau sa faci achizitii majore fara sacrificii mari.

#21
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.219
  • Înscris: 30.11.2017
Ce inseamna calculator si bun la toate?
Stii vreun limbaj de programare? Vreun program anume care sa faca ceva?
Ca doar calculator inseamna ce stie toata lumea un office sa copieze niste fisiere si sa deschida un browser. Si eu stiu tot atata, ba chiar la office nici nu stiu totul cat poate sa faca.

Editat de cipri2bau, 11 iunie 2021 - 13:56.


#22
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.219
  • Înscris: 30.11.2017
Experienta un an in vanzari, asta unii cred ca si daca vand la taraba sau pe olx e experienta in vanzari.

Slab portofeliul, cred ca numai la munci fizice va fi primit dar sa locuiasc ain zone eftine ferentrari rahuva.

#23
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 13:12, said:

Buna ziua, ce meserii din anul curent care nu necesita studii superioare sunt bine platite in prezent, ma refer pentru sexul masculin cu salarii de 3000 - 4000 lei net si de preferabil in Bucuresti ?

Tehnician dentar.  Trebuie sa ai o tzara indemanare si arta, dar iei loz aproape zilnic, si de vreo 2 x peste medie. Lejer.

Editat de daniMMM, 11 iunie 2021 - 14:39.


#24
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.436
  • Înscris: 09.08.2006

 daniMMM, on 11 iunie 2021 - 14:38, said:



Tehnician dentar.  Trebuie sa ai o tzara indemanare si arta, dar iei loz aproape zilnic, si de vreo 2 x peste medie. Lejer.
Nu trebuie Medicina Dentara ?

#25
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 24.246
  • Înscris: 07.11.2006

 carturarulobosit, on 11 iunie 2021 - 13:35, said:

i
Vânzător comercial în Cluj – Napoca –  2.700 lei + bonus de 1200 de lei/an
Casier/lucrător comercial în Oradea – 2300 de lei + bonus 1200 de lei/ an + tichete de masa de 300 de lei + alte bonusuri de 3000 de lei/lună.

Dar ai uitat sa mentionezi ca astia lucreaza 8 ore pe contract si cam 10 ore in realitate.Pe zi.
Si de asemenea ai uitat sa mentionezi ca personalul in tot lantul LIDL din tara este drastic dimensionat.Umbla personalul prin magazine ca fantomele.Toti sunt trasi la fata de efortul la care sunt supusi.Oboseala cronica este lait motivul lantului LIDL-Kaufland
Deschidem casa x pentru d-tra (ca s-o inchidem pe y dupa maximum un minut) iti suna cunoscut?

#26
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.422
  • Înscris: 07.05.2018
Banii se fac cu truda ca doar nu suntem politicieni.

#27
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008
O paula ,pe naiba. Eu am colegiu la Hyperion Timisoara, Am dat chimie, anatomie si biologie si nu mai stiu ce plm, Oricum nu conteaza daca nu esti in sistem sau autodidact. Si bani de laborator, altfel ramai la salariu minim si procent, daca te desprinzi de astea doua si nu te lasi pe tanjeala si esti serios, ai lovele ok si programul tau. Eu ma scol cand vreau, lucrez  ACASA, cat si cand vreau eu, am termene impuse de mine. La mine nu exista BUN, FRUMOS si IEFTIN, daca vrei alegi doua dintre ele, aka daca vrei bun si frumos , nu e ieftin.....Dar pana sa ajungi sa ceri tu astea trebuie unghii rupte, metal topit sarit pe picioare, rateuri, bani investiti tot timpul. In orice meserie daca nu esti innascut( sau bugetar de cacat, dar aia trebuie sa o suga la sefi), si aia-s rari, trebuie sa muncesti interesat ca sa fii peste restul.

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 14:45, said:

Nu trebuie Medicina Dentara ?
Ca din orice scoala, nu te alegi cu nimic, trebuie practica, daca se poate din anul 1.
Eu asta as baga i toate scolile , practica din anul 1, pentru ca poti descoperi ca nu iti place si ies ne-profesionisti.

Editat de daniMMM, 11 iunie 2021 - 15:03.


#28
FatCat33

FatCat33

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 812
  • Înscris: 16.10.2017

 lucianburjuiul, on 11 iunie 2021 - 13:27, said:

Stripper, 3-4000 eur.

Iti trebuie fizic si ceva antrenament.

O varianta ar videochat (pentru femei si/sau ghei). Investitia nu-i foarte mare,dar, iarasi, ai nevoie de calitati fizice. Restul se poate invata de pe netPosted Image

#29
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005
L.E.
La cum ai pus problema, clar nu stii cu ce se mananca piata muncii si nici nu cred ca ai experienta pentru ceva care sa se plateasca bine.

Editat de tehnics, 11 iunie 2021 - 15:18.


#30
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.702
  • Înscris: 05.02.2012
Inca ceva ce nu a mentionat nimeni : degeaba venim toti cu idei pentru ca atata timp cat nu iti place sa faci acel ceva, nu vei rezista sau nu vei fi bun pe domeniul ala, si sa fim sinceri, nimeni nu te plateste mult daca nu esti bun. Poate nici nu te va baga in seama.
Daca ai vreun hobby, exploateaza-l . Eu am venit cu chestia de modelare 3D , insa nu am specificat si faptul ca ai nevoie de minim 2 ani sa stapanesti cat de cat domeniul + investitie sanatoasa pe hardware. Pentru inceput, ai nevoie de un PC de vreo 2000-2500E .

PS : mergi pe meserii de genul : instalator, mecanic, etc ...dar si acolo ai nevoie de pregatire si nu o inveti asa de pe o zi pe alta. Instalatorul care imi mai face mie una alta, are deja loc de munca, unde castiga bine dar mi-a zis ca din ciubucuri face lejer 1500e pe luna

#31
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 30.881
  • Înscris: 01.11.2005

 Andreysc7, on 11 iunie 2021 - 15:22, said:

Eu am venit cu chestia de modelare 3D
Daca nu sunt discret, ce programe folosesti pentru modelare 3D ? Si pentru ce domeniu faci modelare 3D ?

Nu de alta, dar parca m-ar bate si pe mine gandul sa ma fac freelancer sau sa imi deschid o firma.

Editat de tehnics, 11 iunie 2021 - 15:26.


#32
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 11.219
  • Înscris: 30.11.2017
Degeaba ai pc de 2500 euro daca nu stii sa-l folosesti in valoarea aia. Ca imi iau si eu un d-ala cu 4 procesoare si apoi ma uit la meniul de start si la winamp.
Trebuie sa stii dinainte soafte si sa ai simt artistic ca sa faci grafica si reclame 3d.

#33
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.605
  • Înscris: 18.05.2008

 FatCat33, on 11 iunie 2021 - 15:04, said:

Iti trebuie fizic si ceva antrenament.


Si compromisuri. Banii nu ii faci din reprezentatii ci din frecat babe si din inghitit in sec, si daca vrei bani mai multi treci si " de partea ailalta a Sfortzei".. Flamingo Boys stiu mai bine...

Editat de daniMMM, 11 iunie 2021 - 15:30.


#34
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 938
  • Înscris: 29.11.2013
De obicei, job-urile bine platite apar in timp... te angajezi acum pe mai putin si in cativa ani vei avea mai mult.

#35
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.366
  • Înscris: 07.12.2002

 cipri2bau, on 11 iunie 2021 - 15:29, said:

Degeaba ai pc de 2500 euro daca nu stii sa-l folosesti in valoarea aia. Ca imi iau si eu un d-ala cu 4 procesoare si apoi ma uit la meniul de start si la winamp.
2500€? Slabut.
Eu ma uit dupa un Falcon Northwest de 5000$ pentru Diablo 4...

#36
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.702
  • Înscris: 05.02.2012

 tehnics, on 11 iunie 2021 - 15:26, said:

Daca nu sunt discret, ce programe folosesti pentru modelare 3D ? Si pentru ce domeniu faci modelare 3D ?

Nu de alta, dar parca m-ar bate si pe mine gandul sa ma fac freelancer sau sa imi deschid o firma.

Pentru modelare : 3D max
Pentru retopologie : 3Dcoat <--- retopologia e practic o optimizare a modelului pentru diferite aplicatii sau realizarea modelelor pentru gaming
Unwrap : unfold3d <---- unwrap = procesul prin care se "pun" toate suprafetele pe un plan incat sa poata fi texturate
Bake : Substance painter <--- bake = procesul prin care aplicam detalii de pe modelul high poly pe cel low poly
Texturare : Substance painter <---- texturare = dam culoare si detalii 2D modelului

Domeniu :
- Recent m-am angajat la o firma relativ mare din Olanda pe postul de Automotive Artist si rolul meu momentan e sa optimizez modele pentru diferite aplicatii
- De 10 ani sunt freelancer, in mare parte am lucrat cu companii care fac jocuri pentru platformele mobile. Portfolio (o mica parte din lucrari ) : www.artstation.com/ffs

Quote

Nu de alta, dar parca m-ar bate si pe mine gandul sa ma fac freelancer sau sa imi deschid o firma.
Poti incerca la inceput sa o dai asa fara firma..vezi cum merge treaba iar daca vezi ca e ok, iti faci un srl. Eu tot srl am


Quote

Trebuie sa stii dinainte soafte si sa ai simt artistic ca sa faci grafica si reclame 3d.
La fel ca in orice alt domeniu, trebuie pregatire. La mine totul a inceput ca un hobby prin 2008

 Ninja, on 11 iunie 2021 - 15:54, said:

2500€? Slabut.
Eu ma uit dupa un Falcon Northwest de 5000$ pentru Diablo 4...

Hai sa lasam vrajeala. Am scris pentru inceput. Acuma eu personal iti scriu de pe un Wacom Cintiq Pro 32" ... am dat pe ea (la feminin pentru ca e o tableta) 4000 de euro + 500 de euro suportul . Nu am pus la socoteala s PC-ul. In ultimii 5 ani cred ca am investit undeva la 20.000E in hardware
In plus, 2500E sa iti iei piesele separat, nu ma refer sa cumperi gata facut, ca aia inseamna sa arunci cu banii pe geam . Practic o buna parte din suma se va duce pe brand sau pe chestii "bling" de care nu ai nevoie.

Editat de Andreysc7, 11 iunie 2021 - 16:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate