Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Steroizi pentru incepatori ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#37
stoica-ionut

stoica-ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2021

 vinciun, on 14 iunie 2021 - 21:07, said:

In cazul asta recomand un sport de contact. Nu e niciun farmec sa pui masa rapid cu ajutorul steroizilor si s-o pierzi dupa. Pentru mine increderea in sine creste cand realizez ceva cu capul/fortele proprii nu cand trisez.

Salut. Am sac de box in garaj . Dar stiu ca asta te solicita foarte mult, 10 min la sac parca sunt mai solicitante ca 2 ore la sala pt mine . Ajuta la dezvoltarea musculaturii ? Cumnatu mai foloseste sacul dar e la alta categorie, vrea sa dea jos el.


Multumesc de sfaturi. Clar nu voi folosi steroizi niciodata. In schimb voi continua in continuare sa ma documentez in privinta suplimentelor. Probabil voi deschide un nou topic cu ce suplimente vine fiecare in ajutorul meu. Nici nu stiu daca sa mai iau Gainer sau Proteina fara carbo, si daca merita sa iau BCAA, MSM , enzime, Alpha Lipoic Acid , si nu in ultimul rand ANIMAL PAK ?
Ce parere aveti de firmele Haya Lab , Everbuild, biotech ? Everbuildul e si mai ieftin ce-i drept, sa nu uitam asta.

#38
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Arnold, Ferrigno, Haney, Dorian, Coleman, Levronu, Ray, Priest, Andrei Deiu Posted Image Marius Mitrache etc sunt binisor. Au gandit in acest mod si au avut succes. Altii nu.

Nu cred ca vreo unu dintre cei enumerati s-a gandit ce o sa faca la 70 de ani in timp ce isi injectau doze de substante anabolizante. S-au riscat si gata.

Edited by sandu222, 15 June 2021 - 12:41.


#39
stoica-ionut

stoica-ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2021
Eu nu ma duc la concurs deci nu merita sa imi asum nici un risc cu steroizi. Dar o proteina si o vitamina sunt binevenite. Mersi mult inca o data pentru ca v-ati facut timp si ati lasat o parere aici

Edited by Dany_Darke, 15 June 2021 - 15:12.


#40
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 15 iunie 2021 - 11:24, said:

E adevarat ce spui Vinciun, dar cand il vezi pe unu ca arata ca Arnold(si face si bani din asta) desi tu in liceu poate il stiai ca e ultimul looser slabanog si prost, ce mai zici?

Nu cunosc vreun caz. Ca sa arati ca Arnold e nevoie de multa munca, dedicatie, cunostinte, disciplina si genetic. Daca ultimul looser din scoala reuseste, chapeau! Inseamna ca si-a gasit calea in viata si se ocupa fix cu ce se pricepe el mai bine. Dar majoritatea care iau steroizi nu ajung ca Arnold la corp si nici nu realizeaza aproape nimic in viata daca e sa facem comparatie cu Arnold. Deci daca tragi linie, sa iei steroizi ca sa ce? Sa pui cateva kg de muschi pe care oricum risti sa-i pierzi cand nu stii cu adevarat cum sa te antrenezi si cum sa te alimentezi sanatos. Mai vin la pachet si cu ceva acnee, hipertrofierea prostatei, depuneri interne pe vasele de sange... Crezi ca iti creste stima de sine in cazul asta? Eu nu cred, e doar o pacaleala. Mie imi creste stima de sine cand vad ca majoritatea baietilor de seama mea au pus burta si multi au performante fizice foarte slabe, cand stiu ca am reusit sa evit o interventie chirurgicala la coloana si sunt intr-o forma fizica destul de buna. Ma simt bine in pielea mea si daca e nevoie m bag si la o tavaleala oricand, nu stau cu frica in san ca e posibil sa pierd tot ce am castigat in urmatoarele 6 luni. In fine....

Nu zic ca unul care ia steroizi nu poate fi performant si foarte increzut in el, ba da, chiar poate fi mult mai performant, poate fi un fel de super man dar  nu astia care nu s-au antrenat nici un an natural si isi pun toate bazele in steroizi. Cand ma refer la sportivi care iau steroizi am in vedere tipi ca The Rock, John Cena sau Marius Pudzianovski. Astia da! Restul cocosilor din sali care nu se evidentiaza cu nimic dar se umfla in pene in fata oglinzilor....

#41
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 stoica-ionut, on 15 iunie 2021 - 11:59, said:



Salut. Am sac de box in garaj . Dar stiu ca asta te solicita foarte mult, 10 min la sac parca sunt mai solicitante ca 2 ore la sala pt mine . Ajuta la dezvoltarea musculaturii ? Cumnatu mai foloseste sacul dar e la alta categorie, vrea sa dea jos el.

Depinde in ce forma esti acum si ce vrei, care e scopul tau. Daca te intereseaza pur si simplu sanatate si un corp frumos recomand un tip de bodybuilding natural, axat pe viata sanatoasa in primul rand. Daca esti cam "fragil" nu erai cel mai tare baiat din clasa si vrei sa compensezi cumva pentru a avea stima de sine si incredere iti recomand arte martiale sau sport de contact ( box, kickboking, karate, lupte libere, orice) plus dezvoltare fizica axata pe forta si rezistenta adica tractiuni la bara fixa de 2-3 ori pe saptamana cu prize diferite, flotari la paralele si la sol tot cu diverse pozitii ale mainilor. Squat si deadlift o data pe saptamana pentru forta generala. Important e sa devii tot mai bun an de an, te compari cu tine nu cu altii.

Eu am tras rusinea cand eram in scoala ca nu am putut sa fac nicio tractiune si m-a numit proful carnat umplut. De atunci m-am apucat in serios si la examene in clasa a noua am iesit cu inca unul pe locul 2 din vreo 40 de baieti minim. Am practicat si lupte libere, dupa aia, kung fu vreo 3 ani cate 2 ore zilnic 6 zile in saptamana. Apoi am trecut pur si simplu pe dezvoltare fizica si o tin asa de vreo 10 ani. Nu eram cel mai prapadit in scoala, ba chiar eram printre cei mai tari baieti din clasa. Dar probabil nu eram asa daca nu as fi indragit sportul.

 sandu222, on 15 iunie 2021 - 12:37, said:

Arnold, Ferrigno, Haney, Dorian, Coleman, Levronu, Ray, Priest, Andrei Deiu Posted Image Marius Mitrache etc sunt binisor. Au gandit in acest mod si au avut succes. Altii nu.

Nu cred ca vreo unu dintre cei enumerati s-a gandit ce o sa faca la 70 de ani in timp ce isi injectau doze de substante anabolizante. S-au riscat si gata.

Despre ceilalti nu stiu dar Arnold a avut un scop foarte clar de mic, sa devina nr 1 in culturism. E cu totul altceva fata de ce discutam pe aici. Noi ne antrenam asa ca printre altele, sa devenim mai buni, sa ne mentinem sanatatea, sa fim performanti, sa fim barbati la orice varsta.

Eu zic ca decat o zi leu mai bine o 100 de ani leopard.

Am vazut un chalenge zilele astea pe youtube de la un tip care promoveaza sport si viata sanatoasa. Sa ridici 5 tone la tractiuni si la flotari la paralele in timp cat mai scurt. El avea 100kg si a facut 50 tractiuni plus 50 flotari la paralele in 9 minute si 20 secunde. Dar are aproape si 50 de ani. Altul tanar care avea 80 de kg a trebuit sa atarne 20 kg de mijloc si a facut si el 50 plus 50 repetari in 7 minute si ceva. Zic ca trebuie testat neaparat. Conditiile erau ca executia sa fie impecabila nu cum fac work outerii. Adica tractiunile complete si fara balans iar flotarile cu amplitutine maxima nu doar cu bratele paralele cu solul.

Edited by vinciun, 15 June 2021 - 21:08.


#42
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 15 iunie 2021 - 21:08, said:






Eu zic ca decat o zi leu mai bine o 100 de ani leopard.


E bun si asa, de la leopard la leu e doar un pas :)
Dar cati reusesc sa ajunga leoparzi? ca e foarte greu si asta. Trebuie minim 10 ani, trebuie sa lucrezi la toate, forta , rezistenta, masa, lupte, psihic, conditii nasoale(ca sa fii si calit nu doar "umflat" si agil ca te face overseas pe munte).

#43
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e. E nevoie de munca permanenta nu 3 luni de sala plus steroizi.

#44
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 15 iunie 2021 - 21:08, said:



100 de ani leopard.



S-ar putea totusi sa nu fie 100 de ani. Tu te vezi la 60-70 de ani facand impins cu 150kg? La 70 de ani, pe natural 100%, abia mai este testosteron pentru a pastra ceva muschi care sa indeplineasca functiile de baza. Tu inca esti tanar deci esti in carti, dar sa ne spuna de exemplu The_Lion de ce nu se mai incumeta la aproape 45 de ani sa mai faca indreptari cu 270kg sau genuflexiuni cu 210. Si daca ar avea spatele "reparat" tot i-ar fi imposibil natural. Arnold si Stalone cu toti hormonii de creste, la 70 de ani ai lor nu mai au acel aspect de muschi fresh ca la astia tineri, se cunoaste batranetea.

Apropo de Stalone, tocmai a fost prins cu Fake Weights: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/C_akyl2kXz8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
In mod clar "nu mai merge cum mergea"...si nu numai la fiare Posted Image Posted Image
Spatele meu este fwtut iremediabil, dupa 2-3 sapt de genu usoare (dar usor, adica vreo 70-80kg), cu forma foarte stricta...iar simt dureri si disconfort in zona. Culmea ca nu simt atunci in timpul antrenamentelor, ci ma apuca ulterior cand fac vreo miscare aiurea din aplecat, de cele mai multe ori in afara salii.

Ref la greutatile alea, chiar si cu spatele fara probleme, in mod sigur nu as mai reusi sa ma apropii. Culmea este ca feeling-ul meu este ca mi-ar fi cumva mai usor la indreptari decat genu, dar oricum departe de cifrele de acum multi ani. Odata cu trecerea anilor, chiar daca nu te faci de rusine in sala cu greutatile folosite, nu prea iti mai bati PR-urile...Oricum, in sala in care merg acum, la ganterele peste 45+ nu am vazut sa se bage prea multi tinerei.
Dupa o vreme o sa vedeti, o sa conteze (vorbind pentru un natural) sa fii cat de cat in forma, fara sa ai prea multe kg in plus, sa poti face sport, sa te bucuri de miscare. Noi nu suntem Mike O'Hearn sa aratam mai bine la 50 ani decat la 30...este imposibil pentru cineva care face chestia asta natural.

#46
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 16 iunie 2021 - 14:19, said:



S-ar putea totusi sa nu fie 100 de ani.

Ai dreptate, am scris si eu suta asa metaforic. Ideea e cat mai in forma pana la o varsta cat mai inaintata. Chiar daca la 60 nu o sa fiu ca la 30, eu sper ca la 60 sa fiu cat de cat in forma.

 the_lion, on 16 iunie 2021 - 16:46, said:

Dupa o vreme o sa vedeti, o sa conteze (vorbind pentru un natural) sa fii cat de cat in forma, fara sa ai prea multe kg in plus, sa poti face sport, sa te bucuri de miscare. Noi nu suntem Mike O'Hearn sa aratam mai bine la 50 ani decat la 30...este imposibil pentru cineva care face chestia asta natural.

E si normal. Pana la urma, in viata de zi cu zi nu simti diferenta daca poti impinge de la piept 140 sau 160. Aproape ca sunt nesemnificative acele 20 de kg pe bara dar trebuie sa muncesti foarte mult pentru ele. In viata de zi cu zi conteaza sa fii sanatos, sa ai si forta, energie, rezistenta, mobilitate.

Acum ma intreb daca nu e benefica, dupa o varsta, terapie cu testosteron. Nu ma refer la doze mari cum se folosesc in culturism, doar atat cat sa nu simti asa dramatic scaderea, mai mult pentru mentinere.

The Lion, nu ai testat in ultima vreme boostere naturale pe baza de tribulus? Se pare ca ajuta mai mult la persoanele care il au mai scazut nu la alea care il au in norma.

#47
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Testosteronul meu este in limitele normale, chiar in partea de sus a intervalului (aveam acum 1 an cca 650ng/dl). Am incercat tribulus dar am simtit ZERO efecte, probabil o fi cum zici tu ca efecte ar simti cei cu nivelul natural de testosteron foarte scazut.

Chiar ma gandisem in postul precedent sa scriu despre HRT (hormone replacement terapy) /TRT (testosterone replacement terapy). E clar ca multe vedete (gen Stallone, Arnold, etc) folosesc chestia asta si probabil ca in doze mici si la varste +55-60 ani efectele pozitive sunt mai mari decat cele negative. Pe langa efectele asupra masei musculare vorbim si despre o vitalitate si virilitate mai mare pentru batraneii astia celebri, chestie importanta cand zanele cu care isi impart batranetea au jumatate din varsta lor.

#48
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 the_lion, on 16 iunie 2021 - 16:46, said:

In mod clar "nu mai merge cum mergea"...si nu numai la fiare Posted Image Posted Image


Eu am descoperit tadalafil. Dar sa nu luati niciodata mai mult de 10mg ca apar niste efecte negative nasoale de tot(o durere in ceafa foarte deranjanta, insomnie, indigestie, o stare de oboseala accentuata, etc)

#49
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Posted Image  Eeeh, nu sunt acolo, vreau sa cred ca inca 10 ani nu ma ating de chestiile astea. Ma refeream ca nu mai am pretentii de la mine sa fiu ca iepurasul duracell...la varsta asta totul se reduce la "o data si bine" decat la mai multe reprize dar mai scurte.

#50
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 16 iunie 2021 - 17:25, said:

Pana la urma, in viata de zi cu zi nu simti diferenta daca poti impinge de la piept 140 sau 160. Aproape ca sunt nesemnificative acele 20 de kg pe bara dar trebuie sa muncesti foarte mult pentru ele.

In viata de zi cu zi nu conteaza ca impingi 140 sau 160,  asta conteaza mai mult la psihic. In sali insa daca mai vezi cate un natural sa faca cateva repetari cu 140 dupa multi ani de sala, cu 160 cam putini spre deloc. imi spunea cineva care se antreneaza la Petrica Ciorba in sala ca in afara de Ciorba si compania de dopati (desi nici aia nu exceleaza) sunt doar 2 tipi care pot impinge 1-2 rep x170kg. Si astia 2 fac sala cam de 20-25 de ani, au 110-120kg, iar despre unul din ei nu era sigur daca e natural sau nu.


 vinciun, on 16 iunie 2021 - 17:25, said:

Acum ma intreb daca nu e benefica, dupa o varsta, terapie cu testosteron. Nu ma refer la doze mari cum se folosesc in culturism, doar atat cat sa nu simti asa dramatic scaderea, mai mult pentru mentinere.

Deci pana la urma iei in calcul posibilitatea asta.

#51
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Nu stiu ce sa zic, nu pot da un raspuns foarte precis. Acum sunt absolut contra dar la batranete vedem.

#52
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
@Ionut, te vad om bun, ia un sfat cu privire la sac: da cu mila (pt incheieturi), foloseste sacul ca reper, nu ca sa dai din greu. E vorba aia, sacul nu da inapoi. Gresit, o sa-ti bulesti incheieturile rapid.

Eu m-am ocupat cu sportul de pe la 14 ani, ca eram scobitoare, soarece de biblioteca, cu o mutra care cerea si mai primea pumni din cand in cand.
Daca aveam atunci jumate din forma de acum, eram semizeu in oras. Ma antrenam haotic, de nutritie nu auzisem, literalmente credeam ca muschiul creste din durere sau ceva. Alergam pe camp cu unul mai greu in carca, asa am bulit meniscul si probabil de acolo problemele cu hernia de disc. Ma opinteam la haltere mai grele decat mine, faceam biceps cu 75% fin greutatea mea si aveam bratul ca bara de haltera, adica subtire.
Acum sunt in forma vietii ca masa, am planuri de viitor pe termen mediu si lung. Am cochetat cu tribulus, am simtit efecte.

#53
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
"Jumate din forma de acum", poate ca te-ar fi ajutat, eu as fi avut nevoie de mintea de acum, i-as fi "spart" pe toti care mai faceau glume pe seama mea. Aveam idei si atunci, dar nu aveam tupeu. Pana am descoperit cum functioneaza treaba asta. E de ajuns sa ai tupeu, 8 din 10 persoane fac un pas inapoi. Cu aia 2 ramasi te "bati".

#54
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 overseas, on 17 iunie 2021 - 22:29, said:

Am cochetat cu tribulus, am simtit efecte.

Da niste detalii, ce si cum. N-am luat niciodata tribulus. Conform parerilor lui Greg Doucette, tribulus intra la categoria top 3 suplimente care nu merita banii, adica sunt o alegere foarte proasta pentru un natural. Daca presupunem ca se refera la adulti sanatosi cu testosteronul la normal atunci sunt de acord cu el.

Vinciun a luat si a spus ca se simte, tu zici ca se simte, The_Lion spune ca nu se simte dar el are analize cu testosteronul in limite bune de tot.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate