Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Steroizi pentru incepatori ?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
122 replies to this topic

#109
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 stoica-ionut, on 27 iulie 2021 - 15:40, said:



nu are legatura cu masa musculara sau cu sinteza proteinei sau cu altceva ce il mai recomanda spre vanzare.

Logic ca nu

 stoica-ionut, on 27 iulie 2021 - 15:40, said:

3. Creste forta
Am mai auzit si la altii dar nu prea am crezut. De la cat la cat ai crescut? sau ce faceai inainte si acum faci cu greutati mai mari?

 stoica-ionut, on 27 iulie 2021 - 15:40, said:

mi-a spus sa le las ca nu imi fac bine insa am apucat sa iau 34 de pachete din 44.

Da-mi-le mie :)

#110
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 27 iulie 2021 - 17:50, said:

Eu caut si inca nu am gasit vreun studiu care sa arate ca suplimentarea cu vitamine ajuta in forta si masa musculara, daca nu ai carente, bineinteles.

Am vrut de ceva timp sa va propun  sa analizam eticheta de la Animal PAk, sa vedem ce-l face asa de deosebit. Stiu ca overseas l-a laudat foarte mult. Eu nu am luat niciodata, dar am luat Storm care mi s-a parut cea mai buna creatina la vremea aia. Am luat si Natural Sterol, bani aruncati, de la asta nu am simtit nimic nimic.

Trebuie spus ca Animal Pak nu e doar un complet de vitamine si minerale, e un produs mult mai serios. Cu dozaje si de 10x peste normal. Daca e sa-mi dau cu parerea, ce il face asa de apreciat si eficient, e supradozajul la Mg, Ca, Vitamina C, ginseng 2g.
Aminoacizii aia sunt irelevanti, cateva grame, care nu fac absolut nimic in contextul unei zile intregi.

 vinciun, on 27 iulie 2021 - 17:50, said:

In cazul asta ma intreb care mai este rostul lor.


Eu tot am zis de vreo cativa ani ca suplimentele sunt inutile, aproape toate! Bani aruncati.  O sa vedeti ca o sa se diminueze incet incet si industria asta mai ales cand o sa breveteze astia SARM-urile nenocive si alte substante. Ascultati ce va zic eu aici, in 5-10 ani o sa fie suplimentele vazute precum e glutamina acum, adica inutila.

Attached Files



#111
stoica-ionut

stoica-ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2021
De la 90 fac cu 110kg deadlift, x4 repetari
de la 130 fac cu 170 la presa x5
la piept de la 60 la 75 x4
geno de la 6 la 80 x5

Ca tot veni vorba , pieptul a ramas mult in urma cu progresul si de picioare nu mai zic, sunt slabe rau. Ar fi ceva rau daca as face o perioada doar piept si picioare, sa ma axez pe ce am cel mai mare deficit ? Sigur s-a mai gandit cineva la asta

#112
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Eu cred ca mult mai ieftin si mai castigat iesi daca iei separat. Nu vad sa aiba nimic deosebit, doar cantitati enorme din unele vitamine, apoi minerale si ca sa para mai deocheat au adaugat aminoacozi ( apa de ploaie) arginina si acid aspartic la fel cantitati infime ca sa conteze. Plus niste extracte de plante, la fel, ca sa unga ochii.

Nu vrei sa ai calciu, magneziu si zinc in aceeasi pastila. Pentru calciu mananci branza, de ce sa mai bagi si suplimente? Apoi zincul ori il iei singur pe stomacul gol ori deloc. Magneziu de dorit inainte de somn. Vitamina C mai bine dimineata la trezire si inainte/dupa antrenament. Vitaminele B impreuna cu mancarea ca amelioreaza metabolismul glucidelor si al proteinelor. Nu ai nici un interes sa iei animal pack si inca la pretul ala.



Sotia si-a facut analizele recent si unica deficienta in organismul ei de vitamina D. I-a dat medicul un supliment in ampule cu vitamina D care se ia doar o data in luna dar doza e enorma. M-am uitat comparativ cu aia pe care eu iau eu de la myprotein si al ei e de 1000 ori mai concentrat. Deci ce folos ca tu bagi in tine surplus foarte mare se vitiman b6 sau altele de care nici asa nu duci lipsa dar ai carenta in alte parte si din cauza aia organismul nu functioneaza corect. Zic ca mai bine iti faci analize si apoi decizi. Altfel pot sa iau din cand in cand pentru prevenire cand un zinc, cand o vitamina, dar nu are rost sa bagi in tine cantitati industriale. Repe, nu am gasit niciun studiu sau macar vreo teorie cu sprijin stiintific cum ca daca consumi mult mai multe vitamine si minerale o sa dezvolti forta si muschi mai bine.

Exista in farmacii Zinc in ampule, incercati sa luati vreo 20 zile, pe stomacul gol cu vreo 30 min pana la mancare. Sa-mi spuneti daca simtiti ceva. Eu am luat si am simtit ceva dar e posibil sa fie placebo. De aia as vrea sa aud si alte pareri.

Am observat ca in Franta in farmacii e plin de suplimente, rafturi incarcate, te plimbi printre ele ca la supermarket. Cerintele de calitate sunt destul de ridicate aici. Pana si proteine, gainere gasesti in farmacie.

La mine nu prea functioneaza nici macar pastilele care iau durerea. De exemplu paracetamolul e apa chioara pentru mine. Am avut zilele trecute o durere din sold de spate. Mi- a dat sotia vreo trei feluri, una era chiar din categoria celor mai puternice pe baza de droguri si tot niciun efect. Doar aspirina ma ajuta cand ma doare capul dar oricum iau rar.

Acum cativa ani am avut o buba pe spate care tot crestea sub piele, era deja cat un ou de porumbel si cand faceam impins de la piept se turtea si arata urat locul ala de tot. Mi-au indepartat-o prin interventie chirurgicala cu anestezie locala. Au trebuit sa bage doza mai mare decat de obicei si in plus isi pierdea foarte rapid efectul. Doar cateva minute treceau si eu simteam deja cum ala taie din mine. Zic "baaau! Ce faceti acolo.." iar bagau injectii si mai lucrau putin si iar trecea efectul si tot asa. A fost un calvar pentru mine. Au taiat o bugata de piele de aproximativ 3cmx3cm cu tot cu parte de desupt la buba ca s-o scoata cu totul cu radacina.

#113
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 stoica-ionut, on 28 iulie 2021 - 12:54, said:

De la 90 fac cu 110kg deadlift, x4 repetari
de la 130 fac cu 170 la presa x5
la piept de la 60 la 75 x4
geno de la 6 la 80 x5



La aceste valori te-ai putea incadra si in cresterea normala.  Indreptari pana pe la 150-160kg poti creste usor, firesc ca sa zic asa. La impins la fel, 60 era usor, 75 e "nimic", inca poti creste lejer si constant cu sau fara vreun supliment inclusiv creatina. La presa am crescut intr-o vara, de pe la 150kg pana pe la 250kg, dupa asta a fost mai greu.

Acum mai e o intrebare: cat timp ti-a luat sa cresti de la 50kg la 60 la impins,  sau cat timp ai batut pasul pe loc la 60kg. Vezi daca nu cumva intervalele sunt similare. Nu in ultimul rand conteaza si daca ai mai adaugat ceva greutate corporala in ultima luna, chiar si 2kg conteaza.

#114
stoica-ionut

stoica-ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2021
Cresterile s-au intamplat in acelasi timp si am scazut 3.5 kg in greutate. Chestia e ca am fost ieri la sala si fara suplimente a fost groaznic , am scazut mai mult ca inainte.

#115
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Ai rabdare si o sa cresti mai repede decat ai crede si fara vreun supliment. Trebuie doar sa te dedici cat de putin.

#116
Eiji

Eiji

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 275
  • Înscris: 22.03.2014

 sandu222, on 28 iulie 2021 - 12:50, said:

Trebuie spus ca Animal Pak nu e doar un complet de vitamine si minerale, e un produs mult mai serios. Cu dozaje si de 10x peste normal. Daca e sa-mi dau cu parerea, ce il face asa de apreciat si eficient, e supradozajul la Mg, Ca, Vitamina C, ginseng 2g.


Eu tot am zis de vreo cativa ani ca suplimentele sunt inutile, aproape toate! Bani aruncati.  O sa vedeti ca o sa se diminueze incet incet si industria asta mai ales cand o sa breveteze astia SARM-urile nenocive si alte substante. Ascultati ce va zic eu aici, in 5-10 ani o sa fie suplimentele vazute precum e glutamina acum, adica inutila.


As mentiona ca magneziul ala e sub forma de oxid. La fel si zincul. Daca era citrat, chelat, mai intelegeam...


Momentan, legile pentru SARM au devenit mai dure, cel putin in State.
Industria suplimentelor e inca foarte puternica si vor gasi si in viitor produse noi. Ceva planta indiana, chineza, care sa inlocuiasca tribulus. Sau alta descoperire...
De acord ca sunt inutile.
Poate creatina are un efect pentru unii, pe mine ma constipa grav, chiar si cu 5-6 litri de apa pe zi.

Mi-am luat acum o mostra de pre-workout de la myprotein, pe langa whey-ul cumparat.
Sunt curios daca 6 grame de citrulina + 1.5 de betaina ofera o pompare mai buna. Plus 150 mg Alfa GPC pentru focus.
De obicei, nu folosesc preworkout ca ma antrenez seara. Rar, cafeina.

Dar pana acum mai tot ce am incercat chiar a fost apa de ploaie, cu cateva exceptii.
Si nu ma refer doar la suplimentele pentru sala, ci si la altele, pentru concentrare/creier/memorie/sanatate.
Am incercat
- creatina, acid D-aspartic
- ashwagandha, ginko, maca, damiana
-  tirozina, taurina, teanina
- modafinil (energie, da, dar nu concentrare)
- rhodiola
- MSM, colagen
- 5-HTP, valeriana, melatonina
- carnitina
- glutamina


Ce functioneaza la mine sunt D3 (nu mai racesc, nu e placebo), magneziu (ocazional, pentru somn, dupa o zi mai proasta), cafeina si cam atat.


As mai experimenta cu Pregnenolone, DHEA, HuperzineA, CDP choline in viitor.

#117
stoica-ionut

stoica-ionut

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 11.06.2021
Salut!
Pentru somn am incercat tot ce e naturist, nu a avut efect. Am trecut la nivelul urmator, nu ca as fi avut probleme dar ca sa "maximizez" rezultatele la sala :))).
Am fost la psihiatru si mi-a dat STILNOX si ANXIAR pentru somn, niste pastile minuscule, trebuia sa iau si jumatate din fiecare pe noapte. Foarte ieftine, 7 lei cutia + compensat = aprox 20 lei pe 4 cutii. Am luat doar o noapte si mi-a ajuns.
1. Amnezie
2. Miscari foarte foarte lente, te misti in reluare , nu iti vine sa crezi. Mi-au trebuit 10 minute sa imi scot ochelarii de la ochi si sa ii pun pe noptiera.
3. Vorbesti greu, lent, daca raspunzi un simplu da zici daaaaaaa 10 secunde.
Chestia e ca m-am trezit a 2a zi foarte bine, foarte odihnit, am dormit vreo 10 ore tun. Chiar eram multumit pana mi-a aratat nevastamea filmarea ca eu nu imi aduc aminte nimic, amnezie totala. Groaznic, parca eram un zombi fara creier. M-am speriat atat de tare incat de 7 luni de zile dorm ca un bebelus.

Asta ca fapt divers

#118
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 Eiji, on 30 iulie 2021 - 07:35, said:




Mi-am luat acum o mostra de pre-workout de la myprotein, pe langa whey-ul cumparat.
Sunt curios daca 6 grame de citrulina + 1.5 de betaina ofera o pompare mai buna. Plus 150 mg Alfa GPC pentru focus.
Sa ne spui cum se simte.

Acum, sa va zic si eu pe ce sa nu aruncati banii. Nu aruncati banii pe N1 de la Nutrend, stiam ca e slab dintr-un review, eu cautam ceva slab pentru ca sunt f. sensibil la cofeina, ma ia o stare nasoala daca consum mai mult de 2 plicuri de ness in 24h. Totusi nu credeam ca acest preworkout poate fi asa de slab. L-am simtit ca pe o jumate de plic de ness, iar un plic de ness e 25bani.
Energie si dorinta de antrenament 1/5, Focus 0/5, Rezistenta&Forta 0/5.
Partea buna e ca nu are nici un efect negativ imediat si pretul este mic.



 Eiji, on 30 iulie 2021 - 07:35, said:

As mai experimenta cu Pregnenolone

Nu am testat, dar intuitia imi spune ca este un produs bun, poate cel mai bun dintre cele care "promit" multe. Asta atata timp cat se respecta prospectul cu adevarat. Eu am incercat o parte dintre ingredientele produsului.
Nu e vreo inventie noua, formula BEE COCKTAIL e de fapt produsul romanesc Royal Tonic Athletic inventat de un doctor acum vreo 20 de ani, inca se mai gaseste e vreo 20RON/cutia
https://pro-natura.r...apsule-blister/

ZMA se stie ce e.

Extractul de embrion de ou e tot un produs romanesc(cel putin 15-20 de ani vechime) care se numea Humanofort
https://pubmed.ncbi....h.gov/16739873/
https://olympusgrup....fort-60-capsule

Ghici ce vinde Labrada? SI ASN? si altii? Fix Humanofort. Ma intreb de ce nu le vindeau si acum 20 de ani daca erau asa de destepti in nutritie si inovativi.
https://asn-nutritio...m.au/humanofort

Am mai scris pe aici mai demult, cu Royal Tonic Athletic si Humanofort am pus in 3 saptamani 10kg pe bara la impins, acum vreo 17ani, de la 100kg la 110kg la inclinat. Sa fie coincidenta? Nu cred, sincer, pentru 10kg pe bara trebuie sa muncesti 6 luni, asta daca iti merge treaba. Ceva s-a intamplat atunci, ideea e ca mi-a ramas in minte experienta asta. Ma intreb si acum de ce nu am mai luat.

Ca o concluzie, cred ca merita incercat acest Pregnenolone atata timp cat respecta prospectul.

Greseala celor care au initiat acest proiect e ca au vrut un impact de marketing si i-au pus o denumire dubioasa, dar asta nu e asa important. Mai important e ca se leaga  de Balkan Pharmaceuticals Moldova, doar ca pe site la distribuitor apare asa:

PREGNOLONE. Produs in Belgia sub licenta S.C. Balkan Pharmaceuticals S.R.L.
Distribuit de: S.C. PALESTRA S.R.L. str. Nicolae Costin, nr. 24, 700373 Iasi, Romania.

Palestra e Weider Romania, suplimentul e produs in Belgia, iar licienta o are Balkan S.R.L. posibil sa fie licienta Balkan Moldova.

#119
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015

 sandu222, on 30 iulie 2021 - 15:41, said:

pentru 10kg pe bara trebuie sa muncesti 6 luni, asta daca iti merge treaba.

Da dar mai e ceva. Cresterea are loc intr-un mod mai ciudat as spune eu. Daca pui 10kg pe bara in 6 luni asta nu inseamna ca pui 55g pe zi. Cateodata e nevoie sa te antrenezi vreo 6-8 luni, timp in care parca nu progresezi deloc si pac intr-o zi faci cu 3 repetari mai multe sau poti pune 5 kg mai mult pe bara. La fel are loc si cresterea chiar, chiar si la copii mici. Chiar sora se mira si imi povestea cum bebelusul ei are saptamani cand parca nu pune nimic si brusc in 2 zile pune pentru toata periada asta.

#120
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 30 iulie 2021 - 16:29, said:

Cresterea are loc intr-un mod mai ciudat as spune eu. Daca pui 10kg pe bara in 6 luni asta nu inseamna ca pui 55g pe zi.


Asta am observat si eu dupa ani de zile de notat, dar am zis ca daca vin pe aici  cu ipoteza asta o sa rada lumea de mine. Eu avand notite(ca si tine si altii) cu tot ce fac, stiu exact cand si cum am progres. Pare ilogic, dar exista perioade  in care cresti  aparent fara sa faci nimic deosebit. Nu stiu daca e suma celor facute in ultimile saptamani/luni sau daca nu cumva exista "perioade" in care are loc o adaptare a corpului sau daca nu cumva testosteronul are un grafic anume.
Trag 2-3luni ca disperatu' si nimic, adica maxim obtin 1 repetare in plus, cateodata.  In rest ramane acelasi nr. de repetari. Si deodata am 2-3 saptamani, cam atat dureaza, cresc din senin, 2-3 repetari in plus apar. Dupa care platou. Eu in perioada aia benefica trag cat de tare pot pentru ca stiu ca se termina repede.
  Sa nu inteleaga lumea gresit, vorbim de 75-90% din 1RM la exercitii de baza(fara indreptari si genuflexiuni :) ca ne doare spatele )

#121
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Exact asa e cum spui, nu e nimic de ras. Ba chiar patesc sa si dau inapoi de multe ori desi ma antrenez regulat, mananc cum trebuie etc forta incepe sa mearga in jos cateodata apoi iar in sus.  Cred ca depinde si de perioadele in care organismul secrete mai mult testosteron dar bineinteles ca conteaza si toata peroada aia in care te-ai antrenat si parca era in vant,  cer e ca daca nu te antrenezi, alea 3 repetari in plus nu vin de la sine.

#122
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

 vinciun, on 31 iulie 2021 - 16:28, said:

Ba chiar patesc sa si dau inapoi de multe ori

La fel e si la mine, dar cred ca am aflat raspunsul, deoarece se cam  repeta treaba asta.
Cred ca e o epuizare temporara a SNC, poate chiar un inceput de supraantrenament. Adica in teorie n-ar trebui sa facem supraantrenament(ca nu ne antrenam mereu cu 90% din 1RM), in practica eu am observat ca organismul se cam autosaboteaza ca sa zic asa, adica isi cam taie singur craca  desi noi facem totul la fel. Ma gandesc ca e un soi de "protectie" ca sa nu ajungem pana in prag de autodistrugere.
Deci solutia e simpla, tragem tare o perioada, dupa care facem deload planificat, dar pe bune, nu asa cum faceam eu inainte, -10kg pe bara, ca nu e de ajuns. Trebuie inclusiv pauza totala cateva zile. Nu va faceti griji, in cateva zile nu se pierde nimic.

Si mai vin cu o parere, care va este cunoscuta. Eu, nu prea pot sa cresc in forta daca nu cresc putin si in greutate. Nu stiu cum e la altii, dar la mine asa functioneaza. Nu vorbesc de exercitii pe care nu le-am mai facut de mult, sau exercitii de izolare, sau aparate moderne la care nu am mai lucrat niciodata. Vorbesc de crescut in forta la exercitii clasice.
La ultima  pauza totala/fortata de 3 saptamani, am pierdut 3kg  greutate corporala si  destul in forta. Au urmat 2 saptamani antrenamente de revenire, dar nu prea mi-am revenit pentru ca am recuperat doar 0.5-1kg in greutate din cele 3kg. Apoi am luat iar o saptamana de pauza, ca sa plec in vacanta. In vacanta....am pus vreo 4-5kg de "masa musculara de calitate, doar fibra" adica  multa grasime. Si ce sa vezi... deodata ma simt si cu forta super bine, fara sa fac nimic am recuperat 75% din ce am pierdut doar stand si mancand. Deci, vreti forta, mai adaugati 500calorii, fara sa va para rau si fara sa va uitati in oglinda.

Sa mai zic ca acum vreo 3 ani am racit mai tare, dar am continuat sa mananc si sa ma antrenez, si nu am scazut in greutate corporala si nici in forta?

#123
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Pai de aia spuneam mereu de progresii planificate.

Cat despre cresterea in greutate cred ca e la toti asa. Eu ma chinui sa avansez in forta dar nici nu vreau sa ma ingras, probabil e si acesta un factor limitant. Pur si simplu nu sufar sa fiu gras, chiar daca nu-s nici cine ste ce definit vreau sa ma pastrez intr-o forma sportiva si functionala cat de cat.

De luni intregi ma mentin la 104,5- 105 kg. Probabil de aia si forta cam sta pe loc.

Nu e neaparat vorba de supra antrenament. Unii mai spus si ca poate fi un fel de imunizare a muschilor. Adica cand faci regulat un exercitiu muschii devin imuni la el. Nu se mai stimuleaza si nu mai cresc. Trebuie sa-l schimbi pentru cateva saptamani cu altul dupa care revii. Dar nici prea mult timp sa nu renunti la el fiindca iti scade efectiv performanta.

Nu e neaparat vorba de supra antrenament. Unii mai spus si ca poate fi un fel de imunizare a muschilor. Adica cand faci regulat un exercitiu muschii devin imuni la el. Nu se mai stimuleaza si nu mai cresc. Trebuie sa-l schimbi pentru cateva saptamani cu altul dupa care revii. Dar nici prea mult timp sa nu renunti la el fiindca iti scade efectiv performanta.

Cand ma antrenam in md aveam in sala un gras care se antrena strict pentru forta si era natural. Impingea 160 vreo 3-4 repetari. El la fel spunea intr-o zi cand si-a batut un record. Cica probabil urmatorul pic va fi peste vreo 7-8 luni. Tot spunea ca forta vine in valuri. La el nu se punea problema de supraantrenament. Locuia cu parintii, nu lucra deloc, manca enorm si dormea zilnic pe saturate. La sala venea se 2 ori pe saptamana. O data facea doar impins cu pauze uriase intre seturi si alta data un fel de full body ca sa lucreze si restul corpului un pic.

Avea putere nebuna dar la mers fandat il distrugeam.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate