Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Instalaşii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#7237
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Da, normal e sa fie senzorul pe iesire din colector. 500 W/h ai avut cu soare liber sau nebulozitate partiala ?
La fel consider normala intrarea agentului in boiler pe jos in serpentina si iesirea pe sus, ca sa inceapa incalzirea de jos a apei.
Asta apropo de ce spune gmartau...el pierde cateva zeci de litri de apa ramasi neincalziti in partea de jos a boilerului.

#7238
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007
Gry2000, apa calda trebuie sa intre pe sus, ca altfel nu se mai stratifica apa calda sus. O amesteci, cum sa zic? Senzorul e la iesirea din panou, ce sa caute la intrare? Doar daca vrei sa afli cat ai produs, sa faci diferenta intre ce intra si ce iese, dar tot iti trebuie unul si la iesire.

#7239
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Avand senzorul pe colector montat unde nu trebuie, posibil sa fi cules mai mult de 500Wh pe ora de functionare. Masuratoarea e pentru zilele trecute cand nu a fost chiar asa mult soare.

Acum cu senzorul trebuie sa mai verific un pic. Eu asa tin minte de cand m-am urcat pe casa. Senzorul e pus pe partea cu teava care are firele de legatura, iar pe acea teava e pus si grupul de pompare care, din cate imi dau seama e montat dupa boiler. Probabil ca va trebui sa fac eu operatia asta si sa mut senzorul in partea cealalta. Baiatul ala care mi-a montat panoul parea priceput, desi la sfarsit se cam balbaia la partea de umplere a instalatiei. Nici cu automatizarea nu prea se impaca. Cand a dat drumul la sistem nu avea circulatie (din cauza aerului) si pentru ca nu isi dadea seama daca merge pompa sau nu a bagat cutitul in cablul de comanda pwm al pompei si mi-a lasat in urma o carpeala de zile mari. O fi fost de la soarele care l-a batut in cap toata ziua...

Inainte sa ma urc din nou pe casa o sa mut senzorul de retur pe intrarea in boiler sa vad daca e diferenta mare fata de ce imi arata senzorul din colector. Daca e diferenta mare si am mai mult jos in casa decat sus in coelctor e clar ca senzorule pus aiurea.

#7240
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008

 doega, on 17 ianuarie 2018 - 10:18, said:

Gry2000, apa calda trebuie sa intre pe sus, ca altfel nu se mai stratifica apa calda sus. O amesteci, cum sa zic? Senzorul e la iesirea din panou, ce sa caute la intrare? Doar daca vrei sa afli cat ai produs, sa faci diferenta intre ce intra si ce iese, dar tot iti trebuie unul si la iesire.

Am observat ca se face in modul acesta montajul la serpentina de jos de catre instalatori, dar iti spun din proprie experienta cu boilerele electrice, ca se va duce rapid caldura in sus de la jumatatea boilerului si se va stratifica cu o temperatura f mare in partea de sus, spre 90 de grade, iar in partea de jos vor fi undeva la 40 de grade, ceea ce nu e bine deloc din multe puncte de vedere.
Cand incalzesti de jos de tot SI INCET, stratificarea se va face uniform astfel incat diferenta intre partea de sus si cea de jos sa nu fie mai mare de 10-20 de grade.

Am scris incet caci este importanta puterea pe care o bagi in serpentina. La un boiler de 200 l ca sa incalzesti apa incet si cu diferenta cat mai mica intre straturi, trebuie sa bagi maxim 3 kw/h in serpentina pe partea de jos. Se "amesteca" apa cum spui si nu se mai stratifica incepand de la jumatatea cazanului, ci de jos de tot. O sa ai un boiler plin cu apa calda, in loc sa ai unul cu apa fierbinte sus si rece jos.

Ca sa vezi cat produci iti trebuie un debitmetru serie pe iesirea din boiler, inainte de grupul de pompare. Pui un simplu apometru de apa calda.

M_ierdnA: Sa ne spui cu ce "meseriasi" si de la ce firma ai facut treaba...caci nu au facut deloc bine din cate ne spui.

#7241
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
Grupurile de pompare au debitmetru inclus.

De când începe sã bage panoul începe și stratificarea în boiler, iar diferența între sus și jos se menține la câteva grade (1-3 gr.) în condițiile în care nu este consum de ACM.

Când este consum de ACM...un post mai vechi

anduvirgil said:

Off topic. Am ramas uimit de cum se face stratificarea in boiler atunci cand nu folosesti apa la maxim (ca debit).
Practic jos si la jumate e rece, la temperatura retelei si sus are peste 40 gr.


#7242
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Comparatia cu incalzirea pe curent nu e potrivita. Apa din boiler in apropierea rezistentei electrice e aproape la fierbere, pe cand prin serpentina de solar circula glicol cu temperatura un pic peste temperatura apei din boiler in zona respectiva. In plus, circulatia prin panoul solar nu se opreste cu termostat ca la electric. Daca exista stratificare in zona serpentinei de solar transferul termic va fi realizat in special in partea de jos si atunci se incalzeste si partea asta in timp.

Referitor la masurarea cantitatii de caldura colectata, asta e o functie a controlerului.Am si debitmetru si am setat in controler debitul cand pompa merge pe maxim si stiind puterea la care merge pompa poate calcula debitul in fiecare moment. Apoi cu senzorul din colector si cel de dupa boiler stie diferenta de temperatura si poate calcula aportul de caldura in boiler.

Firma care mi-a facut montajul e o firma din Ploiesti recomandata de cel de la care am luat panourile. Seful firmei e ok, numai ca e ff ocupat si nu apuca sa vina sa verifice tot ce au facut oamenii pe teren. A trecut in timpul montajului si chiar a pus mana la intins teava, dar dupa aia a plecat si nu a mai venit sa vada ce si cum. Oricum ca sa vezi ca senzorul e bagat in partea gresita nu e tocmai simplu. Nu fac detaliile lor publice ca nu sunt chiar asa de dezastruosi. O firma medie de instalatii as zice pentru Ro. Daca te intereseaza iti trimit pe privat. O faza, tipul care a facut 90% din treaba mai avea un invatacel pe langa el, dar asta micu' nu stia nici sa invarta caltii cum trebuie pe filet, dadea el acolo, dar in sens invers acelo de ceas! Seful firmei mi-a zis de la inceput ca nu are oameni si stiu ca e o problema asta la noi, ca nu e primul pe care il aud plangandu-se.

#7243
ryan1

ryan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2010
Buna ziua,
doresc sa achizitionez o instalatie solara presurizata cu boiler de 200l. Mentionez ca am si centrala pe lemne.
As vrea sa ma incadrez in jurul sumei de 6000 ron.
Puteti sa-mi recomandati un model va rog ?

Multumesc anticipat

Edited by ryan1, 17 January 2018 - 16:08.


#7244
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Cu totul, inclusiv montajul, nu cred ca iesi sub 10 000. Cauta pe net ca e plin de oferte. Cel mai bine iti configurezi tu sistemul ca daca alegi un pachet cu totul, iei ce vor comerciantii sa vanda (a se citi lucrurile de care vor sa scape).

#7245
ryan1

ryan1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 01.03.2010
Ai dreptate dar pentru aste trebuie sa cunosti iar eu nu sunt in domeniu.
Stiti o firma care are produse mai diversificate de genul ?
Prin "casa verde" trebuie sa le iau cu o factura...

Edited by ryan1, 17 January 2018 - 17:32.


#7246
gmartau

gmartau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 639
  • Înscris: 30.04.2008

 gry2000, on 17 ianuarie 2018 - 10:05, said:

Asta apropo de ce spune gmartau...el pierde cateva zeci de litri de apa ramasi neincalziti in partea de jos a boilerului.
La poze nu te-ai uitat? Unde vezi apa rece jos? La ora 14 sunt 41 jos si 43 sus. Pozele contin ora exacta in ele. Si daca era apa rece jos insemna ca s-a consumat de sus si s-a completat jos (dimineata).

#7247
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Nu am prea inteles ce senzori ai pe acolo...
La un moment dat in una din poze apare 40,5 pe intrare in serpentina si pe iesire din ea ai 41 grd...:)...deci cum se explica ?

#7248
anduvirgil

anduvirgil

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,363
  • Înscris: 26.12.2009
40,5 e temperatura apei din boiler nu a agentului termic.
Temperaturile la intrarea / ieșirea din serpentină depind și de viteza de pompei (se poate vedea în poze).
În rest stratificare....

#7249
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Mda, ii mai trebuie inca un panou ca sa aiba seara apa de dus, in rest de spalat vase e buna Posted Image
Pompa mi se pare subdimensionata usor...sau e doar pe treapta 1 acum.
85% incarcare acum iarna este enorm...la vara ce face cand trebuie sa duca jos in boiler mai multa energie ?

Edited by gry2000, 18 January 2018 - 17:20.


#7250
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

 gry2000, on 17 ianuarie 2018 - 10:05, said:

La fel consider normala intrarea agentului in boiler pe jos in serpentina si iesirea pe sus, ca sa inceapa incalzirea de jos a apei.

Gresit. Trebuie invers, ca sa ai circulatie in contra-curent intre cine cedeaza si cine preia caldura.

--------
In instalatii, legat de unele chesti, nu ai cum sa reinventezi rota, sau sa-i dai alta gaura la macaroana, ca nu ai cum. Unele chesti trebuie neaparat facute cum le face toata lumea si sa le iei ca atare fara sa fie nevoie de prea multe explicatii. Altele pot fi puse sub semnul intrebarii si poti experimenta pina ce gasesti solutia ce se potriveste bine in cazul aplicatiei tale. In cazul legari serpentinei, lucrurile sunt clare si nu ai ce sa mai experimentezi. Legarea serpentinei nu este o axioma, ca este o teorema si drept urmare nu ai cum sa o legi invers, fata de cum o leaga toata lumea.

Edited by florin71_skoda, 18 January 2018 - 18:50.


#7251
doega

doega

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,216
  • Înscris: 04.12.2007

 florin71_skoda, on 18 ianuarie 2018 - 18:49, said:

Legarea serpentinei nu este o axioma, ca este o teorema si drept urmare nu ai cum sa o legi invers, fata de cum o leaga toata lumea.
De acord cu tot, mai putin cu asta. Axioma nu trebuie dovedita iar teorema trebuie.Posted Image

#7252
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Corect. Le-am inversat :D

#7253
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
doega: Nu sunt matematician ca sa te contrazic Posted Image, dar dupa ce am vazut la gmartau ii dau dreptate lui Florin.
E putin diferita incalzirea pe serpentina fata de rezistentele electrice.
Important este sa avem ce baga in boiler, o zi cu soare e tot ce avem nevoie.

Edited by gry2000, 18 January 2018 - 19:45.


#7254
voma1009

voma1009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 16.07.2014
Pai si pana la urma , cum trebuie ? Ca ne-ati inebunit de cap ! Cine face o sinteza corecta sa tragem si noi o concluzie ?Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate