Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Instalažii SOLARE, Panouri plane, Tuburi vidate

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
8468 replies to this topic

#5545
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 vio73, on 11 iulie 2015 - 19:27, said:

Salutare!

Aș dori și eu ajutor specializat pentru achiziționare panou solar cu tuburi vidate eficiente, cu garanție mare,  pentru încălzit apa (eventual și iarna) la baie și bucătărie, la un preț rezonabil. Eventual și cu instalare specializată. Mulțumesc și aștept sugestii!
Salut,
Daca alegi panouri solare cu tuburi vidate de la un producator serios preturile sunt extrem de mari, daca alegi o varianta ieftina de china garantia nu poate fi mai mare de 2 ani si sunt in general ineficiente si se mai si sparg destul de usor. Panourile plane fac si iarna apa calda, daca e soare afara, dar nu ridica temperatura foarte mult si partial vei folosi si centrala. Alt aspect important iarna zapada depusa pe panourile cu tuburi vidate nu se topeste deci oricum nu o sa produci apa calda daca nu le cureti.

#5546
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 laurentiu_florin, on 10 iulie 2015 - 15:22, said:

Asadar, in romania pretul (redus) este cu 50% mai mare decat in Germania....


salut,


pai na, e de bine.....pe site ul mentionat nu este aplicat discountul/reducerea de care poti beneficia la fel cum nici pe cel din Romania care comercializeaza echipamentele impricinate - Jet...run.
oricum, pentru cine vrea sa cumpere mai pot mentiona inca cel putin 2 site uri din Germania care practica un comert civilizat si sunt de incredere.
va dau un singur exemplu: am cerut oferte de pret de la toti distribuitorii Meltem din tara; cu pretul cel mai mic din tara pentru 4 bucati am luat de pe net 5 bucati. in pret au intrat si transportul, asigurarea si accesoriile.

o zi buna,
laurentiu
Atasez o oferta pentru un pachet solar cu doua panouri plane Wolf Top Son cu functionare independenta si boiler cu doua serpentine.

Attached Files



#5547
laurentiu_florin

laurentiu_florin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 729
  • Înscris: 02.05.2007
Noroc ca echipamentele Wolf nu prea se defecteaza dar ce faci cu garantia daca ai o problema?....


salut,

pentru garantia echipamentelor cumparate din strainatate este vorba de garantie internationala; atunci cind respecti toate obligatiile de montaj si punere in functiune -si aici o pot face chiar reprezentantii locali din Romania, in baza unui contract.
problema garantiei este oricum una sensibila in Romania: de exemplu nu as cumpara nici un echipament pentru incalzire de la o firma din Bucuresti si care sa nu aiba service in orasul meu sau in cel mai rau caz in Constanta; orice neajuns al echipamentului respectiv pe timp de iarna se traduce prin disconfort maxim pentru mine ca beneficiar ....
particular, cazul centralelor si al echipamentelor mentionate de dumneavosatra , care " nu se prea defecteaza" imi este cunoscut de la multe alte marci cu prezenta mai veche pe piete, deci nu numai din Romania.
in mod sigur datorita celor afirmate de dumneavoastra, pot spune ca nu exista  experienta necesara pentru o depanare completa in cazul unor avarii mai complexe, plus ca exista si riscul neexistentei pe stoc ale pieselor implicate...
dar asta este cursul vietii: fiecare cumpara de citi bani isi permite si pe masura informarii lui despre produs si firma; cu alte cuvinte, reclama se face cind pui un produs/marca nou pe piata si cind nu mai merge vinzarea, exeptind mica reclama pentru raminerea pe piata , care este permanenta.

ziua buna,

laurentiu

#5548
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014

 adriansar, on 14 iulie 2015 - 12:09, said:

Atasez o oferta pentru un pachet solar cu doua panouri plane Wolf Top Son cu functionare independenta si boiler cu doua serpentine.

Ai si o varianta cu pretul pentru fiecare produs in parte? Mie (ca necunoscator in domeniu, dar care vreau sa ma informez pentru ca vreau sa imi pun si eu asa ceva pe casa) pretul mi se pare foarte mare. Cata apa calda poti folosi pe luna? Daca ar fi incalzita cu gaz eu as pune un maxim 30 de euro. Asta inseamna peste 100 de luni pentru amortizare (daca punem si tva) trecem de 10 ani.

#5549
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 laurentiu_florin, on 14 iulie 2015 - 12:44, said:

Noroc ca echipamentele Wolf nu prea se defecteaza dar ce faci cu garantia daca ai o problema?....


salut,

pentru garantia echipamentelor cumparate din strainatate este vorba de garantie internationala; atunci cind respecti toate obligatiile de montaj si punere in functiune -si aici o pot face chiar reprezentantii locali din Romania, in baza unui contract.
problema garantiei este oricum una sensibila in Romania: de exemplu nu as cumpara nici un echipament pentru incalzire de la o firma din Bucuresti si care sa nu aiba service in orasul meu sau in cel mai rau caz in Constanta; orice neajuns al echipamentului respectiv pe timp de iarna se traduce prin disconfort maxim pentru mine ca beneficiar ....
particular, cazul centralelor si al echipamentelor mentionate de dumneavosatra , care " nu se prea defecteaza" imi este cunoscut de la multe alte marci cu prezenta mai veche pe piete, deci nu numai din Romania.
in mod sigur datorita celor afirmate de dumneavoastra, pot spune ca nu exista  experienta necesara pentru o depanare completa in cazul unor avarii mai complexe, plus ca exista si riscul neexistentei pe stoc ale pieselor implicate...
dar asta este cursul vietii: fiecare cumpara de citi bani isi permite si pe masura informarii lui despre produs si firma; cu alte cuvinte, reclama se face cind pui un produs/marca nou pe piata si cind nu mai merge vinzarea, exeptind mica reclama pentru raminerea pe piata , care este permanenta.

ziua buna,

laurentiu

Salut,

Cert este ca orice echipament termic mai devreme sau mai tarziu se va  defecta. Nu stiu cum functioneaza garantia internationala in cazul centralelor termice dar dupa cum stim la o centrala termica in garantie importatorul plateste interventia in service cat si piesa de schimb. Daca importatorul nu a inregistrat acea centrala in contabilitatea lui nu va plati interventia in service si nici piesa de schimb, iar daca clientul nu are o factura emisa in Romania de achizitie nu poate face o plangere la OPC. Deci chiar daca are garantie va plati interventia si piesa de schimb atat timp cat cumpara echipamentul de afara. Sigur ca beneficiaza de garantia de la vanzator dar trebuie sa trimita pe cheltuiala lui echipamentul pentru constatare.

#5550
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

 adriansar, on 14 iulie 2015 - 11:23, said:

Salut,
Daca alegi panouri solare cu tuburi vidate de la un producator serios preturile sunt extrem de mari, daca alegi o varianta ieftina de china garantia nu poate fi mai mare de 2 ani si sunt in general ineficiente si se mai si sparg destul de usor. Panourile plane fac si iarna apa calda, daca e soare afara, dar nu ridica temperatura foarte mult si partial vei folosi si centrala. Alt aspect important iarna zapada depusa pe panourile cu tuburi vidate nu se topeste deci oricum nu o sa produci apa calda daca nu le cureti.

Mulțumesc!
http://www.romstal.r...buri-p1120.html

Ce am pus în linkul de mai sus e ok? Mă interesează doar pentru baie și bucătărie, cu eficiență ridicată și iarna! Sau dați-mi exemple concrete! Și ce îmi mai trebuie? Dacă am un boiler electric deja, îl pot folosi combinat iarna cu acest panou? Adică să mă ajut de el? Mulțumesc încă o dată!

Edited by vio73, 14 July 2015 - 16:57.


#5551
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 M_ierdnA, on 14 iulie 2015 - 13:28, said:


Ai si o varianta cu pretul pentru fiecare produs in parte? Mie (ca necunoscator in domeniu, dar care vreau sa ma informez pentru ca vreau sa imi pun si eu asa ceva pe casa) pretul mi se pare foarte mare. Cata apa calda poti folosi pe luna? Daca ar fi incalzita cu gaz eu as pune un maxim 30 de euro. Asta inseamna peste 100 de luni pentru amortizare (daca punem si tva) trecem de 10 ani.

Salut,

Oferta este premium ca sa zic asa de la unul dintre cei mai buni producatori de panouri solare plane, fabricate in Germania. Panourile functioneaza tot timpul anului si aduc un aport de enegie la consumul global anual pentru preparare ACM. Cand te gandesti la o instalatie solara trebuie sa te gandesti la costul total de aceea nu vad rostul pretului pe reper, oricum ai nevoie de aproape toate reperele. De asemenea aceasta instalatie e conceputa pentru o durata de viata de 20 ani, Wolf da 5 ani garantie la panourile solare. Evident ca exista si varianta de China la jumatate de pret cu tuburi vidate de mare eficienta, instalatie pe care o schimbi probabil dupa 4 sau 5 ani daca ai noroc sa-ti mearga din prima. Pentru calcule de amortizare a facut un coleg forumist un xls care te poate ajuta si dpdv al calculului amortizari.

 vio73, on 14 iulie 2015 - 16:52, said:

Mulțumesc!
http://www.romstal.r...buri-p1120.html

Ce am pus în linkul de mai sus e ok? Mă interesează doar pentru baie și bucătărie, cu eficiență ridicată și iarna! Sau dați-mi exemple concrete! Și ce îmi mai trebuie? Dacă am un boiler electric deja, îl pot folosi combinat iarna cu acest panou? Adică să mă ajut de el? Mulțumesc încă o dată!
Buna Ziua,

Nu sunt fan termosifon si nu cunosc produsul probabil ca vara e bun pentru ce aveti nevoie dar iarna eu zic ca trebuie golit, intrebati furnizorul.

#5552
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Păi dați-mi exemple! Eu nu mă pricep. Mulțumesc!

Edited by vio73, 14 July 2015 - 17:10.


#5553
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu intrbam de componente pentru ca as fi vrut sa stiu pe ce se duc banii si care sunt lucrurile cele mai scumpe. In plus pot exista anumite optiuni pentru automatizare, pompa etc care poate nu sunt la fel de eficiente insa costa sensibil mai putin. In ceea ce priveste amortizarea, eu am facut un calcul strict bazat pe ce vad la mine si cu mai mult de 30 de euro lunar (si suma asta e rotunjita bine in adaos ca sa mearga impartirea frumos) nu ma poate ajuta un panou solar pentru apa calda. Si asta numai in cazul in care poate produce apa calda respectiva tot timpul anului, ceea ce nu depinde de noi. Daca amortizarea trece de 10 ani eu cred ca trebuie pusa altfel problema. Iar daca dupa ce iese din garantie mai trebuie sa inlocuiesc anumite "consumabile" gen antigel, racorduri flexibile, pompa nu stiu daca mai apuc sa vad apa calda preparata pe gratis.

#5554
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 M_ierdnA, on 15 iulie 2015 - 11:27, said:

Eu intrbam de componente pentru ca as fi vrut sa stiu pe ce se duc banii si care sunt lucrurile cele mai scumpe. In plus pot exista anumite optiuni pentru automatizare, pompa etc care poate nu sunt la fel de eficiente insa costa sensibil mai putin. In ceea ce priveste amortizarea, eu am facut un calcul strict bazat pe ce vad la mine si cu mai mult de 30 de euro lunar (si suma asta e rotunjita bine in adaos ca sa mearga impartirea frumos) nu ma poate ajuta un panou solar pentru apa calda. Si asta numai in cazul in care poate produce apa calda respectiva tot timpul anului, ceea ce nu depinde de noi. Daca amortizarea trece de 10 ani eu cred ca trebuie pusa altfel problema. Iar daca dupa ce iese din garantie mai trebuie sa inlocuiesc anumite "consumabile" gen antigel, racorduri flexibile, pompa nu stiu daca mai apuc sa vad apa calda preparata pe gratis.
Cele mai scumpe componente sunt panourile, grupul de pompare si boilerul dar oferta e facuta pe pachet, deci nu poti sa cumperi doar panourile si boilerul cu grupul sa-l iei din alta parte. La noi in Romania gazul si curentul sunt extrem de ieftine si este extrem de dificila amortizarea oricarui echipament eficient energetic, dar solutia este eco si iti ofera o relativa independenta. Probabil pe acelasi principiu nu s-ar cumpara nici masini electrice/hibride pentru ca diferenta de bani pe care o dai in plus iti acopera costul suplimentar pentru benzina pe toata durata de viata a masinii dar uite ca se cumpara si masini electrice/hibride. Nici pe panourile solare electrice nu-ti scoti banii si acum cativa ani aveau preturi exorbitante dar uite ca Germania este plina de panouri si astazi produc mai mult decat au nevoie in anumite regiuni si nu si-au scos banii, dar e vorba de mentalitate si gandire in viitor.

Edited by adriansar, 15 July 2015 - 15:22.


#5555
M_ierdnA

M_ierdnA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,608
  • Înscris: 17.03.2014
Eu sunt de acord cu ceea ce spui referitor la solutia eco, independenta si gandirea in viitor, insa nu trebuie sa uitam ca traim in Romania si eu nu imi pot compara salariul cu cel al neamtului. Ca sa nu mai spun ca neamtul probabil primeste si reduceri de taxe daca isi pune asa ceva, pe cand la noi casa verde nu mai mere de cativa ani buni, iar energia eco e subventionata de stat pe spinarea noastra, pentru ca noi platim certificatele alea verzi. Si in aceste conditii amortizarea nu e deloc de neglijat. De aia si vroiam sa vad pretul pe componente ca sa vad ce se poate face. Cu panourile nu ai ce-i face, alea sunt si gata, insa e clar ca la grupul de pompare si la boiler se poate discuta. E buna o pompa care consuma 10W, dar daca nu ma tine punga pun si una clasica care consuma 50w ca sa pot sa imi pun totusi panourile pe casa.

#5556
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
legat de panourile solare...
fie ele pe timp de vara fara grup de pompare si fara presiune sau fie ele all season cu grup...
important la ele e calculul de necesar de apa calda...
riscuri... fierberea boilerului pe timp de vara.... si irosirea de apa fiarta... mai ales la cele cu boiler sus prin cadere.. ( cel putin ele au un numar de tuburi raportat la volumul de apa) dar iarna le scoti din uz.. le golesti..
          .... oparirea ... in urma fierberii boilerului exista riscul sa ajunga la baterie apa de peste 70 grd.... pentru asta se monteaza o vana antioparire

panourile fie ele plane sau tuburi .. se calculeaza in fc de suprafata de captare sau nr de tuburi la un volum de apa ...
panourile cu grup de pompare pe timp de iarna pot face si aport la caldura daca am suficient temperatura in boiler.. si am montat langa cazan un puffer ( acumulator de apa) cu serpentina


Oricum ar fi privite lucrurile si orice sistem ati alege, panourile sunt o investitie  de la 2000 la 10000 ron si depinde de consumul dv de apa ..daca merita investitia si daca se amortizeaza

#5557
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Buna ziua! Am cumparat 2 panouri plane second si la jumatatea lor au pe lateral cate 2 gauri. Ce rol au ele? Daca ma poate ajuta cineva.Multumesc!

Attached Files



#5558
adriansar

adriansar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 06.02.2013

 saulescu, on 24 iulie 2015 - 07:23, said:

Buna ziua! Am cumparat 2 panouri plane second si la jumatatea lor au pe lateral cate 2 gauri. Ce rol au ele? Daca ma poate ajuta cineva.Multumesc!
Cred ca e o prindere suplimentara pentru un suport intermediar care mareste rezistenta la incarcarea cu zapada. Nu ai nevoie de el la noi.

#5559
saulescu

saulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 10.05.2007
Oare sa nu fie o aerisire ca sa nu se prea incalzeasca panoul si sa crape sticla?


#5560
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,548
  • Înscris: 30.01.2008

 saulescu, on 24 iulie 2015 - 07:23, said:

Buna ziua! Am cumparat 2 panouri plane second si la jumatatea lor au pe lateral cate 2 gauri. Ce rol au ele? Daca ma poate ajuta cineva.Multumesc!
Anticondens.

#5561
octavianidita

octavianidita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.06.2007
La intrebarea in cat timp se amortizeaza instalatia de incalzire prin panouri solare raspunsul pe care l-am primit eu este... ca nu prea se amortizeaza...
Si uneori iti creaza si probleme fata de varianta clasica prin centrala de gaz luand in calcul problema mea de mai jos

Am un sistem de panouri solare care are aport atat la incalzirea apei (am pun boiler de 600 de litri) cat si la incalzirea in pardoseala pe care o am(am inteles totusi ca randamentul este unul destul de scazut, undeva intre 10-15%).
In aceasta perioada insa cand este foarte cald panouri se incing foarte tare (in weekend am avut temp. de 120 grade la nivelul panourilor).
Pentru a diminua temperatura trebuie sa dai drumul la apa sa circule (intr-adevar, dupa ce am dat drumul la apa temperatura a scazut la 60 de grade).
Insa este perioada concediilor si as vrea sa plec in concediu vreo 2 saptamani. Pe de alta parte nefolosirea instalatiei apei in tot acest timp poate produce grave defecte asupra instalatiei (in condittiel in care si caldura de afara este una mare).

Acum intrebarile ar fi...ce defete ar putea sa produca si ce solutii as avea sa pot pleca in concediu ?
Mi s-a recomandat sa acopar panourile ca si solutie, insa sunt si altele ?

#5562
dorudru3000

dorudru3000

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 09.12.2013
din pacate nu sunt alte solutii...
pentru perioada de iarna cu aportul la incalzire , ce cazan folositi ? cum incalziti boilerul? cum e incalzita pardoseala?
  sunt sisteme care pot face un aport mai mare la incalzire .... depinde de panouri (plane/tuburi ) numar... suparfata
reveniti cu completari si se gaseste si solutia

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate