Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

V-au deschis limbile străine pasiunile pentru unele țări?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Să zicem că cunoașteți măcar o limbă străină, indiferent care ar fi aceea. V-a deschis sau v-au deschis limbile străine pasiunea pentru o anumită țară sau anumite țări? La mine Engleza mi-a deschis o oarecare pasiune pentru Marea Britanie. De S.U.A. probabil om fi fascinați mai mulți, chiar dacă nu suntem ași în ale Englezei, dar față de Marea Britanie nu știu dacă suntem. Probabil se va deschide o anume pasiune și pentru Canada.

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
NU

De ex. - am studiat limba rusa in scoala

Nu stiu de ce dar, nici acum nu vreau sa aud de Rusia

#3
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
Un pic da
japoneza m-a facut sa imi doresc sa vizitez japonia
In rest nu.

#4
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Imi aduc aminte cand urmaream filme la televizor si vedeam suburbiile americane, mereu aparea un comentariu de genul asta.

"uite ce civilizatie, nu au garduri, n-ai sa vezi asa ceva la noi" :))

#5
Jayanti

Jayanti

    in and out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,659
  • Înscris: 08.03.2011
Franceza, am studiat-o de la 8 ani și de pe la 15-16 mi-am dorit să trăiesc în Franța. Nu s-a întâmplat până la urmă și s-a spulberat în paralel și imaginea oarecum idilică pe care o aveam. M-aș muta pentru câțiva ani dar nu mai are același farmec.

#6
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,992
  • Înscris: 18.12.2007
Nu, dar mi-au deschis pasiunea pentru a citi in original autorii mei preferati (care scriu in engleza).

#7
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,494
  • Înscris: 19.04.2009
Da.

Turca si araba (levant) :)

#8
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

View PostLex404, on 05 iunie 2021 - 17:13, said:

Turca si araba (levant) Posted Image
Cu inca ceva pashto sau farsi poti sa intri pe un post la CIA Posted Image

Edited by Ninja, 05 June 2021 - 17:51.


#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
Nu. Am ajuns cu franceza pana la a citi ceva carti in franceza, dar nu mi s-a deschis nici o pasiune pt hexagon.
de regula cred ca se intampla invers: oameni care au pasiune pentru o tara / civilizatie ajung sa invete foarte bine limba respectiva, pentru a intelege mai bine tara / poporul / civilizatie in cauza.

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdjl, on 05 iunie 2021 - 15:49, said:

Să zicem că cunoaşteţi măcar o limbă străină, indiferent care ar fi aceea. V-a deschis sau v-au deschis limbile străine pasiunea pentru o anumită ţară sau anumite ţări?
Eventual invers, o tara m-a facut sa fiu interesat de invat o limba (Italia sa invat mai bine italiana, Austria sa invat germana). Faptul ca stiam engleza nu m-a facut sa fiu deloc interesat de SUA/UK.

#11
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Da

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View Postutopium, on 05 iunie 2021 - 20:12, said:

Eventual invers, o tara m-a facut sa fiu interesat de invat o limba (Italia sa invat mai bine italiana, Austria sa invat germana). Faptul ca stiam engleza nu m-a facut sa fiu deloc interesat de SUA/UK.
Aprob pozitiv

#13
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,410
  • Înscris: 17.10.2018
Buna.Am studiat engleza si franceza in scoala.Pasiunea se deschide daca si te informezi despre accea tara o vizitezi ,discuti cu oamenii. Mi as dori si eu sa traiesc in Franta da cu pandemia s a cam dus asta.Bine e frumoasa tara ,daca iti permiti sa vizitezi sa te distrezi .Toate sunt frumoase daca ti le permiti.Anglia are climat umed si ploaie non stop nu prea imi place
SUA mi se pare un miraj mai mult ,ca expresia la pomul laudat sa nu te duci cu sacul .Ideea e ca s-a cam globalizat totul :))

Dar strict pe intrebare Nu

#14
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Cand am inceput sa ies des din tara stiam mult mai bine franceza decat italiana (mai invatasem franceza si pt job, pe langa ce facusem in scoala). Dar tot Italia ma atragea mai tare, pana am ajuns in Franta prima data a durat ceva. Acum stiu cam la fel de bine ambele limbi, dar tot Italia a ramas favorita. Germana am invatat-o incet-incet, fara un scop foarte clar, sa ma descurc cat de cat prin Austria/Germania. Nici nu am avut mare spor invatand-o, dar ma descurc cu ea la nivel de baza.

In Londra am ajuns si mai tarziu si mai mult datorita unor conexiuni aeriene mai bune, mi-am zis hai sa o vizitez daca tot e conexiunea mai buna prin Londra, iar engleza evident ca e limba de baza in IT (o folosesc pt munca de vreo 20 de ani). In SUA am fost invitat de clienti/parteneri, dar mi-a fost "lene" sa bat atata drum, nu ma atrage din punct de vedere turistic suficient incat sa fac atata drum, inca am chestii mai faine nevazute aici in Europa. Imi amintesc ca si atunci cand firma i-a trimis pe unii colegi in SUA pt vreo 2 saptamani, unii n-aveau nici un chef sa mearga, chiar daca le era totul platit de firma.

#15
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View Postutopium, on 05 iunie 2021 - 20:12, said:

Eventual invers, o tara m-a facut sa fiu interesat de invat o limba (Italia sa invat mai bine italiana, Austria sa invat germana). Faptul ca stiam engleza nu m-a facut sa fiu deloc interesat de SUA/UK.
Exact: Paris in sus ..Paris in jos...am crescut cu el in cultura generala, dar nu  mi-am imaginat ca este atat de frumos,...si de aici limba franceza intensiv ( e grea ...nu gluma)  Mai mult decat atat: " Allez les bleus!"

#16
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Daca franceza e grea cum e germana?

#17
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,897
  • Înscris: 14.08.2007
Eu anul asta am cochetat si cu greaca (pe Duolingo), mi-am zis ca daca tot ajung des in Grecia ar fi frumos sa am niste baze minime. Greaca mi s-a parut mai grea si decat franceza, si decat germana. Si nu ma refer la alfabet, pe care il stapnesc oricum acceptabil deja.

#18
bleujandarm

bleujandarm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.06.2013

View Postpetit_christian, on 21 septembrie 2022 - 06:20, said:

Daca franceza e grea cum e germana?
Si germana e grea, ca multe alte limbi.  Si ca orice limba pe care ajungi sa o stapanesti, nu mai este chiar grea.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate