Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2632 replies to this topic

#2611
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Iar la un control compania din Hong Kong (cea care a creat USDT) trebuie sa dovedeasca ca are o rezerva in fiat egala cu numarul de USDT din piata cripto mai exact daca in piata cripto sunt 100 de miliarde de USDT atunci ei trebuie sa aiba in fiat 100 de miliarde de $ si nu neaparat cash (cu rezerva in fiat au voie sa faca investitii gen actiuni, fonduri, etc. pe diverse piete)

Eu vad altfel mecanismul dobanzilor la stablecoin-uri... dupa cum se stie, dobanzile cresc de regula atunci cand vine bullmarketul - exchange-urile, aplicatiile aka balenii au nevoie de sume de bani pentru a face cat mai multi pe durata bullmarket-ului astfel ca ofera clientului 16-18% pe an la USDT sau alte stablecoin-uri dar ei se folosesc de respectivii bani pentru a face trading (evident cu boti de tranzactionare, pentru a maximiza profitul). Daca ofera clientilor 16-18% fiti siguri ca ei scot din trading un profit de 100-200% minim (doar un exemplu caci poate fi mai mult sau mai putin)

Edited by rz, 29 March 2024 - 09:42.


#2612
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
care sunt modalitatile de staking cele mai bune in momentul asta, si care sa fie sigure in general? binance, bybit sau coinbase? parca n-as incerca altele gen venus protocol, cu toata ca au cifre mai bune

#2613
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,307
  • Înscris: 24.06.2006
pe platforma unde cumperi si vinzi, in hot wallet-ul care-l folosesti, oricum siguranta este relativa, trebuie sa-ti asumi riscul, niciodata nu se stie ce se poate intampla

nu cred ca poate cineva sa garanteze ca pe binance este mai safe ca pe coinbase

#2614
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,636
  • Înscris: 30.08.2017
Teoretic este, fiind companie americana listata la bursa, deci mult mai transparenta decat Binance. In practica...naiba stie.

#2615
flc

flc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 18.03.2008
am gasit ceva interesant la app.naviprotocol.io pentru usdc si usdt. TLVuri serioase si foloseste ecosistemul Sui DeFi. este in categoria decentralised non-custodial liquidity market

#2616
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010
Se pare ca la scurt timp după ce FED a închis programul bftp, deja băncile chiar și de la noi din ro dau din colț în colț cu probleme de lichiditate, dar spusă frumos.

Also, UBS din Elveția dă semne de oboseală și pare ca nu îl va salva nimeni dacă calcă strâmb în următoarea perioadă. Misto economie. Să ajungă tocmai Elveția să aibă astfel de probleme, restul sunt un nimic…

Legat de UBS am doar asta, articolul nu îl mai am la îndemână fix acum: https://www.reddit.c...nk/s/Xp9yobLNTt e share la un comentariu lung, citiți-l.

Attached Files



#2617
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010
Se pare ca dupa raportul CPI de astazi, inflatia vrea sa se duca iar in sus, deci posibil sa avem valul 2 de inflatie. Parca am mai avut in istorie ceva de genul... Dar au fost 3 valuri, iar dobanda era pe la 15% sau chiar mai sus(nu mai stiu sigur).
Daca somajul nu face probleme, atunci dobanzi in jos n-o sa vedem, poate in sus daca o ia razna inflatia in lunile urmatoare.

#2618
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,636
  • Înscris: 30.08.2017
3 luni consecutive de rezultate proaste, puțin probabil să vedem tăieri de dobânzi anul acesta.

#2619
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,775
  • Înscris: 13.03.2005

 dorurad, pe 10 aprilie 2024 - 15:57, a scris:

Se pare ca dupa raportul CPI de astazi, inflatia vrea sa se duca iar in sus, deci posibil sa avem valul 2 de inflatie. Parca am mai avut in istorie ceva de genul... Dar au fost 3 valuri, iar dobanda era pe la 15% sau chiar mai sus(nu mai stiu sigur).
Daca somajul nu face probleme, atunci dobanzi in jos n-o sa vedem, poate in sus daca o ia razna inflatia in lunile urmatoare.
Șomajul o să facă ceva probleme, mai ales că unda de șoc din IT ajunge și în România, de fapt a ajuns. Sunt disponibilizări în IT și în România planificate acum.

#2620
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,636
  • Înscris: 30.08.2017
La mine la firmă in aprilie au apărut multe poziții noi. Pe Linked In de săptămâna trecută au început iar să mă abordeze diverse companii, după ce în primul trimestru a fost liniște. Din afară două oferte în ultima săptămână, pe sume semnificativ mai mari decât primeam în trecut (una in Strasbourg, alta în Haga).

N-aș zice că în Europa vine vreun val de concedieri.

Si in SUA șomajul se ține bine bine, cea mai lunga perioada de șomaj sub 4% din ultimii 40 de ani. Cred că mai degrabă se reaseaza lucrurile la Big Tech, pentru că au angajat mai mult decât era cazul.

#2621
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010

 wertyck, pe 10 aprilie 2024 - 18:13, a scris:


Șomajul o să facă ceva probleme, mai ales că unda de șoc din IT ajunge și în România, de fapt a ajuns. Sunt disponibilizări în IT și în România planificate acum.

La noi e mult outsourcing și deja multe firme încep să își cam facă in-house lucrurile, nu mai stau de contractori foarte mult. Și cum la noi doar ăștia sunt majoritari… normal ca dau afara.
Plus ceilalți care oricum dau pentru ca au angajat ffff mult in pandemie.

O să vină oricum probabil încă un val și la noi, tot văd firme care pică pe la noi.

Deși văd ca tot încearcă unii să vină cu ceva nou, am primit oferte recent pe bani buni, dar nu mi-a mai răspuns recruiterul. Deci probabil doar încearcă piața.


Legat de șomaj în SUA, E ținut jos prin joburi la stat. Dacă urmăriți evoluția, zici ca le-au făcut din pix. La un moment dat la începutul anului, la câteva săptămâni după ce au raportat joburile la stat, le-au refăcut iar ca “au greșit”… cu câteva sute de mii de locuri… America, 2024, greșește la așa ceva… de fapt au făcut din pix să dea bine pentru următoarele raportări zic eu :)).

Vom vedea ce se întâmplă, probabil va mai dura până crapă ceva.

#2622
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,180
  • Înscris: 06.02.2011
Dupa alegeri va plesni buboiul, nimeni nu vrea sa vina cu vesti sumbre chiar inainte de alegeri, asteapta ca oimea sa-i voteze si dupa potopul....

#2623
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010
https://x.com/alexd1...5258288180?s=46

Haha :)))

#2624
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010
Deci în urma atacului Iranului către Israel a luat-o piața un pic în jos așa.

Zici ca e vibe de covid înainte de halving btc in 2020… same story. Se repeta istoria?
Să vedem dacă e pe bune atacul sau nu.
Ca dacă e, o să țină si asta o perioadă, o să uităm de el, apoi o să înceapă și China cu Taiwan și așa avem 3 fronturi de război… să vedem atunci distracție si cum va reacționa NATO si SUA daca trebuie sa ne băgăm si noi toți. Va fi interesant de… neplăcut

#2625
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,636
  • Înscris: 30.08.2017
Sa vezi pretul petrolului luni dimineata...

#2626
dorurad

dorurad

    Motanel foarte pufos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,829
  • Înscris: 31.10.2010

Vizualizare mesajgeorge_alexandru, pe 13 aprilie 2024 - 23:37, a scris:

Sa vezi pretul petrolului luni dimineata...
Adevărat… mâine fac plinul la mașină.

#2627
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Pretul petrolului a scazut, BTC de asemenea, in schimb a crescut pretul aurului.

#2628
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

 atreyyu, on 15 aprilie 2024 - 20:30, said:

Pretul petrolului a scazut, BTC de asemenea, in schimb a crescut pretul aurului.
Când?
Prețul petrolului
In Italia ( unde sunt eu) de sâmbătă până azi a crescut prețul la pompă cu 0.03 eurocenți
Prețul BTC
Este normal că scade, știrile despre OM și apropierea halving (aproximativ 5 zile)
Aur
Creșterea a început de ceva timp, a fost "anunțată" de la începutul anului

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate