Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Cafeneaua Crypto - discutii libere cu privire la crypto si investitii

  • Please log in to reply
2631 replies to this topic

#2593
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008

View Postovidiu_dumitrescu, on 21 martie 2024 - 18:52, said:

crezi ca mai coboara asa mult? ar fi un 50% din top..... in celelalte cicluri am vazut dropuri de pana in 40%...cu ETF-urile acum  e cam mult bullishness in piatza.....desi MM pot sa faca vreo "duma" ca sa poata ETF-urile sa cumpere jos de tot........ am vazut si niste speculatii pe waves ( cu procente fibo) cum ca ar ajunge pe la 84k si dupa aia la vale..... tu cum iei in calcul valurile? ex: valul 1 pana la 1,618? then retrace la 1,382? apoi push spre 2 sau mai mult- 2,6?
Cam asa vad eu graficul, eu cam pot numara 5 valuri si in varianta pe zile si in varianta pe saptamani. De obicei cand numeri 5 valuri sunt sanse mari ca distractia sa fie terminata, cel putin pentru un timp, adica urmeaza corectii. Nu luati asta de certitudine, sunt doar scenarii posibile, in opinia mea probabile.

Attached Files

  • Attached File  btc1.png   851.52K   41 downloads
  • Attached File  btc2.png   1.26MB   40 downloads

Edited by atreyyu, 21 March 2024 - 23:11.


#2594
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Cand, cat si de ce va scadea, ramane de vazut. Si in ce ordine, daca intai creste si apoi scade sau o ia la vale de aici, scadere majora, apoi revenire si mai apoi sa vina cresterea aia parabolica.
Daca intai mai creste, l-as vedea cam pana prin vara, apoi un mic bear de cateva luni de la jumatatea verii pana prin toamna spre sfarsit, sau inceputul iernii, apoi din nou o crestere din aia gigant si intinsa pe 6 luni, apoi game over.
Toata cheia ecuatiei este la FED. Cand vor incepe sa scada dobanzile, ochii pe piata si pe bursa, in special. Cam de fiecare data cand scad dobanzile se intampla caderi mai intai.
Sunt posibile 2 scenarii, mai ales ca sunt alegeri in SUA. Primul ar fi ca mai urcam pana la alegeri si apoi dump dupa alegeri, al doilea ar fi sa scadem de acum, din zona halving-ului, cam toata vara, ca in 2021 si apoi revenire in toamna in preajma alegerilor. Acest al doilea scenariu s-ar potrivi si cu taierile de dobanda din vara. Fed a zis ca de trei ori le va taia. Posibil mai, iunie si iulie sa fie momentele.
Este f greu sa stim ce vine, cand si in ce ordine. Important este sa fim pregatiti pt ambele variante, cum am mai zis. Sa scoatem profiturile atunci cand ating zonele din plan si apoi vedem.
Totusi, e clar ca nu ne putem lasa in voia sortii prea mult timp, trebuie sa luam si profituri sa avem cu ce reintra, trebuie avut un plan ca altfel e gambling.

Edited by Magicwisewolf, 22 March 2024 - 12:27.


#2595
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,571
  • Înscris: 16.03.2014
Am pus un grafic pe btc monthly, este in crestere continua de peste 6 luni, incep sa descarc, minim 50 %.  Asteptam sa le luam la discount.

#2596
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Cred ca suntem in B wave dintr-un ciclu corector, dupa cum am schitat in pozele de mai sus. Putin vandut din inventar nu strica, daca ne aflam in profit.
Valul B poate uneori duce pretul la maximul din valul 5 al ciclului precedent sau chiar usor mai sus stabilind un nou ATH. Acest lucru poate induce lumea in eroare, atragand cereri de cumparare care pot urca pretul temporar si mai sus, chiar daca respectivii cumpara in cel mai prost moment.
Cred ca in jur de 10% s-ar putea vinde acum si rascumpara la o corectie in C wave, la un 57-59k.
Oricum, chiar daca nu mai are loc acea corectie si pretul nu mai viziteaza niciodata valori mai jos, nu e nimic gresit in a vinde atunci cand esti pe profit.
Nu as fi insa prea agresiv cu vanzarile incat sa epuizeze inventarul, estimez ca anul viitor vom vedea preturi si mai atractive pentru vanzare.

Edited by atreyyu, 25 March 2024 - 20:09.


#2597
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Daca investiți pe altcoinuri m-ar interesa o discuție. Nu știu cum le analizati, eu urmăresc 4 canale yt mari și am văzut modele diferite, dar sunt extrem de variate .
Am deja pe 4 coinuri dar mă interesează noi lansări gen BONk

#2598
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvandemm, on 25 martie 2024 - 21:55, said:

Daca investiți pe altcoinuri m-ar interesa o discuție. Nu știu cum le analizati, eu urmăresc 4 canale yt mari și am văzut modele diferite, dar sunt extrem de variate .
Am deja pe 4 coinuri dar mă interesează noi lansări gen BONk
Ar trebui sa faci exact opusul la ce spun cei de pe youtube, nu stiu daca macar unul e cu adevarat transparent asa ca fii cu mare bagare de seama...

#2599
vandemm

vandemm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 686
  • Înscris: 05.05.2009
Mulțumesc, dar de unde sa iau informațiile ? Am timp ff limitat și as prefera sa plătesc un abonament lunar pt portofoliu de  trading . Sunt câțiva și de ai noștri dar nu știu rezultatele lor. De unul singur e f greu, as plati chiar pe cineva fizic care ar face knowledge sharing, că așa se învață.

#2600
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postvandemm, on 26 martie 2024 - 20:42, said:

Mulțumesc, dar de unde sa iau informațiile ? Am timp ff limitat și as prefera sa plătesc un abonament lunar pt portofoliu de  trading . Sunt câțiva și de ai noștri dar nu știu rezultatele lor. De unul singur e f greu, as plati chiar pe cineva fizic care ar face knowledge sharing, că așa se învață.
Coin Bureau pare mai serios si are o comunitate unde trebuie sa platesti ca sa intri sa obtii informatii, ma gadesc de mult timp sa ma abonez dar nu am avut timpul necesar...

#2601
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Tare faza asta cu abonament la informații. Îți vindem "cartea" cu soluția să devii milionar.
Mai ceva ca cei care iau comisioane la transferurile pe platformele de criptomonede.


#2602
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postwertyck, on 26 martie 2024 - 21:56, said:

Tare faza asta cu abonament la informații. Îți vindem "cartea" cu soluția să devii milionar.
Mai ceva ca cei care iau comisioane la transferurile pe platformele de criptomonede.
Mna , nu zic ca e 100% legit insa merita incercat poate macar iti cresc sansele sa gasesti monedele castigatoare, totusi omul e de mult pe piata si are experienta, eu desi zic ca nu am timp nu e o scuza, trebuie sa-mi fac timp. Oricum trebuie sa ne asumam riscuri, cred ca cel mai mare regret ce l-am auzit de la cei trecuti prin viata a fost ca nu si-au asumat riscuri si au stat in patratica lor "safe" care de fapt e cea mai nesigura....

#2603
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,545
  • Înscris: 30.08.2017
Mie nu mi-a inspirat niciodata incredere ala de la Coin Bureau. Pe vremea cand mai urmaream fenomenul, il urmaream pe tipul asta:

https://www.youtube....othecryptoverse

#2604
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postgeorge_alexandru, on 26 martie 2024 - 23:11, said:

Mie nu mi-a inspirat niciodata incredere ala de la Coin Bureau. Pe vremea cand mai urmaream fenomenul, il urmaream pe tipul asta:

https://www.youtube....othecryptoverse
Da, si asta e bun, chiar am uitat de el, culmea e ca youtube nu mi l-a mai bagat in feed de mult timp.

#2605
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postvandemm, on 26 martie 2024 - 20:42, said:

Mulțumesc, dar de unde sa iau informațiile ? Am timp ff limitat și as prefera sa plătesc un abonament lunar pt portofoliu de  trading . Sunt câțiva și de ai noștri dar nu știu rezultatele lor. De unul singur e f greu, as plati chiar pe cineva fizic care ar face knowledge sharing, că așa se învață.

Cel mai bun si cel mai smecher din Romania pe partea asta mi se pare GL Crypto. Are si canal de YT, are analiza saptamanala, dar si grup cu plata unde poti invata multe, are tutoriale, are si un fel de cursuri.
Din pc meu de vedere, e cam singurul care merita, a facut niste analize la virgula in multe situatii. Ca idee, tipul e trader si din trading isi cam face banii. Restul de bani din YT sau grupul privat sunt cam bonus.
Eu unul nu platesc la nimeni nimic, eu stau pe Spot si cumpar si vand dupa propria analiza. Buna sau rea, e a mea, nu am pe cine sa dau vina. Si cat timp exista si content gratuit de unde poti invata si oameni pe care ii poti urmari gratis, nu ma complic cu plati lunare, grupuri, boti, trading, etc.

#2606
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,595
  • Înscris: 13.06.2005
Când știi un loc bun de pescuit spui la toată lumea? Da, daca o faci nu te mai plictisești dar în scurt timp locul nu va mai fi bun de pescuit :)

#2607
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,086
  • Înscris: 26.01.2009

 atreyyu, on 21 martie 2024 - 23:09, said:


Cam asa vad eu graficul, eu cam pot numara 5 valuri si in varianta pe zile si in varianta pe saptamani. De obicei cand numeri 5 valuri sunt sanse mari ca distractia sa fie terminata, cel putin pentru un timp, adica urmeaza corectii. Nu luati asta de certitudine, sunt doar scenarii posibile, in opinia mea probabile.

Ca durată de timp, cred că între 2 (începutul 2023) și 4  sunt diferențe prea mari.

4 pare un 2 al lui 3

 dansysro, on 27 martie 2024 - 14:45, said:

Când știi un loc bun de pescuit spui la toată lumea? Da, daca o faci nu te mai plictisești dar în scurt timp locul nu va mai fi bun de pescuit :)

Cel care face at, cam atrage cumpărători ce împing prețul, el având deja activul financiar. Un fel de pnd.

#2608
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Dobanda la USDT din nou la valori uriase: 18%

#2609
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,621
  • Înscris: 13.03.2005
Urmează ruperea legăturii USDT=USD, adică a parității 1:1?


#2610
atreyyu

atreyyu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 623
  • Înscris: 28.05.2008
Nu, inseamna doar interes crescut pentru BTC si restul criptomonedelor.
Paritatea nu se va rupe, cand valoarea USDT creste, cei care emit aceasta criptomoneda se obliga sa "printeze" noi unitati incat intotdeauna USDT sa ramana egal cu USD.

Chestia e ca la asa dobanzi, e mai convenabil sa transformi dolarii in USDT si sa ii depozitezi pe exchange... cu riscurile de rigoare...:)

Edited by atreyyu, 29 March 2024 - 09:17.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate