Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Card de credit BT Star de la Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Am pe cineva in familia, a fost sa plateasca o rata si baieti destepti de la banca i-au facut repede un card BT STAR.
Nefiind invatata cu un asemenea card a cheltuit repede 3000 de lei, din pacate.

Asa ca acum trebuie achitata suma respectiva si nu stim prea multe despre dobanda lunara.
A cheltuit 3000 de lei? Cat plateste lunar dobanda pe suma respectiva?
Exista vreo suma "minima" pe care trebuie sa o depuna lunar sa nu plateasca bani la suma retrasa?

Nu am mai avut vreodata un asemenea card si primul gand imi este sa nu fie vorba de vreo dobanda aberanta ca in cazul ifn-urilor.

#2
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,055
  • Înscris: 20.06.2009
Toate detaliile astea se regăsesc în contract! A citit contractul?

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Apelati numarul de telefon al BT, cred ca in zilele lucratoare si aflati de acolo informatii personalizate. Un card de cumpraturi este util daca ai nevoie de exemplu, de un produs electrocasnic, urgent (se strica frigiderul/masina de spalat etc).
Daca ati folosit banii si nu ati facut cumparaturi, dobanzile sunt marisoare. Daca ati facut cumparaturi, plata in rate se specifica de inainte si trebuie acceptata de comerciant. Astea din cate stiu eu.

#4
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013
Pe scurt, lunar primeste raportul de activitate cu sumele utilizate (email / posta .. dar daca are aplicatia de mobile banking ar trebui sa vada si acolo), si cat are de plata si pana la ce data.
De exemplu, mie la Raiffeisen mi se emite raportul pe 22 a lunii (cu sumele utilizate de pe 22 a lunii trecute pana atunci), iar pana pe 17 luna urmatoare am timp sa platesc sumele utilizate, pentru a nu plati dobanda la comercianti.

Pentru platile la POS sau pe internet nu se percepe dobanda daca rambursezi integral sumele utilizate in perioada mentionata in raportul de activitate.
Pentru retrageri cash la ATM sau transfer de fonduri catre alte surse (ex. Revolut), se percepe dobanda. Cardul de credit nu se foloseste pentru asa ceva.

Edited by sftpdt, 30 May 2021 - 14:36.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,472
  • Înscris: 17.04.2006

 sftpdt, on 30 mai 2021 - 14:35, said:

Pentru retrageri cash la ATM sau transfer de fonduri catre alte surse (ex. Revolut), se percepe dobanda. Cardul de credit nu se foloseste pentru asa ceva.

Daca faci "+Add money" din aplicatia Revolut, pe extrasul de cont se vede ca o plata obisnuita, nu transfer!

#6
sftpdt

sftpdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,665
  • Înscris: 29.08.2013

 Sef-chenko, on 30 mai 2021 - 14:49, said:

Daca faci "+Add money" din aplicatia Revolut, pe extrasul de cont se vede ca o plata obisnuita, nu transfer!

Nu stiu de banca transilvania, dar la raiffeisen apare ca 'Fund Transaction' si in aplicatie si pe extrasul de cont, si se percepe dobanda.
Din cate stiu s-au desteptat bancile de la noi cu cardul de credit si revolut :)), ma gandesc ca la bt e e la fel.

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,808
  • Înscris: 30.08.2006
Presupun ca nu e plata in rate. Suma trebuie depusa pe card integral pana la 25 a lunii urmatoare. Daca si in urmatoarea luna a cheltuit din ei , atunci si pe acestia trebuie depusi pana pe 25 a urmatoarei luni. Instaleaza BT Pay ca sa ti situatia financiara sub control. Odata depusi , banii pot fi refolositi la pos dar cu masura si de preferat mai putin decat in luna precedenta. Daca cheltuiesti in fiecare luna cu 500 de lei mai putini , returnezi toata suma in 6 luni sau  250 lei pe luna timp de un an. daca nu detine toata suma , va trebui sa depuna si sa retraga de la atm pana se face rulajul complet cu dobanda aferenta de retragere la atm.

#8
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
In aplicatia Bt pay (e gratis si nu necesita abonament de tip internet banking) inrolezi cardul si ai toate informatiile despre cat trebuie sa platesti lunar. In principiu minimul de plata e 10% din creditul utilizat. Dobanda o ai scrisa in contract.

#9
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,023
  • Înscris: 16.06.2006
DAE e probabil pe la 25-28%.
La 3000 lei rezulta undeva 60-70lei taxe pentru o luna.

Adica cheltuiesti 3000 lei in 1-3 ale lunii (iunie de exemplu).
5-15 luna urmatoare (iulie ar veni) vine extrasul de cont pentru suma asta.
Ai termen pana in 25 (iulie) sa platesti ce scrie acolo fara sa fii taxat cu dobanzi.
Daca nu ai toata suma, trebuie sa platesti minim 10% din sold iar pentru restul de credit se aplica dobanda ce apare pe urmatorul extras (care e trimis pe mail in august si scadent in august).

Cardul de cumparaturi este f.folositor pentru plati in rate fara dobanda (3/4/6/12/18)
Se poate consulta lista de pateneri.
https://www.starbt.ro/parteneri/

Poti plati fara rate si atunci primesti puncte (0.5....5% - vezi lista parteneri).
1 punct = 1 leu
Ai acumulat 45 puncte, platesti un card memorie la Altex cu 43 lei doar din puncte (specifici asta la casa).
Daca vrei sa nu ai dobanzi atunci trebuie sa acoperi suma care apare in extras pana la data scadentei.

Nu poti plati in rate si acumula puncte simultan. Alegi ori una, ori alta

Edited by radurus, 30 May 2021 - 16:31.


#10
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,890
  • Înscris: 21.04.2011
"Ai termen pana in 25 sa platesti ce scrie acolo fara sa fii taxat cu dobanzi."

Ai termen de depus acea suma pe card. Sa nu se inteleaga gresit ca trebuie depusi si lasati acolo pentru a nu plati dobanda

Edited by catalina1, 30 May 2021 - 16:25.


#11
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
O sa adaug mâine cardul în bt pay, vreau sa îmi arate istoricul.

Edited by marianxtx, 30 May 2021 - 16:50.


#12
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

 marianxtx, on 30 mai 2021 - 14:22, said:

Cat plateste lunar dobanda pe suma respectiva?

Exista vreo suma "minima" pe care trebuie sa o depuna lunar sa nu plateasca bani la suma retrasa?

Mult, cana am facut eu era 24%, daca imi aduc aminte.

Da, exista, trebuie platita  zecea parte din suma datorata.

DAR.

Dar exista 2 posibilitati disticte:

1. cei 3000 de lei au fost cheltuiti fara a contracta rate. In acest caz trebuie depusi pana pe 25 ale lunii urmatoarecel putin 300 de lei pentru ca banca sa nu-ti ia dobanda. Pentru plata integrala ai 2 posibilitati:
1.1 daca au mai ramas pe card macar inca 3000, te duci la ATM, scoti banii si ii depui la loc. Nu imediat, asteapta confirmarea tranzactiei (ubn sfat foarte bun, dat de multi aici este inrolarea cardului in aplicatie). Partea nasoala a acestei metode este ca va trebui s-o tot repeti, din luna in luna, pana reusesti sa rambursezi datoria, timp in care cam ai cadul degeaba (atentie, orice alte cheltuieli se aduna)
1.2 apelezi la familie si prieteni sa te imprumute, si apoi returnezi cardul bancii, nu e de tine.
2. toti sau majoritatea din cei 3000 datorii sunt rate. In acest caz situatia nu e chiar asa de oabla, pana pe 25 ar trebui platit minim 10% din suma primelor rate cumulate (bine ar fi daca -ar putea plati tot)

Repet indemnul colegilor: citirea contractului (in cazul in care nu a fost folosit pentru aprinderea carbunilor pe noul gratar spatial, in valoare de 3000 lei) si instalarea BT Pay si inrolarea cardului.

 catalina1, on 30 mai 2021 - 16:24, said:

Sa nu se inteleaga gresit ca trebuie depusi si lasati acolo pentru a nu plati dobanda

Catalina are dreptate: trebuie efectuat rulaj, nu restituire integrala. In sensul ca poti imprumuta luna asta, dau doar un exemplu, 2500 de la Georgel si tu mai pui 500. Asttfel depui la ATM 3000 lei. Dupa cateva zile (cel mai misto dup 1 luna urmatoare) scoti 2500 si-i returnezi lui Georgel. In acest fel mai ai 56 zile pentru a returna cei 2500 ramasi, sau mai faci operatiile de mai sus pana platesti tot.

#13
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
A cumpărat din profy și a retras bani.
Asa a făcut de plata 3000 de lei.
Am fost la banca și am întrebat cât trebuie sa depună din cei 5 mii de lei disponibili pe cardul respectiv


#14
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
PS oricum ar fi, persoana titulara pe card, va primi prin email sau posta situatia lunii precedente, precum si specificare sumei minime de plata, impreuna cu extrasul lunii.

#15
lk1

lk1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,437
  • Înscris: 31.07.2006
Am ajuns să plătesc 1700 lei pe lună doar rate. :))) E greu cu cardul! Însă nici dacă nu îl aveam nu știu cum îmi cumpăram una-alta sau cum plăteam consultațiile și tratamentul post-Covid.
Nu este de la BT cardul dar trebuie să îmi fac unul ca sa pot lua banii să îi pun pe celălalt și la BT îmi asum comisionul lunar de retragere 1% +2,5 lei din 3000 lei. Îi pun, îi scot și tot așa  dar măcar să scap de celălalt card.

#16
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

 marianxtx, on 30 mai 2021 - 17:07, said:

A cumpărat din profy și a retras bani.

In acest caztrebui dati minim 10%, adica 300 de lei. Dar sincer (nici eu nu am citit contractul decat pe diagonala) nu stiu pe ce perioada se poate face treaba asta

#17
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020

 iladi, on 30 mai 2021 - 17:07, said:

PS oricum ar fi, persoana titulara pe card, va primi prin email sau posta situatia lunii precedente, precum si specificare sumei minime de plata, impreuna cu extrasul lunii.
Nu are email.
Părerea mea ca cei de la banca au profitat de naivitatea unei persoane de 60 de ani și i-au făcut repede un card.
20 de lei taxa de administrare, cred ca 25 taxa de emitere și în rest ma înțelegi ca a cheltuit de nu știa cât a cheltuit după card și am fost la banca.
Am aflat de card când a venit un plic de la bt cu extrasul pe luna aprilie, pe vremea respectiva încă nu cheltuiește asa de mult, apăreau vreo 200 de lei cheltuiți în profy.


#18
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008

 lk1, on 30 mai 2021 - 17:07, said:

comisionul lunar de retragere 1% +2,5 lei din 3000 lei.


Poate nu pricep eu ceva, dar dece sa scoti? Poti face transfer bancar online de la orice alt cont, in contul BT Star, de multe ori chiar fara comision.

 marianxtx, on 30 mai 2021 - 17:11, said:

Părerea mea ca cei de la banca au profitat de naivitatea unei persoane de 60 de ani și i-au făcut repede un card.


N-as baga mana in foc, pe mine m-au puricat destul, desi eu n-aveam rezerve in ceea ce priveste cardul. Bine posibil si din cauzaca eu am avut la mom respectiv istoric de creditare zero, cum ar veni eram un ciudat.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate