Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Card de credit BT Star de la Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#19
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007

 iladi, on 30 mai 2021 - 17:14, said:


Poate nu pricep eu ceva, dar dece sa scoti? Poti face transfer bancar online de la orice alt cont, in contul BT Star, de multe ori chiar fara comision.


Faci transfer daca ai suma disponibila in alt cont. Altfel, rulajul il poti face si cu, de exemplu, 500 lei. Depui si retragi la bancomat aia 500 lei pana atingi creditul utilizat.

#20
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010

 prisonbreak, on 30 mai 2021 - 18:39, said:


Faci transfer daca ai suma disponibila in alt cont. Altfel, rulajul il poti face si cu, de exemplu, 500 lei. Depui si retragi la bancomat aia 500 lei pana atingi creditul utilizat.

Nu este comision retragere ATM pentru cardul acesta? Știam că e 1%

#21
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Da. 1% e comisionul. Adica la 3000 de lei,pui in plus 30 de lei. Asta, pana pe 25 luna viitoare.
La cumparaturi, nu este comision. Doar la cash.

#22
prisonbreak

prisonbreak

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,209
  • Înscris: 15.05.2007
1 % la retragere. Dar daca n-ai incotro, iti asumi comisionul.

#23
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
E mai bine 1% pentru retrageri și apoi depuneri pînă la atingerea sumei totale de plată, decît dobînda aplicată dacă depui doar minimul. Adică de vreo două ori mai bine...

Edited by crislacor, 30 May 2021 - 20:12.


#24
Kazmer

Kazmer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,307
  • Înscris: 25.11.2010
Calculat asta la 1 an vine 12%. Ca și cum ai plăti 12% dobânda.

#25
crislacor

crislacor

    Cui îi pasă...?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,012
  • Înscris: 20.06.2009
Aproximativ da. Dar nu e vorba nepărat de sumă, ci de ce să stea la ei și nu la mine...?:)

#26
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,486
  • Înscris: 30.08.2006
E 12% pe an daca nu doresti sa achiti creditul si faci doar rulajul. Daca lasi 250 de lei pe card in fiecare luna , dobanda pe an e mult mai mica.
Daca banca i-a acordat un card de credit de 3000 de lei ,inseamna ca nu are alte credite iar veniturile obtinute nu sunt chiar mici. Nu ar fi o problema sa ruleze veniturile prin cardul de credit si sa folosesca cash doar acolo unde e necesar. Astfel nu va mai fi nevoie sa mai plateasca nici o dobanda.
In cazul meu BT mi-a oferit un card de credit in valoare de 2/3 din salariu net fara sa am alte credite. Nu am solicitat ci doar m-a anuntat ca au un card emis pe numele meu si daca doresc semnez contractul si il primesc pe loc. Nu mi l-a bagat pe gat. Dupa 3 luni m-am decis si l-am ridicat.

Edited by Leo2006, 31 May 2021 - 07:54.


#27
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Partea ciudata ca le-a spus ca a fost bagata in baza de date pentru persoane care nu au achitat persoane la timp.
Bancherul in loc sa stea cuminte i-a facut verificare sa vada daca poate face card.
Asta este oftica, adica i-a spus ca a mai avut probleme cu credite, ca au fost trimise catre firma de recuperare si cu toate astea tot i-a facut card.
Limita pe card este de 5000 de lei, a scos 3000 de lei si au mai ramas 2000 de lei credit sau cum se zice disponibil pe card.

Problema este ca nu am nici eu cash sa acopar cei 3000 de lei.
O sa platim ceva dobanda, o sa platesc 550 de lei + 300 de lei, o sa incercam sa facem ceva eftorturi sa platim si sa inchidem cardul respectiv.

#28
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 marianxtx, on 31 mai 2021 - 13:38, said:

Bancherul in loc sa stea cuminte i-a facut verificare sa vada daca poate face card.
Asta este oftica, adica i-a spus ca a mai avut probleme cu credite, ca au fost trimise catre firma de recuperare si cu toate astea tot i-a facut card.
Auzi man? In cazul asta eu cred ca si persoana, proprietara cardului, este de rea credinta. O sa aveti de tras cu ea. Nu cred ca se opreste aici. Confisca-i cardul ca altfel intra si in aia 2000.

#29
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Cardul este la mine.
Mai incolo o sa inrolez cardul in BT pay sa vad daca imi apar tranzactiile anterioare.
Imi trebuie telefonul de pe care a fost facut cardul, eu am cardul, toate datele dar imi trebuie telefonul sa copiez codul din sms.

#30
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.08.2012
1. Nu era chiar naiva persoana daca a stiut sa arda 3000 de lei de pe card.
2. Cand ii cheltuia, ce credea, ca sunt cadou?
3. Fa rost de bani, achita datoria, mergi la banca si inchide cardul de credit. E dusmanul linistii tale, crede-ma.

#31
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Am inrolat cardul in bt pay.
Bani au fost majoritatea retrasi de la bancomat si o suma mica a fost cheltuita prin supermarketuri.

#32
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Oh boy.
...

Un caz asemanator.
A primit overdraft pe card la Raiff neinformat ce e aia si cu ce se mananca (angajatorul a facut treaba).
Cand a verificat soldul si a vazut asa mult, a scos cash si a cheltuit aproape tot (pume, blugi, tricouri de marca, etc.

Apoi a tras ceva timp cu soldul ala negativ.
A facut chiar refinantare si a plecat decla Raiff.

Edited by radurus, 31 May 2021 - 17:59.


#33
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,570
  • Înscris: 27.09.2006
Ideal ar fi sa faceti cumva sa rambursati integral datoria si sa isi inchida persoana respectiva cardul de credit ... un card de credit e ok cat timp e folosit de o persoana responsabila, care stie cum sa il utilizeze fara sa plateasca dobanda (deci sa nu foloseasca mai mult decat isi permite sa ramburseze in timp util si sa cumpere cu el chestii in rate pe care le poate plati la timp).

#34
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016

 marianxtx, on 31 mai 2021 - 13:49, said:

Cardul este la mine.
Mai incolo o sa inrolez cardul in BT pay sa vad daca imi apar tranzactiile anterioare.
Bine ar fi sa-l blochezi, dar da, iti trebuie si telefonul ca o sa-ti dea un cod pe sms parca.

#35
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019

 LuvRaluK, on 31 mai 2021 - 22:07, said:

Ideal ar fi sa faceti cumva sa rambursati integral datoria si sa isi inchida persoana respectiva cardul de credit ... un card de credit e ok cat timp e folosit de o persoana responsabila, care stie cum sa il utilizeze fara sa plateasca dobanda (deci sa nu foloseasca mai mult decat isi permite sa ramburseze in timp util si sa cumpere cu el chestii in rate pe care le poate plati la timp).

LOL.
Conform statisticii oficiale 40% dintre Romani sunt analfabeti literali... adica stiu sa citeasca, dar nu inteleg ce citesc :)
Probabil ca procentul este si mai mare in realitate avand in vedere cum se fac statisticile la noi...
Sunt destui si dintre cei care nu fac parte din acesta categorie care se apuca sa semneze fara sa citeasca macar un contract... :)
Atata timp cat aceasta turma are drepturi egale cu restul este normal sa aiba si obligatii tot egale.

Vis-a-vis de ruda ta:
A trebuit sa-i iei fizic cardul ca sa nu mai poata sa cheltuiasca cu el !?!
Problema ta nu este ca a cheltuit 3000 RON... problema ta este ca nu ati obtinut deja un ordin judecatoresc definitiv ca nu are discernamant... vezi pe aria juridica.
Daca data viitoare daca obtine un credit ipotecar pentru 50000 Euro crezi ca nu o sa-i cheltuiasca ?
Daca tu ai probleme sa acoperi 3000 RON, cum o sa poti sa acoperi 50000 Euro... sau ce alta suma ar mai imprumuta... ?
Ideea este ca o sa platesti 3000 RON contra unei lectii... oare ai invatat lectia ? Sau mai trebuie inca o lectie ? Poate muuult mai scumpa ?

#36
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,012
  • Înscris: 16.06.2006
Dramatizezi rau prietene.

Ce ar fi sa ii bagam si pe amatorii de pacanele la lipsa de discernamant?
Dar cu alcoolicii care beau salariul si imprumuturile cum faci?

E vorba de niste educatie financiara.
Am StarBT de 5 ani cred. Limita e 10k lei.
Recunosc ca e ispititor sa iti cumperi tot ce iti trece prin cap cand ai la dispozitie suma aia.
... Si daca nu ai o evidenta la ce cheltuiesti, te trezesti ca ai probleme la scadenta.

Unii dintre colegii de pe aici doar cardul de credit il folosesc (pentru puncte si alte facilitati) dar probabil ca au alte venituri lunare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate