Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 

Card de credit BT Star de la Banca Transilvania

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#37
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Pentru mine cardurile astea sunt o ciudatenie.
Inteleg ca sunt momente in viata in care ai nevoie de un imprumut, intelegand treaba asta te gandesti retrospectiv. Faci un cont unde economisesti.
De ce ai folosi un asemenea card cu o dobanda destul de mare, de ce nu economisesti in idee ca ar putea sa apara vreo situatie in care sa ai nevoie urgenta de o suma de bani.

#38
thomasdivx

thomasdivx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 312
  • Înscris: 01.11.2006
E ok daca nu te intinzi prea mult.
Daca stii sa il folosesti si, mai ales, strict la cumparaturi, practic traiesti pe credit (banii bancii).
Eu platesc cam tot cu el, in afara de asociatie (trebuie cash) si cumparaturi din afara in   alta moneda decat  euro - la ele te fura ca in codru BT la schimb (un 50 lei la 900 zt).

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,407
  • Înscris: 29.04.2008

View Postmarianxtx, on 01 iunie 2021 - 16:17, said:

De ce ai folosi un asemenea card cu o dobanda destul de mare

Dincolo de aspectul ca nu toata lumea poate sau vrea sa economiseasca, dobanda este chiar 0 (zero) pentru cumparaturile in rate. Si mai este aspectul ca in multe tari nu poti inchira masina decat cu credit (debitul nu e acceptat).

#40
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006

View Postmarianxtx, on 01 iunie 2021 - 16:17, said:

Pentru mine cardurile astea sunt o ciudatenie.
Inteleg ca sunt momente in viata in care ai nevoie de un imprumut ...

De aici ai explicat clar ca nu ai idee la ce se foloseste un card de credit. Un card de credit nu il folosesti pentru a retrage cash de pe el, ci il folosesti pentru a:
- cumpara diverse lucruri in rate, cu dobanda 0
- face platile curente (facturi, cumparaturi, etc), urmand ca in luna urmatoare inainte de scadenta sa depui suma integral in cont (astfel te folosesti efectiv de banii bancii o luna intreaga, tot cu dobanda 0)
Ca idee, am un StarBT de vreo 6 ani, nu am platit deloc dobanda in nici o luna, si mi-am scos deja taxa anuala pentru card pe urmatorii 20-25 de ani prin punctele Star primite si folosite.

#41
Olteanul_sfios

Olteanul_sfios

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,465
  • Înscris: 22.08.2012

View Postradurus, on 01 iunie 2021 - 14:31, said:

Dramatizezi rau prietene.

Ce ar fi sa ii bagam si pe amatorii de pacanele la lipsa de discernamant?
Dar cu alcoolicii care beau salariul si imprumuturile cum faci?

E vorba de niste educatie financiara.

Am StarBT de 5 ani cred. Limita e 10k lei.
Recunosc ca e ispititor sa iti cumperi tot ce iti trece prin cap cand ai la dispozitie suma aia.
... Si daca nu ai o evidenta la ce cheltuiesti, te trezesti ca ai probleme la scadenta.

Unii dintre colegii de pe aici doar cardul de credit il folosesc (pentru puncte si alte facilitati) dar probabil ca au alte venituri lunare.

Fix la lipsa de discernamant intra oamenii respectivi, in niciun caz la needucati financiar.
Un bancher betiv sau cartofor e needucat fianciar?

#42
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Apare în aplicație "Obligație minima" neefectuata 290.27 lei.
O trebui sa depun suma asta sa nu plătesc dobânda?

#43
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
https://bfy.tw/R4Tc

Ca sa fie totul usor

#44
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
@marianxtx, nu, "obligatia minima" e 10% din suma ce trebuie depusa. Ca sa nu platesti dobanda trebuie sa pui suma intreaga.
Cauta si tu contractul de credit si citeste articolul 3.9 cu subpunctele lui.

Edited by LuvRaluK, 09 June 2021 - 11:03.


#45
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Nu este asa ușor sa găsim acel contract.
Cum si cardul era un secret, asa și tot ce tine de card este un secret, nu mai știe pe unde l-a pus.

Nici nu ma lasă să pun print screen din aplicația bt.
Cred ca este dobânda și mai mare dacă nu am depus cei 10%.


#46
LuvRaluK

LuvRaluK

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,578
  • Înscris: 27.09.2006
Mda, nu e usor ... https://www.bancatra..._star_forte.pdf

#47
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Recunosc ca mi-ar placea sa fie trecuta la loc pe lista cu persoanele care nu pot lua credite dar acolo se vorbeste de dobanda penalizatoare nu de introdus intr-o asemenea lista.
suma.
"
3.9.4.In cazul in care se inregistreaza a patra data de scadenta consecutiva pana la care Imprumutatul nu a
rambursat suma minima lunara obligatorie de plata, creditul este declarat restant incepand cu ziua respectiva,
continuandu-se de asemenea calculul de dobanda penalizatoare

"
3.10. Imprumutatul a luat la cunostinta ca, dupa data incheierii contractului de credit banca va inscrie informatiile pozitive la
Biroul de Credit: tipul de produs, termenul de acordare, data acordarii, data scadentei, sumele acordate, sumele datorate,
starea contului, data inchiderii contului, valuta creditului, frecventa platilor, suma platita, rata lunara, denumirea si adresa
angajatorului catre S.C. Biroul de Credit S.A. In cazul neachitarii, chiar si partiale, a ratei de credit si/sau dobanzii si/sau a
comisioanelor in termen de 30 (treizeci) de zile de la scadenta, Banca va inscrie informatiile despre creditul restant in
evidenta Biroului de Credit. Datele negative, inclusiv cele rezultate din aplicarea comisioanelor sau din majorari ale ratei
dobanzilor, se transmit catre Biroul de Credit,
dupa instiintarea prealabila realizata de catre Banca, in scris, telefonic, prin
SMS sau e-mail a Imprumutatului cu privire la intarzierea la plata si transmiterea datelor, realizata cu cel putin 15
(cincisprezece) zile calendaristice inainte de data transmiterii."

Partea pozitiva ca daca nu achita o luna de zile creditul, este introdusa in lista de la biroul de credite.

#48
marianxtx

marianxtx

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 319
  • Înscris: 24.02.2020
Cum era destul de previzibil, a intarziat cu plata ratelor si B.T. a blocat cardul.
In aplicati imi apare card blocat.

Curiozitate este cum or sa procedeze cei de la B.T. dupa plata ratei lunare, daca reactiveaza cardul si permit retragerea mai multor sume de pe card sau or sa tina cardul blocat pana la plata integrala a acestuia.

Edited by marianxtx, 31 July 2021 - 20:10.


#49
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017

View Postmarianxtx, on 30 mai 2021 - 14:22, said:

Am pe cineva in familia, a fost sa plateasca o rata si baieti destepti de la banca i-au facut repede un card BT STAR.
Nefiind invatata cu un asemenea card a cheltuit repede 3000 de lei, din pacate.

Asa ca acum trebuie achitata suma respectiva si nu stim prea multe despre dobanda lunara.
A cheltuit 3000 de lei? Cat plateste lunar dobanda pe suma respectiva?
Exista vreo suma "minima" pe care trebuie sa o depuna lunar sa nu plateasca bani la suma retrasa?

Nu am mai avut vreodata un asemenea card si primul gand imi este sa nu fie vorba de vreo dobanda aberanta ca in cazul ifn-urilor.

Da. Trebuie sa depuna intreaga suma daca nu vrea sa plateasca dobanda. E bun si minimul, dar nu o ajuta prea mult la a scapa de dobanda. Defapt nu o ajuta deloc, daca stau sa ma gandesc. Banii tot trebuie pusi inapoi pe card si dobanda se aduna luna de luna. In plus, la BT nu e deloc mitiitica dobanda la credite..

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate