Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Amenda circulatie germania

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,966
  • Înscris: 04.10.2007

 Alejandro78, on 27 mai 2021 - 08:33, said:

228.50 de euro

Se pare ca amenzile de viteza din Germania sunt mai mici ca cele din Romania.

In Romania pentru depasirea cu 41-50Km/h amenda e 1305 - 2900 RON (261 - 580 Euro).

In sfarsit am depasit si noi Germania la ceva....

Multumim guvernului Romaniei!

#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 mirel3003, on 27 mai 2021 - 10:20, said:

Se pare ca amenzile de viteza din Germania sunt mai mici ca cele din Romania.

In Romania pentru depasirea cu 41-50Km/h amenda e 1305 - 2900 RON (261 - 580 Euro).

In sfarsit am depasit si noi Germania la ceva....

Multumim guvernului Romaniei!


Pai refrenul general era "sa se mareasca domne amenzile ca sa nu mai incalce lumea regulile de circulatie".

Uite ca s-au marit. Tot jungla e pe sosele.

Amenda poate sa creasca oricat, atata timp cat incalci regulile de 200 de ori pana platesti o amenda, pentru romanache de rand "merita".

#21
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 mirel3003, on 27 mai 2021 - 10:20, said:

Se pare ca amenzile de viteza din Germania sunt mai mici ca cele din Romania.

In Romania pentru depasirea cu 41-50Km/h amenda e 1305 - 2900 RON (261 - 580 Euro).

In sfarsit am depasit si noi Germania la ceva....

Multumim guvernului Romaniei!
...lasa tu politica ca nu te pricepi! :-) In Romania platesti jumatate din minim => amenda mai mica decat in Germania.

#22
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 893
  • Înscris: 07.03.2012

 mirel3003, on 27 mai 2021 - 10:20, said:

Se pare ca amenzile de viteza din Germania sunt mai mici ca cele din Romania.

In Romania pentru depasirea cu 41-50Km/h amenda e 1305 - 2900 RON (261 - 580 Euro).

In sfarsit am depasit si noi Germania la ceva....

Multumim guvernului Romaniei!

Și e mică și așa sancțiunea!

#23
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
@underb las o moarta ca te faci de ris, daca ai permis romanesc si ti l suspenda statul roman e suspendat pe tot teritpriul UE, asa apare in baza de date si politia de acol va actiona in consecinta.
Stii tu ceva ca poti sa ceri permisul suspe'dat inapoi de la statul roman si sa pleci in alta tara, dar cu o sg conditie, sa fie emis de alt stat.

ca sa denunte pe altcineva, acel altcineva trebuie sa fie de acord si sa i dea datele de pe CI si permis asa ca lasati teoriile, ca daca era masina furata daca, daca. Si da, se practica acest lucru dupa cum a zis un coeg mai sus, ca unii fara permis ramin someri, ca spre deosebire de Ro amte tari sunt impinzite de camere, 2-3 mico neatentii si eti pe faras.

Edited by althea, 27 May 2021 - 14:08.
limbaj


#24
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018

 popicoo, on 27 mai 2021 - 12:28, said:

Și e mică și așa sancțiunea!

Daca iti iei una din asta pe luna care se si colecteaza, nu mai mica deloc.

#25
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 Alejandro78, on 26 mai 2021 - 21:22, said:

Salut.
In data de 20.01.2021 am dat într-o cameră radar montată pe teritoriul germaniei cu o viteză de peste 43km/h peste limita legală,menționând că limita legală a fost de 30 de km/h aflandu-ma într-o localitate.
In data de 29 aprilie mi-a venit un plic de la poliția germană in care se afla datele despre plata amenzii.Intrebarea mea este următoarea:
Aveti idee daca o sa mi se suspende dreptul de a conduce si pe ce perioada mi se va suspenda permisul de conducere dar si daca o sa trebuiască sa trimit permisul la poliția germană?
Va multumesc!

Ontopic:

Art 213
(1) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se dispune de către poliția rutieră din cadrul Inspectoratului General al Poliției Române și în cazul în care titularul permisului de conducere eliberat de către autoritatea competentă din România a săvârșit o faptă pe teritoriul altui stat, iar autoritatea statului respectiv a dispus, prin hotărâre, o astfel de măsură.
(2) Suspendarea exercitării dreptului de a conduce se aplică pe teritoriul României numai dacă pentru fapta săvârșită legislația rutieră românească prevede o astfel de măsură.

Permisul tau nu se suspenda si in Romania pt ca nu aveai peste 50kmph cum prevede legea romana. Asta daca autoritatea Germana ar fi dispus suspendarea permisului si in afara Germaniei.

Edited by underb, 27 May 2021 - 14:40.


#26
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,833
  • Înscris: 15.08.2014
Ma rog, dreptul international e complicat, solutia in cazuri din astea e sa denunti oe altcineva si aia e.

Nici usturoi n ai mincat nici gura nu ti miroase. Nu i moral, nu i nici legal dar asta e, viata bate filmul.

#27
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

 mirel3003, on 27 mai 2021 - 10:20, said:

Multumim guvernului Romaniei!
Ba nu le mulțumim, că au făcut treaba pe jumătate. Nu e de ajuns să stabilești amenzi, mai trebuie să fie și unii în stradă care să le dea...

 abac, on 27 mai 2021 - 14:09, said:

Daca iti iei una din asta pe luna care se si colecteaza, nu mai mica deloc.
Păi cin'te pune să iei amenzi?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate