Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Latenta mare in jocuri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
denisQ00

denisQ00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 19.12.2020
Buna , de pasti am venit aici in Cluj unde am internet de la Vodafone si in jocuri , pe Discord , aveam ping foarte bun ( 40 aprox pe Valorant si chiar sub 40 pe discord ) Discordul e doar de comparatie nu ca ma plang de ping , acum am venit iara dar ping-ul mi-a crescut atat cat pe Valorant cat si pe Discord chiar si pe CS:GO , am undeva intre 60-80 ping , eu zic ca e o diferenta totusi , si am obs ceva , pe Valorant pot sa selectez serverele , de ex Frankfurt 1 , Franfurt 2 , Paris etc , cand mergea bine aveam undeva pe la 38 ping pe Frankfurt 1 si 60 pe Frankfurt 2 , acum am 60 pe amandoua . E posibil sa fie ceva problema de la routing ? pe testele facute pe speed test am ping la fel ca si cand imi mergea de paste . Nu sunt nesatul de internet si imi e destul si atat , doar ca sunt curios daca e ceva *fix* pe care il pot incerca sau ceva in genul asta :)) . Multumesc anticipat

#2
George_85

George_85

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 12
  • Înscris: 23.05.2021
Ai doua optiuni:
1. contactezi furnizorul si vezi care e problema
2. schimbi furnizorul ,te abonezi la cel care iti ofera viteza mai mare la internet.

#3
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@georgica
viteza (throughput-ul mai bine zis) nu are nicio treaba cu latenta....

@initiator
activeaza pe echipamentul tau layer3 functia QOS (daca stie asta) - o sa-ti scada throughput-ul dar 'castigi' calitate .

#4
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 ogo, on 26 mai 2021 - 00:10, said:

@georgica
viteza (throughput-ul mai bine zis) nu are nicio treaba cu latenta....

@initiator
activeaza pe echipamentul tau layer3 functia QOS (daca stie asta) - o sa-ti scada throughput-ul dar 'castigi' calitate .
Daca viteza nu are legatura cu latenta de ce ii recomanzi QOS ? asta e topoligia la coaxial de aceea variazal atenta ii zisem in alt thread .
Best bet e sa sune la Vodafone sa verifice clasa lui de ip si  a rezolve table routingul care e routat prost.

#5
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
referitor la throughput vs latenta:

- 2 echipamente, fiecare avand o placi de retea 10/100/1000.
- intre cele 2 echipamente cu un switch ce stie doar 100Mbps/per port rezulta o latenta este de 10 ms
- intre aceleasi 2 echipamente cu un switch de 1000Mbps latenta este, STUPOARE, tot de 10 ms

q.e.d.

In ceea ce priveste QOS, sunt prea multe resurse online care te pot lumina cum poate fi acesta de "ajutor" mai ales pt servicii ce au nevoie de o latenta cat mai mica si stabila: voip/jocuri online/iptv/conferinte video etc.etc.

referitor la tabela de routare a vodafon-ului, esti mic copil ca sa poti macar deschide subiectul despre asa ceva. Daca ai impresia ca ca sta un Gigi 24/7 in NOC si baga de mana routa dupa ruta te-nseli amarnic (ca sa nu zic altfel).

#6
denisQ00

denisQ00

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 19.12.2020

 George_85, on 25 mai 2021 - 23:39, said:

Ai doua optiuni:
1. contactezi furnizorul si vezi care e problema
2. schimbi furnizorul ,te abonezi la cel care iti ofera viteza mai mare la internet.
Stau in chirie , si proprietarul a spus ca trebuie sa spargă mult din perete sa pune fibra , nici el nu stie exact ..

#7
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pentru ce sa sparga mult? Taie coaxialul si baga fibra prin ''gaura'' existenta.. Plus ca aia e si mai subtire decat coax.

#8
eldatar

eldatar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 19.03.2019

 ogo, on 26 mai 2021 - 12:01, said:

referitor la throughput vs latenta:

- 2 echipamente, fiecare avand o placi de retea 10/100/1000.
- intre cele 2 echipamente cu un switch ce stie doar 100Mbps/per port rezulta o latenta este de 10 ms
- intre aceleasi 2 echipamente cu un switch de 1000Mbps latenta este, STUPOARE, tot de 10 ms

q.e.d.

In ceea ce priveste QOS, sunt prea multe resurse online care te pot lumina cum poate fi acesta de "ajutor" mai ales pt servicii ce au nevoie de o latenta cat mai mica si stabila: voip/jocuri online/iptv/conferinte video etc.etc.

referitor la tabela de routare a vodafon-ului, esti mic copil ca sa poti macar deschide subiectul despre asa ceva. Daca ai impresia ca ca sta un Gigi 24/7 in NOC si baga de mana routa dupa ruta te-nseli amarnic (ca sa nu zic altfel).
Am zis eu ca o sa îl asculte cineva 😂?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate