Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Asigurare telefon

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020
Salutare,

Am un Iphone X, si beneficiez de asigurare pentru acesta la Orange.

Probleme mele sunt urmatoarele:
Spatele crepat
Mufa de incarcare face figuri (uneori incarca din prima, alteori trebuie sa tot misc mufa)
Batery health ( service 76%)

Din cate am inteles, la Iphone, daca sunt probleme majore, nu il repar, ci o sa il schimbe.

Intrebarea mea este, o sa il schimbe in acest caz?

Mi-ar prinde bine sa primesc unul full box daca tot platesc de aprox 2 ani asigurarea acestuia :-D

Imi cer scuze daca mai fost postat acest subiect, dar din search eu nu am gasit.

#2
4ndr3i-13

4ndr3i-13

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,479
  • Înscris: 02.01.2008
mai ai contractul de asigurare, ce riscuri iti acopera asigurarea ta?

#3
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 4ndr3i-13, on 21 mai 2021 - 14:34, said:

mai ai contractul de asigurare, ce riscuri iti acopera asigurarea ta?
Asigurare completa + furt

#4
snaker445

snaker445

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 31.08.2006
Am schimbat eu unul pe asigurare la Vodafone. Se schimba doar telefonul cu unul nou (cel mai probabil refurbished), accesoriile nu le schimba. Nu stiu la Orange cum merg lucrurile...

#5
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 snaker445, on 21 mai 2021 - 15:19, said:

Am schimbat eu unul pe asigurare la Vodafone. Se schimba doar telefonul cu unul nou (cel mai probabil refurbished), accesoriile nu le schimba. Nu stiu la Orange cum merg lucrurile...
O sa-mi fac timp de puricat contractul, imi amintesc ceva de full box, dar nu mai stiu sigur

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nu primesti telefon nou, ci reconditionat.
Depinde ce stipuleaza garantia ta. Poate sa reprezinte reparare gratuita, caz in care se repara. Pentru defectiune la mufa de incarcare, il repara.

#7
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Cat e o asigurare ? Pare misto, platesc 2 ani si primesc unul nou la schimb dupa care il vand Posted Image

#8
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
TruculMagic, deci te-ai prins.

#9
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,214
  • Înscris: 26.06.2009

 GaBogdan, on 21 mai 2021 - 13:21, said:

Probleme mele sunt urmatoarele:
Spatele crepat
Mufa de incarcare face figuri (uneori incarca din prima, alteori trebuie sa tot misc mufa)
Batery health ( service 76%)

Problemele 2 si 3 nu au absolut nici o legatura cu asigurarea. Probabil telefonul a fost abuzat masiv (de tine) si asta o sa isi dea seama orice service.

Nu ne-ai spus ce acopera, dar mai ales ce nu acopera asigurarea aia. Cu siguranta nu este o pagina simpla pe care scrie atat "Asigurare completa + furt"... Vezi la excluderi si o sa afli daca acopera sau nu sticla spate crapata.

In general inlocuiesc device-ul cu unul refurbished (fara cutie retail, accesorii sau alte asemenea).

#10
ionut_lazar2001

ionut_lazar2001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 07.10.2009
Probail e indecis la ce sa apleze...''Furt'' sau ''aisgurare completa''

#11
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Cand am citi termenii la o asigurare de asta am vazut ca practic daca nu vor sa te despagubeasca pot relaxati sa nu o faca.
Altfel, am vazut cazuri de despagubire mult mai light decat acesta.
Parerea mea, mergi pe problemele estetice nu pe cele de utilizare necorespunzatoare care oricum nu sunt acoperite.
Desi neglijenta este um motiv de refuz de plata. Asta m-a distrat maxim, practic daca ti se fura telefonul poti fi chiar tu de vina, ca ai fost neglijent....

#12
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 TruculMagic, on 21 mai 2021 - 18:51, said:

Cat e o asigurare ? Pare misto, platesc 2 ani si primesc unul nou la schimb dupa care il vand Posted Image
50 de lei este asigurarea pe luna. Daca telefonul nu mai este in magazin, nu se mai comercializeaza, pot alege alt telefon, la pretul la care a fost al meu, la achizitionare. Dar nu e cazul :-D

 Satrupmanaconasule, on 23 mai 2021 - 07:54, said:

Cand am citi termenii la o asigurare de asta am vazut ca practic daca nu vor sa te despagubeasca pot relaxati sa nu o faca.
Altfel, am vazut cazuri de despagubire mult mai light decat acesta.
Parerea mea, mergi pe problemele estetice nu pe cele de utilizare necorespunzatoare care oricum nu sunt acoperite.
Desi neglijenta este um motiv de refuz de plata. Asta m-a distrat maxim, practic daca ti se fura telefonul poti fi chiar tu de vina, ca ai fost neglijent....

in legatura cu spatele crepat, nu trebuie nimeni sa stie ca a fost o neglizenta, pe care aici o recunosc.

Ca sa nu vorbesc degeaba, am fost sambata la orange, si mi-am specificat problemele, "spatele a fost crepat din greseala deoarece am luat o minge peste mana".
Cand ma hotarasc sa il trimit la service, trebuie sa achit o taxa de 50 de euro, voi primi un telefon de la ei pe care il pot folosi pana se solutioneaza cu asigurarea, si cu aceste probleme telefonul v-a fi schimbat, nu am reusit sa scot mai mult, daca va fi nou sau etc. Dar partea buna e ca ma scapa de cele enumerate mai sus, si daca doresc, pot continua cu asigurarea pe noul telefon

#13
Satrupmanaconasule

Satrupmanaconasule

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 27.03.2021
Nu este nevoie sa spui ce ti s-a intamplat, ceea ce vroiam sa zic este ca daca vor sa nu dea banul o pot face relexati pe baza clauzelor contractuale.
Bine ca sunt parolisti si platesc !

#14
GaBogdan

GaBogdan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 02.09.2020

 Satrupmanaconasule, on 25 mai 2021 - 00:14, said:

Nu este nevoie sa spui ce ti s-a intamplat, ceea ce vroiam sa zic este ca daca vor sa nu dea banul o pot face relexati pe baza clauzelor contractuale.
Bine ca sunt parolisti si platesc !

Nu te pot contrazice nici daca vreau :-D

Sincer, cred ca e si normal sa ai atatea clauze. Eu ma duc cu telefonul dupa aprox 2 ani, dar is unii care merg de cateva ori pe an.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate