Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Monitorizare vehicule exclusiv prin software

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
cristian_puscasu

cristian_puscasu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 21.09.2020
Salutare.
Cum în zona de ''Android'' n-am primit nici o recomandare validă, fac apel din nou la voi, de data asta cu altă temă. Sper însă să primesc niște răspunsuri concrete, sau întrebări de clarificare, dacă cumva nu expun problema foarte clar. Nu ca în celălalt subiect...
Deci...
Am în administrare un parc auto format din 22 de vehicule (van-uri de 3,5t), împreună cu șoferii lor. Mașinile nu sunt ale firmei mele, sunt deținute de alte companii de transport (care au și angajat șoferii respectivi). Eu trebuie să pun aceste mașini la treabă, căci conduc o casă de expediții.
Companiile deținătoare au instalat la bordul respectivelor mașini, diferite soluții de gps tracking, dar doar 2 din 7 companii folosesc aceeași soluție și pentru doar 4 dintre mașini. Urmăritul mașinilor este destul de anevoios, făcând slalom printre aplicațiile lor de urmărire, plus că unii dau share doar pe perioade limitate de timp și eu trebuie să-i sun să-mi dea din nou acces și tot așa. Mi-e peste mână, mai ales că le mai și încurc câteodată (era cât pe ce să trimit mașină 1040km aiurea).
Atunci:
1. Eu am nevoie să le văd pe TOATE cele 22 de mașini într-o singură fereastră pe Google Maps (de pe un pc cu windows), eventual cu o etichetă cu nr. de înmatriculare la fiecare.
2. Să pot da share locației unei anume mașini, pe o perioadă de timp definită de mine, unui client atunci când cere (iar el s-o vadă tot ca mine, într-o fereastră de Google Maps).
De ce cer o soluție software? Pentru că am decis să rezolv problema comunicării cu șoferii alocând fiecărei mașini un smartphone. Adică la începutul colaborării cu transportatorul respectiv eu îi trimit un număr de smartphone-uri egal cu numărul de vehicule disponibilizate către mine, telefoanele având regim de telefon de serviciu și care stă în mașină, chiar dacă se schimbă șoferii. Telefoanele și SIM-urile sunt ale mele, serviciile le plătesc tot eu, deci eu sunt cel ce decide cum se vor folosi. Nu există discuții de privacy aici, șoferul e liber să închidă telefonul atunci când este off duty.
Având în vedere situația explicată, am căutat o aplicație care s-o instalez în acele smartphone-uri și prin intermediul altei aplicații să le văd care pe unde sunt. Dar... n-am găsit nimic.
Așa că:
Cine poate face?! Cât costă, cât durează?
Nu mă interesează funcționalități în plus, nu mă interesează păreri de strategie/marketing și nici explicații tehnice (și-așa sunt paralel). Doar întrebări la subiect și/sau oferte de preț/timp. Buget este, voință este, seriozitate la fel...

#2
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Incearca asa ceva
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hGDrzDw2a7s?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004
cu aplicatii din alea pentru telefon pierdut/furat, gen android lost sau chiar cu functia asta integrata in telefoanele samsung, nu ar merge ?

#4
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
Nu poate sa le vada pe toate in acelasi timp, doar pe.rand

#5
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Vorbesti cu cei de la Arobs, ei se ocupa de monitorizare flota, nu te mai complica cu telefoane și soluții făcute pe genunchi

Iti dau ei device de monitorizare și soft si tot

#6
dagobar

dagobar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 09.03.2019
Salut.
Iti pot eu furniza o solutie la cheie de monitorizare GPS.
Cu aplicatie pe Android, Iphone, Windows sau Linux dar si cu echipamente hardware dedicate in functie de ce ai nevoie.
Se poate tot ce ai solicitat in postul tau plus o multime de alte lucruri, gen statistici, alarme, e.t.c.
Daca esti interesat ma poti contacta P.M.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate