Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 

Mobiler demontabil

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cutzu_rexi

cutzu_rexi

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 764
  • Înscris: 28.09.2017
Care ar fi optiunile pentru a face mobilierul usor demontabil ?
Adica cu prinderi fara lipici si suruburi autoforante.

Am gasit pe google acest tip de piulite dar nu imi e clar cat de rezistente sunt si daca distrug mobilerul la demontaj/remontaj

[ https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/61TDF4NDYhL._AC_SL1500_.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://ph-test-11.slatic.net/p/3/wood-furniture-threaded-insert-steel-nuts-hex-socket-screw-in-nut-m625mm-intl-7716-34017197-eb684d8fde082ec87d44ee02b4651f29-catalog.jpg_720x720q80.jpg_.webp - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U-HOt1tXxF0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Daca e pal, desi in teorie, acest timp de mobilier este demontabil, practic, dupa doua incercari, palul crapa.Depinde si cat de meserias esti.
Iar mobila facuta la comanda, nu se lipeste. De fapt si ce iei din magazine de profil are caracter modular. O desfaci singur. Daca ai mobila din MDF, cu atentie, o desfaci de cateva ori. La lemn, si mai bine.

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,351
  • Înscris: 13.01.2011
Sistemele alea par foarte bune.
Ce să distrugi?!
Demontezi plăcile constituente ale unui corp de mobilă, nu extragi și piulițele alea din lemn/mdf/etc.

#4
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
As recomanda piulita din stanga jos cu o picatura de poxi in ea sa devina mai rigida.Alealalte din dreapta si cele de sus se folosesc la asamblari usoare si in modelism unde solicitarile sunt minime.
Atentie la alegerea gaurii preperfotate sa nu fie prea mare ca atunci nu mai poti insuruba piulita ca lumea in material.

#5
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postcrisstonne, on 16 mai 2021 - 12:49, said:

Am facut operatia asta de mai multe ori, la mine si la prieteni. Mi-am creat un fel de tehnica ce ma ajuta sa desfac si sa reasamblez mobila, aproape perfect. Dar! Intrebai ce se poate strica. TIne cont de faptul ca ansamblezi mobila goala. In timp, este incarcata si folosita. Cand o desfaci la cativa ani sau luni de utilizare, nu o sa ma fie cum ai asamblat-o. Apar tolerante, se desprind chestii, se stramba usi etc. Palul este un material prost. Cel mai prost, dupa parerea mea. Am desfacut un sifonier care, prins cum trebuie, avea stanga sus desfacuta, practic stand in picioare datorita greutatii.
Eu nu ma ocup cu asta, sunt amator, dar am invatat cateva chestii de-a lungul timpului.
Repet: materialul folosit si experienta, sunt totul. Dupa aceea vin imbinarile, pe care este bine sa le faci cu piulite ca cele de mai sus, mai mult cu MDF sau lemn. Pentru pal, poti folosi cu incredere eurosuruburi. Mobila din pal este populara pentru ca este ieftina (daca platesti pe ea pretul corect) si usor de inlocuit. Palul nu are miros, aspect, eleganta deloc.
Si....exista diferite calitati si la pal, grosimi, densitati. Va recomand documentare atenta inainte de a cheltui bani. Preferabil discutati cu un meserias.

#6
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Ar mai fi varianta asta,dar trebuie o freza pentru lemn din aia de mana la care sa-i faci o masuta sa poti glisa canturile la lemn.
https://mysticridges...9uHJ0NXBx28h2_o

#7
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,986
  • Înscris: 03.12.2005
In PAL n-o sa faci mare lucru cu demontabilii aia cu filet interior. Chiar si ceilalti, desi sunt fezabili, ramai cu capat de surub in piesa prinsa de surub, si atunci nu e cu nimic mai bun decat un surub confirmator. Si ala poate fi desfacut si remontat lejer de 3-4 ori.

Solutia consacrata e cu demontabili cu cama, dar asta presupune sa poti face sa se intalneasca o gaura de 5...8 in cant cu una de 15..25 in fata placii, iar asta inseamna un pic de precizie si mult rumegus. Mai sunt unii de la Hafele care nu au nevoie de gaura aia mare, dar tot trebuie sa dai o gaura destul de precis in cant.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate