Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA, a dat teapa de 1...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )
 Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune

Roka Residence Doamna Ghica
 Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.

charger "laptop de muzeu"...
 apartament vandut de tatal sotiei...

Socializare -grupuri

Puteti sa-mi indicati numele soft...

Pret zugravit
 

200 cereri/zi pentru Noua Casa

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.362
  • Înscris: 22.10.2006
Investiții record în imobiliare în pandemie. 200 de români depun zilnic cereri pentru "Noua Casă"

Citat

Românii au investit masiv în imobiliare în perioada pandemiei. Creditele ipotecare au înregistrat în ultimul trimestru o creștere de 10% față de aceeași perioadă din 2020, când s-a vândut un număr record de locuințe. Programul Noua Casă a început din aprilie și deja sunt înregistrate 200 de cereri pe zi.

Imi miroase a 2007-2008, cand bancile dadeau pe banda imprumuturi oricui.
Stiu ca preturile cresteau de la zi la zi la case si terenuri, era o adevarata nebunie.

Acum, se cumpara tot, oriunde.
In jurul Bucurestiului se construiesc cu avant proletar blocuri (pe verticala sau pe orizontala), cu camere minuscule si amprente mai mici decat doua locuri de parcare.

Drumurile sunt mult prea putine, intersectiile sunt infioratoare la ore de varf, dar fiecare doreste o mica bucatica din vis: visul de a fi proprietar.

In ultimele zile am stat de vorba cu mai multe persoane (clasa medie), si am vazut un profil nou al celui care sta la casa, in Nord:
- are apartament din care se muta la casa cam 2x ca suprafata.
- apartamentul doreste sa il inchirieze, ca sa acopere partial rata la casa.

Presimt o prabusire si mai amre a chiriilor in Bucuresti.
Banii au devenit prea ieftini, iar se dau foarte usor, deci e inflatie.

Daca in 2008 bancile erau in aer, acum fondul de garantare (statul) va fi in aer.

Editat de Ahasverus, 10 mai 2021 - 16:44.


#2
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.655
  • Înscris: 16.03.2007
tot mai asteptati ieftinirile alea?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/U9c_KttvQPU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de laffin, 10 mai 2021 - 16:50.


#3
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.421
  • Înscris: 24.09.2017
depinde mult si cum va evolua criza. de exemplu eu nu stau in Bucuresti, iar aici si-au pierdut destui locurile de munca si o sa continue. deci la noi e in scadere.

cat despre Bucuresti, ideea e ca multi vin din alte parti si raman acolo. este un topic al unei fete care este la medicina-stomatologie si unde explica cat de greu e sa ai un loc de munca dupa terminarea facultatii.

asta cu chiria, daca creste oferta si cererea nu e, atunci o sa scada. De ce sa nu mai fie cerere? un posibil argument ar fi ca lumea s-a saturat de Bucuresti. dar asta e doar speculativ. totusi, daca o sa creasca numarul de oameni care lucreaza de la distanta, atunci Bucuresti nu mai e asa rau, ca nu mai pierzi ore in trafic.

iar preturile la blocurile noi/case nu o sa scada fiindca s-au scumpit si materialele. iar cei cu alea vechi, nu vor sa le vanda pe orice. totusi stiri dastea mai au si rolul de a face ca lumea sa cumpere. presa nu mai e chestia aia obiectiva, care oricum nu cred ca a fost vreodata. e o crestere fata de un 2020 dezastros, ia uite aici ce scrie in t1 2020:

De observat ar fi că, în ciuda acestei scăderi (cu totul de așteptat, de altfel, într-o asemenea perioadă), cererea pentru proprietăți rezidențiale nu s-a prăbușit, pur și simplu, cu totul.
Potrivit datelor publicate de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI), în primul trimestru din 2020 au fost încheiate, la nivel național, 133.181 de vânzări de imobile. Această cifră marchează, pe de o parte, o scădere de aproximativ 15% față de trimestrul anterior
(sursa imobiliare.ro)

Editat de bobitad, 10 mai 2021 - 17:03.


#4
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.362
  • Înscris: 22.10.2006
Avand in vedere ce au explodat preturile prin Europa si ce cerere este, nu prea vad sa scada, in cal mai rau caz sa stagneze.

Daca economia UE nu decoleaza, inflatia o va face oricum, ceea ce va tine tot sus preturile.

#5
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.922
  • Înscris: 25.04.2006
Intrebare de baraj, la ce sa fie in aer statul ca e garantat cu proprietatea, iar gradul de indatorare nu mai e ca in haiducia din 2009 cand se duceau oamenii si faceau cate doua credite in aceeasi zi ca sa fenteze bancile? Fata de 2009 nu mai e chiar economia bazate pe firme de termopan si carciumi de cartier, cine se califica la un credit dupa 1 an de pandemie inseamna ca nu e muritor de foame.

#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.421
  • Înscris: 24.09.2017
hai ca nu mai pot edita postul. Poate in Bucuresti cu cererea asta(nu i-am vazut farmecul orasului inca), eu cautam in Sibiu sau Brasov pentru mutare, la o adica. Si aici sa stii ca trebuia sa astepti 2 ani pana sa te muti in apartament, acum nu numai ca au apartamente intabulate, dar au si apartamente nevandute dupa 6 luni. Inainte era greu/imposibil sa vezi asa ceva.

deci na, eu stirile astea le vad ca ”presa” beeing presa. cum am mai zis e o crestere de 10% fata de un 2020 care nu a fost stralucitor. S-a mai postat si alta data, astea erau si stirile inainte de criza.

Editat de bobitad, 10 mai 2021 - 17:12.


#7
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.567
  • Înscris: 12.09.2005
Problema cea mai mare nu e pretul ridicat al imobilelor.

Construirea haotica, fara drumuri, fara spatii verzi, fara locuri de parcare. Calitatea fatadelor, dupa cativa ani decorativa se decoloreaza si arata horror blocurile.

Sincer eu nu inteleg de ce nu se pot face si la noi cartiere cu case cu spatii verzi intre ele. Drum cu doua benzi plus o banda pentru parcare. Trotuare si banda pentru bicilisti. Chestiile astea ar tb sa fie un must.

Preturile nu pot fi impuse, calitatea si bunul gust al cladirilor pot fi impuse. La fel si limitele cailor de acces, parcari, spatiile verzi.

#8
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 11.500
  • Înscris: 11.01.2013
Haideti sa nu mai luam de bun tot heirupismul care vine din gura presei.
Eu nu vad nici o navala la locuinte. Langa mine (Pitesti) sta un apartament de 3 camere in zona buna la vanzare de mai bine de 1 an. Garsonierele din blocul meu se vand greu, tot asa dupa mai bine de un an.
15-20% din apartamentele din blocurile comuniste sunt goale, inca 20% in chirie.
In blocurile noi de langa mine tot la fel ca acum 5-8 ani, majoritatea sunt chiriasi. Si inca mai au apartamente care se vad goale, fara perdele la ferestre.
Majoritatea in tara asta sunt proprietari, majoritatea in varsta. Explozie demografica nu avem, din contra.
Nimeni nu vrea sa imigreze in Romania, din contra.
Nici Bucurestiul nu e pe plus, tot in minus demografic este, mai ales acum cu munca de acasa.

Articolele din presa romaneasca sunt zero barat atata timp cat listele notariale cu vanzarile locuintelor si pretul lor sunt tinute la secret.

#9
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003

Vizualizare mesajgear, pe 10 mai 2021 - 17:19, a scris:

Sincer eu nu inteleg de ce nu se pot face si la noi cartiere cu case cu spatii verzi intre ele. Drum cu doua benzi plus o banda pentru parcare. Trotuare si banda pentru bicilisti. Chestiile astea ar tb sa fie un must.
Se pot face, dar dacă se vând și celelalte, de ce să se facă?

Soluție: votează cu banii și cumpără doar în cartiere cu case cu spatii verzi intre ele. Drum cu doua benzi plus o banda pentru parcare. Trotuare si banda pentru bicilisti.

#10
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.567
  • Înscris: 12.09.2005

Vizualizare mesajbladhaund, pe 10 mai 2021 - 18:04, a scris:

Se pot face, dar dacă se vând și celelalte, de ce să se facă?

Soluție: votează cu banii și cumpără doar în cartiere cu case cu spatii verzi intre ele. Drum cu doua benzi plus o banda pentru parcare. Trotuare si banda pentru bicilisti.

Da-mi te rog 2-3 exemple de astfel de cartiere. In Cluj de preferinta.

#11
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Nu există. De aia zic. Votează cu banii, nu mai cumpăra prostii.

#12
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.997
  • Înscris: 08.06.2005
Problema e ca sunt prea multi "prosti" :)

#13
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.784
  • Înscris: 04.05.2010

Vizualizare mesajbladhaund, pe 10 mai 2021 - 18:28, a scris:

Nu există. De aia zic. Votează cu banii, nu mai cumpăra prostii.

Nu mai cumpara groapa/proiect cu 200k ca esti prost, cumpara casa ridicata de la aceeasi prosti, la revanzare, cu 350k, ca esti destept.

#14
DuskGerman

DuskGerman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.516
  • Înscris: 12.07.2019
Problema este bula imobiliara.
Si moda asta de a face foamea la oras.

Zilele trecute un taximetrist povestea ce vede si el, povestea cum se muta toti de la tara, se muta in oras si lucreaza pe lefuri mizere dar este lauda aia "baiatul meu si-a cumparat apartament la oras".
Asa si cu ratele astea, chiar nu stiu ce sa zic.
Sa fie bine? Sa fie rau? Cred ca adevarul fie spus ca majoritatea nu prea ar avea treaba sa cumpere apartamente in rate, se intind spre rate pe care abia le platesc.

Stiu bine cum sta treaba cu marit lefa din pix sa te poti incadra la rata fantezista.

Am si eu vreo 2-3 case libere pe strada.
Am cunostinte care locuiesc la bloc si au destule apartamente goale in bloc.

Si o sa ziceti de unde drac cererea asta daca majoritatea emigreaza si apartamentele astea sunt libere?
Pentru ca in altceva nu ai in ce baga bani, asa ca ii ingropi intr-un apartament supraevaluat.

#15
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.049
  • Înscris: 20.07.2003
Cumperi ce crezi, sunt banii tai.

#16
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.985
  • Înscris: 15.04.2019

Vizualizare mesajAhasverus, pe 10 mai 2021 - 16:39, a scris:

Investiții record în imobiliare în pandemie. 200 de români depun zilnic cereri pentru "Noua Casă"

In ultimele zile am stat de vorba cu mai multe persoane (clasa medie), si am vazut un profil nou al celui care sta la casa, in Nord:
- are apartament din care se muta la casa cam 2x ca suprafata.
- apartamentul doreste sa il inchirieze, ca sa acopere partial rata la casa.


Adică esti eligibil pentru credit "Prima casa" daca ai deja un apartament? Cred ca amesteci niste informatii.

#17
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.421
  • Înscris: 24.09.2017
apropo de presa, ma uitam pe digi si scria de Horia Colibasanu ca e pe Everest, cand ala e pe Dhaulagiri. ma rog titlul e cu Everest si stirea e ca Dhaulagiri. inteleg ca se mai intampla dastea, poate era omul la sfarsitul programului. dar cateodata citesc chestii dalea dubioase prezentate ca stiri si ca adevaruri.

adica na, presa si tv-ul si-au cam pierdut relevanta de cand internet.

Editat de bobitad, 10 mai 2021 - 19:24.


#18
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.883
  • Înscris: 06.09.2008

Vizualizare mesaj__Dan__, pe 10 mai 2021 - 19:12, a scris:

Adică esti eligibil pentru credit "Prima casa" daca ai deja un apartament? Cred ca amesteci niste informatii.
Ai voie. Dar nu trebuie ca acesta sa aiba mai mult de 50 mpu si sa nu fi fost luat prin Prima casa.

Editat de edi10000, 10 mai 2021 - 19:28.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate