Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Samsung Travel Charger - documentatie si statistica defecte

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020
Salut !

Poate are cineva documentatie (o schema completa) pentru orice model de Samsung travel charger si , totodata , daca are o statistica a ceea ce "pica" in ele (ma refer la nivel intern, componenta electronica, nu extern) - dupa o vreme nu mai genereaza amperajul initial (nu ma refer la cele "arse" ci la cele "defectuoase" ; nu ma refer la cablurile si mufele lor ci la charger in sine),  plus ca le creste Ri si devin "non-stabilizate".

Ideea este ca doar la mine in familie suntem cred peste 10 utilizatori de Samsung, o data la 2-3 ani se strica fiecaruia cate un charger , le-am adunat in ideea ca o sa le desfac intr-o buna zi sa le repar. Pe de alta parte sunt cele care au fost cumparate "de noi-noute" si au fost sub parametri , ori ca asa le-a asamblat chinezul, ori ca erau fake, ori ca foarte greu convingi dealerul sa-ti schimbe chargerul, daca nu e ars complet si aparent "merge".

Le-am verificat atat pe iesirea lor - direct pe mufa USB ca sa elimin caderea de tensiune pe cabluri, cat si cu "Ampere" in Android.

Am luat un cablu Samsung nou, neatins, ca referinta deoarece prima cauza - cu cea mai mare incidenta - ar fi cablul la majoritatea lor (prea subtire / subtiat / deteriorat / aliaj prost de cupru).

Pe locul 2 ar fi contact imperfect pe traseu (cablaj, mufa, cablu).

Toate dau 5V insa amperajul este sub specificatii si din moment ce am eliminat circuitistica externa, raman cauzele interne.

Unele din ele la consum mai mare de 500 mA coboara la 4.5 V.
Altele se opresc sau incep sa "fluiere" atunci cand intra in sarcina. Apoi revin la 5V, fara sarcina.

Timpul de incarcare cu ele difera de la telefon la telefon (cobai a fost un Allview pe care mi-am permis sa conectez tot felul de cabluri si tot felul de chargere) , estimata de CPU-ul telefonului intre 9 ore si 26 de ore.


Multumesc

Attached Files



#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Mie nu mi s-a stricat niciodata niciun incarcator de la producatorii cunoscuti - Huawei, Samsung, Apple. Niciunul si niciodata. Cumpar mereu doar cabluri si incarcatoare originale. Niciodata nu am folosit accesorii care nu au fost ''brand''.

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017
Chiar merita pierdut timpul sa repari un incarcator basic? Nici macar fast charge nu e. Dai 30 lei si cumperi altul, tot original.

#4
neoliviu

neoliviu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 09.09.2004
https://lygte-info.d...erIndex UK.html
are mai multe incarcatoare samsung prezentate (si multe altele), merita urmarit
la samsung are si cele oem si cele fake/clona

Edited by neoliviu, 08 May 2021 - 20:11.


#5
Malineanu

Malineanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,909
  • Înscris: 29.12.2020

View Postmannyx92, on 08 mai 2021 - 19:58, said:

Chiar merita pierdut timpul sa repari un incarcator basic? Nici macar fast charge nu e. Dai 30 lei si cumperi altul, tot original.

Am si fast chargere o multime tot in gramada aceea insa este irelevant pt mine si pt topic.
Imi face placere sa le repar cum le place unora sa stea cu orele la pescuit, pe balta. Nu e vorba de bani aici, nici la ei, nici la mine.

View Postneoliviu, on 08 mai 2021 - 20:09, said:

https://lygte-info.d...erIndex UK.html
are mai multe incarcatoare samsung prezentate (si multe altele), merita urmarit
la samsung are si cele oem si cele fake/clona
E interesant ... S-a ocupat serios de treaba, are deja studiu de caz ...

View PostMembruAnonim, on 08 mai 2021 - 19:47, said:

Mie nu mi s-a stricat niciodata niciun incarcator de la producatorii cunoscuti - Huawei, Samsung, Apple. Niciunul si niciodata. Cumpar mereu doar cabluri si incarcatoare originale. Niciodata nu am folosit accesorii care nu au fost ''brand''.

Nevasta-mea isi cumpara cele mai scumpe Samsunguri de la emag, Altex etc - eu am tot Samsung dar nu cu fitele ei - banuiesc ca nu sta Altex sa falsifice telefoanele / chargerele ... Ideea este ca acum isi incarca telefoanele de fite cu chargerele mele, mereu mi le ia pentru ca ale ei se strica - dovada - "Ampere" - mai mult de 400 mA nu scot dupa 1 an-2 de folosinta. 2 bucati. Samsung original, din cutia sigilata.

De-asta am deschis si topicul, s-au strans deja prea multe cabluri si incarcatoare originale defecte. Fake-urile au deja o problema din start. Nu ele ma intereseaza. Ci anduranta pt cele originale.

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Sa nu fie vreo problema de alimentare mai degraba, gen contacte imperfecte in prize sau supratensiune. :) Ar putea fi o cauza.

#7
lawrence74

lawrence74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,956
  • Înscris: 10.07.2014
Depinde si ce vrei sa spui prin ,,telefoane de fite,,.La Samsung varfurile de gama sunt S si Note iar un incarcator alimenteaza in functie de parametrii indicati de softul telefonului pentru a preveni supraincalzirea bateriei.Exemplu un extras din fisierele bateriei la un Note10+.

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate