Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Bacul la romana - Subiectul III

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#1
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019
Drept elev de clasa a 12a la mate-info, bacul la romana mi se pare incredibil de ciudat. Primele 2 subiecte mi se par ok, chiar foarte bune, intrucat dupa 12 ani de scoala trebuie sa poti sa intelegi un text la prima vedere si sa raspunzi la niste intrebari pe baza acestuia, sau sa faci un eseu argumentativ/comentariu. Insa, subiectul III este...incredibil de prost gandit. De ce este necesar sa invat (aproape) pe de rost comentarii la niste opere pe care cu siguranta o sa le uit imediat dupa ce ies din sala de examen? Singura abilitate pe care o testeaza este daca poti sa inveti 6 milioane de pagini, nu gandirea critica sau analitica. Mi se pare aberant sa invat atatea eseuri doar ca sa le uit imediat dupa si sa nu mai am nicio tangenta cu ele vreodata.

Probabil am parerea asta pentru ca trebuie sa stau sa tocesc atat, dar vreau sa aud si parerile altora, care, fie dau si ei bacul sau l-au dat deja Posted Image

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 12:02, said:

De ce este necesar sa invat (aproape) pe de rost comentarii la niste opere pe care cu siguranta o sa le uit imediat dupa ce ies din sala de examen?
doar ca sa le uit imediat dupa si sa nu mai am nicio tangenta cu ele vreodata.

Asta crezi tu. Nu a zis nimeni sa tocesti. Incearca sa inveti logic.

Daca tu crezi ca a invata despre anumite tipologii umane din Morometii (am dat un exemplu la nimereala) este ceva inutil... este clar...


In esenta sa stii ca nu sunt nde mii de pagini. Compara cu ce invata unul la medicina de exemplu. Ai vreo 24-36 pagini maxim. Sunt multe?

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 12:21.


#3
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 12:12, said:

Asta crezi tu. Nu a zis nimeni sa tocesti. Incearca sa inveti logic.
corect, dar cum as putea sa invat logic? prin logic te referi sa retin ideea esentiala a fiecarui paragraf din text si sa incerc sa o dezvolt eu pe loc la examen/simulare?

#4
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
si eu am fost la profil mate info si aveam aceeasi nelamurire ca si tine :)) mi-am luat o carte de comentarii si ai invatat de acolo.

#5
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 12:12, said:

Asta crezi tu. Nu a zis nimeni sa tocesti. Incearca sa inveti logic.

Daca tu crezi ca a invata despre anumite tipologii umane din Morometii (am dat un exemplu la nimereala) este ceva inutil... este clar...
nici macar nu mai dam morometii la bac anul asta
da, sunt de acord, sa invat despre anumite tipologii umane este interesant si probabil util in viata, dar de ce trebuie sa invat eseuri intregi despre tema asta? si sa le si recreez fidel dupa?

View Postzile_san, on 21 martie 2021 - 12:17, said:

si eu am fost la profil mate info si aveam aceeasi nelamurire ca si tine Posted Image) mi-am luat o carte de comentarii si ai invatat de acolo.
eu m-am apucat sa invat eseurile pe care le avem de la scoala, doamna profesoara se ocupa chiar bine de noi, tot respectul pentru dumneaei

#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 12:19, said:

nici macar nu mai dam morometii la bac anul asta



Pai si de ce te mai plangi? Habar nu am cat s-a scos din materie. Dar daca incep astia si taie din opere si genuri.. ajungi sa iti dai seama ca de fapt ai vreo 10-15 pagini maximd e invatat. Ceea ce este foarte putin/acceptabil/de bun simt (spune-i cum vrei tu).

#7
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 12:23, said:



Pai si de ce te mai plangi? Habar nu am cat s-a scos din materie. Dar daca incep astia si taie din opere si genuri.. ajungi sa iti dai seama ca de fapt ai vreo 10-15 pagini maximd e invatat. Ceea ce este foarte putin/acceptabil/de bun simt (spune-i cum vrei tu).
Nu s-a scos incredibil de mult si nu au taiat din genuri. Nu, nu sunt maxim 10-15 pagini, un eseu are ~5-6 pagini si avem de invatat 9 eseuri

#8
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 12:02, said:

De ce este necesar sa invat (aproape) pe de rost comentarii la niste opere pe care cu siguranta o sa le uit imediat dupa ce ies din sala de examen?

Nu ar trebui sa citesti acele comentarii deloc.

Citeste opera si o comentezi tu. Care-i problema?

Edited by razor01, 21 March 2021 - 12:44.


#9
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014

View Postrazor01, on 21 martie 2021 - 12:43, said:

Nu ar trebui sa citesti acele comentarii deloc.

Citeste opera si o comentezi tu. Care-i problema?

depinde ce nota vrei sa iei. Daca vrei sa treci, da poti face asta fara probleme, dar pt note ceva mai mari devine cam obligatoriu sa citesti si sa inveti din carti de comentarii.

revenind la subiect, eu am dat bac-ul in 2008 cand nu erau subiecte diferentiate la romana intre mate info si filologie; acum am inteles ca ar fi ceva mai usoare subiectele de la mate-info. Atunci "rugaciunea zilnica" pentru toti colegii mei era "sa nu pice poezie" pt ca nu puteai "abera" tangential cu subiectul si chiar trebuia sa stii poezia bine si ce exprima.

Si da, le inveti acele comentarii si le uiti a doua zi dupa examen. Dar, stai ca vine facultatea si acolo o sa ai in fiecare semestru cel putin 1-2 materii pe semestru unde o sa fie fix la fel, numai ca de 2-3 ori mai greu. Poti considera examenul de romana ca "antrenament" pentru facultate.

#10
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,345
  • Înscris: 18.12.2019
imi aduc aminte de acele comentarii - in anul meu a picat Dobrogea, Dobrogea (nu stiu daca mai exista acum)
a fost horror

#11
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View Postrazor01, on 21 martie 2021 - 12:43, said:

Nu ar trebui sa citesti acele comentarii deloc.

Citeste opera si o comentezi tu. Care-i problema?
cum a zis si @Soulstream, pt o nota onorabila si acceptabila pt facultatea unde vreau sa merg e nevoie neaparat sa invat comentariile


View PostSoulstream, on 21 martie 2021 - 13:19, said:


depinde ce nota vrei sa iei. Daca vrei sa treci, da poti face asta fara probleme, dar pt note ceva mai mari devine cam obligatoriu sa citesti si sa inveti din carti de comentarii.

revenind la subiect, eu am dat bac-ul in 2008 cand nu erau subiecte diferentiate la romana intre mate info si filologie; acum am inteles ca ar fi ceva mai usoare subiectele de la mate-info. Atunci "rugaciunea zilnica" pentru toti colegii mei era "sa nu pice poezie" pt ca nu puteai "abera" tangential cu subiectul si chiar trebuia sa stii poezia bine si ce exprima.

Si da, le inveti acele comentarii si le uiti a doua zi dupa examen. Dar, stai ca vine facultatea si acolo o sa ai in fiecare semestru cel putin 1-2 materii pe semestru unde o sa fie fix la fel, numai ca de 2-3 ori mai greu. Poti considera examenul de romana ca "antrenament" pentru facultate.
da, acum subiectele sunt diferite si sincer nu ma plang de chestia asta
in legatura cu genul, sincer eu vreau sa pice dramatic sau epic, liricul e oribil, mai ales daca da Luceafarul sau Riga Crypto

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 12:30, said:

un eseu are ~5-6 pagini si avem de invatat 9 eseuri

"Are pe dracu" cum ar spune un clasic. Posted Image
Daca scrii 2-3 pagini bune, nu abureala, iei punctaj maxim. Nu trebuie sa umpli njde mii de pagini ca sa iei punctaj maxim.
Deci cum spuneam, 9 eseuri x 2-3 pagini, inseamna fix ~20-25 pag, exact ce am scris mai sus.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 15:09.


#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 12:02, said:

Drept elev de clasa a 12a la mate-info, bacul la romana mi se pare incredibil de ciudat. Primele 2 subiecte mi se par ok, chiar foarte bune, intrucat dupa 12 ani de scoala trebuie sa poti sa intelegi un text la prima vedere si sa raspunzi la niste intrebari pe baza acestuia, sau sa faci un eseu argumentativ/comentariu. Insa, subiectul III este...incredibil de prost gandit. De ce este necesar sa invat (aproape) pe de rost comentarii la niste opere pe care cu siguranta o sa le uit imediat dupa ce ies din sala de examen? Singura abilitate pe care o testeaza este daca poti sa inveti 6 milioane de pagini, nu gandirea critica sau analitica. Mi se pare aberant sa invat atatea eseuri doar ca sa le uit imediat dupa si sa nu mai am nicio tangenta cu ele vreodata.

Probabil am parerea asta pentru ca trebuie sa stau sa tocesc atat, dar vreau sa aud si parerile altora, care, fie dau si ei bacul sau l-au dat deja Posted Image
Ai dreptate, dar traim in Romania  si multe chestii sunt absurde/gandite cu curul de niste cretini.
Am trecut si noi prin asta. Invata alea si la vara scapi. Apoi o sa te duci la facultate unde iarasi o sa dai peste chestii absurde care nu isi au rostul.
Ce sa faci? N-ai ce sa faci!

#14
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 15:05, said:

"Are pe dracu" cum ar spune un clasic. Posted Image
Daca scrii 2-3 pagini bune, nu abureala, iei punctaj maxim. Nu trebuie sa umpli njde mii de pagini ca sa iei punctaj maxim.
Deci cum spuneam, 9 eseuri x 2-3 pagini, inseamna fix ~20-25 pag, exact ce am scris mai sus.
Cum am zis si mai sus, cu "2-3 pagini bune" nu iei punctaj maxim, sau punctaj cu care poti sa intri la o facultate buna
Ca sa iei un scor cat mai mare si sa ai un avantaj cand dai la facultate, trebuie sa scrii >6 pagini (care e minimul la real)

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 15:25, said:

trebuie sa scrii >6 pagini (care e minimul la real)

Lasa gargara Posted Image. Repet, nu trebuie sa scrii 6 pagini ca sa poti lua punctaj maxim. 6-10 pagini scriu aia care baga abureala la greu.

edit: aha, deci la real trebuie minim 6 pagini, iar aia de la uman trebuie sa scrie minim cat? 30 de pagini?

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 15:29.


#16
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 15:27, said:

Lasa gargara Posted Image. Repet, nu trebuie sa scrii 6 pagini ca sa poti lua punctaj maxim. 6-10 pagini scriu aia care baga abureala la greu.

edit: aha, deci la real trebuie minim 6 pagini, iar aia de la uman trebuie sa scrie minim cat? 30 de pagini?
nu stiu cat e la filo sincer si nu ma intereseaza, eu sunt la mate info
inteleg ce vrei sa zici, dar ca sa intru la o facultate buna trebuie sa iau un scor cat mai aproape de maxim

#17
finesse

finesse

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 12.01.2017

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 15:05, said:

"Are pe dracu" cum ar spune un clasic. Posted Image
Daca scrii 2-3 pagini bune, nu abureala, iei punctaj maxim. Nu trebuie sa umpli njde mii de pagini ca sa iei punctaj maxim.
Deci cum spuneam, 9 eseuri x 2-3 pagini, inseamna fix ~20-25 pag, exact ce am scris mai sus.
intrebarea mea e de unde esti tu atat de sigur de toate astea daca tu ai spus ca nu stii ce materie e de fapt la examen. acum cati ani ai dat examenul? sau inca nu l-ai dat?
ma amuza faptul ca desi nu stii ce materie mai e la examen tu totusi dai cu parerea despre cat e bine sa scrii si cat nu.
stii macar cum arata un subiect de bac romana 2021? care sunt cerintele pe care trebuie sa le atingi pentru a lua punctaj?

#18
Cmd199306

Cmd199306

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 15.07.2019

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 15:25, said:

Cum am zis si mai sus, cu "2-3 pagini bune" nu iei punctaj maxim, sau punctaj cu care poti sa intri la o facultate buna
Ca sa iei un scor cat mai mare si sa ai un avantaj cand dai la facultate, trebuie sa scrii >6 pagini (care e minimul la real)

Tot mate-info am terminat şi eu şi am avut Eminescu la Bac. Am scris vreo 3 pagini jumate despre "Floare albastră", care mi s-a părut mai uşoară decât "Luceafărul" (ia-o ca pe un sfat) şi am luat notă maximă la subiectul III. Nu ştiu ce avantaj la facultate ai putea avea dacă scrii un comentariu cât mai mare la bac. Cred că avantajul mai mare ar fi dacă ai avea o notă mai bună, ceea ce nu ţine de cantitatea comentariului, ci de calitatea lui (bineînţeles, încadrându-te în limita de pagini menţionată pe foaia de examen).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate