Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie
 CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri
 Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul
 

Bacul la romana - Subiectul III

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postfinesse, on 21 martie 2021 - 15:42, said:

intrebarea mea e de unde esti tu atat de sigur de toate astea daca tu ai spus ca nu stii ce materie e de fapt la examen. acum cati ani ai dat examenul? sau inca nu l-ai dat?
ma amuza faptul ca desi nu stii ce materie mai e la examen tu totusi dai cu parerea despre cat e bine sa scrii si cat nu.
stii macar cum arata un subiect de bac romana 2021? care sunt cerintele pe care trebuie sa le atingi pentru a lua punctaj?


Lasa gargara Posted Image Nu conteaza daca stiu care opere intra sau nu in materia de bac. Eu discutam cu initiatorul asupra numarului de pagini. Si daca nu ma insel, inca sunt 400cuvinte. In 2-3 pagini ajungi lejer la cele 400 cuvinte, insa cel mai important este ca in 2-3 pagini sa atingi cerintele cerute astfel incat sa iei punctaj maxim. Asa ca lasa gargara.

View PostCmd199306, on 21 martie 2021 - 15:46, said:

Am scris vreo 3 pagini jumate despre "Floare albastră",  şi am luat notă maximă la subiectul III. . Cred că avantajul mai mare ar fi dacă ai avea o notă mai bună, ceea ce nu ţine de cantitatea comentariului, ci de calitatea lui

Foarte bine punctat. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 15:49.


#20
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 15:48, said:

Lasa gargara Posted Image Nu conteaza daca stiu care opere intra sau nu in materia de bac. Eu discutam cu initiatorul asupra numarului de pagini. Si daca nu ma insel, inca sunt 400cuvinte. In 2-3 pagini ajungi lejer la cele 400 cuvinte, insa cel mai important este ca in 2-3 pagini sa atingi cerintele cerute astfel incat sa iei punctaj maxim. Asa ca lasa gargara.



Foarte bine punctat. Posted Image
Nu stiu de unde aveti ideea ca daca scrii minimul de pagini sau cu jumatati de masura iei punctaj bun. In ceea ce consta continutul, nu stiu cand ati dat bacul si ce opere ati facut (besides cmd199), dar nu poti sa sintetizezi ideile si conceptele explicate in comentarii in 2-3 pagini. Inteleg ideea ca trebuie sa avem o cultura si sa ne stim autorii canonici, doar fara cultura nu exista civilizatie, dar modul in care este structurat subiectul III nu merge
Am zis asta si in OP, asta e doar parerea mea :) Daca voi considerati ca e subiectul III e ok structurat, atunci foarte bine, eu nu va contest decizia, dar eu tot consider ca un alt mod de evaluare ar fi mai bun

#21
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu mai pierde vremea cu polemici crezand ca reusesti sa convingi pe cineva de ceva. Asta e sistemul, trebuie sa te adaptezi.
Ti-ai gasit sa te bagi in seama cu trollii de pe net.
Nu o sa schimbi nimic. Au incercat multi altii mult mai bazati ca tine si n-au reusit nimic.

#22
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostFriskey, on 21 martie 2021 - 16:14, said:

Nu mai pierde vremea cu polemici crezand ca reusesti sa convingi pe cineva de ceva. Asta e sistemul, trebuie sa te adaptezi.
Ti-ai gasit sa te bagi in seama cu trollii de pe net.
Nu o sa schimbi nimic. Au incercat multi altii mult mai bazati ca tine si n-au reusit nimic.
mda ai dreptate...
poate joaca de-a "devil's advocate" si nu imi dau eu seama, dar chiar nu mai are sens sa ma cert cu ei pe tema asta
daca asta e opinia lor, atunci eu n-am nicio problema :)

#23
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 16:08, said:

Nu stiu de unde aveti ideea ca daca scrii minimul de pagini sau cu jumatati de masura iei punctaj bun.


Asta iar este parerea ta. Ti-a spus si un alt user. Decat sa scrii balarii 6-7-8 etc pagini, mai bine scrii 3 pagini la subiect si ai luat punctaj maxim.
In 3 pagini structurezi un eseu de nota 10. Dar tu cand nici macar opera nu ai citit-o, mai vrei si nota mare etc.. asa nu merge.

edit: pariu ca tu esti sau vei fii genul de om care va incerca sa isi faca CV de 12-20 pagini. Nu stiu daca esti la curent cu timpurile in care traim, insa acum nu mai merge cu labareala. De exemplu angajatorii cer un CV scurt si la obiect. Unii cer din start maxim 2 pagini. Eficienta si calitate se cere acum. Nu mai suntem pe vremea bunicii cand "vremea trece, leafa merge".

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 17:10.


#24
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 17:00, said:

Asta iar este parerea ta. Ti-a spus si un alt user. Decat sa scrii balarii 6-7-8 etc pagini, mai bine scrii 3 pagini la subiect si ai luat punctaj maxim.
In 3 pagini structurezi un eseu de nota 10. Dar tu cand nici macar opera nu ai citit-o, mai vrei si nota mare etc.. asa nu merge.

edit: pariu ca tu esti sau vei fii genul de om care va incerca sa isi faca CV de 12-20 pagini. Nu stiu daca esti la curent cu timpurile in care traim, insa acum nu mai merge cu labareala. De exemplu angajatorii cer un CV scurt si la obiect. Unii cer din start maxim 2 pagini. Eficienta si calitate se cere acum. Nu mai suntem pe vremea bunicii cand "vremea trece, leafa merge".
Nu, nu sunt genul ala de om :) Deja am pus un CV pentru facultatile din afara si e concis (asa cer ei). Am studiat engleza 4 ani intensiv si am dat CPE-ul si l-am luat cu A (acolo trebuie sa stii sa scrii concis pt ca iti dau limita minima si maxima la eseuri)
Stiu cum sa scriu concis si la subiect, dar bacul la limba romana nu permite asta. Bacul la romana (si materia de la scoala) incurajeaza acea "labareala" sau "gargara" de zici tu. Eu nu trag concluzii din astea idioate despre tine, asa ca nu ar trebui nici tu sa faci asta despre mine
Nu stiu cand ai dat tu bacul, asa ca poate s-au schimbat lucruri de atunci

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 17:56, said:

Bacul la romana (si materia de la scoala) incurajeaza acea "labareala" sau "gargara" de zici tu.

Posibil, nu te contrazic. Posibil sa se incurajeze labareala si gargara insa la licee cotate destul de prost. Habar nu am daca tu esti la un astfel de liceu, insa nici nu ma intereseaza. La licee unde se invata carte cu adevarat esti invatat sa scrii pe subiect, nu sa aberezi 6-10 pagini. Daca dai de un profesor corector care isi practica meseria cu simt de raspundere si este cu adevarat profesor, pai te tranteste de nu te vezi cand vede ca ai scris 6-10 pagini de abureli.
Eu te sfatuiesc sa te incadrezi in 3 pagini, este de ajuns. Aaa.. pai daca tu scrii labartat 5 cuvinte pe pagina, d-aia iti trebuie nsde mii de pagini Posted Image

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 18:32.


#26
andreii4563

andreii4563

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 09.06.2019

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 18:24, said:

Posibil, nu te contrazic. Posibil sa se incurajeze labareala si gargara insa la licee cotate destul de prost. Habar nu am daca tu esti la un astfel de liceu, insa nici nu ma intereseaza. La licee unde se invata carte cu adevarat esti invatat sa scrii pe subiect, nu sa aberezi 6-10 pagini. Daca dai de un profesor corector care isi practica meseria cu simt de raspundere si este cu adevarat profesor, pai te tranteste de nu te vezi cand vede ca ai scris 6-10 pagini de abureli.
Eu te sfatuiesc sa te incadrezi in 3 pagini, este de ajuns. Aaa.. pai daca tu scrii labartat 5 cuvinte pe pagina, d-aia iti trebuie nsde mii de pagini Posted Image
Sunt de acord cu mesajul tau (si nu, nu scriu labartat :D ), dar problema e ca e foarte greu sa dai peste un corector care isi practica meseria cu simt de raspundere
Si nu, nu sunt la un liceu cotat prost. E cel mai bun din orasul meu :)

#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postandreii4563, on 21 martie 2021 - 18:34, said:

Si nu, nu sunt la un liceu cotat prost. E cel mai bun din orasul meu Posted Image


In cazul asta ma indoiesc ca profesorul de la clasa a zis "Daca nu scrieti 10 pagini, veti pica".

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 18:37.


#28
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017
Andrei, deci un loc de întrebat asta mai aiurea decât Softpedia, îți jur, nu puteai găsi. Băi deci orice subiect ai deschide, sunt 3-4 useri (se știu ei) care chiar dacă sunt bâtă la orice, tot își expun părerea, și nimeni și nimic nu le-o poate schimba. Te-ai nimerit cu scorpionaș pe capul tău. Ce noroc pe tine. Omul poate a dat bacul acu 5-10-15-20 de ani, poate nu l-a dat deloc. Nu ai cum să dovedești asta, dar îți dai seama că bate câmpii. Legat de BAC, firește că Subiectul 3 la real e o mizerie. Oricâtă gargară ar face unii, e prostesc ca tu la profil real, cu Matematica și Informatica pe cap, să mai ai și o groază de comentarii de învâțat. Și da, inveti comentariile; că sunt alte materii mai importante la care ai de lucrat în loc să citești de 2-3 ori cretinitățile unor depresivi ca după să-ți mai arzi și neuronii încercând să descrii în pagini întregi la ce nația mamii lor se refereau ei acolo. Ce e deasemenea jegos, e ca pentru cei de la Uman, examenul la Matematică e opțional. Adică noi care lucrăm cu cifre trebuie să știm și ce a trecut prin mintea lui Eminescu într-un moment de beție, iar ăia pot să-și vadă de literele lor și să treacă prin 12 clase fără să știe o boabă de trigonometrie sau calcul matriceal. Foarte fair, n-am ce zice.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Dupa ne mai miram de ce nu sunt in stare tinerii de 20 si ceva de ani sa sustina 2-3 idei coerente, nu au un vocabular cat de cat diversificat, nu sunt in stare sa discute fara sa se balbaie, fara sa se poticneasca din 3 in 3 vorbe de dezacorduri etc. Nu au o cultura generala, niste minime cunostinte..
Daca aveti impresia ca limba romana trebuie aruncata la gunoi doar pt faptul ca suntem la real.. va inselati amarnic. Astia care zic acum "eu sunt la real, nu am nevoie de romana" sunt fix indivizii care sunt praf la matematica, fizica etc. Un elev bun la mate si fizica isi da seama de importanta limbii romane. Posted Image

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 22:12.


#30
serban57

serban57

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 28.02.2017

View PostMembruAnonim, on 21 martie 2021 - 22:11, said:

Dupa ne mai miram de ce nu sunt in stare tinerii de 20 si ceva de ani sa sustina 2-3 idei coerente, nu au un vocabular cat de cat diversificat, nu sunt in stare sa discute fara sa se balbaie, fara sa se poticneasca din 3 in 3 vorbe de dezacorduri etc. Nu au o cultura generala, niste minime cunostinte..
Daca aveti impresia ca limba romana trebuie aruncata la gunoi doar pt faptul ca suntem la real.. va inselati amarnic. Astia care zic acum "eu sunt la real, nu am nevoie de romana" sunt fix indivizii care sunt praf la matematica, fizica etc. Un elev bun la mate si fizica isi da seama de importanta limbii romane. Posted Image
Nu a zis nimeni că trebuie aruncată la gunoi (cu toate că m-aș putea lua puțin și de compunerea de la subiectul 1, unde dacă nu scrii ceva care să-i placă profesorului, nu pupi punctele). Problema s-a pus cu totul altfel. Subiectul 3 nu-și are rostul pentru cei de la real. Primele 2 subiecte sunt de ajuns. Știi să înțelegi un text și să lucrezi pe el? Bun. Știi specii literare și să demonstrezi apartenența la unul? E suficient. Nu o arunca pe aia cu "dacă citești îți îmbogățești vocabularul", că romanele alea colcăie de dezacorduri și regionalisme pe care nu le mai folosește nici dracu.

Apropo, dacă erai un om cu coloană vertebrală, nu-mi scriai în privat că-mi stă unghia-n gât când ți-am dat peste nas. Moderatorii au putut să-ți șteargă mesajul, dar să te trimită la plimbare vreo două zile nu.

Edited by serban57, 21 March 2021 - 22:42.


#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postserban57, on 21 martie 2021 - 22:41, said:


Exact ce spuneam. Te oftici. Este offtopic, d-aia ti-am scris in PM.  Posted Image

Si apropo de regionalisme, stai tu calm ca un astfel de cuvant la 500 nu strica. Conteaza restul de 500. Dar tu si altii refuzati sa cititi nu din cauza acelor regionalisme, ci din simplu fapt ca a citi implica un efort acolo (pt unii, pt altii este o placere sa citesti).
Nu a zis nimeni sa stai cu nasul in romane. Mai vezi si un film, un serial, mai te joci pe consola etc.

Edited by MembruAnonim, 21 March 2021 - 23:14.


#32
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

View PostSoulstream, on 21 martie 2021 - 13:19, said:

depinde ce nota vrei sa iei. Daca vrei sa treci, da poti face asta fara probleme, dar pt note ceva mai mari devine cam obligatoriu sa citesti si sa inveti din carti de comentarii.

Aiurea, nu cred asa ceva. Tu nu ai creier sa faci un comentariu literar calumea sau cum?

#33
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
mai te joci?
:)))) of, of

#34
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Si ce-ai vrea sa faca omu' in timpul lui liber, sa dea like-uri pe facebook sau sa urmareasca panarame pe instagram?

#35
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,023
  • Înscris: 03.02.2014

View Postrazor01, on 22 martie 2021 - 08:08, said:


Aiurea, nu cred asa ceva. Tu nu ai creier sa faci un comentariu literar calumea sau cum?

Daca opera e o poezie, metaforele folosite ma depasesc. Daca ma pui sa comentez in acest moment Luceafarul o sa iasa o porcarie de comentariu; de unde ar trebui sa stiu eu ce vrea sa exprime autorul acolo?

Daca e opera epica, atunci e mai usor ca ma pot lega de actiune si personaje, dar probabil nu as lua nota mare pt ca eu as exprima totul prea direct. Un exemplu ar fi in romanul Ion (un roman foarte plictisitor de altfel pentru mine) in comentariile pe care le-am invatat erau folosite exprimari precum "vocea pamantului contra vocea inimii/iubirii" (sau ceva asemanator); exprimarea care imi vine mie natural era "Ion avea de ales intre avere si iubire". In pricipiu, exprima aceeasi idee, dar formularea mea nu e deloc "artistica".

Si eu am terminat clasa de mate-info si, din cei care aveau cele mai mari medii la bac de la profil, majoritatea au avut nota cea mai mica la romana.

#36
carolinaherera

carolinaherera

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,343
  • Înscris: 18.12.2019
parerea mea este ca exprimarea conteaza, dar pentru o comunicare reala si nu metaforica; cine vrea metaforic si mai sus,
se orienteaza pe o facultate specifica
faza cu ''vocea pamantului bla bla'' ma seaca, seamana cu ''iubitul nostru conducator si sangele patriei bla bla''
sunt pentru a doua exprimare, dar mai coafata

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate