Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Anticorpi COVID-19

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017
Doresc sa initiez un loc in care sa discute cei care au anticorpi la covid, acumulati trecand prin boala (nevaccinati).

#2
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
sa ne laudam care are mai multi? sau mai verzi ?
vezi ca analiza anticorpilor este semicantitativa. adica ce masoara un laborator cu o metoda nu este matematic egal cu ce masoara un alt laborator cu alta metoda. medicina nu este tocmai o stiinta exacta (apropo si de topicul in care intrebi Durata imunitate dupa vaccinare !).
un punct de vedere Ok despre testarea anticorpilor vezi aici.

PS
parere personala: ai trecut prin boala, vaccineaza-te dupa 2-3 luni si vezi-ti de viata, nu lasa aceasta experienta (oricit de naspa sau de usoara a fost) sa iti influenteze psihicul.

Edited by strongsss, 08 May 2021 - 10:03.


#3
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
eu nu înțeleg cum nevaccinații fac superimunitate și vaccinații fac forme ușoare.

#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Cine zice ca fac, pe FB ? :)

Edited by andreic, 08 May 2021 - 10:16.


#5
zyppster

zyppster

    viața este o contradicție

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,972
  • Înscris: 02.02.2008
nu, am citit pe diverse site-uri... care sunt destul de cunoscute, nu obscure.

Edited by zyppster, 08 May 2021 - 10:39.


#6
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021
Feisbuc nu-i obscur insa tot e plin de fakes :D

#7
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
initiator: tu dai vreun doctorat, ceva, in domeniu...?

Spor oricum!

Edited by arab, 08 May 2021 - 11:29.


#8
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Cum imediat au facut bani diverse firme cu testele covid in pandemie,ca vroiau mioriticii sa plece la Muios,Kuros,asa acum sunt firme care fac bani din......numaratul anticorpilor.....Posted Image .... e simplu....Din aceasta bajbiire in jurul lui nea Covid,cineva cumva papa banuti de la oile ratacitoare....Posted Image

#9
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

 mediasick, on 08 mai 2021 - 06:54, said:

Doresc sa initiez un loc in care sa discute cei care au anticorpi la covid, acumulati trecand prin boala (nevaccinati).
ti-ar putea raspunde doar cei care au facut boala si dupa ce au trecut prin ea, si-au facut test PCR si ar cere expres numarul de anticorpi.
Ei bine cati au facut asta ?

 zyppster, on 08 mai 2021 - 10:06, said:

eu nu înțeleg cum nevaccinații fac superimunitate și vaccinații fac forme ușoare.
depinde de sistemul imunitar. Unii nevaccinati chiar mor daca fac boala, altii ies zmei.
este o mare necunoscuta cauza.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
http://www.hotnews.r...i-laborator.htm
"Medicul Adrian Marinescu: Testarea anticorpilor a devenit un sport naţional, din păcate o facem mult mai des decât ar trebui / E esenţială testarea la acelaşi laborator"


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Of...

Ai inteles cum functioneaza acest vaccin?

1. Virusul are o "antena" - proteina spyke, cu ajutorul careia intra in celule.
2. Vaccinul prin mARN intra in celulele tale si le zice sa produca pe suprafata celulei aceasta proteina.
3. Sistemul imun vede ca aceasta proteina nu e OK, deci produce anticorpi care se prind de aceasta proteina si o distrug.
4. Cand virusul vine, gaseste in sange, gata produsi, anticorpi luptatori impotriva lui, care il ucid inainte de a apuca sa se reproduca.
Anticorpii sunt specifici, adica pot ataca doar o anumita structura specifica (anumit virus).

In functie de materialul clientului (organism), sistemul imun produce sau nu acei anticorpi, in diverse cantitati.

Inca nu se stie f clar care e concentratia (titru) minima care iti garanteaza protectia.

Cert este ca fiecare laborator are kitul sau de testare si rezultatele sunt in "unitati de legare", care nu sunt grame, ci ceva nedefinit, specific testul respectiv, de aceea poti compara valorile doar daca faci la acelasi laborator, iar laboratorul nu a schimbat metodologia de testare intre timp.

Uite un test dupa vaccinare Pfizer

Attached File  WhatsApp Image 2021-05-06 at 17.25.13.jpeg   44.11K   57 downloads

Un test dupa boala Covid, ambele la Synevo

Attached File  captura 2021-05-08 at 17.20.36.jpg   182.07K   57 downloads

Am auzit de oameni care au 40 000 U/mg

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Nu exista unitate de masura standardizata - in functie de laboratorul unde faci testul poti avea de al 10 la 50.000. Ce exact... depinde de laboratori si ce unitati de masura folsoeste, ce teste, procedee, substante...
Deci nu se pot compara decat rezultate facute in acelasi laborator. Atat.

#13
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
Eu stiu ca exista. Asa-numitul BAU (binding antibody unit). Trebuie doar convertita valoarea AU din testul cantitativ in BAU si se pot compara valorile si de la laboratoare diferite. Laboratoarele ce se respecta scriu in josul buletinului care e raportul de conversie specific testului.

Eu am facut testul cantitativ de la Synlab, test de monitorizare anticorpi dupa boala/vaccin.

Edited by stlx, 18 May 2021 - 18:38.


#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Da, OMS-ul icneacra sa standardizeze acel BAU, dar depinde de laboratorul unde faci analizele daca iti da si metoda de conversie.
In momentul de fata sunt 5 teste diferite, cu rezultate diferite.

Si mai e o chestie - formulele de conversie nu sunt foarte stiintifice - au testat aceleasi sample-uri folosind cele 5 metode - ptr mai multe persoane si au ajuns la formulele respective. Deci conversia are tolerante.

SI eu tot la Synlab l-am facut - postat in alt topic.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate