Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Inspiratia lui Mahomed

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016
Cum putem sa aflam daca Mahomed/Muhammad a fost intr-adevar inspirat de catre arhanghelul Gabriel? Adica de unde stim cu certitudine ca invatatura islamului si a coranului provine de la Dumnezeu prin arhanghelul Gabriel si nu de la Satana sau legiunilor ce apartin Satanei?
Exista vreo metoda de verificare a sursei si a stabili cu exactitate ca Coranul este opera lui Dumnezeu?

#2
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Da, exista. Crede si nu cerceta. Iti suna cunoscut ?

#3
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Posttehnics, on 04 mai 2021 - 15:25, said:

Da, exista. Crede si nu cerceta. Iti suna cunoscut ?
Imi aminteste de biblie, care spune in felul urmator in 1 tesaloniceni capitol 5 verset 21: "Ci cercetaţi* toate lucrurile şi păstraţi** ce este bun."

#4
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014

View Posttehnics, on 04 mai 2021 - 15:25, said:

Da, exista. Crede si nu cerceta. Iti suna cunoscut ?
E un binecunoscut dicton ateist, nu?

#5
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,361
  • Înscris: 28.07.2008

View Postpenticostalul, on 04 mai 2021 - 15:42, said:

E un binecunoscut dicton ateist, nu?
Pus in practica predominant de religiosi

#6
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDestini, on 04 mai 2021 - 15:16, said:

Cum putem sa aflam daca Mahomed/Muhammad a fost intr-adevar inspirat de catre arhanghelul Gabriel? Adica de unde stim cu certitudine ca invatatura islamului si a coranului provine de la Dumnezeu prin arhanghelul Gabriel si nu de la Satana sau legiunilor ce apartin Satanei?
Exista vreo metoda de verificare a sursei si a stabili cu exactitate ca Coranul este opera lui Dumnezeu?

https://en.wikipedia...ynab_bint_Jahsh

Omul a fost casatorit cu o verisoara de-a sa...e interesanta povestea. Practic Mohamad ii ofera baiatului sau adoptiv pe Zaynab, pe urma realizeaza cat de frumoasa e si se casatoreste cu ea. Problema era ca, legea islamica nu permitea sa te casatoresti cu nevasta copilului tau, asa ca a aparut un vers in Coran, care ii permitea asta :)..

Sunt mai multe probleme aici, dar, cea mai importanta e ca, le este permis musulmanilor sa se casatoreasca cu verisoarele lor, pentru ca Mohamad a facut asta. Din cate am inteles, multi pakistanezi practica acest lucru.

#7
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

View Postjimi91, on 04 mai 2021 - 16:08, said:

multi pakistanezi practica acest lucru.
Pana nu-ti futzzi verisoara nu-ti cunosti neamul.
Multi romani practica acest lucru. Majoritatea fara sa le ia de nevasta.

Edited by tioopedi, 04 May 2021 - 16:26.


#8
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View Posttioopedi, on 04 mai 2021 - 16:25, said:

Pana nu-ti futzzi verisoara nu-ti cunosti neamul.
Multi romani practica acest lucru. Majoritatea fara sa le ia de nevasta.

Iti spun sincer, cateodata aud niste vorbe din popor pe care, nu prea stiu cum sa le judec...da, acum, ce vrei sa-ti spun ... eu n-am auzit de asta, or fi, nu zic, dar, eu ma refeream la altceva.

Astia se casatoresc cu neamurile lor, fac copii, ceea ce nu e prea indicat. Adica, Allah, permite ceva ce nu e bine :)

#9
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,616
  • Înscris: 12.06.2010

View Postjimi91, on 04 mai 2021 - 16:54, said:

Astia se casatoresc cu neamurile lor, fac copii, ceea ce nu e prea indicat. Adica, Allah, permite ceva ce nu e bine Posted Image
Allah e mare! De aici vine vorba, ca permite...

#10
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,216
  • Înscris: 08.01.2021

View PostDestini, on 04 mai 2021 - 15:16, said:

Cum putem sa aflam daca Mahomed/Muhammad a fost intr-adevar inspirat de catre arhanghelul Gabriel?

Exista doar doua surse posibile care sa fie 100% garantate: Mahomed și Arhanghelul Gabriel :)
Poate au cont pe feisbuc.

#11
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

View Postjimi91, on 04 mai 2021 - 16:08, said:


,
Sunt mai multe probleme aici, dar, cea mai importanta e ca, le este permis musulmanilor sa se casatoreasca cu verisoarele lor, pentru ca Mohamad a facut asta. Din cate am inteles, multi pakistanezi practica acest lucru.

Am avut un coleg de lucru kurd,care era casatorit cu o verisoara de a 2-a ca sa poata veni in Austria.Copilul care l-au facut a iesit cu sange "albastru" si era tot la 2 saptamani bolnav.Asta se intampla cand ai singura carte din biblioteca Coranul.

#12
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,081
  • Înscris: 20.12.2007

View PostDestini, on 04 mai 2021 - 15:16, said:

Cum putem sa aflam daca Mahomed/Muhammad a fost intr-adevar inspirat de catre arhanghelul Gabriel? Adica de unde stim cu certitudine ca invatatura islamului si a coranului provine de la Dumnezeu prin arhanghelul Gabriel si nu de la Satana sau legiunilor ce apartin Satanei?
Exista vreo metoda de verificare a sursei si a stabili cu exactitate ca Coranul este opera lui Dumnezeu?
Intrebarile fundamentale ale omenirii si tu vrei sa ti se raspunda pe softpedia.

#13
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
D̲j̲abrāʾīl nu Gabriel, Qurʼān nu Coran. Nu romaniza

View Postjimi91, on 04 mai 2021 - 16:08, said:


Sunt mai multe probleme aici, dar, cea mai importanta e ca, le este permis musulmanilor sa se casatoreasca cu verisoarele lor, pentru ca Mohamad a facut asta. Din cate am inteles, multi pakistanezi practica acest lucru.
Hai ca si la noi se practica si e legal. Uitativa la toate familiile regale din Europa.

#14
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostDestini, on 04 mai 2021 - 15:16, said:

Exista vreo metoda de verificare a sursei si a stabili cu exactitate ca Coranul este opera lui Dumnezeu?

Da, există, însă e nevoie de mulţi mulţi ani de studiu !

Chiar aşa se şi cheamă: studiu comparativ al religiilor şi miturilor. Dacă vei face asta fără prejudecăţi şi fără patimă (deşi în primii ani e aproape imposibil dacă eşti fidel unei credinţe), vei ajunge la concluzia la care am ajuns şi eu: toate religiile sunt "o apă şi-un pământ", fiind create de anumiţi oameni pentru ca grupările lor să obţină putere, influenţă şi avere, prin intermediul poveştilor.

Studierea tuturor religiilor şi compararea lor, îţi va da răspunsul la întrebarea ta.

Edited by lupini, 05 May 2021 - 13:34.


#15
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostDestini, on 04 mai 2021 - 15:16, said:

Adica de unde stim cu certitudine ca ...

poveștile povestesc
narațiunile narează
baladele baladesc (sau babardesc, nu mai știu cu certitudine)
doinele doinesc
...
tu... visezi certitudini

#16
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postjimi91, on 04 mai 2021 - 16:08, said:


https://en.wikipedia...ynab_bint_Jahsh

Omul a fost casatorit cu o verisoara de-a sa...e interesanta povestea. Practic Mohamad ii ofera baiatului sau adoptiv pe Zaynab, pe urma realizeaza cat de frumoasa e si se casatoreste cu ea. Problema era ca, legea islamica nu permitea sa te casatoresti cu nevasta copilului tau, asa ca a aparut un vers in Coran, care ii permitea asta Posted Image..

Sunt mai multe probleme aici, dar, cea mai importanta e ca, le este permis musulmanilor sa se casatoreasca cu verisoarele lor, pentru ca Mohamad a facut asta. Din cate am inteles, multi pakistanezi practica acest lucru.
Nu este nimic rau, atat timp cat insusi Dumnezeu isi da acordul in privinta asta.

View PostKiloW, on 04 mai 2021 - 17:02, said:

Exista doar doua surse posibile care sa fie 100% garantate: Mahomed și Arhanghelul Gabriel Posted Image
Poate au cont pe feisbuc.
Mai sunt si alte variante, gen cineva care sa aiba acces la biblioteca akasha.

View PostKean, on 04 mai 2021 - 17:22, said:

Am avut un coleg de lucru kurd,care era casatorit cu o verisoara de a 2-a ca sa poata veni in Austria.Copilul care l-au facut a iesit cu sange "albastru" si era tot la 2 saptamani bolnav.Asta se intampla cand ai singura carte din biblioteca Coranul.
Daca este verisoara din partea tatalui nu ar trebui sa fie probleme genetice.

View PostKokoshmare, on 05 mai 2021 - 07:46, said:

Intrebarile fundamentale ale omenirii si tu vrei sa ti se raspunda pe softpedia.
Incercarea moarte nu are.

View Postlupini, on 05 mai 2021 - 13:29, said:

Da, există, însă e nevoie de mulţi mulţi ani de studiu !

Chiar aşa se şi cheamă: studiu comparativ al religiilor şi miturilor. Dacă vei face asta fără prejudecăţi şi fără patimă (deşi în primii ani e aproape imposibil dacă eşti fidel unei credinţe), vei ajunge la concluzia la care am ajuns şi eu: toate religiile sunt "o apă şi-un pământ", fiind create de anumiţi oameni pentru ca grupările lor să obţină putere, influenţă şi avere, prin intermediul poveştilor.

Studierea tuturor religiilor şi compararea lor, îţi va da răspunsul la întrebarea ta.
Crestinismul a fost intr-adevar influentat de anumite puteri pentru scopurile anumitor persoane, dar asta nu inseamna ca tot ce spune crestinismul e fals.

View Postgushpi, on 05 mai 2021 - 14:01, said:


poveștile povestesc
narațiunile narează
baladele baladesc (sau babardesc, nu mai știu cu certitudine)
doinele doinesc
...
tu... visezi certitudini
Cercetarea este un lucru necesar!

#17
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostDestini, on 05 mai 2021 - 16:50, said:

Nu este nimic rau, atat timp cat insusi Dumnezeu isi da acordul in privinta asta.


Daca tu crezi ca versurile alea vin de la Allah, nu stiu ce sa-ti spun :)

Diferenta intre crestinism si islam e ca, fundatia crestinismului este invierea (un eveniment), iar fundatia islamului este Coranul, primit de un musulman analfabet la 40+  ani :)

#18
Destini

Destini

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 24.10.2016

View Postjimi91, on 05 mai 2021 - 18:10, said:


Daca tu crezi ca versurile alea vin de la Allah, nu stiu ce sa-ti spun Posted Image

Diferenta intre crestinism si islam e ca, fundatia crestinismului este invierea (un eveniment), iar fundatia islamului este Coranul, primit de un musulman analfabet la 40+  ani Posted Image
In crestinism, mai exact in biblie, se spune clar si in diferite versete, intr-un mod mai mult sau mai putin direct ca Isus nu este fiul lui Dumnezeu. Si cred ca asta schimba totul.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate