Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Fotofobie care se agraveaza

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020
Buna tuturor,

Am si eu o problema oftalmologica, in urma unui accident m-am procopsit cu fotofobie, aveam o jena la lumina, insa in ultima perioada s-a agravat .
Acum 2 zile am fost la un control oftalmologic, i-am semnalat problemele doamnei doctor, si dansa mi-a picurat atropina, mi-a facut controlul si mi-a recomanda niste picaturi deoarece dimineata ma trezeam cu cojite la ochi iar lacrimile erau vascoase. Iau si Macushield
Picaturile care mi le administrez sunt Trium si Betapiotal, si parca dupa consult s-a agravat fotofobia initiala, desi au trecut 48 ore dupa administrarea Atropinei.
Mi-a zis doamna doctor ca totul ar fi in regula, si trebuie pe 13 mai sa ma duc iar la control, insa ma deranjeaza foarte tare lumina, inclusiv cea a farurilor, reflexiile.
Ca si claritate vad mai bine ca inainte de accident, vad scamele in aer, reusesc sa focusez pe ele si le vad cum se invart in aer.
Insa ma deranjeaza lumina chiar si in interior.. si am ochii uscati si obositi.
CIne s-a mai confruntat cu aceasta problema si cum ati rezolvat-o ?

Va multumesc anticipat !

#2
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018

 Cipricutx, on 29 aprilie 2021 - 16:45, said:

Ca si claritate vad mai bine ca inainte de accident, vad scamele in aer, reusesc sa focusez pe ele si le vad cum se invart in aer.
NU sunt scame in aer.

Quote

Miodezopsiile sau „flocoanele din vitros” reprezintă percepţia unor „musculiţe zburătoare” în câmpul vizual. Pacientul vede pe un fond , deschis la culoare (cerul senin, un perete alb, un ecran de calculator sau o coală de hârtie), mici „scame“, „pânze de paianjen” care se mişcă o dată cu mişcările ochilor, însă mai lent.
Vin odată cu bătrâneţea, dar nu e regulă
Miodezopsiile sunt formele pe care numeroase persoane le văd plutind în faţa câmpului vizual, „scame“   care dau senzaţia că sunt în faţa ochiului şi simţi nevoia să le dai la o parte. Acestea pot fi puncte, umbre, pete sau filamente, închise la culoare, care nu pot fi focalizate de către ochi. Miodezopsiile sunt cauzate de modificări în corpul vitros, substanţa gelatinoasă situată la polul posterior al ochiului, în faţa retinei. Astfel, deşeurile din vitros lasă o umbră pe retină şi ea este cea percepută ca o „musculiţă” în câmpul vizual. Miodezopsiile sunt, de cele mai multe ori, inerente îmbătrânirii şi nu poartă niciun risc asupra vederii. Deşi apar mai frecvent în a doua jumătate a vieţii, ele pot fi prezente şi la o vârstă tânără, fără a avea o semnificaţie patologică, scrie romedic.ro.
Uneori, miodezopsiile pot anunţa un eveniment grav
În unele cazuri, însă, miodezopsiile pot anunţa un eveniment grav pentru vedere: dezlipirea de retină. Rupturile retinei sunt uneori precedate de o abundenţă de miodezopsii, uneori cu aspect de „fum” şi însoţite de flash-uri luminoase. Aceste mo-dificări constituie o urgenţă oftalmologică, întrucât vederea ar putea fi permanent afectată, în lipsa intervenţiei chirurgicale prompte. Deşi miodezopsiile sunt de cele mai multe ori inofensive, apariţia lor impune un examen oftalmologic, pentru a exclude o afecţiune importantă. În funcţie de prezentarea clinică şi istoricul patologic al pacientului, în cadrul acestuia vor fi investigate acuitatea vizuală, aspectul retinei şi presiunea intraoculară.


#3
AlbastruIndigo

AlbastruIndigo

    Anima Sola

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,999
  • Înscris: 16.09.2014

 Cipricutx, on 29 aprilie 2021 - 16:45, said:


CIne s-a mai confruntat cu aceasta problema si cum ati rezolvat-o ?

De vreo 15 ani. Nu trece, in timp pare ca se agraveaza, am ajuns sa tin laptop si telefon cu lumina pe 0, in casa am doar cateva veioze chioare, la tv nu pot privi deloc si tin mereu draperiile inchise cand e soare. Ca un vampir. :)

Ma ajuta cat de cat ochelarii pentru fotofobie, iar pentru lumina farurilor (seara / noaptea) sunt ochelari speciali pentru a putea conduce, cei cu lentile galbene. Sunt sigura ca oftalmologul tau stie toate astea si ti le va recomanda.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Ca soluții generale aș avea în vedere Astaxantin (ceva cu absorbție optimizată), omega 3 cu protecție, quercitina. Adică la astea m-aș gândi înainte de orice.
Dar sunt și suplimente specifice foarte eficiente.

Edited by NelsonMandela, 29 April 2021 - 22:10.


#5
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020

 tioopedi, on 29 aprilie 2021 - 21:16, said:

NU sunt scame in aer.

Am si miodezopsii, le vad si pe acelea pe cer sau cand ma uit pe fundal alb si se datoreaza unei alte afectiuni, detasare posterioara de vitros.
In scamele si firicele de praf chiar le vad pe suprafete.. sau mai ales in masina cand ma asez pe scaun si incep sa se ridice.. sau pe bord. Cred ca am devenit si foarate enxios si imi atrag atentia toate detaliile.
In ciuda altor efectiuni claritatea mi-am pastrat-o, imi este teama sa nu am alte afectiuni greu de depistat dar nici interventii chirurgicale care nu sunt necesare nu as fi dispus sa fac.

Multumesc de raspuns !

 AlbastruIndigo, on 29 aprilie 2021 - 21:35, said:


De vreo 15 ani. Nu trece, in timp pare ca se agraveaza, am ajuns sa tin laptop si telefon cu lumina pe 0, in casa am doar cateva veioze chioare, la tv nu pot privi deloc si tin mereu draperiile inchise cand e soare. Ca un vampir. Posted Image

Ma ajuta cat de cat ochelarii pentru fotofobie, iar pentru lumina farurilor (seara / noaptea) sunt ochelari speciali pentru a putea conduce, cei cu lentile galbene. Sunt sigura ca oftalmologul tau stie toate astea si ti le va recomanda.

Offf, imi pare rau . Deja folosesc ochelari de soare si protectie calculator si tot felul de picaturi, pentru ochi obositi si uscati.
Intalneam persoane purtand mereu ochelari de soare, acum am inteles de ce :( .

Multumesc de raspuns ! Multa sanatate & sarbatori linistite !

 NelsonMandela, on 29 aprilie 2021 - 22:09, said:

Ca soluții generale aș avea în vedere Astaxantin (ceva cu absorbție optimizată), omega 3 cu protecție, quercitina. Adică la astea m-aș gândi înainte de orice.
Dar sunt și suplimente specifice foarte eficiente.

Am inteles, voi verifica ce pastile iau deja , ce contine Macushield, si voi lua in completare ce mi-ai recomandat pana ajung iar la control.

Multumesc mult de raspuns ! Sarbatori fericite !

#6
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Si eu am avut fotofobie pronuntata si a trecut dupa ce am descoperit ca sufeream de anemie megaloblastica (hemoglobina 7.7%, normal 14-16%) si am tratat-o.

#7
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020

 Mike1alike, on 30 aprilie 2021 - 19:19, said:

Si eu am avut fotofobie pronuntata si a trecut dupa ce am descoperit ca sufeream de anemie megaloblastica (hemoglobina 7.7%, normal 14-16%) si am tratat-o.

 Mike1alike, on 30 aprilie 2021 - 19:19, said:

Si eu am avut fotofobie pronuntata si a trecut dupa ce am descoperit ca sufeream de anemie megaloblastica (hemoglobina 7.7%, normal 14-16%) si am tratat-o.

Multumesc de raspuns ! Voi incerca si asta, am si anemie, D era la 10, aproape de pragul critic, B3,B6 si ele neconforme.
Apoi am facut covid, iar dupa covid am remarcat ca se agraveaza si problema.
Multumesc pentru raspuns! Sarbatori fericite !!

#8
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
Am aceeasi problema reaparuta de cateva zile. Fotofobie asociata prima data (la aparitie) cu senzatie de corp strain (fir de par) in ochiul drept.
Am sesizat-o in timp ce conduceam spre Bucuresti, si cand s-a inserat parca s-a mai atenuat nitel. Dar cand am ajuns in oras, in Bucuresti, plin de lumini si semafoare... iarasi ma deranja. In special cand stateam la semafoare, in intersectii mai luminate.

Am mai avut aceeasi problema cumva... acum cativa ani (mai bine de 10 ani) cand am lucrat in Bucuresti pentru 2 ani. Era chiar usturime in ochi care cand s-a accentuat a ajuns si la senzatie de corp strain, si jena mai tot timpul... .
Am fost la o clinica Oftalmo din provincie, care dupa ce a constatat ca nu am nici o problema cu ochii propriu-zis (dioptrie sau altele care sa necesite ochelari, aveam ceva dar era tolerabil, nu necesita ochelari... ) dupa toate celea, si dupa alte teste legate de mobilitatea oculara corelata cu focusarea... am ajuns la seful clinicii, ca nu stia ce sa imi zica.
M-a luat la intrebari generale... ce fac, cu ce ma ocup, unde lucrez etc...
Cand i-am zis ca lucrez la calculator mai toata ziua, si ca lucrez in Bucuresti de mai bine de un an, a reactionat de genul "...dar de ce nu ati zis asa de la inceput!?!".
Mi-a zis ca el crede ca e de la praful din Capitala, corelat cu lucrul la calculator, care imi mareste sensibilitatea oculara. Si ca ochii obositi si solicitati au facut mai usor o infectie pe fondul prezentei prafului.
Mi-a dat sa iau picaturi Tobradex si inca ceva (nu imi mai amintesc ce... ).
Dupa o saptamana de tratament (efectul chiar s-a simtit de la bun inceput), mi-a disparut jena, si revenisem la normal.
Pentru ca am terminat cu lucrul in Bucuresti (eram pe niste proiecte) am revenit in provincie dupa 3-4 luni. Si n-am mai resimtit nevoia tratamentului.

Acum... am revenit in capitala, de vreo 2 ani.
Problema oculara se pare insa ca mi-a reaparut abia acum (weekend-ul trecut), dupa cum spuneam ma deplasam cu masina (cam veche ce-i drept) si am prins si niste ambuteiaje de cativa kilometri.
Banui ca din nou e problema de la praf plus polen eventual (era plin de pomi infloriti si de rapita inflorita peste tot).
De data asta n-a mai fost usturimea de ochi premergatoare senzatiei de corp strain. Ci pur si simplu am simtit la un moment dat ca si cum as avea un fir de praf/fir de par in ochi, dar care dupa incercarea de a ma spala sau a vedea daca totusi e ceva acolo (si nu era), tot n-a disparut.
Am oprit undeva si am luat DexaTobrom (nu avea Tobradex), si mi-a dat si niste picaturi pentru umidificarea ochilor (in caz ca ar fi uscati).
Am luat intai DexaTobrom-ul si dupa vreo 20-30 min si picaturile de umidificare. Dupa Dexa parca mi-a mai scazut senzatia de corp strain, dar nu de tot, inca mai era o jena care aparea mai clar, cum spuneam la intersectii mai luminate.
Dupa picaturile de umidificare parca era mai rau, nu am constatat sa ma ajute, ba din contra.
A doua zi, dupa ce am dormit (dar m-am trezit cu ochiul cu ceva ramasite de la lacrimarea nocturna, in special pe ochiul drept) mi-a diparut senzatia de corp strain.
Insa am ramas ...cu fotofobia.
Ce-i drept nu am putut sa las calculatorul deoparte. Am dat luminozitatea mai mica (oricum aveam grija de obicei la acest aspect).
Acum am pus si pe night light on (cum ati recomandat mai sus). Dar vad ca inca am sensibilitate/fotofobie. Voi incerca sa termin mai devreme serviciul si sa mai las deoparte ecranele macar in afara serviciului...
Dar cred ca trebuie sa merg si la un consult.

Ce recomandare pe Oftalmologie mai profi in Bucuresti aveti? ceva care sa nu ma ia cu ochelarii din start, sau sa vrea sa faca si asta.
Vad destul de clar, si de departe si de aproape. De vreo 2-3 ani am cateodata doar o problema ocazionala de focusare de aproape, insa doar ocazional (probabil la oboseala ochilor... ).
Astept recomandare.

Edited by mm777, 05 May 2021 - 12:21.


#9
mm777

mm777

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.09.2013
A... mai era ceva. Inainte sa-mi apara mie senzatia de corp strain, cu 2-3 zile inainte a avut sotia probleme cu ochii, manifestata in special in dificultatea de a lucra la laptop.
A luat si ea tobradex si i-a disparut problema dupa 1-2 zile... (sau i s-a atenuat mult).

Fiind o infectie, e posibil sa fi luat de la ea, sa fi fost contagioasa?

Edited by mm777, 05 May 2021 - 12:40.


#10
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

 mm777, on 05 mai 2021 - 12:06, said:

Bine ca ai spus, mi-am mai amintit si eu ceva.
Am avut exact aceeasi problema cu "corpul strain" in ochi. Simteam ca un fir de nisip si ma deranja de numa, cu cat apasam pe ochi, cu atat se irita mai tare si nu se misca acel corp strain, il simteam in exact acelasi loc. Cautari in ochi... "nu se vede nimic, ti se pare..."
Apoi am descoperit explicatia si tratamentul cel mai bun, pus pe o pagina de un medic oftalmolog din usa, care a spus ca intradevar legat de aceste probleme nu prea exista multe lucruri scrise in tratatele de medicina, dar el cu experienta de mai mult de 20 de ani in domeniu a observat la pacienti si a si venit el cu tratamentul.
Despre ce este vorba: in interiorul ploapelor superioare exista o glanda care secreta o substanta uleioasa care protejeaza ochii. Aceasta se usuca de multa ori, medicul a zis ca in timp a facut si grafice, a determinat el 4 stadii de uscare si a spus ca in stadiul 1 si 2 pacientii nici nu stiu ca au, nu se plang pt ca deranjul nu se simte. Si exact asta aveam si eu, mi-am intors pleoapa si s-a vazut exact cum simteam, ca un fir de nisip, lipit de pleopa exact la capatul glandei, produsul acela intarit ca nisipul. Zona e foarte sensibila si nu am putut sa il indepartez tragand de el, mai ales ca era foarte puternic lipit, parea corp comun cu pleoapa. Secretia acestei glande se observa usor daca nu sunt probleme in functionarea ei, dimineata cand ne curatam ochii, acele parti galbene care ne curata ochii.
Tratamentul propus si pe care l-am folosit si eu este incalzirea ochiului, insa dureaza, nu se poate face instant, cel mai bine pt cine are nevoie si rabdare sa faca timp de cel putin 2 saptamani. In state au ceva recipiente speciale in care bagi gel incalzit si sa le pui pe acelea pe ochi.
Eu mi-am facut cu o lingura de lemn pe care am infierbantat-o la foc (la aragaz) si apoi cu foarte mare grija incat sa nu arda zona, am pus pe ochi, pe pleoapa, cand s-a racit lingura am reincalzit-o, am facut cam 10 minute pt fiecare ochi in fiecare seara, asa cum am spus, timp de 2 saptamani. Dupa cateva zile s-a desprins si acea substanta intarita de pe pleopa si am scapat de problema, dar am continuat cu "incalzirea" si in celelalte zile. Mai un detaliu, dupa cateva minute cand ochiul se incalzeste curg si lacrimile, insa cred ca au fost in amestec si cu acel produs uleios de hidratare si protectie a ochilor.

#11
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020
Salutare,

Am revenit cu aceasta problema, sensibilitatea la lumina s-a agravat ..si se agraveaza de la o zi la alta.
Am luat bilet de trimitere de la doctorul de familie, insa la spital, la Lahovari trebuie sa ai trimitere de la medicul oftalmolog, nu este suficient de la doctorul de familie.
De la zi la zi se graveaza sensibilitatea la lumina, si reflexiile soarelui din masini ma omoara. Am cam aceeasi sensibilitate la lumina cand iesi de la control cu atropina in ochi. Daca nu sunt surse de lumina in jur, soare, faruri, becuri .. nu am probleme, vad ok, citesc, nu am amputare de camp vizual.
Ma dor ochii din ce in ce mai tare, si in zona tamplelor, capul.
Am incercat sa ma programez in diverse locuri la medici cu experienta insa nu am reusit doarece locuri libere erau in martie 2022, sau noiembrie 2021..
Am reusit sa ma programez abia peste 2 saptamani la medicul la care ma duceam de obicei, insa ma tem sa nu fie prea tarziu, intrand prea multa lumina decat e necesar.

M-am gandit si la posibilitatea sa ma duc direct la UPU la Lahovari, insa nu imi voi putea alege medicul care sa ma consulte si eventual sa ma opereze daca e cazul.

Ce ma sfatuiti sa fac ?

Va multumesc mult !!

#12
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020
Hemoglobina din sange ti-ai masurat-o, e in vreo analiza? Eu am avut ce descrii tu si din pacate, la oftalmologie habar nu aveau. Ei sunt specializati in tratarea problemelor punctuale la nivelul ochiului, nu se concentreaza pe alte probleme de sistem ce afecteaza acuitatea vizuala sau dau aceasta sensibilitate la lumina. Daca la tine e cauzat tot de ceva de felul acesta, iti recomand sa mergi si la hematologie, nu numai la oftalmolog, poti merge la urgente, cred ca e mai bine, iti fac macar analizele in timp real. La mine pt vindecare a durat 9 luni, timp in care am luat zilnic la inceput, apoi putin mai rar, vitamina B12 (fiole), fier, acid folic si suc facut in casa din mere+morcovi+portocale la care adaugam uneori si banana facuta la blender. Dupa acest tratament, nu am mai avut nici o problema cu fotofobia, s-a remediat in primele saptamani, 9 luni adurat pana am avut hemoglobina 14.

#13
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020

View PostMike1alike, on 01 septembrie 2021 - 14:14, said:

Hemoglobina din sange ti-ai masurat-o, e in vreo analiza? Eu am avut ce descrii tu si din pacate, la oftalmologie habar nu aveau. Ei sunt specializati in tratarea problemelor punctuale la nivelul ochiului, nu se concentreaza pe alte probleme de sistem ce afecteaza acuitatea vizuala sau dau aceasta sensibilitate la lumina. Daca la tine e cauzat tot de ceva de felul acesta, iti recomand sa mergi si la hematologie, nu numai la oftalmolog, poti merge la urgente, cred ca e mai bine, iti fac macar analizele in timp real. La mine pt vindecare a durat 9 luni, timp in care am luat zilnic la inceput, apoi putin mai rar, vitamina B12 (fiole), fier, acid folic si suc facut in casa din mere+morcovi+portocale la care adaugam uneori si banana facuta la blender. Dupa acest tratament, nu am mai avut nici o problema cu fotofobia, s-a remediat in primele saptamani, 9 luni adurat pana am avut hemoglobina 14.

Salutare, multumesc de raspuns.
M-am programat pt sapt ce vina la oftalmolog si apoi daca imi zice ca e ok, fac si analize hematologice ca parca mi-a luat-o si corpul razna.
Mi se contracta muschii maxilarului si mi se infunda urechile., nu stiu daca probleme sunt cauzate de problemele mele de vedere sau alte probleme imi genreaza problemele de vedere .
Vitamine iau zinc, D, si acid Folic, dar cred ca le iau degeaba ca ma simt mereu epuizat.

#14
Cipricutx

Cipricutx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 06.07.2020
Salutare tuturor !

Am mai fost la un control oftalmologic, unde mi s-a spus ca totul este ok (cat poate fi de ok), totusi fotofobia se agrveaza si luminile se vad mai deranjant.
I-am spus medicului ca pe fundal alb/deschis la culoare vad o pata in centrul campului vizual.. nu este pronuntata e de un bej pal asa.. si mi-a recomandat sa fac si un camp vizual computerizat.
Am tot cautat pe net o clinica unde pot efectua investigatia.. si nu sunt hotarat unde as putea face-o sa fie cat mai aproape de adevar.
Ca va rog daca ma puteti sfatui unde as putea face investigatia ?

Va multumesc ! O zi placuta !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate