Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

Dacia Sandero / Logan 2021 - part 2

* * * - - 7 votes
  • Please log in to reply
3367 replies to this topic

#2485
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008
Zici ca astepti vreun Maserati asa esti de entuziasmat.

#2486
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,971
  • Înscris: 06.04.2007
Problema ta

#2487
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postsandu222, on 24 iulie 2022 - 11:58, said:

Zici ca astepti vreun Maserati asa esti de entuziasmat.

de fapt Maserati are alt target - pentru mine este mai mult decat inutil, gratis de mi l-ai da l-as vinde in secuda 2 ( sau dona)
- nu am unde merge cu el
- nu pot sa fac nici 10 % din ce fac cu Dusterul si cu Fiatul PAnda (Care impreuna costa sub 20 % din Maserati)

a, da  - sa nu uit - m-am dat acum cativa anisori cu unul.Senzatie. Poate ajunge pe la 300 km/h. cam cat motocicleta cu care ne intreceam , 297 Posted Image (Doar de 12 ori mai ieftina si de 10 ori mai misto senzatia fata de el).

ca sa agati cu el, asta clar. intoarce capete. insa nu mai am nevoie de confirmari, acum ma descurc singur:)))


Daca omu' astepta sa plece cu masina asta care ii face trebuinta- de asta se bucura.

Valoarea este data de utilitatea ei, nu de pret.

Edited by foxbat, 24 July 2022 - 16:19.


#2488
Therockstar

Therockstar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,194
  • Înscris: 07.03.2016

View PostOctavian___, on 23 iulie 2022 - 09:51, said:


Aoleu...nu-mi da asemenea sperante !  :))
Deocamdata nici macar nu mi-au restituit banii de avans la comanda initiala! Facusem comanda la dealer, apoi pt ca am gasit model similar pe site comanda online, am renuntat la comanda de la dealer si am facut online. Mai safe spuse si dealeru pt ca astea online au din start o serie de sasiu si timpii de asteptare sunt mai mici si relativ mai stabili.
Acum am cerut informatii noi la dealer, am factura de storno, contu e dat, tot ce trebuie...doar ca DaciaReno nu se grabeste cu rambursul, tre sa vad ce termen legal de restituire au. Eu le-am facut plata in doua minute, inapoi vad ca nici o luna si ceva nu le e de ajuns...
Cererea de returnare a celor 500 de euro bănuiesc că ai făcut o la dealer ul unde ai vrut să îți vină mașina nu?Cererea a fost făcută de mână sau format tipizat din calculator?


View Postfoxbat, on 24 iulie 2022 - 16:18, said:



de fapt Maserati are alt target - pentru mine este mai mult decat inutil, gratis de mi l-ai da l-as vinde in secuda 2 ( sau dona)
- nu am unde merge cu el
- nu pot sa fac nici 10 % din ce fac cu Dusterul si cu Fiatul PAnda (Care impreuna costa sub 20 % din Maserati)

a, da  - sa nu uit - m-am dat acum cativa anisori cu unul.Senzatie. Poate ajunge pe la 300 km/h. cam cat motocicleta cu care ne intreceam , 297 Posted Image (Doar de 12 ori mai ieftina si de 10 ori mai misto senzatia fata de el).

ca sa agati cu el, asta clar. intoarce capete. insa nu mai am nevoie de confirmari, acum ma descurc singur:)))


Daca omu' astepta sa plece cu masina asta care ii face trebuinta- de asta se bucura.

Valoarea este data de utilitatea ei, nu de pret.
Mulți dintre străinii care le cumpără asta caută,practicalitate,sunt trecuți de vârsta la care trebuie să mai demonstreze ceva pe partea auto,ori fac și ei ca tine cu moto 🙂!

#2489
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View Postfoxbat, on 24 iulie 2022 - 16:18, said:


Daca omu' astepta sa plece cu masina asta care ii face trebuinta- de asta se bucura.



Stiu, dar e doar o Dacie facuta pentru a te deplasa ca si alte masini banale. Zilele trecute am fost pasager intr-un Lexus ls250, din 2006....vreo 200-210CP. Masina e grea asa ca nu se simte extrem de rapida, dar......e la 150 de ani distanta fata de orice Dacie noua sau veche. Da, stiu o sa ziceti "ia-ti un Lexus daca iti place".  Nu, nu-mi iau ca nu am bani de asa ceva. Sunt supraevaluate si intretinere mare. Masina noua e noua, masina SH creaza probleme. Eu ca mijloc de deplasare am Loganul, e doar un mijloc de deplasare, am inteles asta, e utila, consuma putin. Loganul e banal, nu ma entuziasmeaza, mai avem in familie o masina, imi place sa o conduc, cand ma urc in acea masina am o alta stare, aproape o mica emotie desi nu e cazul....culmea e mai veche ca Loganul si km mai multi, dar e mai "masina".

#2490
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Pe scurt.iti dau 2 Vizsle,1 copil,rulota ,remorca,moto.pune le pe Lexus pe toate.o sa ti treaca de 'cat e de masina' rapid.
Cat v a costa detaillingul si inlocuirea elementelor uzare/roase, etc mai cumperi un  fiat:)

Sper ca ai inteles nitel ce vreau sa spun.:)
Drumuri bune sa avem

Eu visez la un sandero/logan dar cu motorizare turbo,peste 130cp.maine l as lua.dar nu (mai)exista

#2491
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postfoxbat, on 24 iulie 2022 - 18:29, said:

Pe scurt.iti dau 2 Vizsle,1 copil,rulota ,remorca,moto.pune le pe Lexus pe toate.o sa ti treaca de 'cat e de masina' rapid.
Cat v a costa detaillingul si inlocuirea elementelor uzare/roase, etc mai cumperi un  fiat:)

Sper ca ai inteles nitel ce vreau sa spun.Posted Image
Drumuri bune sa avemV

Eu visez la un sandero/logan dar cu motorizare turbo,peste 130cp.maine l as lua.dar nu (mai)exista

acum vad V-a ul .
este va  costa. scuze. clar typo, tel.

#2492
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,971
  • Înscris: 06.04.2007

View PostTherockstar, on 24 iulie 2022 - 17:57, said:

Cererea de returnare a celor 500 de euro bănuiesc că ai făcut o la dealer ul unde ai vrut să îți vină mașina nu?Cererea a fost făcută de mână sau format tipizat din calculator?

.................
Cerere tipizata trimisa la Dacia de catre dealer.
700 Euro (comanda la dealer nu pe site) am sunat io direct la Dacia VC si spusera ca nu stiu de ce nu mi s-au intors banii banii pana acum si ca verifica ...ca lor nici nu le mai apare comanda initiala in sistem

View Postsandu222, on 24 iulie 2022 - 18:12, said:

Stiu, dar e doar o Dacie facuta pentru a te deplasa ca si alte masini banale. .............
.....................
.........Eu ca mijloc de deplasare am Loganul, ......................
..................
mai avem in familie o masina, imi place sa o conduc, cand ma urc in acea masina am o alta stare, aproape o mica emotie desi nu e cazul....culmea e mai veche ca Loganul si km mai multi, dar e mai "masina".
Pai vezi, asta tine de fiecare individ, de asta e problema ta si nu ar trebui sa generalizezi ca regula valabila pt oricine felul in care percepe, se entuziasmeaza etc pt ceva.
Exemplu mie s-ar putea sa nu-mi trezeasca nicio emotie masina aia faina care o mai aveti in familie

#2493
alinushus

alinushus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 05.01.2004

View PostOctavian___, on 23 iulie 2022 - 09:51, said:

Aoleu...nu-mi da asemenea sperante !  Posted Image)
Deocamdata nici macar nu mi-au restituit banii de avans la comanda initiala! Facusem comanda la dealer, apoi pt ca am gasit model similar pe site comanda online, am renuntat la comanda de la dealer si am facut online. Mai safe spuse si dealeru pt ca astea online au din start o serie de sasiu si timpii de asteptare sunt mai mici si relativ mai stabili.
Acum am cerut informatii noi la dealer, am factura de storno, contu e dat, tot ce trebuie...doar ca DaciaReno nu se grabeste cu rambursul, tre sa vad ce termen legal de restituire au. Eu le-am facut plata in doua minute, inapoi vad ca nici o luna si ceva nu le e de ajuns...

Aceaiasi situatie am avut eu in februarie. Am comandat pe 15 februarie la dealer un Logan, platit avans 3500 ron. Pe 25 am gasit si comandat pe site alta masina. Platit avans 500 euro. Am ales ca masina sa fie livrata la acelasi dealer la care comandasem prima masina. Am facut la dealer cerere de returnare a avansului pentru prima masina. Am primit banii in cont peste 4 zile calendarisitce.

Edited by alinushus, 25 July 2022 - 12:03.


#2494
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,854
  • Înscris: 06.10.2008

View PostOctavian___, on 25 iulie 2022 - 09:06, said:


Exemplu mie s-ar putea sa nu-mi trezeasca nicio emotie masina aia faina care o mai aveti in familie

Cam la fel ar fi pentru mine daca de maine in loc de Loganul 1 as avea un Logan din 2016, sau un Clio, Polo, Skoda Fabia sau un Sandero nou etc. Masini banale cu motoare de 80-90 maxim 100CP.  Da, ar fi toate MULT MULT mai bune dtpdv ca Loganul 1 si m-ar "coafa" sa am o masina mai noua, indiferent cum, recunosc, dar ar fi doar mijloc de deplasare. Tu odata cu renuntarea la Focus(eventual update tot pe linia asta) parca ai pierdut ceva, nu stiu cum sa zic....

Mie mi-ar placea f. mult sa am un Focus cum ai avut tu, eventual sa mai aiba si alta motorizare putin superioara. Cand n-o sa mai pot circula cu Loganul urmatoarea masina SH pentru mersul de zi cu zi va fi in formatul asta, hatchback, Ford, Seat, Fiat Punto, Kia, Hyundai una din ele. Voi cauta sa aiba un motor cat de cat puternic, 1.6-1.8t.

#2495
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,971
  • Înscris: 06.04.2007
Exact, uite vezi, asta e ce spuneam, ai exemplificat f bine. Tu (si altii aici pe forum) spui ca parca am pierdut ceva cand am renuntat la Focus , au mai fost colegi cu "de la Ford la Dacia ..?  "

Eu nu am nicio problema/nu ma incearca niciun sentiment de pierdere, amaraciune etc si nu am nicio decadere ca am trecut la o alta masina noua inferioara marcii Ford.

Asta conteaza cel mai mult, ce simti tu pe banii tai si nu ce presupun altii, sau ce ar simti altii punandu-se in aceeasi situatie, adica e irelevant pt mine in cazu de fata.

Cu Focusu atat po sa zic ca a fost un episod fain, l-am tinut cat mi-am propus sa-l tin (aprx 3 ani, cred ca si pe jurnal am scris) am facut o carca de km in 3 ani (peste suta de mii ) si am luat bani ok pe el. Astrele au fost ok aliniate.

Cu Loganu la mine nu e banal, ma duce fara probleme in scopurile utile si ma distreaza atunci cand am chef sa ma distrez.

Cu Stepwayu iti zic ca la volan ma simt (mult) mai ok decat la Focus, totul imi vine bine, imi place masina. Nu e Maserati, Lexus etc, e doar o masina low cost care mie-mi place.

#2496
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Asta conteaza, sa iti placa ție masina nu altora.

#2497
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,971
  • Înscris: 06.04.2007

View Postalinushus, on 25 iulie 2022 - 12:01, said:



Aceaiasi situatie am avut eu in februarie. Am comandat pe 15 februarie la dealer un Logan, platit avans 3500 ron. Pe 25 am gasit si comandat pe site alta masina. Platit avans 500 euro. Am ales ca masina sa fie livrata la acelasi dealer la care comandasem prima masina. Am facut la dealer cerere de returnare a avansului pentru prima masina. Am primit banii in cont peste 4 zile calendarisitce.
Am primit in final avansu inapoi.

Ce tare ar fi luna viitoare sa-mi si vina masina :)))


#2498
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Ai încercat să suni la Vocea Clientului să întrebi despre mașină?

#2499
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,971
  • Înscris: 06.04.2007
Nu, pana in sec asta (ca ai scris)  nici nu m-am gandit la treaba asta.
Mai stau cateva sapt...

Ma gandeam sa iau un stutz de alimentare gpl din ala cu filtru ceramic, ati folosit careva?

Attached Files



#2500
speleus

speleus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 02.01.2006
Ești sigur că ai nevoie de adaptor?
Parcă la mașinile din fabrica cu GPL nu ai nevoie de adaptor. Poate am înțeles greșit.

#2501
bikermanro

bikermanro

    Vitezoman pe internet

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,485
  • Înscris: 29.10.2007
Nu are rolul de adaptor, ci este un filtru suplimentar pentru GPL-ul introdus în rezervor.

#2502
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 912
  • Înscris: 29.08.2010
Pun niste poze cu consumul de GPL (Sandero 3), pentru cei interesati:

Timisoara -> Budva (Muntenegru) -> Timisoara: 1411km, 7.9l/100, cu viteza medie de ~53km/h.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate