Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...
 DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!
 La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 

Instalare centrala in condensare pe locul celei clasice

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

View Postketa, on 28 aprilie 2021 - 01:21, said:

Transferul de energie (prin convectie) trebuie sa fie limitat oarecum pentru a nu crea situatii de discomfort si asta se seteaza prin temperatura de tur a agentului termic.
Am observat ca nu se cauta a se diminua convectia, ba din contra, daca vedem caloriferele de tabla - sunt construite sub forma unui horn care amplifica efectul convectiv (poate mai putin la cele inguste, dar la cele de 22 si 33 se vede clar).
Si la caloriferele de aluminiu, coloanele convective sunt orientate in sus si spre in fata, ceea ce dau si un design placut.

Din acest motiv, aceste calorifere incalzesc mai repede spatiul, fata de cele din fonta la care predomina mai mult radiatia.

#20
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
legat de tevi, teava de ppr care pleaca din centrala la primul calorifer trebuie sa fie intreaga? la fel si pt celelalte? tot ce pleaca din centrala sa fie intregi? sau se pot pune coturi etc. centrala actuala este mai lunga fata de cele in condensare, asta inseamna ca trebuie sa prelungesc tevile in caz ca o schimb

#21
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,067
  • Înscris: 16.10.2007

View Postcezar0707, on 28 aprilie 2021 - 17:55, said:

teava de ppr care pleaca din centrala la primul calorifer trebuie sa fie intreaga? la fel si pt celelalte? tot ce pleaca din centrala sa fie intregi? sau se pot pune coturi etc.
E chestiune strict de design. Nu are importanta daca are nipluri, mufe, altele.
Schimbatul centralei se face la 10 ani sau mai mult, deci nu e vorba de cativa lei in plus, eu as poza si traseele judicios eventual cu teava noua dintr-o bucata, mai ales daca tevile sunt la vedere.
Apoi dpdv rezistenta hidraulica, traseul sa fie optimizat, fara coturi puse in plus sau schimbare aiurea de diametru unde nu e cazul. Apoi la ppr daca sudura nu se face conform caiet apar bavuri la imbinare. Adica un mic amanunt nerespectat poate aduce costuri de exploatare in anii de functionare nonstop.

#22
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
fiind tras pprul prin sapa nu cred ca se poate intreg. dupa cum am observat pprul nu se indoaie asa tare ca la pexal ce aveam inainte, mai este si cu insertie de aluminiu.

Edited by cezar0707, 30 April 2021 - 21:12.


#23
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
PPR prin sapa niciodata , mai ales cu mufe si altele.

#24
cezar0707

cezar0707

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 676
  • Înscris: 11.09.2016
asa mi s-a zis. atunci cu ce?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate