Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cumparare casa.Intrebare legata de notariat.

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Va salut,
Vreau sa cumpar o casa prin credit ipotecar (obisnuit,nu prima).Am facut promisiunea de vanzare acum 2 saptamani si intre timp mi s-a aprobat si creditul.Saptamana trecuta am fost la notariat si mi-a scris pe o foaie ce taxe am de platit.
Deci am de platit:
-onorariu vanzare-cumparare
-intabulare
si apoi mai am de platit:
-onorariu credit ipoteca
-contract credit
-inabulare
Acum ce nu inteleg eu,si ce vreau sa aflu de la voi,este de ce imi apare intabularea de doua ori de plata.E normal?Cum poti intabula o casa de doua ori?
Multumesc.

#2
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
nu stia nici notarul de ce e de 2 ori trecut pe lista? :)

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deși pare ciudat, pari păcălit
Nu ma pricep la domeniu, dacă spun prostii sa se șteargă

Acum se face intabularea in vederea vânzării, sa se vadă ca nu e grevat de sarcini, ca poate fi vândut
Principial, vânzătorul trebuia sa facă asta, dar poate așa v-ați înțeles, sau e prieten cu notarul.

A doua oară se face intabularea pe numele tău, după vânzare, din cauza creditului, probabil girezi cu imobilul, care automat nu poate fi vândut, deci necesita intabulare.

Repet, dacă greșesc sa se șteargă, nu vreau sa încurc cu ceva ...

Edited by waterman, 25 April 2021 - 10:49.


#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Probabil ca e :
1. Intabulare.
2. Inscriere ipoteca.

#5
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Pe ce mi-a dat notarul apare intabulare clar,de doua ori,nu inscriere ipoteca sau altele de genul....
Faza e ca tot cautand pe net am gasit cu ambele variante.Adica in unele calculatoare postate pe diverse siteuri pentru a vedea valoarea taxelor notariale apare de doua ori intabularaea,iar pe altele o singura data!De asta mi se pare foarte ciudat!
Vanzatorul avea toate actele in regula (cadastru,intabulare...etc).Deci practic eu trebuie sa il intabulez o singura data,pe numele meu.De ce se face si se plateste de doua ori,nu inteleg.

View Postwaterman, on 25 aprilie 2021 - 10:48, said:

A doua oară se face intabularea pe numele tău, după vânzare, din cauza creditului, probabil girezi cu imobilul, care automat nu poate fi vândut, deci necesita intabulare.
Pai se face contract de vanzare cumparare si se ipotecheaza catre banca.Se intabuleaza o singura data!
Nici eu nu ma pricep,dar ma gandesc cum e logic!

#6
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
probabil nu a inteles bine initiator ce i-a spus notarul.
probabil se refera la extrasul de carte funciara pentru autentificare, pe care il cere notarul.
si nu-l poate cere decat notarul, cu ocazia asta se blocheaza si cartea funciara, pentru ca vanzatorul sa nu poata vinde la mai multi acelasi lucru.
e un pas obligatoriu la vanzare.

#7
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,544
  • Înscris: 30.08.2017

View Postpasilla, on 25 aprilie 2021 - 10:54, said:

Probabil ca e :
1. Intabulare.
2. Inscriere ipoteca.

Asta e. Se înscrie ipoteca în cartea funciara. Totuși, nu e mare tariful, doar cel pentru vânzare cumpărare se simte la buzunar.

#8
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
Extrasul de carte funciara costa 20-30 lei.Eu am doua intabulari.Una de 590 lei si alta de 480 lei.

#9
djxhouse

djxhouse

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,028
  • Înscris: 21.10.2006
1. intabulare drept de proprietate - adica in Cartea Funciara -, la sectiunea B: (proprietari) - o sa fii inscris ca proprietar
2. intabulare credit ipotecar si la proprietari si la sarcini ( ca si banca o sa fie coproprietar pe teren cu creditul acordat) si la partea de sarcini se inscrie interdictia de vanzare, construire, demolare, etc... fara acordul scris a bancii

de aia ai 2 taxe de intabulari.

asa e peste tot. stai calm. totul e in regula.

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postpancone99, on 25 aprilie 2021 - 15:15, said:

Extrasul de carte funciara costa 20-30 lei.Eu am doua intabulari.Una de 590 lei si alta de 480 lei.
Pentru intabulare taxa e de 0.15 % din valoare (pretul de vinzare trecut in CVC).
Pentru inscriere ipoteca taxa e de 100 lei + 0.1 % din valoarea creantei garantate..

Sa manance si gura lor ceva, ca doar munca pentru intabulare e mult mai grea daca imobilul are valoare 1 M vs 10 K.

Edited by pasilla, 25 April 2021 - 15:58.


#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
https://notari.pro/c...-taxe-notariale

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate