Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Alternativa la Rombendazol

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Dupa cum am scris in titlu, caut o alternativa la Rombendazol ca sa nu mai fiu nevoit sa alerg gainile si sa le indes pastila pe gat, ceva care se poate pune in apa de baut.

#2
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
îl topești în apă puțină și-l beau dimineața după ce le însetezi puțin

#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Il bagi in putință apă si le dai când le e sete

Aa, a scris colegul deja....

Edited by daniMMM, 24 April 2021 - 11:41.


#4
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Cate gaini ai? E prea mare efortul sa le prinzi una cate una, dimineata sau seara, din adapost, doua zile la rand si sa le dai antiparazitarul?  Cu dizolvatul in apa eu nu prea is de acord. Una bea mai multa apa, alta mai putin...doza se calculeaza pe kg/corp, nu ai cum sa calculezi apa la fix. Daca bea prea putina apa il dai degeaba, mai si faci pauza la oua o saptamana si la carne o luna si poate pasarea ramane  tot cu parazitii in ea.

#5
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Albendazol 2.5% suspensie buvabila.

O sa-mi fac timp maine sa-ti fac calculul per litru de apa si sa-ti spun cum sa-l administrezi.

#6
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Sunt 25, te taiat nu pot ca am congelatorul plin si fac oua in prostie. Ouăle din perioada tratamentului ma gandesc sa le bag in alimentatia cainilor si pisicilor din curte.

#7
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 claudia313, on 24 aprilie 2021 - 14:17, said:

Cu dizolvatul in apa eu nu prea is de acord. Una bea mai multa apa, alta mai putin...doza se calculeaza pe kg/corp, nu ai cum sa calculezi apa la fix.
Pai nici doza per kilocorp nu ai cum s-o dai la fix.
Trebe sa cantari gaina si apoi sa imparti pastilele, si nicicum nu-ti iese la fix.

La pasari, cand e sa se administreze un medicament in apa, se face o restrictie de apa cateva ore inainte, adica o insetare.

Edited by Hunor_66, 24 April 2021 - 14:33.


#8
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012

 Hunor_66, on 24 aprilie 2021 - 14:33, said:

Pai nici doza per kilocorp nu ai cum s-o dai la fix.
Trebe sa cantari gaina si apoi sa imparti pastilele, si nicicum nu-ti iese la fix.

La pasari, cand e sa se administreze un medicament in apa, se face o restrictie de apa cateva ore inainte, adica o insetare.

pai nu e fix-fix la mg dar exista niste marje. Adica la gaina de 900 grame merge o tableta, care e doza pentru 1 kg, nu e supradozajul asa mare. Am dat si eu intr-un an albendazol in apa si nu mi-a iesit, unele n-au baut cat trebuie si a aparut singamoza la cate una. Decat sa fie subdozat si sa trebuiasca sa mai fac un tratament, mai bine imi rup cate 15 minute doua zile la rand si le deparazitez cu tablete. Cu doua deparazitari pe an cu rombendazol nu am mai avut nici o problema.
Evident, fiecare alege modalitatea care functioneaza cel mai bine la pasarile lui.

#9
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e nevoie de mari calcule.
1ml la 10kg animal viu pt rombendazolul buvabil de 10%, diluat într-o cantitate rezonabila de apa.
Ce înseamnă rezonabila? Pai înseamnă ceva mai putina decât  cantitatea totala pe care o beau păsările ușor însetate.
Simplu, le insetezi ușor cu o zi înainte, dimineața le dai apa mai spre prânz.
Vezi cam cât beau(le dai spre exemplu 5 litri și după adapare scazi ce rămâne din cei 5l și afli cât au băut)
A.doua zi dimineața.repeti figura cu inserarea,. Le diluezi cantitatea totala de produs într-o cantitate ceva mai mica decât cea pe care au băut-o în ziua anterioara.
De ex facă au băut 3l, le pui deparazitantul în 2l.
Ideal e sa nu rămână apa după prima adapare dar și dacă rămâne ceva nu e drama, le mai pui apa doar. După ce termina tratamentul.


#10
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016
Socotesti 10 ml de apa pentru fiecare pasare, pui 1 la 10 suspensie Albendazol 2.5% in apa (1 ml Albendazol suspensie 2.5% la 10 ml apa) si le dai cantitatea respectiva de apa tratata sa o bea dupa o insetare de 12 ore (de seara pana dimineata).
Apa tratata sa fie singura sursa de apa pentru pasari.
La circa 4-5 ore arunci tot ce-o ramas nebaut si le dai apa curata.
Repeti la 24 de ore si apoi la 18 zile tot cu rapel la 24 de ore.

 parintele, on 26 aprilie 2021 - 00:30, said:

1ml la 10kg animal viu pt rombendazolul buvabil de 10%, diluat într-o cantitate rezonabila de apa.
La greutati corporale mici e mai usor sa dozezi albendazolul 2.5%.

#11
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Nu e cazul și nu contează pt ca tu oricum diluezi....în loc de 50 ml pui 13 ml.
25 găini... 3 kile una, 75 kile... 8ml..poti lejer sa pui 10 ml ca nu e atât de critica treaba.

Cine mama Zmeilor la fiecare deparazitare sta sa cântărească fiecare animal? Dracu.

Se duce țăranu cu vaca la bascula? Sau cu calul? Ciobanul când are 300 oi sta sa le cântărească pe fiecare?

Hai bre ca nu e vreo otravă injectabila pe specie sensibila sa dea ochii peste cap și pana la urma urmei e animal de consum, dacă sta vreuna mai rău cu ficatul, aia e, a murit el tataie, vorba aia..
E simplu, pui în balanta munca și riscurile cu beneficiile, dacă nu le dai e mai rău.

Cine are păsări, și nu de un fel, nu de greutate asemănătoare, și are mai multe, și are în timp multe probleme care impun tratamente cu mult mai complicate( sa dam exemplu doar cu antibiotice la care nu e bine sa greșești).. Ala ce mai face?
E adevărat, acolo dozajul e precalculat în apa de băut de către producători, asa e omologat... Dar totuși, ideea 3 ca vorbim despre o banala deparazitare pragurile toxicitate pt specia tratata sunt mult diferite fata de pragul de efici3nta împotriva parazitului, e mult loc de manevra.






#12
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
Tocmai este in desfasurare operatiunea gaina, le-am cantarit au intre 4 si 5 kg, le-am bagat 4 pastile pe gat, maine o iau de la capat.

#13
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 parintele, on 26 aprilie 2021 - 14:01, said:

Cine mama Zmeilor la fiecare deparazitare sta sa cântărească fiecare animal? Dracu.

Se duce țăranu cu vaca la bascula? Sau cu calul? Ciobanul când are 300 oi sta sa le cântărească pe fiecare?
Ideea e in principiu sa nu SUBdozezi.

Cand eram la circumscriptie supra-dozam cam cu 25%, ca sa fiu sigur ca nu pic sub.

Toate medicamentele recente au o marja de toxicitate mare si foarte mare.
Nu vorbesc de tetraclorura de carbon, deja s-o scos de prin anii '90.

Oile le consideram la o masa corporala medie de 40 de kile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate