Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...

Blat de bucatarie lungime 4,60 m
 Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...
 Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?
 Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...
 

Magazie pentru biciclete — mic jurnal de construcție

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Salutare,

Locuiesc la casă, într-un complex de case înșiruite, iar accesul în curtea din spate se face doar prin casă. Un an de zile am ținut bicicletele în fața casei, însă pe lângă faptul că sunt expuse hoților (nu avem gard în față... deh, stil american sau ceva), nefiiind închise undeva, bicicletele au fost supuse prafului și ploii. Așa că m-am hotărât să apelez la un tâmplar și să fac o căsuță în care să pot închide bicicletele.

Nu am avut prea multe posibilități, singura variantă a fost să fac o căsuță îngustă de 1.5m, dar am compensat prin lungime, am făcut-o de 3m lungime. Înălțimea este de 2.1m până unde începe acoperișul iar cu tot cu acoperiș are 2.6m. Pentru că vreau să o introduc în acel spațiu de lângă ușă (se vede în prima poză).

Mai avem de închis un perete lateral și în față.

O să dau o două rânduri de ulei de in, apoi două rânduri de lac incolor.

Scriu acest mic jurnal în speranța că poate ajută pe cineva. Dacă există interes, pot oferi și mai multe detalii despre necesarul de materiale și prețuri.

Attached Files



#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu este o idee rea deloc, in functie de "culoarea" zonei as suplimenta nitel masurile de securitate, in sensul ca in interiorul casutei as fixa bine in asfalt un fel de balustrada metalica de care sa leg bicicletele cu un U-lock zdravan. Cred ca asta ar descuraja pe cineva care ar trebui sa plece cu tot cu balustrada. Doar acea casuta de lemn nu asigura o protectie la efractie ci doar la intemperii.
In varianta mai ieftina se putea face si din policarbonat insa nu ar fi stabila si nu ar arata nici pe departe asa de bine ca a ta, care chiar arata frumos.

Edited by spooky51, 22 April 2021 - 14:11.


#3
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,638
  • Înscris: 12.06.2010
De ce acoperis in 2 ape? Il faceam fest sa intre in spatiul dat.

#4
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,495
  • Înscris: 06.01.2014
Frumoos.
Daca o  vede Conu , "se muta la finalizate". Posted Image

#5
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,434
  • Înscris: 23.12.2015
ai nevoie de vreo autorizatie?

#6
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,415
  • Înscris: 11.08.2003
Daca vine vijelia, nu zboara dracovenia? :)  Nu trebuie bine fixata in pamant?

#7
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvladut01, on 22 aprilie 2021 - 15:42, said:

ai nevoie de vreo autorizatie?

Nu... cred. Posted Image

#8
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postvladut01, on 22 aprilie 2021 - 15:42, said:

ai nevoie de vreo autorizatie?
Ba da, de la asociația de locatari. Posted Image

Nu bre, nu e nevoie.
E exact ca și la ”garajele” alea minimaliste din lemn.
Nu-i nevoie de nici o autorizație.

#9
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Revin cu câteva imagini dinainte de finalizare.

Am reușit să punem lambriuri de jur împrejur și, să pregătim locul pentru geam și ușa (ușa nu e montată încă).

Am dat o mână de ulei de in peste tot deja, mâine mai dau una și apoi cu lac.

Sunt bucuros că a trecut și marele test — am reșuti să o băgăm în acel loc de lângă ușă, am avut ceva emoții.

Încă puțin și va fi gata.

Attached Files



#10
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007

View Postvladut01, on 22 aprilie 2021 - 15:42, said:

ai nevoie de vreo autorizatie?

Râdem, glumim, dar tocmai am alfat cum că aș avea o sesizare la primărie deja. Probabil da la vecinul din perete..

Singurul motiv invocat pe care mi-l imaginez ar fi acela că s-a modificat fațada construcției. Nu cred că poate fi alt motiv.

Acum aștept să văd dacă mă caută de la primărie.

Edited by bluesky_c3, 23 April 2021 - 23:23.


#11
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Spatiul pe care trebuie amplasat bike-portul e domeniu public? Adica acel teren s-a cedat statului?

Oricum ar fi va recomand sa consulati un avocat.
Daca e teren public e un spatiu neutru, nu e nici al primariei. Mai mult, pe terenul din fata casei dvs. aveti dreptul sa parcati masina (biciclete) atat timp cat nu blocati caile de acces auto sau pietonale.

PS - nu s-a modificat fatada ci s-a amplasat o constructie provizorie (fara fundatie de tip kiosk)

Edited by danciusergiu84, 24 April 2021 - 09:05.


#12
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanciusergiu84, on 24 aprilie 2021 - 09:03, said:

Spatiul pe care trebuie amplasat bike-portul e domeniu public? Adica acel teren s-a cedat statului?

Oricum ar fi va recomand sa consulati un avocat.
Daca e teren public e un spatiu neutru, nu e nici al primariei. Mai mult, pe terenul din fata casei dvs. aveti dreptul sa parcati masina (biciclete) atat timp cat nu blocati caile de acces auto sau pietonale.

PS - nu s-a modificat fatada ci s-a amplasat o constructie provizorie (fara fundatie de tip kiosk)

Terenul din fața casei e proprietate proprie, în CF. Toată zona cu pavaj. E practic parcarea proprie.

Probabil că așa îi vor explica și cei de la primărie.

#13
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,907
  • Înscris: 07.06.2019
Aici intervine faptul ca intre tine si vecini nu exista gard, ci doar o delimitare vizuala.

#14
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Intr-adevar e un stil peisagistic romanizat ce se vrea mai occidental ce bate spre zonele urbane aglomerate din EU si UK de case insiruite. Doar aleea de acces se doreste a imita filmele americane dar fara gazon e doar loc de parcare fara imprejmuire...
"Dezvoltatorii" nostri au abordat acest marketing deoarece fac economie la suprafetele parcelate, clientul nu prea realizeaza asta din cauza marketarii pompoase, si ca defapt e o viata pe jumatate ca la bloc si jumatate ca la casa.

Pentru ca e bine sa ai pace cu vecinii si sa nu ramana resentimente daca initiatorul e chemat la primarie e indicat sa fie reprezentat de un avocat, idem si vecinul. Nu stiu cine are dreptate dar e foarte important sa se respecte legea ca toata lumea sa fie impacata sau resemnata si vecinii sa nu ajunga sa se certe sau sa se contreze pentru ca treaba devine personala si vor urma ani de "razboi rece".

Edited by danciusergiu84, 26 April 2021 - 10:52.


#15
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007

View Postdanciusergiu84, on 26 aprilie 2021 - 10:51, said:

Intr-adevar e un stil peisagistic romanizat ce se vrea mai occidental ce bate spre zonele urbane aglomerate din EU si UK de case insiruite. Doar aleea de acces se doreste a imita filmele americane dar fara gazon e doar loc de parcare fara imprejmuire...
"Dezvoltatorii" nostri au abordat acest marketing deoarece fac economie la suprafetele parcelate, clientul nu prea realizeaza asta din cauza marketarii pompoase, si ca defapt e o viata pe jumatate ca la bloc si jumatate ca la casa.

Pentru ca e bine sa ai pace cu vecinii si sa nu ramana resentimente daca initiatorul e chemat la primarie e indicat sa fie reprezentat de un avocat, idem si vecinul. Nu stiu cine are dreptate dar e foarte important sa se respecte legea ca toata lumea sa fie impacata sau resemnata si vecinii sa nu ajunga sa se certe sau sa se contreze pentru ca treaba devine personala si vor urma ani de "razboi rece".

Ai descris perfect, e jumătate bloc, jumătate casă. :)

Stăm de doi ani aici. Mi-am dorit și îmi doresc în continuare, din toată inima, să nu am conflicte cu nimeni și să conviețuim liniștiți împreună. Suntem 6 case înșiruite lipite. Am zis mereu că suntem ca o singură casă, ca o mare familie. :)

Nu mi-am dorit niciun moment să necăjesc pe cineva cu construcția mea. A fost o nevoie pe care am avut-o, așa cum am scris încă de la început. Timp de un an și ceva, am plimbat bicicletele prin casă ca să le depozitez în spate. O vreme le-am ținut și în față, legate, dar nu eram liniștit deloc (într-o noapte mi-a și dispărut un kart dintre biciclete).

Așadar, a fost o nevoie pe care a trebuit să o rezolv iar asta a fost singura variantă posibilă.

Eu cred că o să găsim înțelegere și totul va fi bine, pentru toată lumea.

Oricum, scopul topic-ului era construcția în sine, dar uite că am ajuns la altceva.

Gânduri bune!

#16
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Bafta multa!
Ne-ai promis un pret.

#17
bluesky_c3

bluesky_c3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 551
  • Înscris: 24.01.2007
Prețul final a fost în jur de 3000 de lei.  Materialele au fost vreo 2200 de lei iar restul manoperă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate