Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardu si bacsisu

Primire bani din Danemarca prin N...

Alerta securitate Fedora Linux 40...
 Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...

Montura polara.....
 Sfat inchiriere locuinta unei per...

Sursa stereo -> amplif mono

Dan Blondu vs. Marian Piciu

Side - Antalya
 Nume fetita - international dar c...

A fost lansat MX Linux 23.3

Pompa bazin gradina

Nici pescarii nu mai sunt ce-au f...
 

Masina pt taxi

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
16 răspunsuri în acest subiect

#1
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.336
  • Înscris: 15.07.2003
La insistentele unei rude care a vazut astazi la tv cum ca ar reincepe programul ala cu rabla = avans pt una noua, pun aici intebarea: se doreste cumpararea unui autoturism ce v-a fi  folosot pt activitatea de taximetrie. Binenteles ca nu are alti bani in afara de masina actuala (o dacie) si o sa o ia in rate. Eu i-am recomandat loganul (pret mai mic, m-am gandit ca nu costa mult piesele, reviziile, stie sa mai repare una alta la ea ca de aia e sofer de 30 de ani, etc) doar ca e influentat de ideea ca e tot masina rom si nu merita atatia bani. Daca nu prea vrea sa ma asculte poate dupa ce o sa ii printez parerile voastre(sper ca veti raspunde :D) o sa ia o decizie. Ce am mai gasit eu pe net sa nu se departeze prea mult de pretul unui Logan ar fi noul Clio, promotia de la Opel astra, si Ford fiesta. Ideea e ca de la 1 ian 2007 vor intra in vigoare noi legi care ii obliga ca masinile sa fie echipate cu aer conditionat si airbag pasager, adica niste $$$ in plus (multi).

Un raspuns in care sa fie inclus o parere despre masinile astea sau altele care credeti ca ar fii bune in aceeasi bani, poate si niste precizari despre cheltuielile ulterioare gen revizii / piese de schimb ar fii mai mult decat apreciate.

Multumesc!

#2
dan2

dan2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.166
  • Înscris: 05.11.2003
opel Astra Classic modelul vechi inca la promotie , diesel , consuma putin intretinere ieftina

#3
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.336
  • Înscris: 15.07.2003
O sa ma interesez sa vad daca pretul de pe site-ul lor (12500) include sau nu reducerea specificata. Doar ca promotia aia dureaza inca 2-3 zile, nu cred ca se poate misca asa de repede cu actele & stuff

#4
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.144
  • Înscris: 04.03.2006
la kalos te-ai uitat? eu zic ca este o masina destul de buna. ai putea sa te uiti si la Fiat...nu prea mai sunt la curent cu preturile lor.

#5
prafuit

prafuit

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 722
  • Înscris: 28.06.2005
Daca se foloseste drept Taxi, cred ca s-ar preta un golan, celelelate nu stiu cat de mult isi merita banii dati in plus.

#6
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.336
  • Înscris: 15.07.2003

 barbosa, on Mar 29 2006, 11:51, said:

la kalos te-ai uitat? eu zic ca este o masina destul de buna.

M-am uitat pe site, pretul ala de ~7500CIP probabil ca duce pe la 11.000 totalul, dar nu sunt diferentiate motoarele benzina/diesel (sa fie oare acelasi pret?). Iar pe chevrolet.com nu exista kalos pe site :death:

Quote

Daca se foloseste drept Taxi, cred ca s-ar preta un golan, celelelate nu stiu cat de mult isi merita banii dati in plus.

Asta ii tot zic si eu, dar e incapatanat si nu vrea sa ma inteleaga. O sa ii spun maine sau poimaine cand o sa ii dau raspunsurile voastre si ca programul ala cu rabla incepe in iunie si nu cred ca mai asteapta pana atunci :)

#7
andrei_r

andrei_r

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 341
  • Înscris: 07.03.2006
Un Golan zic si eu ca ar merge in activitatea de taxi pt ca la cati km se fac... se termina f repede garantiile la toate modelele(chiar si 100.000km probabil intr-un an jumate 2 ia dat gata)

P.S. Daca face doar el(fara schimb) si nu e genul care sa stea 15 ore zilnic s-ar putea uita si la alte masini care au garantie cat de cat si care sa nu-l rupa la bani.

P.P.S Kalosul eu zic ca sare din schema pt taxi.

Si ink ceva "rabla" nu e acceptata la toti dealerii!

Editat de andrei_r, 29 martie 2006 - 11:12.


#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 21.702
  • Înscris: 26.11.2001
Logan Diesel.
E cea mai ieftina solutie pt taximetrie.

#9
olteanul

olteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.285
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am avut doua citroenuri bx (cu motor Peugeot desigur) care nu au ajuns niciodata la 6% consum in oras.
Consuma foarte putin dar sunt depasite ca design.
As recomanda tot genul asta de motor care e dovedit ca fiabil. Se gaseste pe Peugeot si Citroen, si au si motoare de 1,4. Dar cred ca sunt scumpe.
Despre Opel am auzit deasemenea ca se intretine foarte usor.

#10
PicuTex

PicuTex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 531
  • Înscris: 14.11.2003
Votez cielo GPL ieftin de intretinut, fiabila
Si varianta cu Logan diesel e buna pt taxi ca atrage clienti (lucru confirmat de taximetristi) dar nu s-a dovedit inca la fiabilitate (sa faci 250-300.000 km fara segmentat motorul)

#11
zaboss

zaboss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.906
  • Înscris: 12.10.2005
Nu ai specificat oraşul. Dacă este Bucureşti şi vrea clienţi, atunci maşină nouă. Cel mai bun raport calitate/preţ rămâne totuşi Loganul Diesel. În alte oraşe, cred că merge un Matiz sau Spark.

#12
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 06.12.2005
hyunday accent nu varianta asta noua !

#13
CAlex

CAlex

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 663
  • Înscris: 06.08.2005
Logan diesel sau Clio Symbol diesel. Pentru taximetrie altceva e prea scump sau prea vechi.

BTW: programul "rabla" incepe abia din iunie sau iulie, asa ca mai bine intereseaza-te din timp.

Editat de CAlex, 26 aprilie 2006 - 00:09.


#14
logatul

logatul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.336
  • Înscris: 15.07.2003
@zaboss - in Bucuresti sta.

A aflat ca daca se baga in programul ala cu rabla are de asteptat (am si eu una de 12 ani si m-am interesat pt a mea) si pana la urma am inteles ca o sa cumpere de la un coleg de-al lui o solentza pe motorina cu care a mers si i-a placut.

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

#15
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 06.12.2005
solenza este foarte buna !

#16
romaximusro

romaximusro

    ↑↑ Fiabilitate by Fauve :D ↑↑

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 40.874
  • Înscris: 16.05.2005
Offtopic:
holly shit geo^.Schimba-ti dom'le avataru ca e scarbos.

Ontopic: solenza nu se mai fabrica,omu vrea masina noua

#17
Geo^

Geo^

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 532
  • Înscris: 06.12.2005
pai pentru masina noua am si zis accentu ala nu modelul asta nou ! pare mai e la promotie ca-l dadusera la antena1 ca ar fi cea mai buna masina ca taxi.


din cate citesc eu cica si-a luat dolenza asa ca au fost bune sfaturile noastre... si legat de solenza am zis ca e masina buna si stiu ca nu se mai fabrica;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate