Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Venit pasiv din cripto - staking, liquidity mining, yield farming

  • Please log in to reply
341 replies to this topic

#271
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,624
  • Înscris: 13.03.2005
E ca la acțiuni, fiecare vânzare Separat care a generat profit pentru tine se impozitează. Ai de plătit impozit de vânzarea cu profit 20-25%.

Ai aici broșura ANAF pentru veniturile din criptomonede: https://static.anaf....monede_2023.pdf

O vânzare cu profit nu te scutește de impozit la ANAF, dacă ulterior investești prost acei bani.

#272
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
In Dubai nu se plateste impozit pe profitul din crypto :)

#273
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

 wertyck, on 08 mai 2023 - 06:16, said:

E ca la acțiuni, fiecare vânzare Separat care a generat profit pentru tine se impozitează. Ai de plătit impozit de vânzarea cu profit 20-25%.

Ai aici broșura ANAF pentru veniturile din criptomonede: https://static.anaf....monede_2023.pdf

O vânzare cu profit nu te scutește de impozit la ANAF, dacă ulterior investești prost acei bani.
Pentru acțiuni e reglementare specială. Nu se aplică. Aici e doar litera m

Citez din final broșură care explică un nimic: „Mai multe informaţii puteţi obţine:
- pe portalul Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală
www.anaf.ro;
- telefonic, la numărul 031.403.91.60;
- la structurile de asistenţă pentru contribuabili din cadrul unităţilor fiscale teritoriale
.” Ei bine, am fost în teritoriu cu programare. Mi-a dat cu marș de aici, nu a venit nimeni la vorbitor de la ANAF! Am fost la ghișeu: ridicau din umeri, i-ați contabil. Contabilul nu calculează pentru persoane fizice. Dacă găsești unul costă între 150 lei și 500 lei. După ce că per total ele numai scad și am pierdere, celsius faliment și doar tranzacția menționată.. Eram în dubii. Acum mi-e mai clar. Ai venit și tu cu răspunsul și îți mulțumesc pentru opinie.

#274
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
NEXO a redus numarul retragerilor gratuite (de la 5 la 1 pentru planul Premium si eliminate la restul planurilor) precum si procentul la cashback... acum 0.5% pentru Premium si doar 0.10 - 0.25% la Silver respectiv Gold.
In schimb au ridicat din nou procentele la stablecoins!
Captura e de la planul meu, Premium

Attached Files


Edited by rz, 05 August 2023 - 11:36.


#275
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit recent un mail de la Celsius in care se cere verificarea identitatii (din nou, pentru actualizarea datelor)... pare ca se misca ceva - aplicatia este functionala (deocamdata fara posibilitate de retragere) si chiar am reusit sa actualizez inclusiv adresele din whitelist, ca sa fie totul pregatit pentru retragere.
Probabil ca mai dureaza dar e bine totusi ca se misca lucrurile!
Verificarea (CI + Selfie) a durat exact 24 de ore!

Attached Files



#276
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postrz, on 05 august 2023 - 11:35, said:

NEXO a redus numarul retragerilor gratuite (de la 5 la 1 pentru planul Premium si eliminate la restul planurilor) precum si procentul la cashback... acum 0.5% pentru Premium si doar 0.10 - 0.25% la Silver respectiv Gold.
In schimb au ridicat din nou procentele la stablecoins!
Captura e de la planul meu, Premium
Eu am citit că e nelimitat, acum. Aș avea plan maxim

View Postrz, on 24 august 2023 - 19:00, said:

Am primit recent un mail de la Celsius in care se cere verificarea identitatii (din nou, pentru actualizarea datelor)... pare ca se misca ceva - aplicatia este functionala (deocamdata fara posibilitate de retragere) si chiar am reusit sa actualizez inclusiv adresele din whitelist, ca sa fie totul pregatit pentru retragere.
Probabil ca mai dureaza dar e bine totusi ca se misca lucrurile!
Verificarea (CI + Selfie) a durat exact 24 de ore!
Ne-a cerut și să votăm. Ce votăm? Unde punem bife, de ce da, de ce vot contra?

#277
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Platinum am si eu la NEXO... retrageri free nelimitate pe alte blockchain-uri (vreo 14 la numar) dar nu si pe BTC On-chain sau Ethereum, unde acum este doar una free pe luna.
M-a afectat putin deoarece cu alea 5 retrageri gratuite (inainte de reducerea lor) alimentam fara taxe portofelele Exodus si Trust... acum o sa folosesc si Coinbase ca are taxe mai mici decat alte exchange-uri la retragere BTC si ETH.

Am fost in vacanta... am vazut parca ceva despre vot Celisius dar nu am intrat inca sa vad despre ce este vorba... oricum nu e obligatoriu ci optional

Vezi ca cei de la NEXO au bagat functia de comutare la card, intre credit si debit (printr-un card virtual recent schimbat)... eu las insa pe credit ca am o suma la care oricum nu umblu pana anul viitor deci poate fi blocata fara sa ma afecteze - am si acum vreo 50 Euro neachitati de cateva luni si nici nu achit pana nu mai creste piata, ca sa achit astfel din profit

Attached Files


Edited by rz, 05 September 2023 - 12:34.


#278
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010
Pai... si daca nu creste ce faci?

#279
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postrz, on 05 septembrie 2023 - 12:31, said:

Platinum am si eu la NEXO... retrageri free nelimitate pe alte blockchain-uri (vreo 14 la numar) dar nu si pe BTC On-chain sau Ethereum, unde acum este doar una free pe luna.
M-a afectat putin deoarece cu alea 5 retrageri gratuite (inainte de reducerea lor) alimentam fara taxe portofelele Exodus si Trust... acum o sa folosesc si Coinbase ca are taxe mai mici decat alte exchange-uri la retragere BTC si ETH.

Am fost in vacanta... am vazut parca ceva despre vot Celisius dar nu am intrat inca sa vad despre ce este vorba... oricum nu e obligatoriu ci optional

Vezi ca cei de la NEXO au bagat functia de comutare la card, intre credit si debit (printr-un card virtual recent schimbat)... eu las insa pe credit ca am o suma la care oricum nu umblu pana anul viitor deci poate fi blocata fara sa ma afecteze - am si acum vreo 50 Euro neachitati de cateva luni si nici nu achit pana nu mai creste piata, ca sa achit astfel din profit
Da, pare opțional la Celsius. Am votat în final de acord, am fost la cineva să îmi traducă. Trebuia vreun avocat, dar nu e așa de rău vs a nu mai primi nimic!

La nexo am văzut doar că la debit nu ai cashback. Totuși bună opțiunea

#280
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
E ok sa treci pe Debit atunci cand ai profit 100% sau mai mult pe unele criptomonede... ai deja acel profit deci se poate trage instant la plata din acel cripto.
Eu pot sa fac asta de ex. cu Solana, imediat dupa ce trece din nou de 22-25$... ca am luat cateva zeci la 11-12$ Posted Image
Pe Credit e ok in bearmarket, daca ai un portofoliu pus pe hold pana in 2025... eventual platesti partial cu cripto dar din alta parte (daca acolo e deja profit) ca se poate si asta adica faci depozit si platesti imediat din credit.
Cu NEXO nu jonglez... poate doar daca ajunge din nou in zona 2$... deocamdata il tin strict pentru a avea planul Platinum mai exact am grija sa fie in permanenta minim 15% in NEXO ca sa nu ma treaca la Gold

Attached Files


Edited by rz, 09 September 2023 - 11:26.


#281
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postrz, on 09 septembrie 2023 - 11:19, said:

E ok sa treci pe Debit atunci cand ai profit 100% sau mai mult pe unele criptomonede... ai deja acel profit deci se poate trage instant la plata din acel cripto.
Eu pot sa fac asta de ex. cu Solana, imediat dupa ce trece din nou de 22-25$... ca am luat cateva zeci la 11-12$ Posted Image
Pe Credit e ok in bearmarket, daca ai un portofoliu pus pe hold pana in 2025... eventual platesti partial cu cripto dar din alta parte (daca acolo e deja profit) ca se poate si asta adica faci depozit si platesti imediat din credit.
Cu NEXO nu jonglez... poate doar daca ajunge din nou in zona 2$... deocamdata il tin strict pentru a avea planul Platinum mai exact am grija sa fie in permanenta minim 15% in NEXO ca sa nu ma treaca la Gold
Pe mine m-a scos din Platinum ☹️ A picat $NEXO (vreo 55 cenți, 50 cenți de la 66 cenți; e rău că a trecut 1 an de când era la 1$ ☹️)... Sper să se dubleze prețul și îmi revin sau rezist așa o lună și după mai scot din fonduri să revin la Platinum

Edited by D-Nblog, 16 September 2023 - 00:21.


#282
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da, a fost un dip... era bine de completat (am luat putin si am din nou 20%+ din portofoliu in tokenul lor)
Nu te uita la cat e acum ca nu misca nimic in bearmarket... incearca insa sa il vinzi in bullmarket si daca va fi ca data trecuta (varf la peste 4$) va fi mai mult decat ok!
In bullmarket (pe acele bullrun-uri) cam toate se misca iar unele token-uri ajung la niste valori greu de imaginat acum... imi aduc aminte de CRO care era la 4-5 centi cand au avut ei promotiile alea la carduri (parca 2020 era) si s-a dus in bullmarket 2021 la peste 70 de centi!.
E greu de prins un varf in cripto (inclusiv la Nexo) dar e multumitor si daca prinzi mai jos de 4$... chestia e ca in 2025 se poate duce mai sus de 5$ mai ales ca platforma lor a rezistat dupa celebrele falimente.
Apropo de falimente... BlockFi s-a miscat mai bine decat Celsius in sensul ca au dat deja drumul la retrageri pentru toata lumea (eu nu am mai avut nimic la ei, nu stiu cum a fost procedura)

Attached Files


Edited by rz, 16 September 2023 - 10:24.


#283
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011
Voi puteti sa puneti Euro in contul Binance prin transfer bancar?

#284
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Folosesc doar ZEN pentru alimentarea Binance... dar ei au colaborarea aia prin card (daca nu ma insel), nu prin transfer bancar

#285
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrz, on 16 septembrie 2023 - 14:53, said:

Folosesc doar ZEN pentru alimentarea Binance... dar ei au colaborarea aia prin card (daca nu ma insel), nu prin transfer bancar
Si platesti un comision sau procent din suma incarcata?

#286
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
1.2% cu ZEN fata de 1.8% cu alte carduri VISA/Mastercard... cu ZEN e tot instant iti vine practic o notificare in aplicatia ZEN, dupa ce setezi suma de plata in Binance si dai ok (exact ca la o confirmare 3DS)

Edited by rz, 16 September 2023 - 16:01.


#287
maladetz

maladetz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,167
  • Înscris: 06.02.2011

View Postrz, on 16 septembrie 2023 - 15:59, said:

1.2% cu ZEN fata de 1.8% cu alte carduri VISA/Mastercard... cu ZEN e tot instant iti vine practic o notificare in aplicatia ZEN, dupa ce setezi suma de plata in Binance si dai ok (exact ca la o confirmare 3DS)
Ce bine era cand aveau comision de 1eur pe transfer, acum nu inteleg de ce le ia asa mult timp sa gaseasca un procesator de plati.....

#288
D-Nblog

D-Nblog

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 798
  • Înscris: 01.02.2015

View Postrz, on 16 septembrie 2023 - 10:19, said:

Da, a fost un dip... era bine de completat (am luat putin si am din nou 20%+ din portofoliu in tokenul lor)
Nu te uita la cat e acum ca nu misca nimic in bearmarket... incearca insa sa il vinzi in bullmarket si daca va fi ca data trecuta (varf la peste 4$) va fi mai mult decat ok!
In bullmarket (pe acele bullrun-uri) cam toate se misca iar unele token-uri ajung la niste valori greu de imaginat acum... imi aduc aminte de CRO care era la 4-5 centi cand au avut ei promotiile alea la carduri (parca 2020 era) si s-a dus in bullmarket 2021 la peste 70 de centi!.
E greu de prins un varf in cripto (inclusiv la Nexo) dar e multumitor si daca prinzi mai jos de 4$... chestia e ca in 2025 se poate duce mai sus de 5$ mai ales ca platforma lor a rezistat dupa celebrele falimente.
Apropo de falimente... BlockFi s-a miscat mai bine decat Celsius in sensul ca au dat deja drumul la retrageri pentru toata lumea (eu nu am mai avut nimic la ei, nu stiu cum a fost procedura)
Clar nu vând NEXO și știu cum era. Trebuie să țin acum monedele... mă ajută iar la FIATx. La CRO am prins. Am dat la un 0,40?.. m-am ofticat ulterior. Mai vin scăderi, poate în primăvară. Sper să reziste NEXO și să crească oar la 4$! La CRO acum poți seta buy și sell

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate