Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

circuit Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#73
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 18 mai 2021 - 16:55, said:

Dragule, mi se par prea multe cazări. Doar la Praga și la Koblenz aveți 2 nopți, în rest observ că stați doar câte o noapte în fiecare loc .

Sănătate și tcb !

Mai e si Berlin cu 3 nopti si Stuttgart cu 2 nopti. Practic, cate o singura noapte vom sta la Dresda, Koln, Trier si Heidelberg + cele 2 cazari de tranzit (la dus si intors) de la Paprika si Arad.
Dar, asa cum spuneam, e un draft mai avansat, fara ca programul sa fie definitiv batut in cuie. Am ceva "emotii" cu traseul de o zi intre Koblenz si Trier: mi se par destul de multe, dar nu prea vad cum as putea sa "sparg" traseul. In rest, as zice ca programul e rezonabil ca si incarcare.

Edited by bogwol, 19 May 2021 - 05:57.


#74
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Nu am retinut perioada circuitului. Interesant de verificat perioada vacantelor in diferitele landuri vizitate. Si functie de asta as intocmi foaia de parcurs.

#75
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 19 mai 2021 - 05:53, said:

Mai e si Berlin cu 3 nopti si Stuttgart cu 2 nopti ...

Da, scuze, nu am fost eu suficient de atent.
În ce privește Dresda, nu știu ce vrei să vizitezi, tu poți ști cel mai bine. Pentru Elveția Saxonă e de alocat poate una sau 2 zile (din care una să fie când vii de la Praga). Dacă vrei să vezi și porțelanurile de la Meissen, sau poate în copilărie ai visat să fii Old Shutterhand și vrei să vizitezi Muzeul Karl May de la Radebeul, sau poate vrei și altele, atunci clar la Dresda trebuie pusă o bază de câteva nopți. Una singură mi se pare aiurea.

Ce nu am înțeles delooc este de ce iei câte o noapte în Koln, Trier și Heidelberg, când stai deja 2 nopți în mijlocul acțiunii, adică la Koblenz. Ia 5 nopti în Koblenz si nu te mai doare capul. Scapi de toate check-in-urile și toate check-out-urile (care sunt cele mai mari mâncătoare de timp și producătoare de stress). Sau măcar 4 în Koblenz si 3 în Stuttgart (în ultimul am înțeles că stai la rude, deci poți folosi ziua complet, nu mai ai nevoie să aloci timp cu căutarea cazării și acomodarea).

În fine, scuze, așa aș face eu. Tu procedează cum crezi că vă avantajează pe voi mai bine.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 May 2021 - 09:28.


#76
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
In Dresda vreau sa vad centrul orasului fara sa insist prea mult. Insa nu e batuta in cuie. Mi-ai dat inca ceva idei.
La Koln vreau sa vad catedrala. Dar vazand mesajul tau, ma gandesc ca o pot face si plecand din Koblenz.
Ideea cu Koblenz ca baza mi se pare ok. Chiar e f buna daca stau sa ma gandesc: pot face si valea Mosellei si Valea Rinului (acesta la plecare spre Heidelberg)

#77
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Exact !
În Koblenz luați micul dejun, vă beți cafelele, apoi plecați direct în excursie, fără să mai strângeți nimic, fiindcă seara vă întoareți tot acolo, la orice oră.
Și mai e un avantaj când ai multe nopți de cazare în același loc - acela că dimineață te poți hotărî unde mergeți în funcție de vreme. Dacă plouă într-o zonă, poate găsești altă zonă unde e soare, adică ai mai multă flexibilitate.
Și da. Heidelberg e de văzut în drum spre Stuttgart. Îmi place de tine că ești deschis la sfaturi și idei bune !


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 May 2021 - 10:24.


#78
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Se redeschide Europa Park pe 21 mai!
https://www.europapa...ent-information

Dar trebuie vaccin, test PCR sau rapid in ultimele 24h sau test pozitiv in ultimele 6 luni.

Edited by mdt, 19 May 2021 - 21:02.


#79
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostOvidiuNS, on 19 mai 2021 - 10:23, said:

Îmi place de tine că ești deschis la sfaturi și idei bune !


Rigididatea in gandire e apanajul oamenilor limitati. Im place sa cred ca nu sunt asa.

View Postmdt, on 19 mai 2021 - 20:59, said:

Se redeschide Europa Park pe 21 mai!
https://www.europapa...ent-information

Dar trebuie vaccin, test PCR sau rapid in ultimele 24h sau test pozitiv in ultimele 6 luni.

Multumesc pentru info. Insa, cu toata nebunia care e in continuare in Europa ref la covid, probabil ca voi amana pentru 2022. Riscul sa apara valul "x" sau "y" care blocheaza din nou granitele in cateva zile este in continuare f mare. Germania, de exemplu, nici nu a trecut in etapa 3 de vaccinare. Daca va vine sa credeti, avem si noi un domeniu unde suntem inaintea Germaniei.

Edited by bogwol, 20 May 2021 - 05:57.


#80
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Noi suntem pe la 15% cu ambele doze, ei sunt la 12%, dar vin tare din urma, oricum cu prima doza au rate tot mai bune. Noi am avut start bun, suntem pe cale sa ne fasaim daca nu intensificam PR vaccinare.


#81
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
In Franta, Spania, Germania (am prieteni in jur de 40 de ani in toate cele 3) nu s-a ajuns la grupa asta de varsta pentru ca ei au multi batrani si aproape toti dispusi sa se vaccineze.

La noi la grupa de varsta 80+ ultima oara am vazut un 15% vaccinati ceea ce e infim. Suntem mai dispusi noi, cei de varsta activa, pentru ca vrem sa muncim/socializam/calatorim linistiti.

#82
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
ca sa citez sistemul de navigatie "reconfigurare traseu". Astfel, in baza ideii sugerate de OvidiuNS, am modificat programul
ziua 1: Bucuresti - Paprika (Hegyeshalom, HU)
ziua 2: Paprika (HU) - Praga (CZ): (361 km) sosirea va fi undeva la pranz, asa ca probabil am si dupa amiaza pentru vizitare
ziua 3: Praga (CZ): vizita
ziua 4: Praga (CZ) - Dresda (DE): (150 km) probabil sosire in jurul pranzului, am timp dupa amiza pt o vizita. Nu imi este clar daca e suficienta o dupa-amiza sau sa mai aloc inca o zi aici
ziua 5: Dresda - Berlin: (193 km) sosire pe la pranz: dupa-amiaza vizitare
ziua 6 - 7: Berlin: vizitare
ziua 8: Berlin – Koblenz: (605 km)
ziua 9: Koblenz – Koln (103 km), Bonn (Burg Lede) (32 km), Schloss Drachenburg (13,5 km), Koblenz
ziua 10: Koblenz - Castelul Turant (Alken) 25 km - Eltz (18 km) - Cochem (43 km) – Trier (92,5 km) - Funfseenblick Aussichtturm (24 km) – Koblenz (127 km)
ziua 11: Koblenz:, , castelul Koblenz, intalnirea Rinului cu Moselle, fortareata Ehrenbreitstein
ziua 12: Koblenz - Burg Lahneck  (11 km) – Schloss Marksburg  (8,3 km) – Schloss Katz (32 km) – Loreley (3,2 km) -Schloss Rheinstein (21,5 km) – Heidelberg (109 km)
ziua 13: Heidelberg (vizita dimineata) – Stuttgart
ziua 14: Stuttgart - Rust – Stuttgart
ziua 15: Stuttgart – Arad
ziua 16 Arad - Bucuresti

#83
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
1. Ce vrei sa faci in Koln in afara de vizitarea catedralei?

Am fost o zi in Koln acum cativa ani, catedrala e impunatoare, de-a dreptul fenomenala. Dar daca as fi in zona m-as caza fara sa clipesc la Dusseldorf si as petrece macar o seara acolo in centrul vechi, pentru ca  Düsseldorf Altstadt - is the longest bar in the world.

In afara celui mai lung bar din lume mai e promenada Rinului, exista plaje cu nisip, mai e cartierul media care arata misto. Nu stiu, mie mi-a placut mult mai tare decat Koln.

Daca totusi alegi Koln, am o recomandare , evita Hotel Arde. E amplasat super, pare ok din poze, dar e singurul hotel in care nu am putut sta. Am preferat sa conduc vreo 350km spre casa fiindca nu se putea sta in el.


2. Dresda am vazut-o intr-o zi, e un oras pe placul meu pe care mi-ar placea sa il aprofundez :) Daca mergi vara, poate e ok pana seara sa ti faci o idee.

3. Ce vrei sa faci in Berlin doar 1,5 zile? Daca n-ai un scop anume care sa iti ocupe o perioada bine definita eu mai degraba as renunta si as adauga o noapte la Dresda, pe langa recomandarile primite mai ai si Leipzig in drum spre Koln, eventual te poti opri sa mananci o Lerche si sa vizitezi centrul vechi. Berlin e oras de vazut o saptamana, nu o zi...parerea mea.

Edited by giuliani, 20 May 2021 - 15:13.


#84
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
La cca. 14 km nord de Dresda este Schloss Moritzbug, amplasat pe o insulă artificială.

#85
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postgiuliani, on 20 mai 2021 - 15:08, said:

1. Ce vrei sa faci in Koln in afara de vizitarea catedralei? ...

Păi se pare că nu vrea altceva, cel puțin eu așa înțeleg. Nici măcar nu se cazează acolo, după cum am discutat deja.


View Postgiuliani, on 20 mai 2021 - 15:08, said:

... Ce vrei sa faci in Berlin doar 1,5 zile? Daca n-ai un scop anume care sa iti ocupe o perioada bine definita eu mai degraba as renunta si as adauga o noapte la Dresda ...
... Berlin e oras de vazut o saptamana, nu o zi...parerea mea.

O idee foarte bună !
Eu am făcut un serial despre Berlin, la topicul de Germania, imediat ce ne-am întors de Crăciunul din 2010.  Am pus și destule poze.
Aș spune și eu că Berlin poate ocupa singur un întreg sejur (sau chiar o vacanță, dacă adăugăm și Potsdam), și eventual se poate ajunge acolo direct cu avionul, cum am făcut și noi în 2010.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 May 2021 - 15:33.


#86
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Voiam sa zic si eu: Praga si Berlin sunt capitale, orase mari, le vad mult mai degraba destinatii de un city break cu avionul. Stai 4-5 zile si intelegi ceva. Iti iei cazare in centru, nu te doare capul de parcare si vezi orasele pe jos sau cu mijloacele de transport in comun.

In tururile cu masina e mai potrivit sa te focalizezi pe orase mai mici sau zone rurale, obiective mai izolate gen castele si natura.

Edited by mdt, 20 May 2021 - 15:34.


#87
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010
Pe de altă parte, nu știm ce dorește exact omul.
Adică poate a mai fost în Berlin (sau Praga) și acum urmărește doar câteva chestii.
Dacă mă gândesc bine, în orice oraș mare m-am dus, și oricât de bine organizat am fost, tot nu am reușit să-l vizitez exhaustiv. Totdeauna a mai rămas câte ceva de văzut.
E posibil ca asta să fie și situația lui.


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 May 2021 - 15:44.


#88
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Sa nu mai amintim ca Germania are o retea de cale ferata f dezvoltata si niste abonamente extrem de avantajoase pt familie/grup (inclusiv transfrontaliere) Se pot vizita multe avand baza intr-un singur oras (de ex. Salzburg din Munchen sau invers).
Si eu as cauta sa vizitez mai repede obiective unde masina chiar ajuta!

Ovidiu, poate ai dreptate! Insa chiar si asa, tot avionul ramane cea mai comoda varianta. Nu stiu, insa noi, dupa ce 3 ani am fost nevoiti sa ne organizam concediile cu avion+transport in comun, am realizat ca se poate si altfel.Asa ca in orasele mari nici nu m-as mai gandi acum sa merg cu masina!

Edited by dariuscha, 20 May 2021 - 15:56.


#89
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,856
  • Înscris: 04.07.2010

View Postdariuscha, on 20 mai 2021 - 15:47, said:

... Ovidiu, poate ai dreptate! Insa chiar si asa, tot avionul ramane cea mai comoda varianta ...

Nu înțeleg, am spus eu altceva ?  


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 20 May 2021 - 16:07.


#90
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ai justificat vizitele spunand ca poate a mai fost si acum doreste doar cateva chestii. Eu chiar si pt astea cateva, tot avionul l-as alege!
Eu nu am in vedere numai faptul ca sunt orase in care poti petrece o vacanta intreaga ci si ca (indiferent cat stai) avionul ramane cea mai comoda solutie pt a le vizita. De ex (ca tot vb de Germania) recunosc ca in Mittenwald o masina ne-ar fi ajutat mult sa vedem mult  mai multe locuri (in detrimentul faptului ca nu le-am fi savurat pe celelalte atat), insa in Munchen cu siguranta nu, ba din contra!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate