Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

circuit Germania

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
147 replies to this topic

#55
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Ia vezi daca te aranjeaza asa ceva
https://www.airbnb.de/

#56
sylvius

sylvius

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,400
  • Înscris: 01.01.2007
Subscriu si eu la ceea ce au recomandat colegii mai sus, indeosebi pentru regiunea Vaii Rhinului, intre Mainz si Koblenz, cu numeroase castele si stanca Loreley si Valea Moselei, renumita ( si ) pentru vinurile ei, inclusiv patrulaterul Trier-Cochem-Worms-Speyer, de o mare insemnatate istorica si culturala.

Germania e foarte ofertanta din punct de vedere turistic.

Consider ca nu ar fi de neglijat nici micile bijuterii medievale sau alpine, precum Rothenburg ob der Tauber, Oberammergau, Garmisch-Partenkirchen, sau Berchtesgaden. Posted Image


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TWK4dPTveGo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#57
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@bogwol - unele pe booking, unele pe site-ul lor (eu am cautat mereu pensiuni sau hoteluri mic dejun)

#58
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View Postsylvius, on 16 aprilie 2021 - 08:09, said:

Consider ca nu ar fi de neglijat nici micile bijuterii medievale sau alpine, precum Rothenburg ob der Tauber, Oberammergau, Garmisch-Partenkirchen, sau Berchtesgaden. Posted Image


Vazute ultimele doua: Garmish mai comerciala (probabil si datorita campionatului de sarituri), Berchtesgaden mult mai pe gustul meu

View Postmdt, on 16 aprilie 2021 - 08:27, said:

@bogwol - unele pe booking, unele pe site-ul lor (eu am cautat mereu pensiuni sau hoteluri mic dejun)

si eu caut si pe siteurile lor proprii, dar imi trebuie un "centralizator" de unde sa identific potentialii "candidati"

#59
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 16 aprilie 2021 - 08:32, said:


Vazute ultimele doua: Garmish mai comerciala (probabil si datorita campionatului de sarituri), Berchtesgaden mult mai pe gustul meu

si eu caut si pe siteurile lor proprii, dar imi trebuie un "centralizator" de unde sa identific potentialii "candidati"

In cazul in care ajungi in zona Bamberg-Bayreuth, sa stii ca esti in Franken, adica regiunea cu cele mai multe berarii si tipuri de bere pe cap de locuitor din toata lumea. De fapt , in Franken sunt mai multe fabrici de bere decat in orice alta regiune germana si decat in orice alta tara (vorbim aici de intreaga tara) din lume.

In micutul sat Aufsess, aflat undeva intre Bayreut si Bamberg este detinut recordul mondiall de fabrici de bere pe cap de locuitor, una la 375 de oameni, micutul sat avand practic 4 fabrici de bere la 1400 de locuitori.
Evident, se poate face un tur al celor patru, ar fi si pacat sa nu se poata:
14 Km, 4 Stunden Gehzeit, 4 Brauereigasthöfe, 2 Schlösser Nach Erfolgreicher Wanderung erhalten Sie die Ehrenbiertrinker Urkunde!!! Hochstahl, Sachsendorf, Aufsess, Heckenhof, Hochstahl

https://www.brauerei-reichold.de/default-title

#60
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
giuliani, e cam teapa circuitul ala. Dupa turul a 4 berarii, cine mai e in stare sa urce si la castel? Posted Image Posted Image

Edited by bogwol, 16 April 2021 - 11:13.


#61
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
@bogwol ma mai ajut si de Google Maps pt a identifica locuri de cazare in zona dorita si apoi le caut site-ul daca nu au link pus direct.

#62
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

View Postbogwol, on 16 aprilie 2021 - 11:12, said:

giuliani, e cam teapa circuitul ala. Dupa turul a 4 berarii, cine mai e in stare sa urce si la castel? Posted Image Posted Image

Nu stiu. Astept sa treaca pandemia si incerc sa fac turul asta. Eu dupa vrepo 4-8 beri oricum ajung in ceva castel, merg des "pe tron", deci nu cred ca e vreo teapa :D

#63
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,540
  • Înscris: 14.04.2008

View Postbogwol, on 16 aprilie 2021 - 08:32, said:



Vazute ultimele doua: Garmish mai comerciala (probabil si datorita campionatului de sarituri), Berchtesgaden mult mai pe gustul meu



si eu caut si pe siteurile lor proprii, dar imi trebuie un "centralizator" de unde sa identific potentialii "candidati"

Fiecare localitate/zona are propria pagina pt rezervari ce tine de oficiile turistice locale (f bine organizate).
Eu,de ex. pt Mittenwald, am folosit pt cautari si https://www.alpenwel...e/suchen-buchen, chiar daca in final am rezervat prin booking.  Ca tot l-am adus in discutie, sa il si laud! 🙂 Satul e o bijuterie, cu berarie locala, 2 parcuri frumoase, restaurante bune (unul cu stea Michelin), multe atractii (telescaun, telecabina, chei, lacuri cu strand).
Pt ca tot s-a intrebat despre carduri: am primit de la gazda un card (gratuit) pt oaspeti (am primit ceva similar si cand am stat in GP) cu care am beneficiat de transport gratuit cu autobuzul in toata regiunea, telescaun gratuit, intrare la spectacolele locale, tururi locale free.

#64
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Tinand cont si de recomandarile voastre, am realizat un draft mai aprofundat (fara a fi final insa) cu potentialul traseu:
ziua 1: Bucuresti - Paprika (Hegyeshalom, HU)
ziua 2: Paprika (HU) - Praga (CZ): sosirea va fi undeva la pranz, asa ca probabil am si dupa amiaza pentru vizitare
ziua 3: Praga (CZ): vizita
ziua 4: Praga (CZ) - Dresda (DE): probabil sosire in jurul pranzului, am timp dupa amiza pt o vizita. Nu imi este clar daca e suficienta o dupa-amiza sau sa mai aloc inca o zi aici
ziua 5: Dresda - Berlin: sosire pe la pranz: dupa-amiaza vizitare
ziua 6 - 7: Berlin: vizitare
ziua 8: Berlin  - Koln/Cologne: daca e ceva ce merita vizitat pe traseu, va rog sa imi spuneti. Vizitarea dupa amiza a catedralei din Koln
ziua 9: Koln (daca nu apuc sa vizitez catedrala ain seara precedenta, atunci o voi vizita in aceasta dimineata) - Bonn (Burg Lede) - Schloss Drachenburg - Koblenz
ziua 10: Koblenz: Marksburg, burg Lahneck, castelul Koblenz, intalnirea Rinului cu Moselle, fortareata Ehrenbreitstein
ziua 11: Koblenz - Castelul Turant (Alken) - Eltz - Cochem - Metternich castle - Funfseenblick Aussichtturm - Trier
ziua 12: Trier : vizita pana la amiaza - Mannheim - Heidelberg
ziua 13: Heidelberg (vizita dimineata) - Stuttgart
ziua 14: Stuttgart - Rust - Stuttgart
ziua 15: Stuttgart - Arad
ziua 16 Arad - Bucuresti

Cam asta ar fi in mare; daca mai aveti sugestii, va rog sa imi spuneti.
Multumesc

Edited by bogwol, 17 May 2021 - 07:51.


#65
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Vezi ca la 17,30 inchid casele la Porsche Museum, cel putin asa era. E frumos Heidelberg, stiu, dar lasa 2 ore si pt Porsche in ziua 13, pe final de program.
Si ai grija la trafic pana la Europa Park, am prins destul de des stau pe autostrada aia.

Edited by denky, 17 May 2021 - 08:46.


#66
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
Porsche Museum nu e neaparat un must acum; ajung destul de des (ma rog, odata pe an - la 2 ani) la Stuttgart si il pot vedea si alta data. Am vazut in schimb Muzeul Mercedes Benz :)
De aglomeratia catre Rust  stiu - incerc sa evit weekendul si voi fi la prima ora acolo.

Edited by bogwol, 17 May 2021 - 08:50.


#67
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
Între Köln și Bonn, la Brühl, mai este un parc de distracții fain - Phantasialand. Nu este la fel de mare ca Europapark, dar merită vizitat. Tot în Brühl se află unul dintre cele mai importante palate baroce din Germania (din 1984 aflat pe lista UNESCO).

Când spui castelul Koblenz, te referi la Stolzenfels?

În drum spre Trier nu rata curbura Moselei de la Bremm!

Lângă Heidelberg este Schwetzingen. Acolo și-au construit principii Palatinatului reședință de vară, un adevărat mic Versailles.



#68
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005
multumesc de sugestii, voi analiza si aceste optiuni

View PostSunny_Trips, on 17 mai 2021 - 14:10, said:

Când spui castelul Koblenz, te referi la Stolzenfels?


Nu, ma refeream la schloss Koblenz

View PostSunny_Trips, on 17 mai 2021 - 14:10, said:

În drum spre Trier nu rata curbura Moselei de la Bremm!
Valea Mosellei o voi face integral, asa ca voi trece si prin Bremm.

Edited by bogwol, 18 May 2021 - 06:16.


#69
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

View PostSunny_Trips, on 17 mai 2021 - 14:10, said:

Între Köln și Bonn, la Brühl, mai este un parc de distracții fain - Phantasialand.

Din ce am verificat, e mai mult cu roller-coaster-ere; in conditiile acestea, nu prea prezinta interes pentru noi. Dra multumesc pentru sugestie.

#70
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,855
  • Înscris: 04.07.2010

View Postbogwol, on 17 mai 2021 - 07:50, said:

... daca mai aveti sugestii ...

Dragule, mi se par prea multe cazări. Doar la Praga și la Koblenz aveți 2 nopți, în rest observ că stați doar câte o noapte în fiecare loc .Nu aș face așa ceva, o să pierdeți prea mult timp, ca să nu mai zic că o să deveniți experți în a face și desface bagaje. Pentru ce ?
În locul vostru aș pune mai puține baze de cazare și aș face excursii zilnice în circuit. Adică vizitați mai exhaustiv doar câteva zone, nu merită să vă risipiți și să pierdeți timpul aiurea.
E mai uman așa, și mai productiv, zic eu


Sănătate și tcb !

#71
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,622
  • Înscris: 12.12.2006
Primul circuit in Germania l-am facut cu 15 nopti in 7 locuri, avand 3 copii dintre care unul de 1 an si cateva luni. A fost super dar am avut doar 3 cazari de cate o noapte, prima si ultimele doua, practic in tranzit. Celelalte au fost de cate 4 nopti, si ne-am instalat mai bine. Bineinteles, suntem diferiti, dar s-ar putea ca 15 nopti in 10+ locuri sa fie cam mult :)

Edited by mdt, 18 May 2021 - 17:26.


#72
Sunny_Trips

Sunny_Trips

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 09.05.2021
Dacă nu pentru Phantasialand, atunci pentru Schloss Augustusburg merită să faci o oprire în Brühl.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate