Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Topic motivațional-cum să fac să nu mai fiu păcălit/țepuit ?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#19
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,032
  • Înscris: 24.02.2006

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:14, said:

....
Oare e bine să merg la notar cu primul "prieten " din poveste și să semnez un contract de împrumut ? Adică mă gândesc că la un proces să nu întoarcă el cu motivul adevărat pentru care i-am dat banii și să nu iasă urât prin implicarea tuturor părților ....
pai "prietenul" e de acord cu asa ceva? :)

poate ai auzit expresia "ori suntem golani, ori nu mai suntem". se refera la faptul ca nu poti comite infractiuni (dare de mita, trafic de influenta) si sa te astepti ca statul sa te ajute in cazul in care "prietenii" de infractiuni te pacalesc.

#20
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

 smoke, on 12 aprilie 2021 - 11:03, said:

poate spun prostii dar mai mult ca sigur ca toti cei implicati nu sunt calificati pe job, sau tin cu dintii de el ca le mai iese ceva pe langa... si atunci nu ai de ce sa te plangi....aia carora le oferiti serviciile, cetatenii..ar trebui sa se planga...

Când se fac numiri politice, se înlocuiesc ăia nu foarte calificați cu unii și mai slab calificați. Așa că nu prea contează.
Totuși, oricât de bazat, bun sau priceput ai fi, tot te sapă și scapă de tine. Că nu contează. Pentru ei nu e relevant dacă instituția pe care o conduc funcționează bine, ci dacă funcționează pentru a le satisface interesele proprii. De-asta, chiar nu contează dacă sunt pregătiți sau nu.

#21
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Mi se pare mie sau ce e descris mai sus e dare și luare de mită și trafic de influență ?

#22
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Pare un film in care sunt toti hoti doar ca unii sunt mai prosti decat ceilalti...

#23
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,742
  • Înscris: 08.10.2004

 SmurfK, on 12 aprilie 2021 - 11:21, said:


Când se fac numiri politice, se înlocuiesc ăia nu foarte calificați cu unii și mai slab calificați. Așa că nu prea contează.
Totuși, oricât de bazat, bun sau priceput ai fi, tot te sapă și scapă de tine. Că nu contează. Pentru ei nu e relevant dacă instituția pe care o conduc funcționează bine, ci dacă funcționează pentru a le satisface interesele proprii. De-asta, chiar nu contează dacă sunt pregătiți sau nu.

pai da...si cine sufera ?  nu vezi ca vin si se plang pe forum ca  au luat teapa  ? cu un ochi razi si cu unu plangi cand vezi asa ceva... vai de capu nostru

#24
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
E o zicala buna : " daca te bagi in troaca te manca porcii ".

#25
Stan_Patzitul

Stan_Patzitul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 26.08.2009
Idea ar fi sa valorezi mai mult decat ceri. Adica firma sa stie ca pierde daca pleci.

#26
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Din pacate asa merg treburile la stat . Nu e vorba de nici o competenta e vorba de sistemul PCR = pile - cunostinte - relatii .
Ai riscat , ai pierdut , ala pe care voiai sa-l ''rezolvi'' o avea mai lunga si mai groasa , desigur vorbesc de functie Posted Image !
Cum sa il reclami pe ala ca a luat spaga , cand :

Art. 250. -
Acela care dă, oferă sau promite unui funcționar public, fie direct, fie indirect, bani sau orice alt profit, ce după lege nu i se cuvine, pentru a-l determina să îndeplinească, să nu îndeplinească, sau să întârzie îndeplinirea unui act privitor la funcțiunea sa, ori să facă un act contrar îndatoririlor funcțiunii sale, comite delictul de mituire și se pedepsește cu închisoare corecțională dela 3 la 6 ani și amendă dela 5.000 la 15.000 lei.

#27
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:43, said:


Nu știu ce să zic . Nu e chiar așa de simplu.  Nu era vorba doar de job-ul meu . Te invit să mai citești încă o dată primul post al threadului. Pe scurt persoană respectată cu 30 de ani vechime în muncă la locul de muncă respectiv și vine un ciobănoi care își bate joc și își bagă picioarele în tot. Să stai să fii terfelit nu mi-se pare o opțiune.
Da asta conteaza? Poate avea si 50 ani de vechime. Daca eu sunt mai priceput decat esti tu, iti faci bagajul si  te-ai carat.

Totusi, nu se poate face un denunt? Sa ma duc cu printul pe la politie si sa il caute pe initiator pentru dare de mita/trafic de influenta? Ca daca toleram abuzurile astea, ramanem tara bananiera inca 40 ani.

#28
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005
Probabil ca vorbim de job-uri la stat.

Chiar daca nu intotdeauna sunt de acord cu @ Vali - aici sunt perfect de acord.
Daca esti bun meserias/profesionist - nu conteaza prea mult ca-ti pierzi job-ul, asteapta altele dupa colt. Chiar si daca ai o varsta, o experienta, tot vei gasi de munca, meseria nu ti-o ia nimeni.

Daca experienta tine de jucat Solitaire, sau spart seminte pe langa vreo groapa 30 ani, da, atunci te temi.

Trecand peste aspectul asta - cum poti evita sa fii pacalit?
- Sa nu accepti rahat din partea nimanui - fie el si sef;
- Sa nu incerci sa obtii avantaje prin spaga. Avantajele se obtin prin respectul pe care il castigi ca om cu coloana vertebrala, nu prin spagi.

Ar fi multe de spus, insa m-am referit doar la situatia particulara.

#29
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 flavius1990, on 12 aprilie 2021 - 08:51, said:

Nu stiam pana sa citesc acest post la ce se refera sintagma "Romania paralela".  Banuiesc ca este vorba de ceva job de prin sistemul public --> mergeti fratilor si lucrati in sistemul privat ca ce faceti acolo se numeste stat la stat.

Nu e atât de simplu , eu să zicem că pot merge la privat , e vorba de rudă respectivă care practică unul din puținirile job-uri care nu pot fi practicate în regim privat

 Epdm, on 12 aprilie 2021 - 09:06, said:

Cauta sa nu mai faci chestiuni ilegale, infractiuni si o sa fii ok.

Corect . Apreciez. Eu mă refer și pe viitor , cine știe în ce situație te mai poate aduce viața.

Cred ca sunt mai multe infractiuni, dare de mita e numai una.

sunt situații în care efectiv înnebunești și numai știi ce e de făcut

 ceanu1980, on 12 aprilie 2021 - 09:10, said:

aici se vorbeste de,dare de mita,trafic de influenta si ce mai este,vedea-v-as la sapa

vedete-aș pe tine în locul meu și cum ai proceda tu și atunci mai stăm de vorbă . Mai ales că e o persoană care m-a susținut maxim !

 solitaryman, on 12 aprilie 2021 - 09:20, said:

Nu e mita, a dat bani cuiva sa "il faca" pe seful cioban..
Poate cei carora le-a dat bani se simt si ei tepuiti, ca nu au putut sa continue cu faza a 2a pentru ca initiatorul nu avea banii..

Ciobanul a plecat . Ideea e că nici pâna acum nu știu dacă ei avut sau nu de a face cu lucrul ăsta

 giuliani, on 12 aprilie 2021 - 09:40, said:

Crezi ca mai are rost intrebarea? Din descriere e clar ca e un job la stat, si nu mi se pare ca initiatorul e o victima, ci dimpotriva, unul care alimenteaza tupeul unor giboni ajunsi mult mai sus decat le permite educatia.

Gibonul a plecat . Situația s-a rezolvat . Ideea că nu știu cine are și cine nu meritele . Nu cred că are importanță dacă e job de stat sau privat .

Tu practic nu te delimitezi cu nimic de persoana cu influenta care iti ameninta parintele (probabil) cu demiterea. Ci prin atitutinea ta ii dai apa la moara, ii sporesti senzatia de putere.
Iar legat de partea a doua, banii nu se dau la sfarsit, ci nu se dau deloc. Ce povestesti tu e ceva de nivelul interlopilor si camatarilor.
Sfatul meu: da-ti demisia, pleaca in strainatate si dezvolta-te in domeniul tau pe propriile puteri.

Gibonul a plecat . Ești cel mai aproape de adevăr . Bravo.  Nu e atât de simplu totuși să găsești un job bun în străinate la început de drum și pe pandemia asta. Ai dreptate și cu banii . Dar tare aș vrea să te văd pe tine sau oricine altcineva că dă jos pe cineva susținut de o culoare fără să marce nimic la schimb . Te văd cel mai deștept dintre toți deci mă aștept la un răspuns pe măsură.

 SmurfK, on 12 aprilie 2021 - 10:43, said:

Știi ce poți face data viitoare? Să te duci frumușel la poliție, astfel încât ajungi să-i pui în zale și pe cunoștința care ți-a cerut bani, și pe șeful care pretinde mită, iar ruda ta rămâne liniștită la locul de muncă.

Nu cred că e așa ușor . Nu am dovezi că șeful respectiv (fostul șef de acum a pretins mită) , plus că la poliție trebuie spus tot adevărul și nu cred că mă puteam delimita de respectiva rudă în situația asta . Și ideea e să nu mă trezesc și eu cu ceva belele .

 _-livio-_, on 12 aprilie 2021 - 10:53, said:

Ce ai facut tu este unul din principalele motive pt care tara merge de la prost la dezastruos de prost si e si putin ilegal.
Cand ai coloana vertebrala, integritate si iti stii meseria nu stai intr-un sistem infect, cand te complaci intr-o mocirla timp de 30 de ani nu prea meriti mila.

Am zis că nu susțin treaba asta dar nici să vină un ciobănoi și să se bage cu picioarele în 30 de ani de muncă.

 _Smiley_, on 12 aprilie 2021 - 11:13, said:

pai "prietenul" e de acord cu asa ceva? Posted Image

poate ai auzit expresia "ori suntem golani, ori nu mai suntem". se refera la faptul ca nu poti comite infractiuni (dare de mita, trafic de influenta) si sa te astepti ca statul sa te ajute in cazul in care "prietenii" de infractiuni te pacalesc.

Sigur că am auzit . El a spus că e de acord ba chiar a plusat să vin și cu doi martori care să semneze pentru mine . Oricum am spus că e bolnav destul de tare (am văzut dosarul lui medical) deci nu a mințit și nu am sufletul așa hain să merg peste el cum se zice

 SmurfK, on 12 aprilie 2021 - 11:21, said:


Când se fac numiri politice, se înlocuiesc ăia nu foarte calificați cu unii și mai slab calificați. Așa că nu prea contează.
Totuși, oricât de bazat, bun sau priceput ai fi, tot te sapă și scapă de tine. Că nu contează. Pentru ei nu e relevant dacă instituția pe care o conduc funcționează bine, ci dacă funcționează pentru a le satisface interesele proprii. De-asta, chiar nu contează dacă sunt pregătiți sau nu.

Bravo ! Foarte bine punctat . Exact interesele propii . Nu contează că instituția putea să ajungă în pragul colapsului .

 DDooGG, on 12 aprilie 2021 - 12:08, said:

E o zicala buna : " daca te bagi in troaca te manca porcii ".

Foarte adevărat . Ce e de făcut pe viitor ?

 Stan_Patzitul, on 12 aprilie 2021 - 12:40, said:

Idea ar fi sa valorezi mai mult decat ceri. Adica firma sa stie ca pierde daca pleci.

Nu vorbim de firme aici .

 Alltrack, on 12 aprilie 2021 - 12:52, said:

Din pacate asa merg treburile la stat . Nu e vorba de nici o competenta e vorba de sistemul PCR = pile - cunostinte - relatii .
Ai riscat , ai pierdut , ala pe care voiai sa-l ''rezolvi'' o avea mai lunga si mai groasa , desigur vorbesc de functie Posted Image !
Cum sa il reclami pe ala ca a luat spaga , cand :

Art. 250. -
Acela care dă, oferă sau promite unui funcționar public, fie direct, fie indirect, bani sau orice alt profit, ce după lege nu i se cuvine, pentru a-l determina să îndeplinească, să nu îndeplinească, sau să întârzie îndeplinirea unui act privitor la funcțiunea sa, ori să facă un act contrar îndatoririlor funcțiunii sale, comite delictul de mituire și se pedepsește cu închisoare corecțională dela 3 la 6 ani și amendă dela 5.000 la 15.000 lei.

Gibonul a plecat ! Ideea e că nu știu cine are și nu meritul pentru treaba asta .

 carturarulobosit, on 12 aprilie 2021 - 14:17, said:

Da asta conteaza? Poate avea si 50 ani de vechime. Daca eu sunt mai priceput decat esti tu, iti faci bagajul si  te-ai carat.

Totusi, nu se poate face un denunt? Sa ma duc cu printul pe la politie si sa il caute pe initiator pentru dare de mita/trafic de influenta? Ca daca toleram abuzurile astea, ramanem tara bananiera inca 40 ani.

Nu era mai priceput . Dorea să își impună dictatorial punctul lui de vedere . Să te văd pe tine ce ai fi făcut în locul meu  !

O întrebare bună pentru voi .

Sunteți puși în situația de a alege având 2 opțiuni :

1.Să dați o sumă de bani cu șanse foarte mari de a rezolva problema , nu 100% că nimic nu e sigur , dar oricum șanse foarte mari . Am zis că nu încurajez asta dar din păcate încă în România merge cu așa ceva

2.Să mergeți la un proces -unde cu stress-ul aferent și cheltuiala pe avocați șansele sunt variabile (adică poate zic o aberație dar eu unul așa știu la un proces poți câștiga / poți face o remiză care să zicem că nu ajută pe nimeni sau liniștește apele pe moment sau poți pierde .

Voi ce ați alege ? Mulțumesc frumos

Edited by LordulCapdeMort, 12 April 2021 - 15:06.


#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,354
  • Înscris: 22.10.2007
Cand esti sef ai atu-ul asta, nu te obliga nimeni sa iei decizii in mod democratic.
Asta cu munca de 30 de ani e fix ca argumentul ala cu “e locul meu de parcare pt ca parchez aici din 1939”.

#31
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,395
  • Înscris: 07.05.2018

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 15:16, said:

Sunteți puși în situația de a alege având 2 opțiuni :

1.Să dați o sumă de bani cu șanse foarte mari de a rezolva problema , nu 100% că nimic nu e sigur , dar oricum șanse foarte mari . Am zis că nu încurajez asta dar din păcate încă în România merge cu așa ceva

2.Să mergeți la un proces -unde cu stress-ul aferent și cheltuiala pe avocați șansele sunt variabile (adică poate zic o aberație dar eu unul așa știu la un proces poți câștiga / poți face o remiză care să zicem că nu ajută pe nimeni sau liniștește apele pe moment sau poți pierde .

Voi ce ați alege ? Mulțumesc frumos
A treia varianta. Ma duc la un alt angajator. Evident, daca stii sa faci si altceva inafara de mutat hartia din A in B.

Pe langa asta, platesti azi un ban. Peste un an apare altul care da mai mult. Esti dispus sa plusezi din nou?

Edited by carturarulobosit, 12 April 2021 - 15:24.


#32
iuzera

iuzera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 11.01.2004
Lucrati la Apele Romane? Posted Image

#33
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 15:16, said:



Foarte adevărat . Ce e de făcut pe viitor ?

Sa-ti vezi de treaba ta si in limitele legii.

#34
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 carturarulobosit, on 12 aprilie 2021 - 15:24, said:

A treia varianta. Ma duc la un alt angajator. Evident, daca stii sa faci si altceva inafara de mutat hartia din A in B.

Pe langa asta, platesti azi un ban. Peste un an apare altul care da mai mult. Esti dispus sa plusezi din nou?

Ce alt angajator omule ? Ti-am zis ca persoana respectiva are o varsta si nu e asa de simplu sa mergi in alta parte si te asigur ca nu e de mutat hartia din A in B . E mult mai important .

Iar eu ca sa merg in alta parte trebuie sa renunt la job-ul pe care il am acum si care peste 2 ani imi poate rezolva paradoxal integrarea si in partea aceeasta . Nu e mai bine de asteptat ?

Daca apare altul...depinde si de ce caracter e si ce hram poarta  ...ca poate vine altul normal si intelegator sa spunem. E cu multe variabile

Important e ca a plecat gibonul.

Daca sunt dispus sa plusez  din nou ? Sa zicem ca nu , dar viata iti ofera multe suprize , ma intereseaza sa stiu cum sa diferentiez un escroc de un om care chiar vrea sa ajute . Multumesc


 iuzera, on 12 aprilie 2021 - 15:27, said:

Lucrati la Apele Romane? Posted Image

Nu . Stiu ce vrei sa insinuezi dar nu  . Si nu am nici cea mai mica legatura cu Apele Romane.

 DDooGG, on 12 aprilie 2021 - 15:29, said:

Sa-ti vezi de treaba ta si in limitele legii.

Usor de zis ! Dar in viata te lovesti de tot felul de situatii,

Adica cum sa fac sa stiu ca persoana / persoanele care sunt dispuse sa ma ajute sunt de incredere sau nu .

 stalker2142, on 12 aprilie 2021 - 10:50, said:


Pai ce sa caute la politie cand el a cautat sa dea spaga ca sa-i mearga smenurile in continuare

Nu e vorba de smenuri , e doar vorba de a ajuta un om integru vertical care chiar nu a  gresit si nu a meritat sa treaca prin ce a trecut .

Edited by LordulCapdeMort, 12 April 2021 - 16:50.


#35
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:

Ce alt angajator omule ? Ti-am zis ca persoana respectiva are o varsta si nu e asa de simplu sa mergi in alta parte si te asigur ca nu e de mutat hartia din A in B . E mult mai important .

Iar eu ca sa merg in alta parte trebuie sa renunt la job-ul pe care il am acum si care peste 2 ani imi poate rezolva paradoxal integrarea si in partea aceeasta . Nu e mai bine de asteptat ?

Daca apare altul...depinde si de ce caracter e si ce hram poarta  ...ca poate vine altul normal si intelegator sa spunem. E cu multe variabile

Important e ca a plecat gibonul.

Daca sunt dispus sa plusez  din nou ? Sa zicem ca nu , dar viata iti ofera multe suprize , ma intereseaza sa stiu cum sa diferentiez un escroc de un om care chiar vrea sa ajute . Multumesc




Nu . Stiu ce vrei sa insinuezi dar nu  . Si nu am nici cea mai mica legatura cu Apele Romane.


Usor de zis ! Dar in viata te lovesti de tot felul de situatii,

Adica cum sa fac sa stiu ca persoana / persoanele care sunt dispuse sa ma ajute sunt de incredere sau nu .



Nu e vorba de smenuri , e doar vorba de a ajuta un om integru vertical care chiar nu a  gresit si nu a meritat sa treaca prin ce a trecut .
Cum este vertical daca da spaga?

#36
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 scania_delfin, on 12 aprilie 2021 - 16:56, said:

Cum este vertical daca da spaga?

Nu ai inteles ori nu m-am exprimat eu bine . Persoana respectiva ruda mea nu a dat  in viata ei spaga si tot ce a obtinut a obtinut prin munca si sudoare . Si a venit un ciobanoi si sa isi bage el picioarele in tot .

Eu eram  cel dispus sa dea spaga ca sa zicem asa .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate