Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...
 Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Topic motivațional-cum să fac să nu mai fiu păcălit/țepuit ?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#1
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007
Bună ziua , am chibzuit o vreme până să deschid acest topic , dar întrebarea e pertinentă pentru că în ziua de astăzi sunt escroci la tot pasul și trebuie să știi cum să te ferești de asemenea specimene .

Să vă povestesc următoarea situație : Anul trecut m-am implicat într-o problemă pentru cineva foarte drag ( rudă de gradul I) care se afla într-un conflict de muncă extrem de delicat . Se schimbase conducerea de la locul de muncă și noul conducător dorea cu orice preț să făcă niște modificări astfel că persoana respectivă a fost într-un stress continuu , nu dormea nopțile , hârtiile veneau zi de zi ( o perioadă foarte urâtă) și deși a avut câteva încercări nu a rezolvat problema.

Eu mi-am dat seama că problema poate fi rezolvată într-un singur mod ( pe principiul nu încap două săbii în aceeași teacă-înțelegeți ideea) și am întrebat și eu discret în stânga în dreapta ( voi cum ați fi procedat ?) și am găsit pe cineva care îmi era dator căci îl ajutasem cu chiria și omul mi-a povestit că el este rudă cu o persoană importantă chiar dacă de la o formațiune minoritară ( dar au și ei nevoie de oamenii lor , nu ?) și că mă poate ajuta . După ce l-am rugat să întrebe , am fost informat de el ca problema se poate rezolva dar printr-o anumită sumă de bani ( nu huge) . În gândul meu zic de ce nu ? ( am uitat să menționez că luptam și pt mine căci la 31 dec 2020 mi se încheia contractul de muncă și nu aveam nici o șănsă de a continuua acolo cât timp individul rămânea pe pozițiii) . Bun am dat suma respectivă ( spre rușinea mea dar nu vedeam atunci alte variante) și ulterior am fost contactat de o persoană care mi-a zis că mă poate ajuta că știe despre ce e vorba , că domnul care  m-a supărat are 2 dosare penale și că problema se va rezolva dar mai este nevoie de o sumă de bani ( mai mică decât prima , sub jumate chiar decât prima) pentru aceasta . Eu nu am mai avut banii și nu am putut da și problema tot s-a tărăgănat . Între timp și "prietenul " ala care îmi făcuse combinația a primit unele mesaje de avertizare " că nu ne jucăm . că ne găsește într-o secundă)  și că așa ceva nu se face. Am uitat să precizez că prietenul îmi promisese că dacă nu se rezolvă primesc banii înapoi.

Întrucât nu am avut tranșa respectivă treaba a căzut  . Am fost totuși ținut în legătură cu posibilele căi de rezolvare (nu știu dacă pot să le spun așa ) de "prietenul " asta al meu , adica îmi spunea "încetul " , "răbdare" .

Am uitat să zic că eu nu concepeam nici în ruptul capului ca ruda de gradul I să fie dată jos de un cioban ajuns la putere și de asta am și luat decizia de a acționa ! Bun o să spuneți că urma un proces . Dar și acolo tot cu stress e și nu ai garanția că îl vei câștiga.

Bun , până la urmă ambițios din fire , am rezolvat problema prin altcineva , nu cu bani cash dar cu cadouri ( de o anumită valoare) , nu știu dacă a fost tot țeapă sau nu dar aici e altă discuție , că tot ce a zis persoana respectivă s-a  adeverit .

De la prima persoană n-am recuperat nimic nici până în ziua de azi. E drept că omul are mari probleme de sănătate  (neo) , și încă nu și le-a rezolvat.

Întrebarea e cum să fac să nu mai fiu prostit/țepuit că situații de genu se mai pot întâmpla în viață.

De acord că escrocii îți spun ce vrei tu să auzi , pe de altă parte și cineva bine intenționat care vrea să ajute îți va spune cam același lucru , doar formularea va diferi să zicem .

Știu că veți spune despre o întâlnire cu persoana importantă care a zis că rezolvă , dar dacă ei sunt mână în mână pot stabili înaintea întâlnirii exact cum să facă ca să mă fraierească .

Oare e bine să merg la notar cu primul "prieten " din poveste și să semnez un contract de împrumut ? Adică mă gândesc că la un proces să nu întoarcă el cu motivul adevărat pentru care i-am dat banii și să nu iasă urât prin implicarea tuturor părților .

Sigur că ideeal este ca toți banii să fie dați la urmă , dar sunt anumite situații când lucrul ăsta nu e posbil. Din păcate în România încă merge mentalitatea asta de a dobori pe cineva prin căi ocolitoare (întelegeți ideea).

Orice sfat e binevenit !

Mulțumesc frumos !

#2
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,895
  • Înscris: 03.12.2001
există o metodă, dar e cam neplăcută. să fii stăpân pe ceea ce faci. îți faci treaba bine? nu ai probleme? vor să te dea afară? perfect, geme piața muncii de oferte.

#3
pupama

pupama

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,562
  • Înscris: 15.05.2010
Asta nu cumva este dare de mita? Nu sunt in domeniul juridic, dar....intreb pentru un prieten

#4
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.06.2010
Desi nu-mi place ce-am citit si nu sunt de acord, ca sa nu iei teapa exista o singura varianta in chestii d'astea dubioase: plata la urma, in fond tratezi cu curve si le tratezi ca atare.

#5
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 vali, on 12 aprilie 2021 - 08:24, said:

există o metodă, dar e cam neplăcută. să fii stăpân pe ceea ce faci. îți faci treaba bine? nu ai probleme? vor să te dea afară? perfect, geme piața muncii de oferte.

De acord cu ce spui tu , doar că nu era vorba numai de mine ci și de respectiva rudă care are o vârstă și care nu avea alte alternative decât poate să iasă la pensie ceea ce nu era prea convenabil.

Și la mine era greu că mai am un job legat de primul job să zic așa și dacă pierdeam primul mă dădea automat afară și de la al doilea

 lucianburjuiul, on 12 aprilie 2021 - 08:27, said:

Desi nu-mi place ce-am citit si nu sunt de acord, ca sa nu iei teapa exista o singura varianta in chestii d'astea dubioase: plata la urma, in fond tratezi cu curve si le tratezi ca atare.

Am zis că nu merge tot timpul cu plata la urmă .

Chiar și "prietenul" asta a spus : " la omul cu influență tot timpul banii înainte "

Plus că sunt unele curve care vor înainte mai ales dacă intri pe teritoriul lor

Edited by LordulCapdeMort, 12 April 2021 - 08:30.


#6
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,152
  • Înscris: 04.02.2011
Răspunsul: Educația. Dacă ești educat și ai aptitudini nu mai trebuie să apelezi la tot felul de șmenuri pentru a avea un job și pentru a te descurca în viață. Ne cizelăm și noi odată ca popor? Sau tot la șușanale ajungem..

#7
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 benis, on 12 aprilie 2021 - 08:35, said:

Răspunsul: Educația. Dacă ești educat și ai aptitudini nu mai trebuie să apelezi la tot felul de șmenuri pentru a avea un job și pentru a te descurca în viață. Ne cizelăm și noi odată ca popor? Sau tot la șușanale ajungem..

Nu știu ce să zic . Nu e chiar așa de simplu.  Nu era vorba doar de job-ul meu . Te invit să mai citești încă o dată primul post al threadului. Pe scurt persoană respectată cu 30 de ani vechime în muncă la locul de muncă respectiv și vine un ciobănoi care își bate joc și își bagă picioarele în tot. Să stai să fii terfelit nu mi-se pare o opțiune.

#8
flavius1990

flavius1990

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 04.08.2007
Nu stiam pana sa citesc acest post la ce se refera sintagma "Romania paralela".  Banuiesc ca este vorba de ceva job de prin sistemul public --> mergeti fratilor si lucrati in sistemul privat ca ce faceti acolo se numeste stat la stat.

#9
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,994
  • Înscris: 04.10.2007
Pun pariu ca eu un job la stat... Asa-i?

#10
Bitterblue

Bitterblue

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 400
  • Înscris: 25.02.2020
Nu vrei și bon fiscal la șpagă...?

#11
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,732
  • Înscris: 15.01.2017

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:14, said:


Întrebarea e cum să fac să nu mai fiu prostit/țepuit că situații de genu se mai pot întâmpla în viață.

Orice sfat e binevenit !

Mulțumesc frumos !
Cauta sa nu mai faci chestiuni ilegale, infractiuni si o sa fii ok.

 pupama, on 12 aprilie 2021 - 08:25, said:

Asta nu cumva este dare de mita? Nu sunt in domeniul juridic, dar....intreb pentru un prieten
Cred ca sunt mai multe infractiuni, dare de mita e numai una.

#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,195
  • Înscris: 15.05.2008
aici se vorbeste de,dare de mita,trafic de influenta si ce mai este,vedea-v-as la sapa

#13
solitaryman

solitaryman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 955
  • Înscris: 05.02.2009
Nu e mita, a dat bani cuiva sa "il faca" pe seful cioban..
Poate cei carora le-a dat bani se simt si ei tepuiti, ca nu au putut sa continue cu faza a 2a pentru ca initiatorul nu avea banii..

#14
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 mirel3003, on 12 aprilie 2021 - 08:53, said:

Pun pariu ca eu un job la stat... Asa-i?

Crezi ca mai are rost intrebarea? Din descriere e clar ca e un job la stat, si nu mi se pare ca initiatorul e o victima, ci dimpotriva, unul care alimenteaza tupeul unor giboni ajunsi mult mai sus decat le permite educatia.

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:14, said:


Întrebarea e cum să fac să nu mai fiu prostit/țepuit că situații de genu se mai pot întâmpla în viață.

Sigur că ideeal este ca toți banii să fie dați la urmă , dar sunt anumite situații când lucrul ăsta nu e posbil. Din păcate în România încă merge mentalitatea asta de a dobori pe cineva prin căi ocolitoare (întelegeți ideea).


Tu practic nu te delimitezi cu nimic de persoana cu influenta care iti ameninta parintele (probabil) cu demiterea. Ci prin atitutinea ta ii dai apa la moara, ii sporesti senzatia de putere.
Iar legat de partea a doua, banii nu se dau la sfarsit, ci nu se dau deloc. Ce povestesti tu e ceva de nivelul interlopilor si camatarilor.
Sfatul meu: da-ti demisia, pleaca in strainatate si dezvolta-te in domeniul tau pe propriile puteri.

#15
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Știi ce poți face data viitoare? Să te duci frumușel la poliție, astfel încât ajungi să-i pui în zale și pe cunoștința care ți-a cerut bani, și pe șeful care pretinde mită, iar ruda ta rămâne liniștită la locul de muncă.

#16
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,753
  • Înscris: 29.10.2017

 SmurfK, on 12 aprilie 2021 - 10:43, said:

Știi ce poți face data viitoare? Să te duci frumușel la poliție, astfel încât ajungi să-i pui în zale și pe cunoștința care ți-a cerut bani, și pe șeful care pretinde mită, iar ruda ta rămâne liniștită la locul de muncă.

Pai ce sa caute la politie cand el a cautat sa dea spaga ca sa-i mearga smenurile in continuare

#17
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,364
  • Înscris: 22.10.2007

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:43, said:



Nu știu ce să zic . Nu e chiar așa de simplu.  Nu era vorba doar de job-ul meu . Te invit să mai citești încă o dată primul post al threadului. Pe scurt persoană respectată cu 30 de ani vechime în muncă la locul de muncă respectiv și vine un ciobănoi care își bate joc și își bagă picioarele în tot. Să stai să fii terfelit nu mi-se pare o opțiune.
Ce ai facut tu este unul din principalele motive pt care tara merge de la prost la dezastruos de prost si e si putin ilegal.
Cand ai coloana vertebrala, integritate si iti stii meseria nu stai intr-un sistem infect, cand te complaci intr-o mocirla timp de 30 de ani nu prea meriti mila.

#18
smoke

smoke

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,763
  • Înscris: 08.10.2004
ce e si mai trist e ca cere sfaturi si cauta confirmare si aici.  poate spun prostii dar mai mult ca sigur ca toti cei implicati nu sunt calificati pe job, sau tin cu dintii de el ca le mai iese ceva pe langa... si atunci nu ai de ce sa te plangi....aia carora le oferiti serviciile, cetatenii..ar trebui sa se planga...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate