Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 

Topic motivațional-cum să fac să nu mai fiu păcălit/țepuit ?

* - - - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
54 replies to this topic

#37
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Greu sa fi dat afara si de la privat, daramite de la stat, deci unde era pericolul ?

#38
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015
Totusi nu ai clarificat,ce este,gibon,sau cioban?

#39
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 petit_christian, on 12 aprilie 2021 - 17:42, said:

Greu sa fi dat afara si de la privat, daramite de la stat, deci unde era pericolul ?

Perciolul era ca cine stie ce tinichele iti poate lega un dobitoc din asta si sa vezi atunci lupta sa iti demonstrezi integritatea , oricata increderea ai avea in justitie stii vorba aia "justitia e oarba"  ; si nu era neaparat vorba de dat afara ci de mutat pe o pozitie inferioara

 scania_delfin, on 12 aprilie 2021 - 17:54, said:

Totusi nu ai clarificat,ce este,gibon,sau cioban?

gibon , cioban tot aia e ca si comportament , chiar nu conteaza bine ca a plecat !

#40
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,624
  • Înscris: 15.01.2017

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:



ma intereseaza sa stiu cum sa diferentiez un escroc de un om care chiar vrea sa ajute . Multumesc




Adica cum sa fac sa stiu ca persoana / persoanele care sunt dispuse sa ma ajute sunt de incredere sau nu .



Nu e vorba de smenuri , e doar vorba de a ajuta un om integru vertical care chiar nu a  gresit si nu a meritat sa treaca prin ce a trecut .


destul de si plu, un escroc e ala care da bani ca sa cumpere influenta, printre altele.

un om integru nu are nevoie de trafic de infouenta si alte infractiuni pentru a isi mentine un loc de “munca”, pardon trandaveala. Pentru ca daca era un loc de munca reala nu tinea cu dintii de el.

#41
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 Epdm, on 12 aprilie 2021 - 19:13, said:


destul de si plu, un escroc e ala care da bani ca sa cumpere influenta, printre altele.

un om integru nu are nevoie de trafic de infouenta si alte infractiuni pentru a isi mentine un loc de “munca”, pardon trandaveala. Pentru ca daca era un loc de munca reala nu tinea cu dintii de el.


Poate așa am perceput eu situația . Aceasta e  expusă din punctul meu de vedere . Nu a zis nimeni că trăgea cu dinții , am specificat doar ce era corect și ce nu .

Și repet nu încurajez și nu sunt adeptul acestor atitudini dar când alte variante nu sunt ce poți face ???

#42
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 20:39, said:

Și repet nu încurajez și nu sunt adeptul acestor atitudini dar când alte variante nu sunt ce poți face ???
Să mergi pe calea legală. Nu există că n-ai alte variante, angajații la stat au o grămadă de opțiuni să scape din situații stresante și sunt foarte greu de concediat. Mai degrabă își pierde funcția un șef dacă i se fac o mulțime de reclamații decât locul de muncă un om care își vede de treaba lui. Dacă e adevărat ce povestești, acela nu mai e șef dintr-o mulțime de alte motive posibile, nu pentru că ai dat tu ceva bani.

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:

Daca sunt dispus sa plusez  din nou ? Sa zicem ca nu , dar viata iti ofera multe suprize , ma intereseaza sa stiu cum sa diferentiez un escroc de un om care chiar vrea sa ajute .
Un om care vrea să ajute nu îți cere/nu acceptă bani ca să o facă. Te ajută pur și simplu.

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 16:52, said:

Adica cum sa fac sa stiu ca persoana / persoanele care sunt dispuse sa ma ajute sunt de incredere sau nu .
Ai o problemă: nu îți dai seama că ajutorul nu implică bani. În momentul în trebuie să plătești ca să obții ceva nu poate fi vorba de ajutor. Iar unul care îți ia banii pentru asemenea lucru nu poate fi numit om de încredere, ci doar încă un escroc care a fost găsit de un fraier. Tu efectiv ai cerut să fii țepuit:

 LordulCapdeMort, on 12 aprilie 2021 - 08:14, said:

Eu mi-am dat seama că problema poate fi rezolvată într-un singur mod ( pe principiul nu încap două săbii în aceeași teacă-înțelegeți ideea) și am întrebat și eu discret în stânga în dreapta  
Atâta ai întrebat până ai găsit pe cineva care a înțeles că te poate jumuli.  

Nu mai fă de-astea. Pe lângă că e ilegal, mai arunci și bani pe fereastră.

#43
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,821
  • Înscris: 15.08.2014
Intotdeauna exista o solutie. Iar teapa se ia, nu se da.

#44
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Secolele de infuzie culturala otomana si-au spus cuvantul.


Si asta vedem si invatam de la cele mai fragede varste. Chiar din gradinita.

#45
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 althea, on 13 aprilie 2021 - 04:44, said:

Să mergi pe calea legală. Nu există că n-ai alte variante, angajații la stat au o grămadă de opțiuni să scape din situații stresante și sunt foarte greu de concediat. Mai degrabă își pierde funcția un șef dacă i se fac o mulțime de reclamații decât locul de muncă un om care își vede de treaba lui. Dacă e adevărat ce povestești, acela nu mai e șef dintr-o mulțime de alte motive posibile, nu pentru că ai dat tu ceva bani.


Un om care vrea să ajute nu îți cere/nu acceptă bani ca să o facă. Te ajută pur și simplu.


Ai o problemă: nu îți dai seama că ajutorul nu implică bani. În momentul în trebuie să plătești ca să obții ceva nu poate fi vorba de ajutor. Iar unul care îți ia banii pentru asemenea lucru nu poate fi numit om de încredere, ci doar încă un escroc care a fost găsit de un fraier. Tu efectiv ai cerut să fii țepuit:

Atâta ai întrebat până ai găsit pe cineva care a înțeles că te poate jumuli.  

Nu mai fă de-astea. Pe lângă că e ilegal, mai arunci și bani pe fereastră.

Să o luăm cu începutul , am menționat parcă într-un post anterior că nu era vorba de dat afară ci de schimbat într-o poziție inferioară gen de la execuție în executant ( și te asigur 1000% că acest lucru nu era corect , era doar făcut de un om bolnav cu tendințe maniacale) .

Nu a cerut "prietenul" nici un ban pentru el , el a fost un intermediar ca sa zicem asa , partea de la centru a cerut bani

Cred ca stii si tu ca  la partide spre exemplu cand se fac listele la alegeri se cotizeaza la greu asa ca nu putem spune ca ajutorul nu implica bani ; la fel cand se numeste cineva pe o functie de conducere se cotizeaza catre cel care face numirea . Da stiu pare greu de crezut dar traim in Romania .

Era vorba despre un conflict de munca pe care eu unul l-am vrut transat rapid si favorabil ! Nu sa stau sa astept pur si simplu si sa fie persoana respectiva supusa unui stress aproape extrem si cum am mai spus nu dormea noptile , oamenii alaturati de la munca ii erau indepartati in alte pozitii pe rand unul cate unul

 petit_christian, on 13 aprilie 2021 - 06:05, said:

Intotdeauna exista o solutie. Iar teapa se ia, nu se da.


care era solutia omule  ?

 underb, on 13 aprilie 2021 - 06:41, said:

Secolele de infuzie culturala otomana si-au spus cuvantul.


Si asta vedem si invatam de la cele mai fragede varste. Chiar din gradinita.

Nu stiu ce ai vrut sa spui dar fiecare e liber cu opinia sa .

Edited by LordulCapdeMort, 13 April 2021 - 07:13.


#46
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Chiar am spus. Cu subiect si predicat.

Din pacate nu e doar o opinie ci o constatare. Daca era opinie era simplu pentru toata lumea. In primul rand pentru mine pentru ca mi-o puteam schimba. Din pacate cu constatarile e mai greu.

Dorinta mea sincera este ca la un moment dat sa iti iei cu adevarat o teapa. Altfel nu ne dezvatam de obiceiurile astea are ne fac rau tuturor.

#47
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 LordulCapdeMort, on 13 aprilie 2021 - 07:12, said:

Era vorba despre un conflict de munca pe care eu unul l-am vrut transat rapid si favorabil ! Nu sa stau sa astept pur si simplu si sa fie persoana respectiva supusa unui stress aproape extrem si cum am mai spus nu dormea noptile , oamenii alaturati de la munca ii erau indepartati in alte pozitii pe rand unul cate unul
si tu crezi ca daca puneai pe cineva sa il bata pe sef, ala devenea brusc baiat bun si se comporta frumos?
cum crezi ca s-ar fi comportat fata de ruda aceea  daca afla de unde i se trage bataia: il lasa in pace sau il persecuta si mai tare?

#48
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 underb, on 13 aprilie 2021 - 07:24, said:

Chiar am spus. Cu subiect si predicat.

Din pacate nu e doar o opinie ci o constatare. Daca era opinie era simplu pentru toata lumea. In primul rand pentru mine pentru ca mi-o puteam schimba. Din pacate cu constatarile e mai greu.

Dorinta mea sincera este ca la un moment dat sa iti iei cu adevarat o teapa. Altfel nu ne dezvatam de obiceiurile astea are ne fac rau tuturor.

Iar dorința mea ( și nu vreau răul Doamne Ferește ! )  este să treci și tu sau o rudă apropiată de a ta prin ce am trecut eu ca să vedem atunci cum vei reacționa . E ușor de spus asemenea lucruri cum zici tu din spatele tasturii dar când te izbești de realitate altele sunt datele problemei !


 rex, on 13 aprilie 2021 - 08:11, said:

si tu crezi ca daca puneai pe cineva sa il bata pe sef, ala devenea brusc baiat bun si se comporta frumos?
cum crezi ca s-ar fi comportat fata de ruda aceea  daca afla de unde i se trage bataia: il lasa in pace sau il persecuta si mai tare?

Dar cine a zis de bătaie ???? era vorba de demiterea lui și tranșarea situației . Nu s-a pus în nici un moment problema de bătaie . !

#49
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Nu înțelegi cât de greșit/imoral/ilegal e ce spui că ai făcut.

#50
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 althea, on 13 aprilie 2021 - 08:35, said:

Nu înțelegi cât de greșit/imoral/ilegal e ce spui că ai făcut.


Și ce făcea gibonul era corect/moral/legal ?  Și știu sigur că gibonul ca să ajungă în funcție a dat bani grei , e drept că nu o pot demonstra dar știu asta . Ce trebuia să fac , să stau cu mâinile în sân și să mă uit ?????

Am precizat de atâtea ori în acest  topic că nu încurajez și nu sunt de acord cu ceea ce am făcut dar ce opțiuni mai aveam ? Gândiți-vă că dacă Doamne Ferește se ajungea la proces și ruda mea îl pierdeae era terminată cu totul . Am vrut să evit asta !

Gândiți oameni buni din toate punctele de vedere.

#51
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 LordulCapdeMort, on 13 aprilie 2021 - 08:26, said:

Dar cine a zis de bătaie ???? era vorba de demiterea lui și tranșarea situației . Nu s-a pus în nici un moment problema de bătaie . !
din mesajul tau asta s-a inteles.
si la fel, ce crezi ca va face cand cineva va incerca sa il dea la o parte fara succes si va afla de la cine i se trage: se va comporta frumos fata de ruda sau ii va face viata un iad?

#52
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 rex, on 13 aprilie 2021 - 08:43, said:

din mesajul tau asta s-a inteles.
si la fel, ce crezi ca va face cand cineva va incerca sa il dea la o parte fara succes si va afla de la cine i se trage: se va comporta frumos fata de ruda sau ii va face viata un iad?

Idee era să nu afle , că nu vorbim de un om foarte abil . Vorbim de genul de om căruia dacă își ia o busă e bun luată ca să zic așa . Știu asta că și-a luat mai multe de-a lungul timpului . Și odată plecat bun plecat era . Pe deviza asta am mers .

#53
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,352
  • Înscris: 22.10.2007

 LordulCapdeMort, on 13 aprilie 2021 - 08:41, said:




Și ce făcea gibonul era corect/moral/legal ?  Și știu sigur că gibonul ca să ajungă în funcție a dat bani grei , e drept că nu o pot demonstra dar știu asta . Ce trebuia să fac , să stau cu mâinile în sân și să mă uit ?????

Am precizat de atâtea ori în acest  topic că nu încurajez și nu sunt de acord cu ceea ce am făcut dar ce opțiuni mai aveam ? Gândiți-vă că dacă Doamne Ferește se ajungea la proces și ruda mea îl pierdeae era terminată cu totul . Am vrut să evit asta !

Gândiți oameni buni din toate punctele de vedere.
Oricat te-ai chinui sa gasesti o justificare e 100% inutil pt ca toata lumea e impotriva manevrelor de genul, nu sunt sanse sa convingi pe cineva ca ce ai facut e bine, pentru ca nu e, doar tie ti se pare.

#54
LordulCapdeMort

LordulCapdeMort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 11.04.2007

 _-livio-_, on 13 aprilie 2021 - 10:01, said:

Oricat te-ai chinui sa gasesti o justificare e 100% inutil pt ca toata lumea e impotriva manevrelor de genul, nu sunt sanse sa convingi pe cineva ca ce ai facut e bine, pentru ca nu e, doar tie ti se pare.


Eu am zis că nu sunt adeptul și nu încurajez aceste lucruri. Ideea e că pur și simplu atunci când am analizat nu am găsit alte opțiuni de izbândă. E logic că nu e bine și nu vreau să conving pe nimeni.

Tot ce vreau este să știu pe viitor dacă va mai fi cazul (Doamne ferește) să acționez cum să procedez ca să nu fii țepuit/escrochat în ultimul hal. Cum ați face voi dacă trebuie să dați niște bani . Intălnirea cu persoana respectivă , la ce trebuie să fiu atent . Cum să pun problema la întâlnire etc. Pentru că da sunt persoane care știu cum să procedeze și de asta am și eu nevoie ca să nu pic în plasă .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate