Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Pareri Lenovo ideapad S145-15AST

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Salut! Acest laptop costa la emag 899 lei. Merita cumparat la acest pret? L-as lua de rezerva, cel mult filme, youtube. Am si niste rami prin casa deci ar avea 8GB.

#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Vezi ca are doar un slot pentru memorie.

#3
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Am o memorie de 8GB. Vreau sa stiu daca merita sau nu la banii astia.

#4
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Din punctul meu de vedere nu merita. SSD e de 128 GB Procesorul e slab. Am inteles ca a fost si 500 lei la vanzare, la suma aia poate merita.

Edited by baribalu, 09 April 2021 - 10:33.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
eu il vad la 1200 lei cea mai ieftina configuratie p[e acel model, tot emag. pune un link la acel 900 de zici ca l-ai gasit

iar 1000 e cel mai mic pret pt un laptop la ei

#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,819
  • Înscris: 30.08.2006
Pentru browsing si office si la pretul acela este ok.
Cel mai bine e sa pui un link la produs cu pretul acela sa te convingi daca merita sa-l cumperi sau nu. Acum am vazut ca intregul stoc s-a epuizat la acel pret. A fost bun cat a fost la oferta.

Edited by Leo2006, 09 April 2021 - 10:46.


#7
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007
Cred ca asta-i link-ul: https://www.emag.ro/...m/pd/D5YP03MBM/
Eu il vad in stoc la 1.199 lei cu 300 lei extra-reducere doar de Genius Days, adica 899 lei.

Am avut un S145 (doar ca un alt cpu) si cam asta pot spune:
- Memoria 4GB este soldered pe placa de baza. Exista un singur slot de upgrade memorie care suporta maxim 8GB pt. un total de 12GB.
- SSD-ul e pe M.2, dar sata. (Slotul M.2 stie si nvme/pcie x4, deci exista posibilitate de upgrade.)
- Exista spatiu si pentru un SSD sata de 2.5, dar nu stiu daca modelul acesta 15ast are sau nu cage-ul si cablul de conectare.
- Coolerul e cam zgomotos cand pui proc-ul la munca, dar ok in browsing/office, dar asta depinde mult de cat de tare se incinde cpu-ul de la acest model 15ast.
- WiFi-ul stie doar 2.4G, nu si 5G, deci raza mai mare de detectie, dar viteza mai mica. (Aici depinde de utilizator daca e un inconvenient sau nu.)
- E tot din plastic. Partea superioara cu ecranul arata si se simte bine, dar se indoaie (cu tot cu ecran) deci atentie la transport/depozitare. Tastatura si mousepad-ul arata si se misca bine. Capacul de pe spate arata si se simte groaznic, dar conteaza prea putin.
- Mufele si racirea sunt cel mai bine dispuse dintre toate modelele care le-am vazut. Adica mufele toate pe partea stanga iar racirea in spate ca sa nu te incomodeze sau sa iti sufle pe mana in cazul in care folosesti un mouse extern.

Edited by Stecheru, 09 April 2021 - 11:35.


#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Parerea mea e ca merita daca il gasesti la 899 lei. Procesorul este slab, insa SSD-ul ajuta iar pentru vazut filmulete e ok, cred ca are chiar si conectivitate HDMI.

#9
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Da acela este. Are pretul de 899 lei cu Genius Days. Ma mai gandesc.

Edited by gerbil, 09 April 2021 - 13:23.


#10
Stecheru

Stecheru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 804
  • Înscris: 16.09.2007

View PostStecheru, on 09 aprilie 2021 - 11:31, said:

- WiFi-ul stie doar 2.4G, nu si 5G, deci raza mai mare de detectie, dar viteza mai mica. (Aici depinde de utilizator daca e un inconvenient sau nu.)
- Alt minus ar fi ca nu are mufa RJ45, adica nu il poti conecta la retea decat pe wireless.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate