Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Prima Mașină

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Salut,
În vară termin anul doi de facultate și ma gândesc sa dau de permisul auto, însă nu știu ce sa aleg privind prima masina.

Bugetul este de aprox. 10.000 lei, iar eu ma gândesc la un Logan 2010 cu 1.4 sau 1.6 MPI. În principal mă interesează fiabilitate și să aibă un design căt de cât mai "modern". Cred că ați trecut pe la vârsta adolescenței și înțelegeți ce caut mai exact.

Tind să precizez ca prefer motorizarea pe benzina, diesel-ul nu se afla printre preferințele mele.

Mulțumesc !

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Loganul 1.6 MPI este cea mai buna alegere. Ma bucur ca esti cu picioarele pe pamant si aspiri spre o masina (cu motor aspirat) care nu te va invata mecanica.

#3
DDooGG

DDooGG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 29.11.2020
Intai ia-ti permisul si apoi cauta masina .

#4
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
1. In anul doi de facultate deja nu mai esti adolescent.
2. Mai intai ia-ti permisul si apoi mai vezi tu.
3. Ia in considerare si cheltuielile ulterioare achizitiei: taxe, asigurari, revizii.
4. S-ar putea ca doar cu 10.000 sa nu iti permiti o masina.

Edited by Friskey, 09 April 2021 - 00:47.


#5
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Sigur ca o sa iau masina după ce obtin permisul, însă doresc să văd cam ce pe m-as orienta.
Nu trebuie sa luați în calcul taxele după cumpărare, pot sa mai lucrez o lună după ce achiziționez și sa rezolvam.

O voi folosii doar de necesitate, nu doresc să merg la facultate cu mașina deoarece în București nu merita din punctul meu de vedere. În perioada pandemică sunt nevoit sa stau la țară iar un drum pana la cel mai apropiat oraș este la cca. 15km, cam asta o sa fie soarta mașinii.

Mai am în familie o Dacia Supernova 2003 1.4 MPI, însă e prea bătrână.

P.S Pana la 21 ani ești adolescent :D


#6
41ex

41ex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,989
  • Înscris: 22.01.2013
ia o fiesta/ibiza/fabia/swift, ceva mai animat decat loganul.

#7
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,297
  • Înscris: 16.08.2016
Este o alegere buna și orice problema o poti rezolva ieftin.
Daca nu ai mult de carat poți alege sandero

#8
bvygKLM

bvygKLM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 796
  • Înscris: 07.01.2021
Logan 1.2 a fost introdus in 2009. Deci 1.4 vei gasi pana in 2009. La 1.6 nu stiu, nu m-a interesat.


#9
flrn_stnc

flrn_stnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 19.04.2013
Eu am Logan 1.4 din mai 2010. Nu de vanzare.

Edited by flrn_stnc, 09 April 2021 - 09:18.


#10
bluesnake

bluesnake

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 22.11.2006
buna varianta Logan, prin prisma fiabilitatii dar sa nu ramai fixat numai acolo. De asemenea bravo pt asteptari realiste.

pana la urma, conteaza ce gasesti in momentul in care cauti. in clasa mini/supermini sunt variante multe: Yaris, Fabia, Swift, Fiesta, Punto, etc Sfatul meu insa: sub nici o forma nu te arunca la BMW, audi, VW (golf in sus), Mercedes, sau modele mediu/limo. Oricat de "nice" ar fi, costurile sunt exorbitante cand inevitabil ai ceva de schimbat. A, si fugi de diesel, neaparat, dar si de GPL. Ai o pacoste in plus.

Conteaza momentul la tine. Ca pentru o masina la valoarea asta nu prea are sens sa mergi prea departe sa cauti, ca nu renteaza economic. Deci, care e in starea mai buna, eventual ce vine cu cauciucuri extra de iarna, sa mearga AC, geamurile, luminile, franele, motorul sa mearga si sa sune corect. Sa verifici si caroseria daca nu e ruginita, sau inceput.

Imi aduce aminte de prima data cand am mers la cautat o masina acum multi ani. M-am urcat in tot felul de cazanele pana ce am urcat intr-un Civic din 95 si aia a fost.

Bafta multa!

#11
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,636
  • Înscris: 08.03.2017
"mă interesează fiabilitate și să aibă un design căt de cât mai "modern"

Scoate modern din context si totul e ok
Loganul intradevar este fiabil
Daca poti uita de 1,2 ; 1,4 mpi si cauta 1,6 mpi cat mai nou si cat mai putini km , atat.
Pana in 2009 s-a pus ce trebuie in Logan dupa au inceput sa-l usureze : ramforsari usi, bara stabilizatoare si inca un pumn de suruburi dar au tinut mortis sa-l umple de electronice

Daca vrei cat de cat mai aspectuos mergi pe Sandero 1,6 mpi , tuning interior se poate face cand vrei : navigatie, difuzoare de marca + sub , tuning exterior cam ce iti doreste sufletul , jante etc si depinde de ce bani vrei sa bagi in el .

Cauta cu ac neaparat .
Obligatoriu soft nou pe 1,6 mpi ca e dezastru cel de fabrica DAR pus de cine stie asa ceva nu copy paste ca asta e magarie - daca vei cumpara intri pe forumul monomarca la orasul tau si te ajuta imediat colegii .

Edited by ldpe, 09 April 2021 - 09:36.


#12
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,771
  • Înscris: 12.09.2015
Acest Logan facelift a obtinut o protectie mai buna anticoroziva decat predecesorul sau,iar motorul de 1.6 este excelent.Are si o intretinere corecta pentru un roman.O alegere ca prima masina pe care eu o aplaud.Ma bucur ca esti cu picioarele pe pamant si nu sari direct la marci de masini premium pentru care de obicei ai nevoie de un portofel bine incapator.

#13
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,422
  • Înscris: 07.05.2018
Motorul ala de 1.6 MPI cred ca e singurul care, daca i se rupe distributia in mers, nu are absolut nimic.

#14
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006

View PostFriskey, on 09 aprilie 2021 - 00:47, said:

4. S-ar putea ca doar cu 10.000 sa nu iti permiti o masina.

De ce ma sa nu-si permita un Logan la 2 mii de euro? De ce?

Ai idee ce ieftin e de pus la punct?

View Postcarturarulobosit, on 09 aprilie 2021 - 14:54, said:

Motorul ala de 1.6 MPI cred ca e singurul care, daca i se rupe distributia in mers, nu are absolut nimic.

Eh, ba are, sa nu exageram - se duc dracului supapele.

dar e ieftin de pus la punct.

curea principala Renault- 60
curea accesorii Renault - 39
pompa de apa Renault (adica Pierburg) - 145
fulie alternator INA - 108
discuri frana Renault -198 ambele
placute frana Renault - 80
bielete antiruliu Renault - 80 ambele
termostat Renault - 30

Si asa mai departe. Sumele sunt in lei, desigur.

Ce, e scump?

Edited by cattavencu, 09 April 2021 - 14:59.


#15
Mundoo

Mundoo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 19.02.2016
Salut,
tocmai ce am terminat orele și am avut surpriza de 18 răspunsuri, ceea ce m-a bucurat chiar dacă unele sunt pline de hate.

Cat despre examen, plănuiam în vacanța anterioara să aplic pentru permis, însă m-a cam speriat pandemia și timpul foarte mare de programarea la sala sau traseu, am renunțat. Nu cred că este mai complicat decât BAC-ul sau o sesiune semestrială.

O parte din bănuții de mașină îi am strânși plus un ajutor de la părinții mei și ajung la bugetul propus pentru momentul achiziționării, v-am cerut părerea drept studiu de piață și sa-mi dezvolt o țintă.

M-am uitat peste variantele de mini (swift,fabia etc) și vad ca găsesc doar mașini din 2003/2005 pe la 10.000 lei. După cum am spus, mai am o bătrânică Supernova 1.4 MPI în familie și nu știu dacă ma pot baza pe o mașină din intervalul respectiv, se apropie de 20 ani.

Am văzut ca sunt mai multe modele de 1.6, 95 HP și 105HP. Exista diferențe de fiabilitate sau consum ulei sau cine mai știe ce elemente consumabile în exces?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate