Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

[Simulare] manager proiect informatic, justificare cheltuieli

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010

Quote

Daca aceste cunostiinte fundamentale despre care vorbesti(pe care nu le contest) ar mai avea un cuvant greu de spus in release-ul unui proiect atunci de ce mai exista GC-ul pointerii de tip auto ?
De ce .NET are si el GC si face traking la pointeri ?
Pai pentru productivitate.
Pentru ca functionalitate ne-esentiala.
De-aia.

https://web.archive....ilverBullet.pdf

"No Silver Bullet"

#20
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View PostCryTeku, on 08 aprilie 2021 - 08:33, said:

Poate ca discutia asta nu ajunge la un final pentru ca nu stim exact ce reprezinta acel proiect in limbajul X.
Eu am doar pe backend.Aggregari masive de date, prelucrari standard si prelucrari de date pt ML/AI , alaturi de streaming de date in timp real de la provideri de harti  GIS.

#21
CryTeku

CryTeku

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 29.11.2013

View PostYalFa, on 08 aprilie 2021 - 09:16, said:

Eu am doar pe backend.Aggregari masive de date, prelucrari standard si prelucrari de date pt ML/AI , alaturi de streaming de date in timp real de la provideri de harti  GIS.
Sa punem urmatoarea speta: tu cauti un om pe Python (sau orice altceva - asta fiind main language), eu sunt foarte bun pe Java si atat - exemplu cat se poate de simplu.
Daca mi-ai propune asta acum, sincer as refuza si iti spun si de ce: un proiect serios nu cauta oameni care necesita perioada de documentatie (exceptand partea de intelegere business). Daca eu vin, iti pierd si tie timpul, imi pierd si mie timpul.

Daca proiectul tau are nevoie de limbajul pe care il stapanesc + basic de ceva nou atunci situatia se schimba.

Edited by CryTeku, 08 April 2021 - 09:29.


#22
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020
Un proiect serios mereu cauta doar oameni care sunt dispusi sa invete.Un programator este ca si un medic.Mereu invata.
Daca esti  foarte bun pe Java cu siguranta vei fi foarte bun si pe SQL si pe Python. Limbajul este un doar un tool si atat nimic mai mult.

#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Pana acum parca vroiai experienta de electronica si nu stiu cati ani de JSP si EJB din partea juniorilor. Acum ai trecut la pointeri?

Care-i cea mai recenta schimbare, concreta, pe care a scris-o cineva in pipeline-urile voastre de date pe care cineva fara cunostiinte de pointeri nu ar fi putut-o produce? Cat de des au loc astfel de "descoperiri" intr-o luna?

#24
YalFa

YalFa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 618
  • Înscris: 02.05.2020

View Postdani.user, on 08 aprilie 2021 - 09:50, said:

Pana acum parca vroiai experienta de electronica si nu stiu cati ani de JSP si EJB din partea juniorilor.
Pai acolo eram Team Leader

Quote

Acum ai trecut la pointeri?
Nup, nici nu ma intereseaza pointerii.Ai GC-ul , ai auto , managementul pointerilor este automatizat(daca nu vrei cumva chestii exotice) ci mergi pe default.
Acum sunt manager de proiect informatic.

Quote

Care-i cea mai recenta schimbare, concreta, pe care a scris-o cineva in pipeline-urile voastre de date pe care cineva fara cunostiinte de pointeri nu ar fi putut-o produce? Cat de des au loc astfel de "descoperiri" intr-o luna?
Avem multe tipuri de pipeline-uri de date. Mai exact la ce fel de tip de pipeline te referi ?

Edited by YalFa, 08 April 2021 - 14:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate