Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Recomandare tableta

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Am nevoie de o tableta pe care sa o iau dupa mine cand ma ridic de la birou si plec prin hala de producție sa discut diferite detalii cu tehnicienii, si pe care sa o pot folosi si acasa, in principiu pentru citit ebook-uri, reviste digitale, diverse articole.

Jocuri, filme, nu este cazul, Doar, ocazional, youtube si eventual ceva social media (Facebook, Instagram).

As prefera mai mult de 8", sau macar 8 inch. Am avut acum multi ani o eBoda R70 si simteam ca as fi preferat un ecran putin mai mare. Daca pot gasi si folie pentru el, si mai bine. Si cu cat mai luminos, cu atat mai bine. Cred ca anti-glare e deja prea mult in bugetul meu.

Bateria sa fie decenta, insa n-am nevoie de nu-stiu cate ore de autonomie. Nici de SIM nu am nevoie.

Bugetul este de aproximativ 500 de lei.

Ma gandeam la Huawei Matepad T8 (2GB RAM, 16GB), Matepad T10 (2GB RAM, 32GB), sau Samsung Galaxy Tab A (2GB, 32GB). Nu-i problema la Huawei ca n-are servicii Google.

Pareri?

#2
Hailztorm

Hailztorm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 13.02.2012
https://www.emag.ro/...t/pd/DFZ186BBM/

#3
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
samsung cu husa din spuma + folie de sticla

https://www.mobiledi...AiABEgJ5-fD_BwE

Edited by arg, 06 April 2021 - 17:22.


#4
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

 Hailztorm, on 06 aprilie 2021 - 17:20, said:


Depaseste bugetul.

 arg, on 06 aprilie 2021 - 17:23, said:

samsung cu husa din spuma + folie de sticla

https://www.mobiledi...AiABEgJ5-fD_BwE

Vad ca multi se plang de TAB A ca ar avea probleme cu wifi-ul.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Ann0nyym0us, on 06 aprilie 2021 - 17:26, said:

Depaseste bugetul.

Din pacate o tableta mai jos de 500-600 lei cu diagonala normala de 8-9.8/10.1 etc inseamna  tableta foarte slaba. O sa iti faci nervi atat din cauza hardware-ului cat si a calitatii display-ului.

Edited by MembruAnonim, 06 April 2021 - 17:31.


#6
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017
daca ai stii cat am cautat eu tableta de 8 inch. 2 fire albe tot am. mie imi trebuie pentru citit...si da am avut kindle si imi trebuie o aplicatie. hai sa incep:

ipad mini - prea scumpa pentru ce ofera
samsung tab a cu spen- nu-mi trebuia penul dar e 1300 ron la evomag. ca samsung nu a adus-o oficial in europa. de ce? habar n-am. avea ecran full hd dasta era asa buna.
samsunt tab a aia ieftina - probleme cu wifi si cam inceata. sper ca viitoare sa-i puna ecran full hd ca pe aia cu spen si un procesor mai misto
lenovo 8 inch- cam in aceeasi barca cu samsung

si am ales pana la urma matepad t8, pe ca am dat 400 de ron. am citit reviewul dupa notebookcheck, ca astia intra in pronfunzime ca sa zic asa: https://www.notebook...t.494796.0.html

tableta e construita bine, chiar daca e plastic si pe spate are aluminiu. ecranul este bunicel, da are tot 1200x800, deci na, nu e asa clar, dar are super contrast si nu are pmw, scade luminozitatea destul de mult la minim si e destul de luminoasa la maxim. se misca nesperat de bine si bateria tine foarte/foarte mult. eu am nevoie in mare parte de 2 aplicatii, deci le gasesti cu petal search. in medie tine cam 2 aplicatii in memorie, de..2 gb ram si 16gb stocare pentru mine e ok ca nu am nevoie de mai mult/ daca ai intrebari, iti stau la dispozitie.

sper ca samsung sa lanseze una cu full hd si sa o aduca si in Europa, xiaomi a zis ca o sa scoata si ei tablete anu asta, ar mai fi si ipad-ul cu microled, dar cred ca o sa fie scumpa.

Edited by bobitad, 06 April 2021 - 17:33.


#7
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
Fara SIM / Cu SIM
https://www.emag.ro/...3MBM,D92Z13MBM/
punct negativ - lipsa servicii google

#8
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005
Am Samsung tab A 2019 8inch. E f. Ok. Se misca bine, wifi e ff ok, ecranul, mult mai bun decât Huawei t8.

#9
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,600
  • Înscris: 07.08.2011
Nu gasesti ceva decent in banii astia, trebuie sa accepti compromisuri: RAM mic, stocare mica, procesor mai slabut, ecran mai slab.
Matepad T8 pica din start, Galaxy Tab A mai mare dar tot slabuta, MatePad T10 poate fi mai aproape de un compromis mai rezonabil.

#10
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,179
  • Înscris: 09.01.2009

 Ann0nyym0us, on 06 aprilie 2021 - 17:06, said:

Am nevoie de o tableta pe care sa o iau dupa mine cand ma ridic de la birou si plec prin hala de producție sa discut diferite detalii cu tehnicienii, si pe care sa o pot folosi si acasa, in principiu pentru citit ebook-uri, reviste digitale, diverse articole.

Jocuri, filme, nu este cazul, Doar, ocazional, youtube si eventual ceva social media (Facebook, Instagram).

As prefera mai mult de 8", sau macar 8 inch. Am avut acum multi ani o eBoda R70 si simteam ca as fi preferat un ecran putin mai mare. Daca pot gasi si folie pentru el, si mai bine. Si cu cat mai luminos, cu atat mai bine. Cred ca anti-glare e deja prea mult in bugetul meu.

Bateria sa fie decenta, insa n-am nevoie de nu-stiu cate ore de autonomie. Nici de SIM nu am nevoie.

Bugetul este de aproximativ 500 de lei.

Ma gandeam la Huawei Matepad T8 (2GB RAM, 16GB), Matepad T10 (2GB RAM, 32GB), sau Samsung Galaxy Tab A (2GB, 32GB). Nu-i problema la Huawei ca n-are servicii Google.

Pareri?
Vezi la  chinezi pe bannggood .Au  tablete  ff  bune  la preturi  decente.Eu am  luat 2  teclasturi,impecabile  una o am  de   4 ani,una  de cateva luni.Se  misca  ff  bine  ecran  full hd,ram mult stocare mare.Asta  daca  vrei ceva care  sa merite banii.

#11
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 serginho, on 06 aprilie 2021 - 18:10, said:

Am Samsung tab A 2019 8inch. E f. Ok. Se misca bine, wifi e ff ok, ecranul, mult mai bun decât Huawei t8.
Nu stiu cu ce compari tableta asta, de zici ca se misca bine...
Am avut nefericita ocazie sa pun mana pe asa ceva, si scoasa din cutie, curata cum a iesit pe curtea fabricii, se misca mai rau decat un Galaxy Note 3, si are un ecran si touchscreen execrabil Posted Image
As prefera sa scriu de mana, in loc sa fiu blestemat sa tastez text pe asa ceva, tastatura implicita trebuie inlocuita cu ceva care nu ocupa 80% din ecran, iar ca si reactii zici ca totul se misca cu incetinitorul.

Daca as acoperi logo-ul Samsung si nu as sti cum arata aplicatiile si UI-ul dezvoltat de Samsung, as putea jura ca tin in mana o tableta Allview sau e-Boda, nu Samsung.

Edited by Hider141, 07 April 2021 - 07:44.


#12
kopilu_198

kopilu_198

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,394
  • Înscris: 25.10.2008
cauta, poate gasesti tableta asta la un pret mai mic, eu am dat 600 lei pe ea
https://www.evomag.r...ru-3794874.html
ecran 10", 4G, 4Gb ram+64 memorie

#13
serginho

serginho

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 09.09.2005

 Hider141, on 07 aprilie 2021 - 07:42, said:

Nu stiu cu ce compari tableta asta, de zici ca se misca bine...

O am de o luna. Merge fluid, am avut 7-8 taburi deschise + yahoo mail+panzer marshall+2-3 alte aplicații deschise și nu agata deloc.
Am deschis un manual de service - pdf cu 1500 de pagini - și mergea căutarea f ok.
Ecranul îl țin la o treime din luminozitate. Touch-ul e f precis. Tastatura ocupa cam 40% din ecran și îmi place ca e ușor de folosit, tocmai fiindcă e asa. Nu s-a deconectat nici măcar o data de la wifi. Sunt la peste 10 metri de router (am un repeater) și am 4-5 linii semnal și merge youtube 1080p fără sa sacadeze.
Eu chiar o am, nu știu ce ai văzut tu...

Edited by serginho, 07 April 2021 - 20:55.


#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
Nu ziceam ca agata. Dar merge greu, cel putin la cum sunt eu obisnuit sa mearga o tableta. Pana si un iPad 3 cu iOS 9 ce l-am dat bunicului meu se misca putin mai bine decat tableta asta.
Nu e tableta mea, dar eu am scos-o din cutie, am configurat-o si mai sunt chemat uneori sa rezolv una-alta cand persoana respectiva nu se pricepe. Am verificat inca o data, e Galaxy Tab A 2018.
Cand tii tableta in landscape, tastatura ocupa ~70% din spatiul disponibil pe ecran, nu mai ramane mare lucru, si e un chin in foarte multe situatii cand vrei sa scrii ceva.
Si touch-ul e intr-adevar precis, adica inregistreaza atingerile, dar cu o intarziere enorma fata de alte tablete, si pare un plastic ordinar.

Dar fiecare cu ale lui, poate unora le place sa stea chiar si 2-3 secunde pana deschid un amarat de Chrome cu 1 sau 2 tab-uri deschise, ori sa tasteze cu lag, mai ales cand se grabesc sa scrie ceva.

Edited by Hider141, 08 April 2021 - 07:43.


#15
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Cumparat T8. Pana acum, dupa aproximativ 250 de pagini citite pe ea, Reading Mode-ul face treaba buna. Am instalat APKPure si pun ce aplicatii mai am nevoie. Youtube se misca ok.

Bateria tine bine, era al naibi de fain sa fie incarcator pe USB-C. N-am avut pana acum nevoie de camera, putin probabil sa o folosesc.

#16
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,388
  • Înscris: 24.09.2017

 Ann0nyym0us, on 12 aprilie 2021 - 12:45, said:

Cumparat T8. Pana acum, dupa aproximativ 250 de pagini citite pe ea, Reading Mode-ul face treaba buna. Am instalat APKPure si pun ce aplicatii mai am nevoie. Youtube se misca ok.

Bateria tine bine, era al naibi de fain sa fie incarcator pe USB-C. N-am avut pana acum nevoie de camera, putin probabil sa o folosesc.
sa o stapanesti sanatos. nu trebuie sa instalezi apkpure din moment ce petale search faca fix asta pentru tine. dar na, daca vrei asa.
esti multumit de brightness-ul afara?
s-au gandit bine cu reading mode. eu doar asa o tin. nu ma denjeaza alb-negru, nici nu prea ma uit la youtube pe ea.

Edited by bobitad, 12 April 2021 - 13:44.


#17
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Inca n-am avut sansa sa o folosesc afara.

Am instalat APKPure pentru ca Petale Search a dat rateuri cand incercam de exemplu sa instalez OneDrive. Imi spunea ca procesorul meu nu este compatibil cu aplicatia.

#18
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Daca vrei ceva decent trebuie sa triplezi bugetul.

Samsung Galaxy Tab S6 Lite https://www.emag.ro/...m/pd/DRYJ4MMBM/

La 500 de lei fie ca vorbim de tableta sau de telefon gaesti doar produse low-end unde calitatea lasa de dorit.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate