Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#91
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020

View Postmarian.bazavan, on 12 iunie 2021 - 07:51, said:

Posted Image sa mai radem ... pe o oferta de la o agentie de turism romaneasca, un zbor cu balonul ..... 199 euro/pers. Asa ca ...... zbor cu cazare si mic dejun 400 euro, plus daca mai doreai si cina cu intrari la obiective 110 euro, iar daca dejunul te tenta inca 190 euro. Deci 900 euro/pers Posted Image

Scump scump

#92
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
"dincolo era mai ieftin..." :) :)  Cineva a venit zilele acestea si pretul la fata locului ... 38 euro.

#93
crisioana

crisioana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 03.04.2014
Știe cineva dacă se fac zboruri cu balonul și la Pamukale,eventual și un pret?

#94
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Se fac. Anul trecut costa intre 60 si 80 de euro.

#95
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
DA. Acum s-a intors cineva de acolo. Preturi incepand cu 38 euro, loco. Agentie romaneasca 195 euro. Agentie turceasca 50-60 euro.

#96
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,109
  • Înscris: 17.01.2012
aseară am completat formularele de intrare în turkiye (cele necesare pandemic)
am primit „FORM OF ENTRANCE DUE TO PANDEMIC THREAT”

acu' să mă lase codul portocaliu să decolez! și vă transmit io câte cocktail-uri se poate servi pe oră! :P

#97
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Oricum, cam toate s-au scumpit in ultimele vreme, nu stiu daca ati observat, inclusiv bookingul si agentiile romanesti au niste scoruri :( Cred ca vor sa recupereze toti pierderile in timp record...

#98
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
A mai fost cineva recent?

Pe un grup de calatorii, a postat cineva urmatorul comentariu (sper sa nu gresesc cumva daca dau un copy/paste nevinovat).

Quote

Salutari
Eu si familia mea tocmai ne-am intors din Turcia si m-am gandit sa va las cateva detalii, oarecum importante.
Am plecat cu masina inregistrata pe firma, asa ca ne-am facut procura in engleza (facuta de mine la calculator) si am pus stampila (firma este a noastra). Nu am avut nici o imputernicire cu apostila sau mai stiu eu ce (in nici un an in cei 10 de cand mergem in Turcia)
Vedeti ca in Bulgaria va contraoleaza suficient de bine bagajele, cauta tigari. Dau amenzi mari deci sa aveti grija ori sa le pititi foarte bine, ori sa va lasati din a le cumpara.
Mai nou se poarte in Turcia pacaleli de timp romanesti, te acosteaza cineva disperat pe strazi ca iti curge lichid de frana, ca el este mecanic si ca tocmai pleca in concediu cu familia. Si vai sare de iti schimba etrierul si tu crezi ca te ajuta. Ei bine, la semafoare sau in benzinarie banuim ca este cineva care iti arunca lichid de frana pe bara si pe roata, ca mai sus sa te acosteze acest mecanic. Ideea este ca totul pare are de real incat chiar crezi ca iti face un bine, si i-am multumit lui Dumnezeu pentru ajutor. Insa am aflat ca s-a intamplat si altor 2 masini de romani, tocmai din grupul nostru dar care plecasera de la hotel mai tarziu decat noi. Aceasta faza am patit-o pe drumul dinspre Didim spre Chanackale.
Lira este mica rau, dar acest lucru este bun doar in magazine si supermarketuri, deoarece in bazaruri au crezut si ei preturile. Dar oriunde te duci de au preturi afisate, chiar faci cumparaturi bune, atat timp cat platesti in lire.
Noi am avut banii lei pe card (ing) si am scos acolo direct de la bancomat, lire. In rest am platit oriunde se putea, cu cardul bancar si am iesit foarte ok, deoarece la plati nu platesti comisioane.
Cam astea sunt informatiile care imi vin in minte si as fi vrut sa le am.
Orice alte intrebari aveti, va raspund cu drag.

In afara faptului cu schimbul (eu sper sa mai rezolv cu revolut si lire din Istanbul), intreb vav de safety, caci m-am cam speriat putin, recunosc :(

#99
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
Chestia aia se pare că se poartă de cel puțin 2-3 ani, însă era izolata și lumea nu povestea exact din motivul tău, că omul este foarte convins că i s-a făcut un bine. Acum fac și eu legătura cu ce am auzit la cineva (un fel de ruda, mai de departe), cu deosebirea că "mecanicul" cică era singur în mașina și era în drum spre Marmaris. Cumva se leagă ce am auzit cu ce spune omul din quote, de obicei nu prea mă uit la roțile colegilor de trafic doar dacă îmi sare în ochi o roata dezumflată sau chiar pană, caz în care incerc să-l atenționez pe respectivul.

Poate ar fi bine sa desprindem acest post și răspunsul meu într-un alt thread de gen "păcăleli turcești". Dar pana la urmă, sunt finuți, nu pun cuie la roți, nu vine altul din urmă să-ți golească mașina și buzunarele, etc... Metoda este destul de inteligenta, sa recunoaștem, mai ales că tu ești în concediu, cu garda jos, orice întâmplare de-asta îți cam strica feng-shui-ul...

Per total eu m-am simțit mai in siguranță cu atâta "polis" și "jandarma" pe străzile lor, dar pus în fața unei astfel de întâmplări, recunosc nu știu cum aș fi reacționat. Acum, poate că știu, dar nu sunt sigur.

Acum ce sa zic, o mai știu și pe "ailaltă" când un coleg, cu mulți ani în urmă, era să rămână fără roată, rulment făcut praf și el alergând după un servis. Atunci turcul l-a ajutat și fără să-l lase in chiloți, asta tot din spusele lui.

Bine că a ieșit și povestea asta la suprafata, să știm de ce sa ne ferim!!! Teoretic, cu putine cunoștințe despre mecanica, poți deschide capota și să te arăți preocupat de ceva de la motor, poate in felul asta ii studiezi și lui reacția, poate da inapoi, nu știu.... Sau sa te oferi să-i dai niste bani doar ca sa te lase în pace. Doar câteva idei, daca mai aveți altele spuneti-le aici. Ideile la rece apar ușor, însă atunci pe loc, cu garda jos, nu prea știi ce să faci...

Pandemia asta a lăsat urme adânci și la ei, multi au sărăcit, asta e...

Edited by curentelectric, 29 June 2021 - 00:13.


#100
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postcurentelectric, on 28 iunie 2021 - 23:59, said:

Chestia aia se pare că se poartă de cel puțin 2-3 ani, însă era izolata și lumea nu povestea exact din motivul tău, că omul este foarte convins că i s-a făcut un bine. Acum fac și eu legătura cu ce am auzit la cineva (un fel de ruda, mai de departe), cu deosebirea că "mecanicul" cică era singur în mașina și era în drum spre Marmaris. Cumva se leagă ce am auzit cu ce spune omul din quote, de obicei nu prea mă uit la roțile colegilor de trafic doar dacă îmi sare în ochi o roata dezumflată sau chiar pană, caz în care incerc să-l atenționez pe respectivul.

Poate ar fi bine sa desprindem acest post și răspunsul meu într-un alt thread de gen "păcăleli turcești". Dar pana la urmă, sunt finuți, nu pun cuie la roți, nu vine altul din urmă să-ți golească mașina și buzunarele, etc... Metoda este destul de inteligenta, sa recunoaștem, mai ales că tu ești în concediu, cu garda jos, orice întâmplare de-asta îți cam strica feng-shui-ul...

Per total eu m-am simțit mai in siguranță cu atâta "polis" și "jandarma" pe străzile lor, dar pus în fața unei astfel de întâmplări, recunosc nu știu cum aș fi reacționat. Acum, poate că știu, dar nu sunt sigur.

Acum ce sa zic, o mai știu și pe "ailaltă" când un coleg, cu mulți ani în urmă, era să rămână fără roată, rulment făcut praf și el alergând după un servis. Atunci turcul l-a ajutat și fără să-l lase in chiloți, asta tot din spusele lui.

Bine că a ieșit și povestea asta la suprafata, să știm de ce sa ne ferim!!! Teoretic, cu putine cunoștințe despre mecanica, poți deschide capota și să te arăți preocupat de ceva de la motor, poate in felul asta ii studiezi și lui reacția, poate da inapoi, nu știu.... Sau sa te oferi să-i dai niste bani doar ca sa te lase în pace. Doar câteva idei, daca mai aveți altele spuneti-le aici. Ideile la rece apar ușor, însă atunci pe loc, cu garda jos, nu prea știi ce să faci...

Pandemia asta a lăsat urme adânci și la ei, multi au sărăcit, asta e...
astia te abordeaza in turca sau romaneste ?
in cazurile cand oamenii au patit asa ceva ce s-a pagubit de fapt ?

#101
curentelectric

curentelectric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,239
  • Înscris: 31.05.2007
"Păgubit" este că s-a intervenit la mașină fără să fie nevoie, din câte îmi dau seama acum. Și asta pe bani. Nu mulți, din spusele celui pe care îl cunosc eu (l-am contactat între timp, oricum un om la locul lui, cu familie, etc), dar destui cât sa convina ambelor părți :). Omul nu-și mai aduce aminte suma exacta, insa tine minte că nu l-a despuiat.

Daca se adeverește ce spune colegul prin postul de mai sus, este, cred, prima metoda de furtișag prin care "hoții" mai și muncesc :).

Ăla cică era turc (înfățișare de turc, habar nu am), singur în mașina și cu numere de Turcia la mașină.

In chestiuni de genul asta nici nu știi dacă este însoțit și de alții care stau la pândă. Nu prea știi cum să reactionezi.

Ca fapt divers, mie mi-au deschis portbagajul, atenție, cu mine în mașină, acum vreo 3 ani, niște reprezentanți ai naționalităților conlocuitoare imediat după ce am trecut granița spre Ungaria pe la Nădlac, este acolo un WC public. Sau mă rog, era. Țin minte și acum, 3 puradei, 2 pirande, BMW seria 5 negru cu numere de Germania.

#102
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Pai si daca nu opresti, mie mi se par putin deplasate fazele astea si ma gandesc ca depind si de regiuni, dar inainte de a pleca, as vrea sa fiu si putin informat in mai multe directii...mai ales ca mergem si cu o masina mai premium (care nu ca este foarte scumpa, marca in sine da, dar ea este din 2017, insa poate iesi in evidenta lejer).

Alte tipsuri ce mai stiti? Noi am luat in istanbul la hotel de 4 stele cu 320 lei de pe booking, mi se pare incredibil, din poze si reviewuri parea foarte decent, ma duc cu very low expectations, oricum o sa fie 2 nopti si mai mult doar pentru dormit si dusat (sper ca macar astea sa le putem face) si cu parcarea iar sa fie free ca asta cred ca este o problema foarte complicata in Istanbul (adica am mai fost si asa mi se parea). In Cappadocia cu 430 ron pentru 3 nopti. Dar arata chiar mai bine in Cappadocia, sper sa fie ok :D Ma gandesc alaturi de conditii mai modeste (Desi daca stau sa compar probabil mult mai bune decat in ghena de la noi de pe litoral) poate si din cauza caldurii excesive sa fie mai ieftin?

Edited by Al3xandrus, 30 June 2021 - 10:35.


#103
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 13.06.2005
Sper că vineri sa o tai și eu... prima oprire Edirne sau mai încolo (după dispoziție) și apoi Ankara câteva zile... Între Istanbul și Ankara știți unde se pot face cumpărături mai convenabile? Chestii de vacanta, haine, plaja, mofturi... Eu am ochit un "complex" înainte de Bolu!

#104
Calatorzm

Calatorzm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.06.2021
Salut!
Urmeaza sa avem un concediu în Istanbul cu cazare asigurata de firma la care lucram (cazare la un apartament). Am dori sa petrecem 3-4 zile și în Kusadasi pe banii noștri (separat de ce ne oferă firma). Îmi poate spune cineva cum este mai convenabil, sa rezerv din România sau sa încerc sa rezerv la recepția hotelurilor (disponibile) când ajungem acolo?

#105
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009
Trebuie sa rezervi din România. Preturile de recepție sunt foarte mari.

#106
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Cam asta ar fi traseul, cum vi se pare? Istanbul 2 nopti, Cappadocia 3 nopti, resort in Antalya, pe urma Pamukale si Chanakale (nu stiu daca le-am scris bine). Ar trebui evitat ceva, mers pe un anumit traseu? intreb pentru veterani + cele de mai sus Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   260.05K   24 downloads


#107
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Frumos traseul.... Eu unul. parca inclin sa il fac in sens invers. Adica prima oprire sa fie Canakkale, iar ultima Istanbul. Agument, personal, portiunea din munti inspre Canakkale e mai pitoresc si usor de strabatut dinspre Canakkale spre Balikesir. Mereu am inclus ca si ultima oprire in Turcia, Istanbulul. Parca e mai bine, pt mine.

#108
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Calatorzm.
Daca tot esti in Istanbul, mai bine mergi 3-4 zile in Antalya decit in Kusadasi.
Iar rezervarea obligatoriu din tara.
Un 3 stele cu AI te costa pe la 130 de euro (doua persoane, patru nopti).
La 4 stele de la vreo 230, iar la 5 stele de la 300 de euro.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate