Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#109
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,089
  • Înscris: 17.01.2012

View PostAl3xandrus, on 22 iunie 2021 - 22:46, said:

Oricum, cam toate s-au scumpit in ultimele vreme, nu stiu daca ati observat, inclusiv bookingul si agentiile romanesti au niste scoruri Posted Image Cred ca vor sa recupereze toti pierderile in timp record...

confirm: ce luam ieri cu 100 euro/zi/turist acum am dat 140... :(
dar resortul fu 60...80% ocupat
avionul să tot fi avut fo' 10 locuri goale

ăăă... tot un cocktail la 30 de minute băgai!!! :P

#110
Calatorzm

Calatorzm

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 21.06.2021

View PostRR_SK, on 30 iunie 2021 - 17:00, said:

Calatorzm.
Daca tot esti in Istanbul, mai bine mergi 3-4 zile in Antalya decit in Kusadasi.
Iar rezervarea obligatoriu din tara.
Un 3 stele cu AI te costa pe la 130 de euro (doua persoane, patru nopti).
La 4 stele de la vreo 230, iar la 5 stele de la 300 de euro.

Ms pt sfaturi!
Am mai vb cu cineva care a fost acum 2 săptămâni și spunea ca la Izmir a găsit preturi ok la recepție (Hotel 2-3*). Oferta din tara era cu 30% mai mare fata de a găsit la recepție. Dar ma gândesc ca acum e alta perioada a sezonului. I-au în calcul și varianta ca poate nu pot ajunge la Kusadasi sau Izmir și fac degeaba rezervarea din tara.

#111
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
Noi am gasit un hotel mediu, zic eu raport calitate pret si fara transport ne-a dus aprox 800 euro - nashirar resort hotel - acum cu siguranta nu o sa fie ca cel de anul trecut Palace holiday care este 2000euro, anul trecut am fost cu 1500 euro si cu zboruri si transfer hotel, totul :) Era ce-i drept si 12 septembrie, deja preturile incepeau sa mai scada...dar nu avea rost sa aruncam cu bugetul prea mult intr-un resort, mai vreau sa mai ramana bani la sf de sept poate si de un egipt, om mai merge prin aug si pe la noi sau la bulgari, cumpatare :) Dar eu zic ca se mai gasesc hoteluri decente si nu trebuie 300 euro pe zi, decat daca esti foarte pretentios...

#112
RR_SK

RR_SK

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 259
  • Înscris: 28.01.2008
Al3xandrus
Daca te referi la postarea mea, cei 300 de euro sint pentru doua persoane si pentru patru nopti.

#113
ariella1969

ariella1969

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 29.07.2010
Tocmai ce ne-am intors de la Istanbul, am stat la World Heritage center Hotel - aproximativ 50 euro pe noapte cu mic dejun - cazare luata de pe Booking.com. Hotelul e amplasat super bine, aproape de obiectivele turistice importante: Hagia Sofia, Moscheea Albastra, Palatul Topkapi, marele Bazar, aproape si de mare si de restaurante. Codul HES nu l-a cerut nimeni pe nicaieri, masca se poarta aleatoriu (numai in interior la Palatul Dolmabahce am fost obligati sa o purtam), lume destul de multa si relaxata. Stickerul HGS l-am cumparat la plecarea spre tara, la a 3 a benzinarie pe autostrada am gasit. Motorina in jur de 7 lire si ceva litrul, noi am facut plinul.

#114
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Euro 10.23 la case de schimb
Taxi 4 lire pe km (Ankara)
O masa pentru trei 100-200 lire
Când am văzut ce trafic e aici am băgat mașina la un parking și folosesc taxiul.
Parcare subterană 20-30 lire pe zi.
Eu am parcat sub moscheea Melike Hatun Cami
https://maps.app.goo...JKSRKvRY7  cu 20 pe zi...

Încă nu mi-am făcut timp sa alimenteze HGS-ul :)

Edited by dansysro, 05 July 2021 - 19:16.


#115
Al3xandrus

Al3xandrus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,308
  • Înscris: 10.09.2007
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f93JSpx7nFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] tare clipul, sper sa nu incalc vreo regula, dar da foarte multe detalii privind drumul, de urmarit pentru cine mai intentioneaza sa mearga.

Preturile imi par foarte bune din ce inteleg, probabil si din cauza faptului ca lira este foarte mica in perioada asta (de fapt de vreo cativa ani), practic pana si motorina ar veni 3.50 lei? Dar este de calitate, sa nu venim cu plinul facut? :) (suna totul destul de bine, zic eu).

In vama (Bulgaria Turcia) se pot achiziona cartele prepay (si ce recomandati) si lire? sau trebuie mers inainte spre instanbul?

#116
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Eu am schimbat ceva euro în a treia parcare după vama la cursul de 9.7, mai prost fata de 10.28 în orașe mari... Tot acolo era un pavilion cu cartele de telefonie și altul pt Hgs

#117
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View PostAl3xandrus, on 06 iulie 2021 - 18:33, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f93JSpx7nFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] foarte tare clipul, sper sa nu incalc vreo regula, dar da foarte multe detalii privind drumul, de urmarit pentru cine mai intentioneaza sa mearga.

Preturile imi par foarte bune din ce inteleg, probabil si din cauza faptului ca lira este foarte mica in perioada asta (de fapt de vreo cativa ani), practic pana si motorina ar veni 3.50 lei? Dar este de calitate, sa nu venim cu plinul facut? Posted Image (suna totul destul de bine, zic eu).

In vama (Bulgaria Turcia) se pot achiziona cartele prepay (si ce recomandati) si lire? sau trebuie mers inainte spre instanbul?
parerea mea (am scris-o mai detailat ceva mai inainte): cu benzina Shell de 95 Vpower merg mai mult si mai bine decat cu OMV 100.
cred ca si Opet este tot Shell acum.
diferenta este cam de 16% in favoarea Shell-ului.

salariul minim la ei este 440 euro lunar. produsele sunt cam cu 10% mai ieftine.
un apartament cu 5 camere de 160 net in zona cu adevarat buna este 340K.
masinile de import sunt incredibil de scumpe.
inflatia este pe la 17% anual.
cred ca alcooholul este mai scump max cu 10%.

Edited by avenirv, 06 July 2021 - 22:06.


#118
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postavenirv, on 06 iulie 2021 - 22:05, said:

parerea mea (am scris-o mai detailat ceva mai inainte): cu benzina Shell de 95 Vpower merg mai mult si mai bine decat cu OMV 100.
cred ca si Opet este tot Shell acum.
diferenta este cam de 16% in favoarea Shell-ului.

salariul minim la ei este 440 euro lunar. produsele sunt cam cu 10% mai ieftine.
un apartament cu 5 camere de 160 net in zona cu adevarat buna este 340K.
masinile de import sunt incredibil de scumpe.
inflatia este pe la 17% anual.
cred ca alcooholul este mai scump max cu 10%.

cum ai calculati salariu min? Verifica  poze te rog,
Net  274 euro

Attached Files



#119
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,590
  • Înscris: 13.06.2005
Goreme
Cazare - foarte amabil proprietarul, servit ceai, făcut conversație, cerut 40 pe camera.... I-am arătat pe Booking că avea camera la 35... a rămas 150 pe 5 zile...

Întrebat de balon - 60 euro, dar stați să dau telefon sa obțin un preț mai bun - rezultat 50. Mers in centru - o agenție 50, altă 40 fara nici- o negociere :)

Restaurant recomandat de gazda - masa pt trei 220 - dublu față de Ankara. Dar era cam "de lux", mâncarea foarte buna nimic de zis... O bere 45 lire !!! Și un cockteil de fructe la care bunica mea i-ar fi zis sirop :)
Trebuie sa mai căutăm pt un local cu preturi mai rezonabile...
Cea mai eftina motorina am văzut-o la 6.56 dar am pus de la Shell cu 7.40

In Ankara am văzut extrem de multe produse care aveau preț cam 50-70% fata de RO...
Fistic 65 TL kilu ca exemplu extrem :)

Edited by dansysro, 07 July 2021 - 16:46.


#120
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postoztan, on 07 iulie 2021 - 15:34, said:

cum ai calculati salariu min? Verifica  poze te rog,
Net  274 euro
https://www.google.c...Q4dUDCAc&uact=5

#121
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View Postavenirv, on 07 iulie 2021 - 21:05, said:

1- datele  care ai oferiti  din  2020 Iunie
2- iunie 2020 , a fost  curs  euro 7.70  TL
3- iulie 2021  curs  euro  , 10.35 TL
4- Turcii  primeste 2825  TL salariu min. faci  calcul ..
5- O zi buna

Edited by oztan, 09 July 2021 - 07:22.


#122
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postoztan, on 09 iulie 2021 - 07:22, said:

1- datele  care ai oferiti  din  2020 Iunie
2- iunie 2020 , a fost  curs  euro 7.70  TL
3- iulie 2021  curs  euro  , 10.35 TL
4- Turcii  primeste 2825  TL salariu min. faci  calcul ..
5- O zi buna
multumesc. deci cum supravietuiesc oamenii astia ? cand te uiti pe strada nu par rupti de foame...
se plateste la negru ?

#123
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View Postavenirv, on 09 iulie 2021 - 17:19, said:


multumesc. deci cum supravietuiesc oamenii astia ? cand te uiti pe strada nu par rupti de foame...
se plateste la negru ?

Vei rămâne surprins dacă vei părăsi zonele turistice și vei intra în cartiere.
Eu am vizitat pe cineva în Atasehir, la sfârșitul lui mai.
Am rămas șocat de sărăcia văzută.
O diferență enormă între Turcia de acum di cea de acum 6-7 ani în urma.
In detrimentul celei de azi bineînțeles.

#124
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006
Asa este. Nu credeti tot ce vedeti in televizor si resorturi si / sau zonele turistic.
Nu plateste negru . Dar totul incet incet mai scump. Special pentru pensionar.  Bani care primeste lunar pierde  zilnic valoare. Exp: saptamana trecut a scumpit curent electric %15 !  Si a primit marire salariu pensionar %1.94
Grea viata si in Turcia si in Romania.

Edited by oztan, 09 July 2021 - 22:31.


#125
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Posteumorocanosul, on 09 iulie 2021 - 19:16, said:

Vei rămâne surprins dacă vei părăsi zonele turistice și vei intra în cartiere.
Eu am vizitat pe cineva în Atasehir, la sfârșitul lui mai.
Am rămas șocat de sărăcia văzută.
O diferență enormă între Turcia de acum di cea de acum 6-7 ani în urma.
In detrimentul celei de azi bineînțeles.
Deci ai fost in ghegeconduurile ce au mai ramas in Atasehir. Atasehir acum este una din cele mai lux zone din turcia.

https://www.flickr.c...386487308/page1

ghegeconduurile au inceput sa se formeze cam acum 50-60 de ani de catre cei veniti de la tara sa gaseasca o viata mai buna in orasele mari si nu au putut sa plece in Europa. si s-au asezat la marginea orasului pe pamanturi libere, si-au facut niste cocioabe pt inceput si s-au gospodarit cum au putut.
apoi au inceput sa-si faca ceva ce aduceau cu niste case, fiecare cum a putut.
incet incet au aparut bloculete mici mici facute de ei (sistemul cu anul si apartamentul). apoi incet incet s-a legalizat cu proprietatea pamantului (politicienii au inteles potentialul de votanti ce zacea in acele slums).
si apoi au aparut dezvoltatorii imobiliari ce dadeau si dau 10% din apartamente celui ce da pamantul. ganditi-va ca acolo unde vedeti zgarie norii, in destule cazuri, saracii au devenit milionari sau miliardari (depindea de inflatie) peste noapte.
mergand din Atasehir spre D100 treci prin niste zone cu rromi de-ai lor unde fac sortarea deseurilor ce le culeg de prin oras. poate ati vazut flacaii aia de trag dupa ei sacii aceia enormi pe roti in care pun ce scot din gunoaie. cred ca sunt rromi sau refugiati. vai de capul lor !
oricum cei dintre Atasehir si D100 nu sunt saraci in nici un caz. ca zona nu este aranjata sunt absolut de acord, dar nici ei nu vor asta, de ce sa se faca investitii cand in 1-2 ani se vinde totul oricum au apa si curent. poate au si gaze.

fata de anul trecut cred ca destule preturi s-au dublat.dar benzina este pe la 60% fata de RO iar alimentele ce le mananca omul sarac nu au crescut asa mult. lumea mai fara mijloace se descurca cu ce prinde prin pietele mobile ce sunt in diverse cartiere corespunzator zilelor saptamanii (acum vreo luna la bacanii ciresele erau 20-40 lire, in pietele astea mobile erau 8-10 lire).

#126
belisima

belisima

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 31.05.2007
Un subiect nou pentru mine si foarte interesant.Mi-ar placea sa scrieti,in masura in care stiti,despre sistemul de sanatate si sistemul de invatamant din Turcia.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate