Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#595
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006

View PostAdrianHH, on 12 aprilie 2023 - 22:58, said:

La vama(Hamza-iesire spre Bg) in materie de bauturi alcoolice cat ar fi limita ? Se agita vamesii pt 1-2 baxuri de efes si o sticla de raki?
Dupa ce zice colegul de sus, esti ok. Prima durere a bulgarilor este cu sigaret, sigaret?

Am ramas uimit tura din ianuarie cand ne-am intors din Edirne, bulgarii de la hamza ne-au intrebat daca avem.... aur, argint. Posted Image Da cum... fix aur si argint am luat. Erau 3 bulgăroaice, parleau bine română.

Mergand pe premiza smile and wave boys, si spunandu-le ca mergem sa mai cumparat si de la ei una alta ca au produse foarte bune, am trecut repede si numai in zambete.

Edited by Maskatu, 13 April 2023 - 08:47.


#596
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Ma uitam peste rezervari si ma gandeam asupra celor de pe booking unde tariful principal este in euro. Voi cum ziceti sa fac pentru plată?

Daca platesc euro cash, platesc fix cat scrie pe rezervare. Daca platesc in lire o sa faca conversia din euro > lire la un curs mai putin avantajos pentru mine... asa am vazut ca fac mereu. Daca platesc cu cardul.... ok pun lire pe revolut dar la fel... face el conversia euro lire si pune pe POS suma.

Va intreb pe voi cei care aveti mai multe cazari la activ prin Turcia. Eu pana acum am platit si cu lire, si cu euro si la POS...

PS sau ar mai fi o varianta, sa platesc online... dar toate cazarile le am cu plata la cazare din cate stiu.

Edited by Maskatu, 13 April 2023 - 12:09.


#597
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 23.04.2007
Multumesc pt raspunsuri.
Citisem MAE-ul pe Turcia , la ei ma gandeam ca sa nu faca figuri, ca in Bulgaria am mai intrat cu 1-2 baxuri de bere/sticle+Ouzo,etc din Grecia si stiu ca nu erau probleme.
De tigari nu e cazul, nu am fumatori.
Deci, de fel nu se supara turcii daca cumpar bere pt acasa Posted Image , asta ma "ardea". Nu mai retineam prea multe de la ultima vizita(2013).
@Maskatu- am intrebat la cazarea din TR : pe booking.com pretul e in euro(adica asa am setat contul cand intru pe site/aplicatie). Am rezervat si ulterior am vazut ca se plateste la hotel. Bun, dar de obicei scrie cum platesti : in moneda locala/se accepta plati in euro/card, etc. Eh, cand i-am intrebat, mi-au zis cum doresc eu : euro, lire, card.

Edited by AdrianHH, 13 April 2023 - 12:24.


#598
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@Maskatu, moneda de plata în Turcia, este lira, oficial încasează lire... Și îți dă bon în lire... Când ai plătit în euro, ai primit bon în euro?
Desigur, sunt și excepții la marile hoteluri unde plătești și primești bon în euro...

#599
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Nu mai retin ce bon am primit, dar daca ai rezervare cu 50 de euro si ii dai 50 de euro, aia sunt banii. Daca vrei in lire (cash sau POS) atunci fac conversia EUR>TRY. Asa tin minte ca functiona treaba. Ma gandeam doar cum sa optimizez cheltuielile desi nu cred ca diferentele de curs sunt atat de speriat.

#600
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
La cazarile facute prin Booking in general mi-au fost retrase sumele automat de pe card.
Anul trecut am avut o cazare in Istanbul unde la fata locului am putut sa aleg intre plata cash in euro, dolari sau LireTR, iar daca doresc plata cu cardul se face conversie in LireTR. La Revolut daca ai deja facut schimbul in LireTR, nu prea mai conteaza.

Edited by w140, 13 April 2023 - 18:39.


#601
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
"Podurile și autostrăzile sunt gratuite în timpul vacanței
Potrivit deciziei publicate în Monitorul Oficial, podurile și autostrăzile și transportul public din Izmir, Ankara și Istanbul vor fi gratuite în timpul Sărbătorii Ramadanului.
În Monitorul Oficial a fost publicată Hotărârea Președințială privind trecerea liberă a podurilor și autostrăzilor în perioada Eid al-Fitr.

Potrivit deciziei, excluzând proiectele de tip tap-operate-transfer, autostrăzile, Podul Martirilor 15 iulie și Podul Fatih Sultan Mehmet vor fi gratuite de la ora 00.00 joi, 20 aprilie până la 07.00, luni, 24 aprilie. Transportul public în oraș în Istanbul, Ankara și Izmir va fi, de asemenea, gratuit în timpul vacanței." Sursa: https://www.bloomber...cretsiz-2329849

Attached Files



#602
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
^ sau mai pe înțelesul tuturor, autostrăzile si podurile operate de stat (KGM), adică: (cele de interes pentru noi)
- O3
- O4
- O1 (Podul Martirilor 15 iulie)
- O2 (Podul Fatih Sultan Mehmet)
- O31
- O32

#603
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Imi organizam traseul si ma gandeam sa pun si aici, poate ajuta si alti colegi, costul drumului pentru Bucuresti-Turcia (Kusadasi)

-vinietă RO(daca nu ai) ... (1 luna = 35 lei)
-taxă pod Giurgiu (15 lei dus / 4 leva sau 2 euro intors)
-vinietă BG ... (1 lună = 27 leva = 70 lei)
-vinietă TR (HGS) = ~700 lire pentru dus – întors (170 RON) - cu trecere pe Pod la Canakkale, nu Ferry
-taxa dezinfecție (iesire din TR spre BG / cand ne intoarcem) = 6 Leva sau 70 TL sau 20 lei
-asigurare de călătorie  = 30 lei x 2 persoane = 60 lei ((pentru toată perioada (13 zile) cu tot cu asigurare bagaje)) de pe asigurari.ro, la Omniasig, in limita a 10.000 de euro/persoana
_________________________________
TOTAL dus - întors = ~ 380 RON
+ carburant….. (1 litru de motorină/benzină în Turcia = 20...21 lire = ~5 lei
Aproximativ 2100 km, cu un consum mediu de 6% ar insemna 126 litri, deci inca 700-800 lei in functie de unde alimentezi, dar si de consum. Eu prefer sa merg cu jumatate, cat sa ajung in TR (bine, nu la limita sa fac pana prostului.... dar 25-30 de litri ajung pentru Bucuresti-Edirne) si sa fac fulluri pe acolo, de la Shell, benzina fiind mai ieftina si mai buna.

Mai adaugam cazarile intermediare si sejurul dar astea difera de la unul la altul. Insa in principiu o noapte la dus in Canakkale si una la intors. Eu la retur ma cazez in Edirne, unde mai si stau 3 nopti, nu 1... pentru plimbare, shopping, vizitat, etc.

Sper sa va ajute... am primit si eu la randul meu foarte mult ajutor de la colegii de aici plus de pe alte site-uri si incerc sa intorc favorul, colegilor mai noi.

Edited by Maskatu, 25 April 2023 - 13:25.


#604
oztan

oztan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,274
  • Înscris: 25.12.2006

View PostMaskatu, on 25 aprilie 2023 - 13:23, said:


-taxa dezinfecție (iesire din TR spre BG / cand ne intoarcem) = 6 Leva sau 70 TL sau 20 lei

nu mai trebuie plata  aceasta  taxa

#605
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Super. Nu stiam. Ms de update.

#606
leonktp

leonktp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,283
  • Înscris: 01.06.2008
@Maskatu recomand Buyuk Truva la Çanakkale. Au o parcare imensă și camere curate. Lângă este și un Starbucks. Spre ferry este cel mai bun marash pe care l-am mâncat în toată Turcia.

#607
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
@Maskatu ... cea mai buna ciorba de burta (sau pui) AICI.Cea mai buna inghetata AICI (Madeo).

#608
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Mersi de info.
1. @leon. Rezervare am deja facuta la Dort Mevsim. Au parcare mare, si este in periferia Canakalului, departe de agitatia din centru, exact cum imi place mie

2. @marian. Ms de sfat. Nu prea stam mult in Canakkale. De mancat am mai mancat la Tavuk Dunyasi unde portiile sunt foarte mari, mancarea foarte buna iar pretul... ridicol de mic. O sa vad daca ajungem pe unde ai spus. ms

____
PS Ca tot vorbim de canakkale.  De curiozitate... cat ar costa traversarea cu ferry? Cat costa pentru un autoturism si 1 persoana? (ca sa fac calcul). Si cat dureaza? Vorbeam cu fameleonu.... din una in alta, dupa calculele mele traversarea dureaza evident mult mai mult vs cele 4-5 minute de pe pod dar e treaba aia ca e alta experienta traversarea cu ferry.... Am mai facut-o dar cu autocarul si asta acum multi ani si era dragut nu zic nu.

Edited by Maskatu, 26 April 2023 - 11:59.


#609
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Dacă nu ai fi avut cazare în Canakkale, ar fi mers o pauza pe ferry, dar asa, mai ai doar 20 min pana la cazare...
Costuri, ceva mai puțin decât podul, și evident mai mut timp...
A, parca au rămas mai putine ferry...

#610
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Asa ma gandeam si eu. Intr-adevar cred ca au mai  taiat din ele, multi preferand sa foloseasca podul. Traversarea in sine dureaza 20-25 minute parca, apoi imbarcarea, debarcarea mai dureaza si ele. In final cred ca scutesti cel putin 1 ora... Traversarea pe pod nici nu o pui, practic mergi pur si simplu, in 3-4-5 minute esti deja pe partea cealalta.

#611
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
A scris colega @belissima pe celalalt topic,cost 135 lire

#612
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
135 lire o masina si cate persoane? Sau cum? Ca stiu ca la greci e si pe masina si pe persoane...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate