Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#577
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Intrebare: Aveam o rezervare pentru cazarea intermediara de la Canakkale, undeva in iunie dar s-au schimbat planurile de concediu si am mutat pe luna mai. Desi preferam cazarea aia, inca nu o anulasem, am cautat inainte aceeasi cazare si aparea ca nu are disponibilitate pentru mai in noaptea selectata. Am incercat cu change dates din rezervarea veche si mi-au aprobat modificarea pentru mai (sunt si 2 camere).

Mi se pare ciudat... cand cautam separat era full dar cand am dat change dates au dat ok si mai ales ca erau si 2 camere nu doar 1... Am dat si un mesaj propietatii si am intrebat din nou daca este ok si au zis ca da. Sa stau linistit?

Nu de alta dar nu vreau sa bananai dupa cazare dupa 10 ore de drum.

Edited by Maskatu, 07 April 2023 - 08:31.


#578
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Uneori hotelurile nu pun chiar toate camerele pe booking. Daca ei au confirmat ca e Ok, or sti ei ceva.

#579
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017
Booking are un numar e camere care poate sa le rezerve,daca ai confirmat si de la booking si de la proprietate e ok.

#580
kye77

kye77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 05.03.2009
Lucru nasol la turci : au inceput sa aiba peste tot preturi duale, pentru turci si pentru turisti .
Am fost la parc de distractie, intrarea era 300 lire/pers la turci si 600 lire la turisti .
Am fost la muzeu, era 250 lire/familie pentru turci si 1100 pentru turisti .
Am inteles de la ei ca e o directiva de la stat asta . Totul e recomandat sa fie de 3 ori mai scump pentru turisti .
In curand se va aplica si la istanbulkart , la cartelele de internet pentru turisti etc etc .
Momentan nu am simtit asta la restaurante .
Insa pentru noi este deja un non-go pentru ca in felul asta ajung la preturi de Italia , Franta etc si prefer acolo decat la turci...

#581
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 407
  • Înscris: 19.02.2023

View Postkye77, on 10 aprilie 2023 - 11:08, said:

Lucru nasol la turci...
Sa vedem ce-o mai fi dupa alegeri.

#582
Jimmy71

Jimmy71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 853
  • Înscris: 05.05.2006

View Postkye77, on 10 aprilie 2023 - 11:08, said:

Lucru nasol la turci : au inceput sa aiba peste tot preturi duale, pentru turci si pentru turisti .
Am fost la parc de distractie, intrarea era 300 lire/pers la turci si 600 lire la turisti .
Am fost la muzeu, era 250 lire/familie pentru turci si 1100 pentru turisti .
Am inteles de la ei ca e o directiva de la stat asta . Totul e recomandat sa fie de 3 ori mai scump pentru turisti .
In curand se va aplica si la istanbulkart , la cartelele de internet pentru turisti etc etc .
Momentan nu am simtit asta la restaurante .
Insa pentru noi este deja un non-go pentru ca in felul asta ajung la preturi de Italia , Franta etc si prefer acolo decat la turci...

Nu-mi vine sa cred!!! Au marit deja preturile semnificativ( 50% minim ) pe partea de turism si acum vad ca baga preturi duale......Joi o sa plece o verisoara la Istanbul si am rugat-o sa verifice daca intr-adevar asa stau lucrurile. Poate ne confirma si oztan aici daca e adevarat sau nu.

#583
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Nu cred ca este o chestie noua. Am observat anul trecut cand eram in Istanbul la palatul Topkapi, era pret separat pentru turci si separat pentru turist, iar diferenta era mare.  Nu mai stiu exact dar era cel putin dublu pentru turisti.

Referitor la cazari, depinde foarte mult de perioada aleasa, de perioada in care rezervi si de platforma pe care o alegi. Intre un all inclusive din mai si unul din august, diferentele sunt si duble.

Fiind pe topic despre mersul cu masina, sa speram ca nu vor face acest dublu standard si pentru taxe (HGS) sau carburant. Poate ca est edoar un mod de a ajuta turcii care au oricum salarii mici, inflatia este mare, etc. dar evident ca te cam oftici... Eu am fost anul acesta in ianuarie la cumparaturi si nu am observat preturi duble, cel putin in Edirne. Nici la shopping nici la obiective nici la bazare, etc.

Edited by Maskatu, 10 April 2023 - 14:38.


#584
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View Postkye77, on 10 aprilie 2023 - 11:08, said:

Lucru nasol la turci : au inceput sa aiba peste tot preturi duale, pentru turci si pentru turisti .
Am fost la parc de distractie, intrarea era 300 lire/pers la turci si 600 lire la turisti .
Am fost la muzeu, era 250 lire/familie pentru turci si 1100 pentru turisti .
Am inteles de la ei ca e o directiva de la stat asta . Totul e recomandat sa fie de 3 ori mai scump pentru turisti .
In curand se va aplica si la istanbulkart , la cartelele de internet pentru turisti etc etc .
Momentan nu am simtit asta la restaurante .
Insa pentru noi este deja un non-go pentru ca in felul asta ajung la preturi de Italia , Franta etc si prefer acolo decat la turci...
Crezi ca in franta,italia nu s-au marit si acolo preturile? E o diferenta destul de mare si acolo din ce stiai in urma cu 2-3ani si acum.

#585
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Nu era vorba de mărit sau nu. Era vorba că au implementat tarif dublu. Mai ieftin pentru localnici și mai scump (mult mai scump) pentru turiști. Am văzut asta anul trecut la Topkapi. Fix așa era... Mie mi se pare cam discriminare dar cine să se pună cu Sultanul?

Edited by Maskatu, 11 April 2023 - 11:56.


#586
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,764
  • Înscris: 03.04.2017

View PostMaskatu, on 11 aprilie 2023 - 11:55, said:

Nu era vorba de mărit sau nu. Era vorba că au implementat tarif dublu. Mai ieftin pentru localnici și mai scump (mult mai scump) pentru turiști. Am văzut asta anul trecut la Topkapi. Fix așa era... Mie mi se pare cam discriminare dar cine să se pună cu Sultanul?
Fii atent la ce a scris exact colegul.Nu se ajung la preturi de italia,franta ca au marit si acolo preturile.

Edited by dacrad2, 11 April 2023 - 12:24.


#587
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,168
  • Înscris: 05.09.2007
Au inceput Ungurii cu carburantul de anul trecut si .... nimeni nu a zis nimic. O intrare la un muzeu cred ca nu se compara cu un litru de carburant. Oricum sunt la un pret mult sub ceilalati. Iar la taverna sau la restaurant ... nu cred ca prefera sa dubleze. Ramai la Kofte sau Ciorba ca ultima varianta. Or sa dubleze, poate, acolo unde au direct controlul.

#588
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai s a dublat Museum Pass Turkey, era 50 euro de pers si aveam 100 euro pusi la o parte pt el, 2 pers. Acum e 118 euro/pers. N am verificat, dar presupun ca toate intrarile la obiective s au dublat si ele, altfel nu l ar mai lua nici naiba. Ce trist ca fix acum m-am trezit si eu sa vizitez Turcia.
P. S. Pamukkale este 19 euro/pers, la fel si Efes.

Edited by camelia19, 11 April 2023 - 14:50.


#589
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Am fost la Pamukkale anul trecut in  iunie si costa 150 de lire (vreo 7 euro). Si imi spunea gazda de la cazare  ca din iulie se scumpesc iar ..... dar pare ca s-au scumpit serios si anul acesta.

#590
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
M am uitat acum pe site, toate intrarile s au dublat. Pamukkale era 10 euro acum cateva zile, exact ca Efes. Stiu, pentru ca aveam notat tot. Facusem o lista cu tot ce vreau sa vad, ca sa imi dau seama cat economisesc cu Museum Passul. Acum nu cred ca mai economisesc nimic, tot pe la 100 euro ma ajung intrarile la obiectivele pe care le am in plan...in loc de 50 euro, cat m ar fi costat ieri Museum Passul. Ca sa imi fie rentabil passul ar trebui sa vreau sa vad mult mai multe chestii decat am in plan...pacat.

Edited by camelia19, 11 April 2023 - 15:05.


#591
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,389
  • Înscris: 23.04.2007
La vama(Hamza-iesire spre Bg) in materie de bauturi alcoolice cat ar fi limita ? Se agita vamesii pt 1-2 baxuri de efes si o sticla de raki?

#592
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,830
  • Înscris: 04.02.2008

View PostAdrianHH, on 12 aprilie 2023 - 22:58, said:

La vama(Hamza-iesire spre Bg) in materie de bauturi alcoolice cat ar fi limita ? Se agita vamesii pt 1-2 baxuri de efes si o sticla de raki?
Am gasit ceva de genul asta, dar nu stiu daca e sigura sursa:
You can import to Bulgaria not more than 16 liters of beer, 1 liter of spirits, 4 liters of light wine, and 2 liters of heady wine. You can have not more than 200 cigarettes per person crossing the Bulgarian border.

#593
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008

View PostAdrianHH, on 12 aprilie 2023 - 22:58, said:

La vama(Hamza-iesire spre Bg) in materie de bauturi alcoolice cat ar fi limita ? Se agita vamesii pt 1-2 baxuri de efes si o sticla de raki?

"Exemplul maximal pentru scutirea de taxe la intrarea în Bulgaria pentru un pasager care vine din Turcia este următorul:
- 40 bucăți țigări (2 pachete)
- 1 litru băuturi spritoase/alcoolice
- 3 litri vin non-spumant
- 16 litri bere
- și alte mărfuri (precum jucării, parfumuri, articole electronice etc.) până la valoarea totală de 300 de euro sau contravaloarea acestora în leva."

Sursa: https://www.mae.ro/t...conditions/3677

Attached Files


Edited by w140, 13 April 2023 - 07:21.


#594
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
Later Edit:

Pentru BG, informaţii vamale suplimentare: https://customs.bg/w.../agency-en/home

Edited by w140, 13 April 2023 - 07:56.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate