Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#505
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Acuma sincer la 150 lei pe noapte ce putea sa fie...cu 30 euro nu stai nici la cort in tari de la Slovenia incolo...

#506
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
A fost cazare pe sărăkie.

#507
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Tocmai, sa fiti bucurosi ca ati primit un sfert de rosie si 3 masline. :)

#508
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcamelia19, on 25 ianuarie 2023 - 11:53, said:

Acuma sincer la 150 lei pe noapte ce putea sa fie...cu 30 euro nu stai nici la cort in tari de la Slovenia incolo...

30 eur.hotel 4*.pe malul marii.ianusrie 2023.catei inclusi.
E vorba de asia.nu comparam cu vestul.

#509
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Depinde unde? In ianuarie pe malul marii nu prea ai ce face, in timp ce un oras mãricel poti sa-l vizitezi in orice anotimp.

Edited by camelia19, 25 January 2023 - 18:42.


#510
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Antalya

#511
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Una peste alta inteleg ca o cazare poate sa fie nasoala. Dar ce te faci cand aceeasi cazare costa cu 50-80 de lei mai mult? Primesti tot ce am descris anterior, pentru mai multi bani. Doar nu o sa shimbe Mustafa micul dejun. Tot ala e... eu nu as mai servi asa ceva, serios.

Sau cat de greu era sa mai puna langa 2 feliute de branza, cascaval, o cutiuta mica cu unt, cu gem, un ou fiert. E doar rea vointa si nepasare. Mai bine ar spune ca NU au mic dejun si gata, nu-s singurii. Ori te focusezi pe camere, ori pe mic dejun, dar cand vrei pe ambele si nu te pricepi, iese prost.

A doua noapte am facut frigul ca setase desteptul centrala la minim. Abia dupa ce i-am zis a venit si a umblat la ea (era inchisa in dulap) si a pus-o mai ok. Si cu toate astea avea 9.1 pe booking dar in ritmul asta nu pentru mult timp.

Pentru mine este clar, nu mai cazari ieftine ca nu-i ok. Dar poate fi si invers... la cazarea din pamukkale am dat tot cam 150 daca imi aduc bine aminte, si culmea, eram 4 persoane. Si micul dejun a fost TOP, nota 10 pe langa mizeria servita de astia. Si aici eram in Edirne... oras de fite, acces la atatea firme de catering, iar aia erau in pustietate pe o straduta vai de mama ei.

Edited by Maskatu, 27 January 2023 - 13:07.


#512
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,626
  • Înscris: 12.12.2006
Vad ca pe Google Maps au 3.9 . S-a mai lamurit lumea probabil.

#513
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
Era mica pe google maps dar ordonand dupa cele mai noi, alea recente erau mai ok... acum mno asta este. De murit de foame nu mori in Turcia. Data viitoare ma orientez mai bine. Posted Image

#514
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,414
  • Înscris: 30.04.2008
Edirne nu mai este o destinatie turistică atractivă, ospitalitatea turcească a pălit in acest oras de frontieră devenind ceva mai "balcanică", in special de cand s-a intensificat "turismul" practicat de bulgari.

Edited by w140, 28 January 2023 - 14:41.


#515
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
S-au mai temperatu bulgarii. Au dat năvala primele luni cand s-a bagat intrarea cu buletinele. Veneau la cumparaturi in grupuri organizate (autocare), le vedeai pe langa Erasta + la Migros-uri. Acum a fost ceva mai ok, nu mai erau asa de multi.

Eu abia descopar acest oras si imi place foarte mult. Acum stiti cum este... orice padure are uscaturile ei. Nici Istanbulul daca stam sa-l puricam, nu-i top, dar eu personal pot sa traiesc experienta turceasca aici in Edirne.

#516
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Am uitat sa zic, cand am fost in Sardinia am avut 5 cazari doar pe insula plus cele intermediare si o lista cu vreo 30 de plaje si trasee de facut in fiecare zi. Unele trasee de 50 km, altele de 200 km, dar fiecare presupunea 1-2 obiective de vizitat pana in pranz, apoi 1-2 plaje pana spre seara. Din lista aia de plaje cred ca am vazut jumatate, dar macar am stiut ce optiuni am. A fost super obositor, 5000 km in total, dar a meritat din plin aventura.

Edited by camelia19, 29 January 2023 - 14:30.


#517
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,273
  • Înscris: 14.11.2006

View Postcamelia19, on 29 ianuarie 2023 - 14:03, said:

Cam asa ar trebui sa arate traseul, in varianta gandita in momentul asta.
Haoleo, mânca-ti-as! Bafto delo, pirando!Posted Image Haf deli mango tuali, dafto buleandro moi!
Poate in viata urmatoare sa visez la un asemenea traseu, mânca-ti-as sufletelu tau, mo!Posted Image
Numai vacanta nu e asta, mo! Dar motocicleta nu-i ca masina, mo!

Te sustin in tot ceea ce faci, dar asta nu se poate numi vacanta...
Uriasa Turcie nu-i ca Grecia.

Edited by florinbad, 29 January 2023 - 15:28.


#518
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Eeei, hai ca nu-i chiar asa. @webSorin a facut un traseu si mai lung si nu s-a plans. :)

#519
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
E superb traseul. Am fost aproape in toate locatiile pe care le-ati gandit (mai putin in Bergama)
Singurul lucru pe care l-as schimba, daca ar trebui sa schimb ceva neaparat - ar fi sa stau cate o zi in plus in cateva dintre locatii... si as face un Boat Trip la Kekova.

#520
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View Postcamelia19, on 29 ianuarie 2023 - 08:29, said:

Am stat in cumpana daca sa aleg Fethye sau Kas pentru cazare. Pana la urma balanta a inclinat spre Kas datorita posibilitatii de a vizita Kastelorizzo si pentru ca, din ce am citit, Kas e un orasel mai linistit.

acum o luna nu am putut merge la greci:(  (doar le-am folosit reteaua de EU :)) )
tu cum te ai aranjat sa l ajungi?>

View Postcamelia19, on 28 ianuarie 2023 - 23:12, said:

@florinbad, ba iti spun...Bergama ramane pe data viitoare, impreuna cu alte cateva obiective pe care imi doresc sa le vad, dar nu am reusit sa le fac loc in circuit: Troia, Olympos, Gobekli Tepe, Haran, Mount Nemrut, Karanlik Canyon, adrumul D915 si altele...plus zona de coasta Datca, Marmaris, Oludeniz. Toate adunate mai fac lejer de o vacanta faina, e mare tara asta. Principalele obiective au fost de la inceput Cappadocia si Efes,  de fapt Cappadocia a fost motivul principal pt care am ales Turcia.
Itinerariul (cel putin in momentul asta) e urmatorul:
- 1 noapte Kastanies (GR);
- 3 nopti Cesme (de vizitat Cesme, Alacati, Ilica beach, Altinkum beach);
- 2 nopti Kusadasi (de vizitat Efes, Templul Artemisei, Selcuk, Casa Fecioarei Maria, Dilek National Park);
- 4 nopti Kas (de vizitat Amyntas Rock Tombs in Fethye si Saklikent N.P. pe drum dinspre Kusadasi, o zi in Castellorizo, Kaputas beach, in general relaxare);
- 2 nopti Antalya (de vizitat ruinele de la Myra si Biserica Sf.Nicolae in drum dinspre Kas, apoi Antalya Kaleici, plaja, relax)- am ales Antalya pt ca era prea departe sa mergem din Kas direct spre Goreme si sa mai si vizitam chestii pe drum;
- 5 nopti Goreme (de vizitat Catalhoyuk si Sultanhani Caravanserai pe drum dinspre Antalya, apoi tot ce se poate in 4 zile pline in Cappadocia+ zbor cu balonul-240 euro/pers cu Royal Balloon cos de 16 pers si Sunset Camel Safari cu Savran 45 euro/pers., astea-s deja bookuite);
- 2 nopti Pamukkale (oprire la Lake Tuz pe drum si a doua zi Pamukkale dimineata+ Laodiceea);
-1 noapte Edirne (probabil).
Exceptand prima si ultima noapte am facut deja rezervarile (anulabile, deci suporta modificari), in plus orice sugestii sunt binevenite. Stiu ca am omis destule chestii care poate sunt destul de apropiate de locurile pe unde trecem, am ales ce mi s-a parut mai interesant si ideea e sa ne si relaxam cateva zile la plaja. Probabil am putea vizita mai multe intre cazari, dar fiind cu moto e mai complicat sa ne tot echipam si dezechipam, ca nu putem umbla prin caldura cu costumele de moto, oricat de pentru vara ar fi ele.
In total vor fi vreo 5500-6000 km, depinde cat ne invartim pe langa cazari. O sa fie o vacanta cu multe premiere pt noi: prima oara in Turcia, prima oara in Asia si prima oara intr-o tara musulmana. So...looking forward to it. Posted Image



Si noi preferam drumurile mai mici si mai goale, sa surprindem mai bine farmecul locurilor.

bravooooo
pe cate roti ?:)marca?

#521
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
@foxbat uite aici: https://www.meisexpr...erry-price-list , in sezon sunt curse zilnic.
Vstrom650...

Edited by camelia19, 29 January 2023 - 22:25.


#522
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
nice!! Ma bate gandul de o Afrikana modelul nou. mai am 4 rinichi si aia e:)
Varadero-ul meu inca mai stie ( o parte) din drumurile alea . O sa aveti un super concediu. "urmaresc":). Asfalt uscat! Si mereu cu "negrul in jos":)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate