Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

TURCIA - Doar o vorba sa mai spun - Cazare, taxe, preturi, alternative ...etc

- - - - -
  • Please log in to reply
823 replies to this topic

#523
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postfoxbat, on 29 ianuarie 2023 - 23:06, said:

O sa aveti un super concediu. "urmaresc"Posted Image. Asfalt uscat! Si mereu cu "negrul in jos"Posted Image

Merci, sa fie! Mai e mult pana la vara, dar mie imi place sa pregatesc temeinic vacantele, asa ca iau notite din timp. Mai ales ca asta va fi o vacanta (sau cum vrea @florinbad sa-i spuna) care ne va scoate putin din zona de confort, dupa cum spuneam. Si nu neaparat din cauza kilometrilor multi (am facut si peste 1000 km pe zi TM-Innsbruck sau TM-Volos in 2020 prin Bulgaria, cand vama grecilor cu Macedonia de Nord a fost inchisa din cauza pandemiei), ci pentru ca totul va fi nou pentru noi, de la locuri la cultura, mancare, obiceiuri.
P.S. Daca vrei sa vezi poze din alta vacanta, am postat mai pe larg despre plimbarea noastra prin Kefalonia din 2021 (de la postul #1957). :)

#524
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
In drumurile tale pe cai mai pitoresti sa incerci si mancarea de acolo unde scrie "Ciorba" sau "Kofte" . Par bombele noastre dar doar par. Curat servire mai mult decat amabila, preturi de iti e jena ca ai mancat niste portii mari aproape pe gratis. Nu au "pleting" dar au gust. Am incercat cand foamea m-a doborat in drum spre Canakkale dinspre Oludeniz. Pe urma am repetat de cate ori am avut ocazia.  Ceva in genul ACESTA.

#525
manuale

manuale

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 30.05.2007
Da, da, asa este. Sa incercati sa luati un Kokorec de la vreo rulota de pe marginea drumului. Nu o sa mai gasiti asa ceva nicaieri.

#526
AdrianHH

AdrianHH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,387
  • Înscris: 23.04.2007

View Postw140, on 24 ianuarie 2023 - 22:02, said:

In Edirne mai rezerv doar la Hilly Hotel, asta dupa ce cu ceva ani in urma mi-am luat plasa cu un hotel ceva mai ieftinuț, de unde dimineața am plecat la drum (lung) mai obosit decat seara, deoarece pe holul hotelului toata noaptea a fost un dute-vino de adulti si copii ca la bâlci.

LaterEdit:
La Hilly Hotel si micul dejun face toti banii
Pe la Alan Suites - Unisite a stat cineva?

#527
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,315
  • Înscris: 30.05.2006
E ok la Alan, nu am stat dar am tot auzit de ei. Cand intrebi de cazare in Edirne, o sa auzi in primul rand de A plus si alan suites... Cred ca o sa includ si eu pe lista, daca prind pret bun, o cazare la Alan Suites pentru viitoarele șederi din Edirne.

#528
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010

View Postmarian.bazavan, on 30 ianuarie 2023 - 09:05, said:

Ceva in genul ACESTA.
Fix prin fata aluia o sa trecem (dar pe sensul celalalt) cand mergem dinspre vama spre Cesme. Daca ne e foame poate ne bagam chiar la el. Ma gandesc ca la genul asta de cantine nu prea se poate plati cu cardul, nu? O sa trebuiasca sa scoatem niste lire cand trecem printr o localitate mai rasarita in ziua aia. Am inteles ca sunt cateva banci care nu iau comision daca scot de pe revolut.

@manuale Kokorec ala presupun ca e kokoretsi-ul grecesc, daca are acelasi gust nu ma atrage. Eu sunt mai cu salatele si fructele de mare, chestii mai light. :)

#529
eumorocanosul

eumorocanosul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,719
  • Înscris: 02.02.2009

View PostAdrianHH, on 30 ianuarie 2023 - 12:26, said:


Pe la Alan Suites - Unisite a stat cineva?

1.Cazarea e ok. Au camere de 2 persoane și apartamente cu 2 doua dormitoare.
2.Au cel mai bun mic dejun din Edirne. Peste cel de la Hily.


#530
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007

View Postcamelia19, on 30 ianuarie 2023 - 14:30, said:

Fix prin fata aluia o sa trecem (dar pe sensul celalalt) cand mergem dinspre vama spre Cesme. Daca ne e foame poate ne bagam chiar la el. Ma gandesc ca la genul asta de cantine nu prea se poate plati cu cardul, nu? O sa trebuiasca sa scoatem niste lire cand trecem printr o localitate mai rasarita in ziua aia. Am inteles ca sunt cateva banci care nu iau comision daca scot de pe revolut.

@manuale Kokorec ala presupun ca e kokoretsi-ul grecesc, daca are acelasi gust nu ma atrage. Eu sunt mai cu salatele si fructele de mare, chestii mai light. :)
DA, lire, ca doar e pt localnici si cunoscatori. Cardul implica taxe.

Edited by Barboso, 30 January 2023 - 18:40.
Adaugare citat... la mutarea discutiei aici s-a intercalat un post si se pierdea firul discutiei.


#531
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View Postcamelia19, on 30 ianuarie 2023 - 14:30, said:

.....

Kokorec ala presupun ca e kokoretsi-ul grecesc, daca are acelasi gust nu ma atrage. Eu sunt mai cu salatele si fructele de mare, chestii mai light. Posted Image

Kokorec-ul turcesc nu are nici o legatura cu cel grecesc care este mai mult o fiertura de măruntaie, cel putin eu asa l-am nimerit in trei locatii diferite din Grecia, dupa care am renuntat sa-l mai comand.
In schimb cel din Turcia este o minune din punctul meu de vedere, dar din pacate nici acesta nu se apropie de gustul tau Posted Image "mai cu salatele si fructele de mare, chestii mai light"
Cred ca totusi ar fi pacat sa nu-l incerci.

Atasat imagine cu Kokorec din Turcia

Attached Files


Edited by w140, 30 January 2023 - 16:34.


#532
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
O alta "delicatese intrata mai nou in zonele turistice este "Cag Kebab" https://en.wikipedia...#159;_kebabÄą

https://turkishfoodie.com/cag-kebab/

Edited by w140, 30 January 2023 - 16:44.


#533
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
Pe principiul " nu e leguma ca si porcul " putem spune ca: " nu e fructe de mare ca si fructele de cotet " :) :) :)

View Postw140, on 30 ianuarie 2023 - 16:43, said:

O alta "delicatese intrata mai nou in zonele turistice este "Cag Kebab" https://en.wikipedia...

https://turkishfoodie.com/cag-kebab/

Adicalea ... Shaorma sau kebab pe orizontala, i-a venit rau si s-a lungit putin :)

#534
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008

View Postmarian.bazavan, on 30 ianuarie 2023 - 16:47, said:

... pe orizontala, i-a venit rau si s-a lungit putin Posted Image

Posted Image Pus la gratar pe orizontala chiar si noi turisti-l putem usor reperea,. Carnea folosita nu este vita sau pasare, ci este carne marinata de miel, folosinduse o combinație de coaste de miel dezosate și pulpă de miel dezosată.

Edited by w140, 30 January 2023 - 17:02.


#535
marian.bazavan

marian.bazavan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,167
  • Înscris: 05.09.2007
@W140 Adicalea suna frumos de gustos. Ne punem pe cautat pe unde ne duc pasii si rotile. Care vede primul spune, pune poza si pret. Pofta mare la portii si mai mari.

#536
w140

w140

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,412
  • Înscris: 30.04.2008
Locatie: Şehzade Cağ Kebap in Sirkeci Istanbul https://www.google.c...!16s/g/1wf4qrt4

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qtVxtgctsCE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pret 110 TL, atasat lista pret (de la locatia de mai sus) din data de 24.01.2023, de pe google.

Attached Files


Edited by w140, 30 January 2023 - 17:19.


#537
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Nu uitati Delta Dalyian, ca must see in TR, si toate plajele cu nidsip fin dinspre Dalyian spre Fethyie si dupa.

#538
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postcamelia19, on 29 ianuarie 2023 - 22:21, said:

Vstrom650...
Offtopic (mea culpa, stau in genunchi pe coji de nuca), da-s curios: motociclesti (si) tu, sau esti doar pasagera ?   :)

#539
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,890
  • Înscris: 22.12.2005
tot off - e mult mai greu sa "pasageresti". serios.( pe 2 roti adica). in fata noi mai avem un ghidon, o pozitie, in spate este "cuc"(sau cuca:) ).
ma rog, daca nu ai un GTL 1600 sau un Goldwing (astea nu se numara la moto pt ca sunt canapele pe roti). deci esti pe canapea,pasager sau rider.

de fapt - on topic- mai e mult pana la vara but still. cand e tura? v-ar deranja sa fie 2 motoare? (cel putin o parte din drum)?(pe unul eu ;P )

#540
camelia19

camelia19

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 31.01.2010
Sunt doar pasagera, dar eu ma ocup de tot ce tine de organizare, itinerariu, rezervari etc. Sa zicem ca sarcinile sunt impartite. :)) In plus, 100% din drum (exceptand autostrada unde chiar nu are sens ca nu e nimic interesant de vazut) stau cu aparatul foto de gat si fac poze la tot ce mi se pare interesant. Si unele din cele mai misto poze se devedesc a fi facute pe drum, in locuri unde nu ai cum sa opresti. Uneori sunt atat de faine peisajele incat ar trebui sa te opresti la fiecare suta de metri (pe pasuri prin Dolomiti, de exemplu). :)
Fox, planul este facut pentru iunie-iulie. E cam cald probabil, dar asta e. Noi suntem din TM.

Edited by camelia19, 30 January 2023 - 21:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate