Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Receiver Tv Amiko Mira

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
ronandy

ronandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.06.2016
Locuiesc in Germania si folosesc un decodor Amiko Mira pentru a receptiona posturile Tv romanesti. Acesta foloseste reteaua de net doar pentru a decoda posturile, nu si pentru a prelua imaginea. Pentru imagine am montata o antena. De cateva zile nu mai pot conecta receiverul la internet( la routerul casei), dar daca folosesc functia Punct de Acces al telefonului se conecteaza. Cred ca a fost descoperit de reteaua de internet Vodafone ca nefiind legal. Are cineva o sugestie cum as putea rezolva problema?  De pe telefon nu mai pot vizualiza programe HD. Timp de jumatate de an totul a functionat impecabil...

#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Prin VPN daca nu vrei sa stie providerul de net ce faci si ce site-uri vizitezi.

#3
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Ce legătură are conexiunea inexistentă între router și receiver cu ceea ce vizionezi tu de pe antenă? Adică crezi că dacă resetezi receiverul la setările din fabrică revine conexiunea cu routerul? Nu cred.

Nu știu cum e la Amiko dar verifică setările în configurare Rețea. La fel și în router.


La mine în receptor Zgemma așa apare o conexiune:
Attached File  1_0_1_244_EA_1_FFFF01C1_0_0_0_20210329211536.jpg   212.66K   40 downloadsAttached File  1_0_1_244_EA_1_FFFF01C1_0_0_0_20210329211500.jpg   190.79K   33 downloadsAttached File  1_0_1_244_EA_1_FFFF01C1_0_0_0_20210329211524.jpg   163.08K   31 downloads

Edited by badmania98, 29 March 2021 - 20:18.


#4
ronandy

ronandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.06.2016
Receiverul decodeaza posturile romanesti cu ajutorul internetului. Are 7 severe la care se conecteaza si de acolo programele sunt decodate

#5
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Nu-mi explica, că știu. Vezi ce e la tine. Ai zis că nu ai conexiune la router de pe receiver și nu că ai conexiune la receiver dar conexiunea de la receiver la serverele respective nu se poate realiza. E o diferență. Eu încerc să te îndrum, doar tu să pricepi ce zic eu. E posibil ca ceea ce ai tu...să nu mai fie valabil (a expirat/a fost valabil doar 6 luni).

Edited by badmania98, 29 March 2021 - 20:24.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007

Quote

Receiverul decodeaza posturile romanesti cu ajutorul internetului. Are 7 severe la care se conecteaza si de acolo programele sunt decodate
te referi la linii de cardsharing
inseamna ca ori a fost inchis serviciu de sharing, ori au interzis nemtii accesu, ori trebuie sa platesti

ps. softpedia nu incurajeaza pirateria

Aboneaza-te la Focus Sat si poti folosi cartela in propriul aparat

 badmania98, on 29 martie 2021 - 20:21, said:

Nu-mi explica, că știu. Vezi ce e la tine. Ai zis că nu ai conexiune la router de pe receiver și nu că ai conexiune la receiver dar conexiunea de la receiver la serverele respective nu se poate realiza. E o diferență. Eu încerc să te îndrum, doar tu să pricepi ce zic eu. E posibil ca ceea ce ai tu...să nu mai fie valabil (a expirat).
pai, vor oameni sa fie platiti Posted Image ... sapte servere consuma ceva curent


 badmania98, on 29 martie 2021 - 20:31, said:

Eu mă opresc aici.
si eu....

Edited by STARTREK1, 29 March 2021 - 20:35.


#7
ronandy

ronandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.06.2016
Serverele functioneaza. Momentan ma uit la televizor, dar folosesc reteaua de date mobile a telefonului pentru a alimenta receiverul cu net. De pe date mobile vrea, la reteaua fixa de net nu mai vrea sa se conecteze. Plus ca acum doua zile mi-a aparut in providerul de net ca un dispozitiv din casa nu este in regula.

#8
badmania98

badmania98

    Nenea

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,650
  • Înscris: 28.11.2001
Eu mă opresc aici.

#9
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Am si eu Amiko Mira X 3000, il folosesc la FocusSat. Am ultimul soft pe el dar totusi face figuri, indica ca e codat sau ramane fara sonor

#10
ronandy

ronandy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 02.06.2016
La mine zice ca e codat doar cand sunt conectat la reteaua wireless...In fine, se pare ca providerul de net a limitat accesul dispozitivului la retea. Functioneaza ok si pe date mobile😅

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate