Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Relatia intre rezultatele anticorpi COVID si imunitate

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
VPVlad1988

VPVlad1988

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.11.2020
Inutilitatea verificarii titrului de anticorpi, se prea poate sa fie asa dar pentru pacea sufletului meu l-am facut.
Eu personal ma incadrez la punctul 2 cu "superimunitate", dar ceea ce imi vine greu de crezut ca CDC a zis asa ceva.
Iar despre Omicron, momentan din cate am auzit aseara la un doctor este mult mai "chil" fata de delta sau alte variante, ceea ce ar insemna putine cazuri in spitale, grave, decese, cum vrei sa-i mai zici, doar ca este mai contagios, o persoana infectata cu Omicron poate infecta alte 10 persoane.
In rest, sa fim sanatosi ca oricum, boala dupa cum vedeti vine singura.
Pace!

#74
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca Israelul a dat studiile respective, nu CDC, ca vad azi foarte multe articole pe tema imbolnavire + vaccinare sau vaccinare + imbolnavire.

Eu nu stau linistit si nici nu vad pace in fata ochilor. Niste baieti cu diplome m-au convins ca un virus fabulos bantuie planeta (de acord). De aceea sunt de parere ca trebuie facut orice pentru a-l eradica. Oficialii si imunologii care vin cu propaganda 'o sa traim cu virusul' ar trebui condamnati pentru zadarnicirea combaterii pandemiei.

Nu prea inteleg cata competenta iti trebuie ca sa iesi cu texte de genul 'dar voi ce solutie aveti ?' Probabil trebuie multe doctorate ca pe de o parte sa promovezi vaccinarea obligatorie, iar pe de alta parte sa vii cu textul 'ar fi buna si o imbolnavire pentru superimunitate, stai ca vaccinul nu functioneaza la Omicron dar e obligatoriu de facut, ca altceva nu avem'.

#75
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Chestia cu superimunitatea sau imunitatea hibrida chiar exista - cei trecuti prin boala si vaccinati ulterior pot anihila fara probleme mutatiile de pana acum - chiar si Omicron.
Sunt multe teste facute de prin primavara - primii au observat cei din Singapore ca cei care au avut Sars Cov 1 - acum ceva ani si s-au vaccinat acum neutralizeaza fara probleme orice varianta de Saras Cov 2 aparuta pana la data respectiva. Au testat si invers - cu Sars-Cov 2 si se pare ca anticorpii neutralizeaza si vechea varianta.

Practic ai sistemul imunitar trecut prin boala si care si-a creat deja un mecanism de identificare si respingere al virusului - limfocite B si T, anticorpi - nu doar ptr Spike unde s-au sesizat mutatiile de pana acum, si care e antrenat/pus in garda e vaccin.

Inca din primavara s-a vazut ca cineva trecut prin boala nu are nevoei de a doua doza de vaccin - unele tari - Israel si Franta nu au considerat necesara a doua doza la ei trecuti prin boala. Practic nr de anticorpi dupa o doza e de 10 ori mai mare decat al doua doze la cei netrecuti prin boala.

Singura problema la superimunitate e ca nu se stie cat dureaza.

#76
amanita

amanita

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 02.01.2016
Confirmare la persoane cu schema completă de vaccinare*
În perioada 27 decembrie 2020 – 31 octombrie 2021, un număr de 140.470 persoane (2.2% din
totalul persoanelor cu schemă completă de vaccinare) au avut un test pozitiv de infecție cu virusul
SARS-CoV-2, după administrarea celei de a doua doze* de vaccin. 69.8% dintre acestea au fost
vaccinate cu Pfizer Biontech, 4.8% au fost vaccinate cu Moderna, 11.9% cu Astra Zeneca și 13.4% cu
Johnson&Johnson.

Timpul scurs de la data vaccinării cu schema completă până la data confirmării arată că:
- 7.5% din persoane au fost confirmate în prima luna de la vaccinare
- 11.2%* din persoane au fost confirmate în primele 2 luni de la vaccinare
- 15.5%* din persoane au fost confirmate în primele 3 luni de la vaccinare
- 23.4%* din persoane au fost confirmate în primele 4 luni de la vaccinare
- 44.3% din persoane au fost confirmate în primele 5 luni de la vaccinare
- 68.6% din persoane au fost confirmate în primele 6 luni de la vaccinare
- 31.4% din persoane (44.056 cazuri) au fost confirmate la peste 6 luni de la administrarea
schemei complete de vaccinare.

În perioada 27 decembrie 2020 – 31 octombrie 2021, la un număr de 1.264 persoane (0.02% din
totalul persoanelor vaccinate cu schemă completă) a survenit decesul. Dintre acestea, 881 (69.8%)
erau vaccinate cu Pfizer, 70 (4.8%) cu Moderna, 56 (12.0%) cu Astra Zeneca, iar 257 (13.4%) cu
Johnson&Johnson.

Sursa este INSP

https://insp.gov.ro/...31.10.2021..pdf

Daca aveti timp puteti trage concluzii interesante

https://insp.gov.ro/...irmate-covid19/

#77
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Inca o voce care anunta probleme serioase cu proteina S generata de vaccin, Dr Sucharit Bhakdi cu un amic german, ambii nefiind sosocari sau ceva.

#78
ZapperBH

ZapperBH

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,449
  • Înscris: 20.10.2004
Mai a fost unu' candva care si-a permis sa spuna ca Pamantul nu-i plat :) Acu pe langa Bhakdi mai e Robert Malone :)

#79
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,664
  • Înscris: 26.11.2001
Am 2 doze Pfizer si o doza de Moderna (30 sept 2021).

Am trecut printr-o raceala prelungita anul asta, dar niciodata nu mi s-a pozitivat tesltul Ag sau cele PCR, deci teoretic nu am avut Covid19.

Practic, nu stiu.
Cert e ca am titrul de anticorpi 37141 U/mL

Acum, daca faci analizele la Synevo, ai gratuit si optional dozarea Anticorpilor Anti-Proteina Spyke.

Quote

Cum se interpretează rezultatul?
Testul anticorpi COVID-19 este cantitativ, iar rezultatul este exprimat sub forma unui index valoric. Titrul este o valoare care se corelază cu cantitatea de anticorpi ce se formează în organism.
<0.80 U/mL – Negativ
≥ 0.80 U/mL – Pozitiv
Prezența anticorpilor anti-proteina spike poate indica imunitate față de virusul SARS-COV-2, dobândită prin infecție sau vaccinare.

Attached Files


Edited by Courage, 25 February 2022 - 21:11.


#80
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
La Synevo erau unii pe-aici si cu 100.000...
Nu poti compara decat cu altii care ua facut tot acolo si dare au facut acelasi test - sunt vreo 2 care le poi face la ei.

Oricum ai destui.

#81
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Am fost zilele trecute la Synlab sa-mi fac analizele si de curiozitate am mai facut un test de anticopri.
In ritmul in care scad cred ca abia peste cativa ani mai imi trebuie si booster :D

La 12 luni dupa vaccin - 72500 Au/ml
La 6 luni - 8700 Au/ml
La 11 luni - 4550 AU/ml

Practic la 11 luni am cu cateva sute de unitati mai mult decat alt coleg la 6 luni, tot trecut prin boala si vaccinat, si de 6 ori mai mult decat altcineva cu 3 doze de vaccin...

#82
stdalionutpwr

stdalionutpwr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,410
  • Înscris: 08.04.2020
Sunt diferente cu unitatile astea, am facut niste teste ELISA care erau altfel calibrate, am facut si la sora mea care a facut la Sinevo, sa pot face o comparatie, testele astea dadeau rezultate de 10 ori mai mici, valorile calibratorilor fiind in in zona rezultatelor.

Personal am facut cu mai multe tulpini, fara afectare respiratorie, fara febra si alte manifestari sistemice, doar antigen si PCR pozitiv din fecale, asta a fost nimic pe langa varicella care am primit-o de la copil, la aia mi-au iesit bube si in ochi, s-a mirat si medicul de familie cand m-a vazut.

#83
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai de-asta e bine sa le faci al acelasi laborator. Eu si colegii mei le-am facut la Synlab.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate