Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

pareri H4L Holban

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#55
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Pentru a fi echitabil antecontractul, trebuie modificata clauza aceea, astfel incat daca dezvoltatorul nu livreaza la timp sau la.pretul specificat, primesti avans + daune (de regula 2x avans dar se poate specifica si o suma neta drept daune)

#56
popescuramona

popescuramona

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2020

 opacu, on 08 februarie 2022 - 16:40, said:




Am si eu o intrebare si sper sa ma poti ajuta, (presupun ca ai vazut antecontractul daca stii atatea lucruri), imi poti spune articolul in care este stipulat marirea pretului? Efectiv eu am citit si recitit antecontarctul de mai multe ori si tot nu gasesc acest articol.. posibil este scris intr-un fel incat sa nu-mi dau seama de acest lucru.

Multumesc!


Iti pot confirma ca proiectul a fost modificat pentru faza 2. ( apartamentul rezervat de mine) nici nu aparea pe planurile initiale.
Mentionez ca nu iau apararea celor de la H4L, ci doar ma interesez de avansarea proiectului si am dat de aceasta discutie.

Edited by Dany_Darke, 28 February 2022 - 18:53.


#57
Balthazar_2001

Balthazar_2001

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.09.2021
De cand am intrat ultima data, vad o gramada de opinii personale, dar nu vad argumente.
Eu am fost plecat in ultimele 3 luni si am trecut pe la terenurile lor. Va zic ce stiu eu.

La The Village au inceput lucrarile. Am fost acolo azi. Au turnat ditamai drumul din beton, au imprejmuit si au drja organizarea de santier. Au si niste containere cu ferestre mari (cred ca fac acolo un birou de vanzari).
Au si canalizare trasa (pentru cei care lansau zvonuri ca vor fi fose septice).
La Millennium au deja urbanismul scos inca din Noiembrie anul trecut. Vazut cu ochii mei, nu povesti.
La Holban, azi, 28.02.2022, au castigat faimosul proces care trebuia sa ii ingroape. Ala cu libertatea si toti pacalicii aia.
Tinand cont de faptul ca de 9 luni caut ceva, dupa ce am fost la Cortina North, Nusco City, Avalon, Onyx Park, Cloud 9, merganf pana la Atria dinspre Chitila, via Afi City si Marmura Residence, am luat decizia sa cumpar la ei.
Miercuri am programata o intalnire cu cineva de la vanzari si vad ce si cum.
Sfatul meu, ca si data trecuta, e sa va duceti pe la toti dezvoltatorii si sa luati decizii subiective. Nu e niciunul perfect. Dar macar vedeti cu ochii vostri. 90% din ce am vazut aici si pe alte forumuri sunt doar povesti si soparle. Iar eu, am pierdut ocazia sa cumpar mai ieftin pentru ca am stat sa pierd vremea.
Acesta e ultimul meu post, pentru ca ma frustreaza toti incapabilii care emit opinii fara sa stapaneaza macar limba română.
Va doresc succes.

#58
opacu

opacu

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 05.01.2022

 Balthazar_2001, on 28 februarie 2022 - 23:48, said:

De cand am intrat ultima data, vad o gramada de opinii personale, dar nu vad argumente.
Eu am fost plecat in ultimele 3 luni si am trecut pe la terenurile lor. Va zic ce stiu eu.

La The Village au inceput lucrarile. Am fost acolo azi. Au turnat ditamai drumul din beton, au imprejmuit si au drja organizarea de santier. Au si niste containere cu ferestre mari (cred ca fac acolo un birou de vanzari).
Au si canalizare trasa (pentru cei care lansau zvonuri ca vor fi fose septice).
La Millennium au deja urbanismul scos inca din Noiembrie anul trecut. Vazut cu ochii mei, nu povesti.
La Holban, azi, 28.02.2022, au castigat faimosul proces care trebuia sa ii ingroape. Ala cu libertatea si toti pacalicii aia.
Tinand cont de faptul ca de 9 luni caut ceva, dupa ce am fost la Cortina North, Nusco City, Avalon, Onyx Park, Cloud 9, merganf pana la Atria dinspre Chitila, via Afi City si Marmura Residence, am luat decizia sa cumpar la ei.
Miercuri am programata o intalnire cu cineva de la vanzari si vad ce si cum.
Sfatul meu, ca si data trecuta, e sa va duceti pe la toti dezvoltatorii si sa luati decizii subiective. Nu e niciunul perfect. Dar macar vedeti cu ochii vostri. 90% din ce am vazut aici si pe alte forumuri sunt doar povesti si soparle. Iar eu, am pierdut ocazia sa cumpar mai ieftin pentru ca am stat sa pierd vremea.
Acesta e ultimul meu post, pentru ca ma frustreaza toti incapabilii care emit opinii fara sa stapaneaza macar limba română.
Va doresc succes.


Cum naiba se intampla ca toti acestia cu maxim 3 postari pe acest forum iau apararea lui H4l? (Exceptie fiind eu :) )
Ce dovezi ai vrea sa primesti pe un forum? Ti s-a explicat, inclusiv de mine, experienta avuta cu ei. Spre deosebire de tine, eu am ajuns la sediul lor si am discutat, am un precontract pe care l-am citit.
In legatura cu procesul castigat, daca te-ai uita atent cu ce motivare ti-ai pune multe semne de intrebare.
Pe linga acel proces, mai are unul deschis acum: http://portal.just.r...91462&id_inst=3
Da o cautare pe portal.just si o sa vezi ca ei mai mult se judeca decat sa construiasca. http://portal.just.r...tare.aspx?k=h4l
Esti liber sa alegi ce vrei, dar nu incerca sa influentezi pe altii.

#59
popescuramona

popescuramona

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.06.2020

 opacu, on 01 martie 2022 - 08:43, said:



Cum naiba se intampla ca toti acestia cu maxim 3 postari pe acest forum iau apararea lui H4l? (Exceptie fiind eu Posted Image )
Ce dovezi ai vrea sa primesti pe un forum? Ti s-a explicat, inclusiv de mine, experienta avuta cu ei. Spre deosebire de tine, eu am ajuns la sediul lor si am discutat, am un precontract pe care l-am citit.
In legatura cu procesul castigat, daca te-ai uita atent cu ce motivare ti-ai pune multe semne de intrebare.
Pe linga acel proces, mai are unul deschis acum: http://portal.just.r...91462&id_inst=3
Da o cautare pe portal.just si o sa vezi ca ei mai mult se judeca decat sa construiasca. http://portal.just.r...tare.aspx?k=h4l
Esti liber sa alegi ce vrei, dar nu incerca sa influentezi pe altii.
Mentionez din nou, nu iau apararea nimanui.
La procesul castigat, motivul este clar, insa posibil la cel cu STS, nu va mai fi la fel de usor. Tot ce putem face este sa asteptam.
Este normal sa apara si oameni in apararea celor de la H4l, nu sunt singura care a rezervat acolo... posibil am gresit facand asta, posibil nu, doar timpul va clarifica asta.

In opinia mea, pur personala si impartiala, niciun dezvoltator nu este sfant.. toti au ceva pus la mijloc, toti joaca intr-o liga in care eu personal nu o sa ajung. Dar sa nu dam cu pietre doar in cei de la H4L... Belvedere a intarziat lucrarile cu 15 luni, Avalon cu 18.. Citta la ultima faza , pe langa intarziere, au dat si apartamente praf, cu geamuri sparte, pereti sparti si lucrari facute de mantuiala, si cand ne-am dus sa cerem reparatii/schimbarea geamurilor.. ne-au spus, nu se poate, nu va convine, luati banii inapoi ca noi il vindem oricum.

Pana acum, comunicarea dintre mine si cei de la H4L, a fost una exemplara, si probabil de aceea am si rezervat la ei. Oamenii au fost super ok, au modificat planurile , au raspuns afirmativ la toate cerintele mele. (intradevar, vorbele sunt vorbe, si faptele sunt fapte)
Si pentru ca i-am spus ca doresc fapte si nu doar vorbe, am sistat chiar plata (la cererea lor chiar) pana la iesirea autorizatiei de constructie si inceperea lucrarilor. (pentru faza 2).

Revin cu rugamintea mea catre tine, idaca mi poti spune articolul din precontract in care este stipulata marirea pretului si ca nu acesta este cel final? (mentionez ca nu am experienta juridica si posibil  mi-a scapat acest aspect), desi am citit si recitit acel precontract , fix in a gasi acest aspect, pentru ca auzisem din trecut de acest lucru, eu una nu l-am gasit. (posibil nu il am? )

#60
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
https://www.libertat...baneasa-4014434

#61
Maus55

Maus55

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 28.03.2011
Au inceput sa apara avocatii H4L haha
Cum sa construiesti fix langa aeroport si totusi sa sustii ca tot tu ai dreptate?
Si cum sa cumperi apartament fix langa aeroport? Ce placere sa ai sa auzi avioane zi si noapte?

#62
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 opacu, on 08 februarie 2022 - 16:40, said:

- tu semnezi acum pe un pret (care sincer, este mai mic decat cele din zona), ei nu iti garanteaza la final ca pretul va fi cel de la semnare (in caz de crestere a preturilor apartamentelor/a materialor de constructii.....)
Cand am intrebat avocatul lor de aceste aspecte, mi-a tras un zambet: "ptr ca putem Posted Image".

Trageti voi concluzia.

Scuze, dar eu nu cred ca e cineva care a primit / castigat cumva mai mult de 1000 de euro (si nu i-au zburat din buzunar de destept ce e) si ar fi in stare sa semneze mizeria asta. Nu stiu cum ai mai ramas calm la raspunsul ala. Suna ca o piramidala cinstita ca la alte proiecte facute mai mult prin ziare, billboard-uri si internet decat pe pamant, cu caramizi si betoane.

#63
sofafi

sofafi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 15.12.2017
Se pare că s-a dat șpaga unde trebuie: https://www.libertat...5-etaje-4317646

#64
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 04.07.2007
Salut

Pentru cei care inca sunt interesati de acest complex H4L , am trecut zilele astea prin zona respectiva, si nu numai ca blocurile inca nu sunt finalizate, dar se pare ca intre timp s-a schimbat proiectantul, beneficiarul si constructorul .. si au redus regimul de inaltime dupa cum se poate vedea pe panoul afisat de constructor.
Inainte era ceva P+9 retras ,,, acum e P+5

Evident, Faza 1 care ar fi trebuit sa aibe receptia in luna mai 2022, are noul termen octombrie 2024, dupa cum se poate vedea din imagine..
Iar Faza 2 (vizavi de faza 1), care ar fi trebuit sa fie gata in ianuarie 2023, nu este inca inceputa

Nu cunosc detaliile acestor schimbari, dar se pare ca H4L a tepuit niste oameni, daca nu primesc niste despagubiri pentru aceste intarzieri ..
Eu personal am fost la ei in martie 2021 si m-au dat pe spate cu ce tehnologii noi vor fi folosite la aceste blocuri.
Mailul primit atunci de la ei, cand teoretic ar fi trebuit sa fie santier, este atasat in poze. Desi la momentul acela nu incepusera absolut nimic, doar panoul constructorului era afisat pe gard la faza 1.

Attached Files


Edited by mlegs, 07 March 2023 - 17:53.


#65
Artanis

Artanis

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 22.03.2006
Multumim de info.
Din poze nu prea vad acele super-tehnologii :)

#66
mgh

mgh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 29.12.2004
Am fost azi sa vad The Village, care teoretic are livrare luna viitoare. Casele care se vad de pe drum sunt la stadiul de roșu sau de structura iar drumul de acces e pe o bandă betonata... O sa fac și programare, în caz ca mai jos spre lac e totul roz, dar m-a cam dezumflat ce am văzut, față de ce scrie pe site.

#67
Intaritu

Intaritu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 182
  • Înscris: 09.06.2023
PROIECTUL IMOBILIAR BĂNEASA, SUSPENDAT. Curtea de Apel a constatat că Tribunalul București dăduse dreptate dezvoltatorilor imobiliari folosind argumentele acestora „fără nicio argumentaţie logico-juridică proprie instanţei de fond”

https://www.libertat...tie-log-4635496

#68
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

 Intaritu, on 19 august 2023 - 11:20, said:

PROIECTUL IMOBILIAR BĂNEASA, SUSPENDAT. Curtea de Apel a constatat că Tribunalul București dăduse dreptate dezvoltatorilor imobiliari folosind argumentele acestora „fără nicio argumentaţie logico-juridică proprie instanţei de fond”

https://www.libertat...tie-log-4635496
Se pare că au un mare ansamblu a fost oprit de un singur om care a spus ca l-ar deranja traficul suplimentar. Dar ce om. Uns cu toate alifiile. Ar fi de urmarit procesul si de altii care ar putea incerca sa opreasca dezvoltarile haotice. Ma intreb ce s-ar întâmpla.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate